Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Četla jsem 1. vydání této úžasné knihy, dnes v některých částech trochu doplněné o dříve cenzurované věty. I tak vzdávám úctu našemu jedinému spisovateli s Nobelovou cenou za literaturu. Vzpomínkový výčet jeho uměleckých kamarádů a známých osobností, které J. Seifert za svůj plodný život poznal. Co kapitola, to jiná osobnost a jiná historie. Čte se to lehce a snadno.

29.09.2018 5 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Neználka nám předčítala učitelka v družině a vím, že jsem se na něj vždycky těšila. I ilustrace jsou kouzelné, detailní průzkum obrázků provozovaly i moje děti. :-)

27.09.2018 5 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Kdo má rád sám sebe a přijímá se i s nedostatky (nejedná se o sobectví), uzdravuje především své tělo. Chová se k sobě dobře, vybírá si to prospěšné, co jeho tělu svědčí a vyhýbá se negacím a jedům, které otravují jeho duši. A navíc působí dobře na jiné lidi. Inspirativní kniha.

25.09.2018 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Netradiční úhly pohledu, nacházení krásy ve všedních i v ošklivých věcech, splíny a láska. Jeden z prokletých básníků.

25.09.2018 5 z 5

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

Knihu jsem četla v létě dětem, leželi jsme na dece pod třešní a v houpací síti. Byli jsme v ovocném sadu, na vesnici. A dozvěděli jsme se tím nejpoetičtějším a nejroztomilejším způsobem, jak si v 19.století na vesnici žila tehdejší mládež. Ráda na chvíle s touto kouzelnou knihou vzpomínám.

24.09.2018 5 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Pěkné, chválím. Fabrika mi moc bavila.
Archivářka chce udělat výstavu na téma textilních fabrik, které vlastnili majitelé a baroni z Brna. Postupně nachází útržky z historie rodu Offermanna a vypráví nám příběh pěti generací, počínaje jeho vznikem. Rodina a historické události jsou plné dramatických zvratů, ke konci až skoro s detektivní zápletkou a rozřešením jednoho záhadného zmizení.
Zdálo se mi, že je to na rozhraní literatury faktu a románu. Podobné osudy mi zajímají, ráda se dozvídám o zajímavých osobnostech, je to můj velký knižní koníček.

12.04.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

(SPOILER) Hlavní hrdinka se seznámila se starým 90-letým mužem, který měl nacistickou minulost a velmi krutě zacházel s židy. Ten chtěl, aby mu zřejmě kvůli výčitkám svědomí pomohla k sebevraždě. Ona byla židovka, měla babičku v koncentráku a on si jí vybral, aby mu dala odpuštění. Začala pátrat po jeho minulosti, přišla na to, že byl velmi bezcitný a není tak hodným dědečkem, jak ze začátku vypadal. Spisovatelka poutavě píše, jenom se mi nelíbilo, jak často se tam psalo o upírech. Babička hrdinky psala v koncentráku na pokračování knížku o těchto nadpřirozených bytostech, tyhle pasáže jsem pak vynechávala.

01.11.2020 4 z 5

Charlotta: Žena T.G.M. Charlotta: Žena T.G.M. Lenka Slívová

Charlotta byla charismatická žena, která se snažila držet krok se svým manželem, naším prvním prezidentem T.G. Masarykem. Na svojí dobu byla emancipovaná, společenská a moderní, jemná a zásadová. Manžela podporovala v jeho intelektuálním vývoji, uměla vystupovat ve společnosti na úrovni a starala se dobře o své děti. Ke konci svého života, i pod tíhou politických událostí, se u ní začala projevovat psychická choroba. Hodně čtivá kniha, velice mě bavila!

27.03.2020 5 z 5

Příběhy domů slavných - Na známé adrese Příběhy domů slavných - Na známé adrese Blanka Kovaříková

Pěkně graficky udělaná kniha, která se navíc dobře čte. Fotografie pražských domů, kde žili slavné osobnosti, včetně fotografií slavných lidí, které pocházeli hlavně z herecké branže. Dozvíme se však něco i o ostatních umělcích. Dopátráme se něco o jejich osudech, rodině, zvláště z dob, kdy žili v tom daném domě.
Člověk kolikrát chodí kolem určitých obydlí a ani se nezamyslí nad tím, kdo tam žil, přestože visí nad vchodem cedulka... Po přečtení knihy si už říkám: jé, tady přece žila Jirásková, Jesenská... Nutí mě to zvednout hlavu a trochu se porozhlédnout po architektuře, než abych jen bezduše šla a přemýšlela nad tím, co ještě koupit v Albertu. :-)

20.10.2018 5 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Ač nevesele, o to více pravdivě. Mám docela obavy z Alzheim. nemoci. Nyní je to bohužel již poměrně časté onemocnění. Člověk nikdy neví, co ho jednou ve stáří potká a o to důležitější je se i o temnějších stránkách života něco dozvědět. Myslím, že čtenářka by měla být "živa" nejenom z románků pro ženy, u kterých si sama občas ráda odpočinu...
Doporučuji všem. Opravdu zajímavě napsáno!

11.10.2018 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Dílo "Mrtvá a živá" jsem kdysi slyšela v rádiu jako četbu na pokračování. Naprosto skvělej zážitek !!! Když přečte talentovaný herec umělecké dílo, zvedne tím celou knížku minimálně jednou tolik nahoru. Když jsem si román potom i přečetla, už mi přišel trochu méně úchvatný. Pořád však ještě Mrtvou a živou hodnotím jako nadprůměr, který umí zaujmout i když už víte, jak se věci mají. Pěkné.

