Projít ohněm přehled

Projít ohněm
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445538/bmid_projit-ohnem-FtE-445538.jpg 4 87 87

Strašák série

< 2. díl >

Rok 2030. Budoucnost není zrovna radostná. Evropská unie je minulostí. Na části německého území se roztahuje sjednocený chalífát. V militarizované České republice panuje klid. Nemá však trvat dlouho. V tajném společenství, které vidělo už mnoho vzestupů a pádů lidských civilizací, znovu propuká nelítostný boj o moc. Žádná ze zúčastněných stran se neštítí využít jakýchkoliv prostředků. Bývalý armádní specialista na černé operace pomůže krásce v nesnázích a tím se zaplete do kolotoče událostí, ze kterého žádný člověk nemůže vyváznout živý. Některý oheň je zkrátka příliš žhavý na to, abyste jím mohli projít. Prastaré kulty, zbraně velkých kalibrů, ostrá slova, a ještě ostřejší meče, to vše naleznete v této knize.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Projít ohněm. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (28)

panPatejl
08.02.2024 5 z 5

Nejlepší novodobá Kulhánkovina, které může směle konkurovat leda pan Brožovský. Kyštleta se může jít se svojí dnešní tvorbou leda klouzat do školky.
Knížka je nacpaná vtipnou brutální akcí, neotřelým humorem, nekorektními narážkami i odkazy na kultovní díla kulhajícího mistra. Oceňuji, že autor i přes dekadentní blízkou budoucnost vykreslil přeměnu naší zemičky ve velice optimistickém duchu. Kdyby jsme se dokázali ubírat alespoň z půlky tak dobrým směrem jak je uvažováno v Dojení ohněm, hned by se nám tu žilo líp.
Když přimhouřím oko nad pár trochu přehnanými českými vynálezy, které i v rámci vykresleného světa trochu vyčnívají, tak je to v podstatě plných 5. Určitě se brzy vrhnu na prequel a další díly.

Terva
04.02.2024 5 z 5

„Neskutečný.
Ať se vrhnu
kamkoliv,
furt se mě někdo
pokouší zabít.“

Když jsem přečetl všechny tři knihy o Strašákovy, furt mi v hlavě strašila jedna věc. A tou byl fakt, že Strašák sice vládne jakýmsi plamenem a nevadí mu „oheň“ Nikde však nebylo pořádně vysvětleno, jak k tomu sakra přišel. No a pak jsem na to přišel. Jedna z předcházejících spisovatelovo knih „Projít ohněm“, (to je ona) je právě tím chybějícím puclíkem ve formátu. Jen jí nikdo tak nějak nezařadil do série „Strašák“. Je to hlavně dáno faktem, že sem všichni vkládají knihy, nikdy je nečetly a navíc jen okopírují anotaci z nakladatelství. (Já dělám to samé) No a tam o nějakém Strašákovi není ani zmíňka. (tak jsem to napravil)

Malá ochutnávka:
Nakonec jsem jeho tělo potopil pod hladinu v korytě říčky a zatížil pořádným balvanem. Hlavu jsem vrazil pod jiný kámen o kus dál.
No dobře, přiznávám, že jsem mu pro jistotu probodl srdce zahroceným klacíkem. Když to mělo podle pověstí zabírat na upíry . . . Jeden nikdy neví. Ale česnek jsem mu do pusy necpal (hlavně proto, že jsem ho neměl).

Projít ohněm, jak už nám tvrdí název knihy samotné, je tedy prvním Strašákovo příběhem. Nastal tedy čas nejsvětějšího rituálu. A Strašák to zvládnul. (Neptejte se jak, přečtěte si knihu) Není to taková sranda, jako pozdější knihy, ale i tak jsem se u některých scén řezal smíchy. Třeba scéna s hlavou, oddělenou od těla – to jsem fakt brečel – slzel. (neplést s jedním nejmenovaným Stronciem) Další veselou vložkou je ta o jednom nejmenovaném spisovateli, který zabil svého kritika. Shodou okolností (že jo pane Hoza) si na jednom nejmenovaném záchodě Strašák do jedné jeho knihy pustí. A prý je to docela dobrý. Jmenuje se to „Theatre Macabre“. Tak necháme reklamu reklamou, než mě spisovatel umlátí, v sebeobraně, svou novou devítiset stránkovou knihou a letíme dál.

Citát: I nesmrtelného chlapa zpomalí, když kolem sebe musí plivat štětiny z notně opoužívané záchodové štětky.

Je to celé akční, dobrodružné se spoustou ironických poznámek a sem tam i černého humoru. Opět tu najdeme spousty popkulturních odkazů na filmy, postavy i hudbu. Příkladem je třeba správný návod na doskok při dopadu. „Na jednom koleni, jednu ruku opřenou o zem, druhou nataženou za sebe a do strany. Hlavu skloněnou. Zkuste přistát jinak a jste za kokota, a ne za hrdinu“. Je toho tady spousta. A jsou tu i ženy, to ne že ne. Dokonce i na ty mimozemšťany přijde (zase). Pardon, já jen, že jsem nejdřív četl ty pozdější příběhy, tak se mi to trochu motá. Snad to nebudete brát jako spoiler. Tak že u mě dobrý. Za plný počet Hetešovo plamenných žlutých . . .
( ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ )

Citát: Sáhnout poslepu řezníkovi do zásuvky s noži bývá stejně bezpečné, jako ponořit ruku do akvária s piraňami.

PS – Ta nová devítiset stránková kniha se z logiky věci bude jmenovat zajímavě. Když vezmeme pořadí knih Strašák1 (plamenný) přichází, Strašák2 Do pekla a zpět, Strašák3 se vrací (kniha první), Strašák4 se zase vrací (kniha druhá) no a pak asi ten logický postup (nebo vzlet) Strašák5 ve vesmíru. Prosím vás, tu poslední jmenovanou nikde nehledejte. Pravděpodobně je ještě od krve jednoho kritika (dostal s ní přes hlavu - opakovaně) a je schovaná v důkazním archivu na Pankráci. Možná tedy nejdřív na Pankrác? Budoucnost je nejistá.

Citát: Pokusil jsem se zvednout pohled k její tváři, ale bohužel jsem to vzal přes prsa. Další zdržení.


MartinProtschke
09.10.2023 5 z 5

Tak tahle kniha o Strasakovi byla z celé série nejlepší. Bohužel jsem četl první Spalenou zemi, tak to mám trochu prohazene...

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (11)

Máš vůbec tušení, kolik staletí pracovali ti trosečníci z jiného světa na tvém narození?


A přitom týden začal tak nudně... To znamená, že jsem měl chuť umlátit frekventanty mého kurzu přežití nějakým tupým předmětem - například mým šéfem.


Zrovna mi bylo třiatřicet. Kristova léta. Už jen scházelo, aby mne někdo přibil na kříž.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Projít ohněm v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených106x
ve Čtenářské výzvě4x
v Doporučených8x
v Knihotéce71x
v Chystám se číst48x
v Chci si koupit16x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

české sci-fi česká fantastika

Autorovy další knížky

Jakub Hoza
česká, 1978
2021  83%Do pekla a zpět
2020  87%Projít ohněm
2022  86%Jako sama smrt
2017  83%Okovy osudu
2014  78%Theatre Macabre