Eyghon Eyghon komentáře u knih

Experiment Dosada Experiment Dosada Frank Herbert

Začínám pomalu docházet k názoru, že všechny knihy, které napsal Frank Herbert mimo sérii Duny, jsou mizerné. Poslední, co jsem četl - Experiment Dosada, Santorožská bariéra a série Pandora (zvláště její prequel Vyslanci do prázdna) byly velice slabé a podle mě patří k nejslabším knihám sci-fi vůbec. Experiment Dosada je kniha zcela nečitelná - hlavně začátek je snad určen pro jasnovidce, právnicko-politická hatmatilka dává smysl tak po pátém přečtení (jestli vůbec). Po 327 stranách jsem ještě hodinu přemýšlel o co tam vlastně šlo. Už Mučená hvězda se mi moc nelíbila, ale toto je za hranou, ještěže ta série už nepokračuje.

08.07.2015 1 z 5

Zahrada Rámova Zahrada Rámova Arthur Charles Clarke

Velice slabé, zatím nejhorší, co jsem od Clarka četl. V sérii už nebudu pokračovat.

30.11.-0001 1 z 5

Za tímto horizontem Za tímto horizontem Robert A. Heinlein

Divné, velmi divné. Příběh je složitý a těžko čitelný. Plno vědeckých informací, ale podaných nezáživně až nudně. Všechno by se to dalo nebýt konce, který vůbec nevysvětluje, o co vlastně šlo. Nemělo žádný smysl tuto knihu číst. 2* za popis budoucí společnosti.

20.10.2022 2 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Běžná detektivka, málo akce, hlavní hrdina Lars nijak nevyužívá ani svůj vzhled ani schopnosti. Celé to zabíjí otevřený konec, prostě nemám rád knihy, kde si musím sám vymyslet, jak to dopadne.

03.08.2022 2 z 5

Projít ohněm Projít ohněm Jakub Hoza

Kombinace Highlandera a Cesty krve. Kulhánek a Kotleta mají v Jakubu Hozovi zdatnou konkurenci. Jen tak dál :).

06.12.2021 5 z 5

Ochránce Ochránce Larry Correia

Po mírně slabším 6. dílu je původní kvalita zase zpátky. Sice tam vůbec není Owen (to se dalo čekat), ale Julie to bije stejně dobře - s výraznou pomocí Pana Popelnice :). Pohltit!!!

03.12.2021 5 z 5

Temné záblesky Temné záblesky Martin Moudrý

Jedna z nejlepších "brakových" knih vůbec. Tibor Lánský přežívá v postapo světě jak se dá, ale potom co převezme iniciativu a vydává se na cestu pomsty (krve:)), tak je to akční jízda ve stylu Kulhánka. Už Kat (Cesta krve 3) byl špička a tato kniha se mu skoro vyrovná. Protože v tomto typu literatury nehledám umění ani filozofický přesah, tak jsem se bavil na maximum. Martin Moudrý si dokáže dělat srandu sám ze sebe a v žádném případě se nebere vážně (jak píše Trudoš).

21.03.2021 5 z 5

Ílion Ílion Dan Simmons

Epická sci-fi. Tři samostatné děje, které se nakonec propojí do společného příběhu. Válka o Tróju, poslední lidé na Zemi v daleké budoucnosti a částečně organičtí roboti na měsících Jupitera - koho by napadlo, že se tohle dá spojit do jednoho. Něco přes 700 stran, ale rozhodně ne nudných.

17.11.2020 5 z 5

Vetřelec - Covenant: Počátek Vetřelec - Covenant: Počátek Alan Dean Foster

I když je prequel Covenantu zcela bez přítomnosti vetřelců, tak je to pořád slušná "něco jako detektivka" o přípravách a sabotáži mise Covenant. Zařazení do kategorie sci-fi a horor je správné pouze podle série, v ději knihy žádné sci-fi ani hororové prvky nejsou (kromě pár technických vychytávek). Fanoušům série o vetřelcích ovšem mohu jen doporučit.

29.07.2020 5 z 5

Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Neil Gaiman

Z 11 příběhů "Doktora" bylo 9 velmi povedených a jen 2 mi přišly slabé, takže je to slušná sbírka. Ze seriálu jsem viděl jen dvě série a po přečtení této knihy se asi budu muset podívat na zbytek :).

21.06.2020 4 z 5

Vládce Arestonu Vládce Arestonu Josef Pecinovský

Konec série Arestonu. Akce je dost, pořád se něco děje, kniha nemá mrtvá místa, ale... To, jak Sršeň pořád stoupá a padá je na začátku zábavné, uprostřed nudné a nakonec až trapné. Sotva je pár kladných stránek, tak se něco podělá. Pak je to tři stránky dobré a zas se něco podělá. Na dalších pěti stranách se to spraví, aby se okamžitě podělalo něco jiného. Prostě nejde fandit postavě, která vládne, umírá, vládne, je ve vyhnanství, vládne, oslepne atd. pořád dokola. Ale i přes všechny nedostatky to není špatná kniha a zakončení série je vcelku rozumné, byť hodně useknuté.