06.10.2018 4 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

I vzhledem k tomu, že podobného zrzavého výtečníka mám doma, velmi sympatizuji s lidmi, kteří rozumí kočkám a umí o nich pěkně psát. Vždy když zahlédnu titulní stranu, říkám si v první vteřině: co dělá můj zrzek na obálce populární knížky a kdo mu dal tu šálu? :-) Viděla jsem i film, ale kniha je lepší. Zvířata umí člověka opravdu vytáhnout z nejednoho splínu. Povzbudivé. :-)

29.09.2018 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Jak jinak, naše dobrá česká klasika o moudré vlídné babičce a zvědavých dětech z Bělidla. Krása.

29.09.2018 5 z 5

Písně kosmické Písně kosmické Jan Neruda

Krásné zasnění, chvíle čtení v tichu s těmito pěknými verši.

26.09.2018 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Pozoruhodné vzpomínky výjimečného Karla Gotta si užívám přes celé prázdninové léto díky unikátní rozhlasové četbě, částečně čtené umělou inteligencí, napodobující Karlův hlas. Je to záživné. Líbí se mi to. Nevšední osud zpěváka, kterého stvořila specifická doba a umožnila mu kromě talentu ke zpívání i šťastné osobnosti užívat si výsadního postavení v showbyznysu, které už asi nikdy nebude mít takové podmínky a tedy ani obdoby. Díky čtení si připomínám i tehdejší dobu. Viděla jsem biografii i v knižní podobě a zaujalo mi množství kvalitních fotografií.

23.08.2023 5 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Nemůžu říct že se mi to přímo líbilo, ale bylo to natolik zajímavé čtení, že jsem se od něho nemohla odtrhnout. Magické, nepříjemně podmanivé, tajemné, zvláštní, plné otázek a hledání odpovědí. Twain mi touto polohou a přístupem překvapil.

07.12.2022 4 z 5

Hledání Betty MacDonald Hledání Betty MacDonald Paula Becker

(SPOILER) Zpočátku se vypráví o motivacích novinářky Pauly Becker a o jejím pátrání po životě autorky, která si záskala i mě samotnou. Novinářka se vydala po stopách obdivované spisovatelky Betty MacDonald. Becker objevuje různá zákoutí s domy ve kterých Betty bydlela, často již v současnosti zchátralých, Betty se dost stěhovala a vystřídala různá bydliště. Hledá stopy a staré věci, které tato osobnost mohla používat, kromě korespondence, poznámek a fotografií si všímá třeba i takových nepatrných a banálních detailů, jako je třeba původní klika na dveřích, které se autorka dotýkala. Je vidět, že je její velkou fanynkou. Jak jinak, hodnotí i Bettino dílo a osobní, rodinný život, jedná se o autorčin životopis.
Imponuje mi, že na všem, i hodně zlém, americká spisovatelka MacDonald hledala způsob, jak si nestěžovat a hledala humor, který by zoufalou situaci pomohlo překlenout. V době, kdy lidé potřebovali povzbuzení dávala do života radost a sílu. To podtrhuju, podle mého to bylo a pořád to je tajemství jejího úspěchu, je důvodem, proč vzbuzuje dodnes tak velký zájem u mnoha lidí.

12.12.2021 5 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Hezky se čte. Pěkně se na něj dívá v TV. Dá se to přečíst i několikrát. Chytlo mě to za srdce. Naše historie a dramatické osudy k tomu, mně se prostě tenhle pětidílný román z doby národního obrození vždycky hodně líbil.

16.06.2021

Dcera národa? : Tři životy Zdeňky Havlíčkové Dcera národa? : Tři životy Zdeňky Havlíčkové Milena Lenderová

"Politikaření s národním odkazem, jež nebere v úvahu svobodnou vůli jedince ani základní míru slušnosti a taktu, bohužel stále náleží k odvrácené tváři našich pyšných obrozeneckých tradic." (Mirka Spáčilová, r.1991).
Od 6 let byla Zdenka Havlíčková sirotek (1848-1872), byla to dcera Karla Havlíčka. Nejdříve byla v péči u své tety, které říkala mamá. Vlastenci se složili na její věno a v "Národní loterii pro Zdenku Havlíčkovou" vybrali slušné jmění, z kterého se financovalo její další vzdělání i vše ostatní. Jako bohatý sirotek byla dána do dalších 3 rodin, u žádné z nich však nebyla šťastná. Lidé na ní měli velké nároky, ona byla spíš obyčejná dívka, která chtěla žít normální život. Dali jí finanční zabezpečení, ale vzali svobodu. Nemohla se ani provdat za své milé, ani hrabata nebyla podle opatrovníků dost dobrá!
Do života jí příliš mluvili jiní a místo osobních potřeb a přirozených citů v jejím životě hrála politika, národní zájmy a názory jiných. Nakonec zemřela jako mladá a neradostná žena ve 24 letech na tuberkulózu, jako národem a společností odmítnutá pro "neschválenou" lásku k politicky nevhodnému muži.

16.04.2021 5 z 5

Nedokončený portrét Nedokončený portrét Mary Westmacott (p)

Hlavní hrdinka je dobře vychované děvče, později mladá žena, budoucí slavná spisovatelka. Agatha Christie se ve svém vyprávění nechala inspirovat vlastním životem. Vyprávění začíná jejím dětstvím a trvá až do jejích osudových 39 let, kdy se rozvedla.
Dětství měla idylické, jako mladá dívka měla hodně nápadníků a i když si z nich nevybrala úplně toho charakterově nejlepšího, knize to neubírá na napětí. Manžel si až despoticky prosazoval své názory na svět, často bez zřetelu na mínění ostatních. Dá se říci, že byl bezohledný a jeho dcera po něm zdědila podobné vlastnosti.
Díky rozhlasu jsem se dostala k další zajímavé četbě.

29.12.2020 5 z 5