Písně kosmické

V této básnické sbírce z roku 1878 Neruda opět objevuje smysl svého života, snaží se být optimistou, reaguje na rozvoj vědy a techniky. Oslavuje kosmická tělesa a lidskou touhu po poznání. Objevuje se tu materialistické chápání světa, polidšťuje vesmír. Vlastenecké verše spojuje s vesmírnými tělesy. Toto dílo vyjadřuje pocity všech Májovců....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11811/pisne-kosmicke-11811.jpg 3.9251

Kniha Písně kosmické

IvetaZ

Posloucháno jako audio a vůbec nelituju, protože se jedná o stručné jednoduché rýmy pro uši, které poezii moc nevyhledávají, a takto mě Neruda opravdu pobavil.

Morbidus

Tato sbírka je kvalitní kus řemesla. Přesto mi to tentokrát až tolik nesedělo, snad kvůli optimistickému vyznění veršů, kde je přítomna jakási naděje. Na jednu stranu mi tedy imponuje promísení obratů lyrického jazyka s tehdy známými fakty. Na stranu druhou, tato naděje (z mého pohledu) vychází z teorie již překonané a kdyby Písně kosmické vznikaly dnes, byla by to zřejmě ultradepka. Nicméně zde jde především o lyriku své doby, která kouzlí krásné obrazy, představy a poselství. V tom tkví její krása.
Co víc, jde tematicky o ojedinělou sbírku, veršomilci by ji tedy neměli vynechat!

Jihočech427
19.12.2021

Naprostá paráda. Neruda Vám vezme do vesmíru a přitom se nebude bát. Když si k tomu uvědomíte, co všechno o vesmíru Neruda svým poetickým jazykem do veršů vložil, máte chuť před ním smeknout. Ono to totiž "hraje" i se současnými poznatky! Ideální kombinace poznatků a poezie.

Zelený_Drak
10.12.2021

"Písně kosmické" jsou první z Nerudových sbírek, která mi přijde něčím zajímavá. V té době u nás ojedinělý počin. Přesto platí, že se mi nejvíc líbilo profláknuté "Jak lvové bijem o mříže". Ovšem "Seděly žáby v kaluži" je také pěkné a celkově je tahle sbírka jedna z těch, ke kterým jsem ochotná se vracet.

knihomolkaMist
09.10.2021

Naprosto spontánní čtení. Zrovna jsme v literatuře brali Machara a ukázku z jeho Kam to spěje? a jeden z úkolů byl porovnat ji s touto sbírkou od Nerudy, kterou jsme však nečetli. Vím, že by mi stačilo vyhledat si to na internetu, ale řekla jsem si, proč si to nepřečíst, když už jsem nedávno dočetla Povídky malostranské, kde se mi neskutečně líbila poetičnost toho psaní.
A jsem fakt ráda, že jsem to neodflákla a přečetla si to. Tohle totiž bylo tak neskutečně krásné, že bych to dokázala číst pořád a pořád dokola. Moc se mi to líbilo a věřím, že tohle nebyla moje poslední kniha od Nerudy :)

georginaa
06.08.2021

Plno básní od Nerudy jsem musela ve škole přednášet a učitelka mě stále posílala na různé soutěže v poezii. A i když v té době jsem některé myšlenky nepochopila, co tím autor vlastně chtěl říci, postupem času si člověk dovedl více uvědomit, než jako dítě školou povinné. Je fakt, že některé básně zůstanou v podvědomí hodně dlouho.

ellypusik
12.02.2021

Nádherná poezie!! Právem ceněné a okouzlující dílo, které je přečteno za pár minut, ale pravý význam slov člověk nemusí pochopit ani za několik let.

Monike
06.02.2021

"Jak lvove bijem o mrize.." nezapomenutelne ze zakladky a rovnez diky filmu "Marecku, podejte mi pero". Diky CV!!!