16.05.2020 3 z 5

Invaze Invaze Larry Correia

Sérii Lovci monster považuji za jednu z nejlepších v dané kategorii. To ovšem nemění nic na tom, že Invaze je v porovnání s ostatními díly opravdu slabší - moc příprav a zdlouhavé popisy v dimenzi nočních můr. Přesto je to pořád super čtení a zásluha Čechů na úspěchu akce je nezanedbatelná :)

18.08.2019 4 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Na to, že je ta kniha 60 let stará, není vůbec špatná. Klasická sci-fi o skupině kosmonautů, kteří havarují na planetě obydlené neznámou civilizací, zkoumají okolí a postupně opravují raketu. Vadilo mi akorát velmi slabé vysvětlení celé politické situace na planetě, nebýt doslovu F. Novotného, tak bych to nepochopil. Ale i tak to stálo za přečtení.

01.04.2019 4 z 5

Legie Legie Jamie Sawyer

O třídu lepší než první díl. Lazar je zpět v ještě lepší formě, akce střídá akci.

10.03.2019 5 z 5

Odsouzené město Odsouzené město Arkadij Strugackij

Asi mám při čtení jiné potřeby a nebaví mě sáhodlouhé myšlenky a filozofování o ničem. Uvažoval jsem i o odpadu, ale jakýsi příběh tam je. Andrej je popelářem, akorát chlastá a ... už nic. Ve druhé části povýšil na vyšetřovatele, a kromě chlastu se naučil, že je potřeba občas mlátit lidi. Ve třetí části je šéfredaktorem, ale o jeho činnosti se nedozvíme nic, protože ve městě proběhne převrat a hlavní bossem se stává bývalý gestapák. A protože si Andreje pamatuje ze své činnosti u popelářů a vyšetřovatelů, povyšuje ho ve čtvrté části na vědeckého radu (něco jako ministra). Pátá, šestá a sedmá část se týká Andrejovy výpravy do pustin na sever od města, ze které se....... a je konec. Ano přesně tak. Po přečtení 500 stran to nedává žádný smysl.
To vše je proloženo občas i desetistránkovými bloky keců úplně o ničem, které s dějem nijak nesouvisí a kdyby tam nebyly, tak by se vůbec nic nestalo. Celý sci-fi prvek této knihy spočívá v tom, že všechno výše uvedené se odehrává na blíže neurčeném místě, které pravděpodobně není na Zemi. O Experimentu, o kterém se píše v anotaci, se v knize nedozvíme absolutně nic, protože ani ti, co ho řídí, o něm nic nevědí (WTF).
Jinak je to asi kritika politického systému v Rusku, ale úplně jistý si nejsem :). Od Strugackých si dám nějaký čas pauzu.

31.12.2018 1 z 5

Srdce ledu Srdce ledu David Šenk

Kromě titulní povídky Srdce ledu mi to přišlo slabé. Autor skoro vždycky perfektně rozvinul děj a pak ho skokově ukončil na jedné stránce (nebo taky na pěti řádcích). Např. povídka Fáze fantomových končetin - děj se rozjede, graduje, hlavní hrdina se dostává do nové fáze života a ... nic. U mě za 2*.

18.11.2018 2 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Kdyby se autor vykašlal na všechny ty popisy neexistující architektury (zabírající asi třetinu knihy), četlo by se to mnohem líp. Série má podle mě klesající tendenci. Tento díl je v podstatě neukončený s tím, že bude pokračovat v některém z dalších dílů. Nebýt tam magie, dal bych jenom 2*.

23.06.2018 3 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Tak jako se první díl motal pořád kolem divadla, tak druhý díl se celý motá kolem jazzu. Což je pro mě tak jediné mínus. Jinak opět jako první díl - slušná detektivka s magií.

16.06.2018 4 z 5

Tekuté krystaly Tekuté krystaly Petr Heteša

Fakt dobré, akce střídá akci. A je to celkem dobře ukončené, i když další díl by samozřejmě neškodil. Moje druhá kniha od P. Heteši a zatím všechno super.

02.06.2018 5 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Normálně vůbec nečtu válečnou ani vlasteneckou literaturu, ale tohle bylo fakt dobré. Alternativní historie námořních a leteckých bitev mezi Česko-slovenským královstvím a Ruskem je napsaná bez mrtvých míst, takže jsem to přečetl za dva dny. Určitě to stálo za to a hned jdu do druhého dílu.

22.04.2018 5 z 5