Písně kosmické

Koupit

V této básnické sbírce z roku 1878 Neruda opět objevuje smysl svého života, snaží se být optimistou, reaguje na rozvoj vědy a techniky. Oslavuje kosmická tělesa a lidskou touhu po poznání. Objevuje se tu materialistické chápání světa, polidšťuje vesmír. Vlastenecké verše spojuje s vesmírnými tělesy. Toto dílo vyjadřuje pocity všech Májovců....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11811/pisne-kosmicke-11811.jpg 3.9166
Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Písně kosmické

TheMelorry
23.11.2018

Stejně jako u všech ostatních, i tyhle básně jsou krásné a poetické. Velmi dobře se čtou a nesou v sobě jisté poselství. Navíc tématika vesmíru a planet je víc než zajímavá.

Damato
05.10.2018

... a měl pravdu... jsme spjatí s touto Zemí a všichni, do jednoho. A jeho básně, to je prostě něco, co se mi líbí, líbí se mi hlavně taková ta jeho.... lehkost , vtip, které tady jsou, které z jeho básní cítím určitě nejen já. Na tehdejší dobu asi jev nevídaný, ale Nerudo, s tebou já bych se chtěla v krásný , slunečný ,jarní den potkat na Starém Městě , jít uličkami a povídat si... nejen o básních, ale i o tobě, o tvých láskách nejen k poezii, o době ve které jsi žil...Já vím, chtít nestačí. ale hezky se u jeho básní sní.

Evina.Cetba
26.09.2018

Krásné zasnění, chvíle čtení v tichu s těmito pěknými verši.

Chajda69
08.08.2018

Písně kosmické mám moc rád. Jsou plné nadšení z poznávání, plné víry v budoucnost a je v nich i trochu nejistoty z toho, co vlastně ještě objevíme.

Má oblíbená část:
Před žádnou, žádnou záhadou,
své šíje neskloníme,
o nebes klenby nejzazší,
svým duchem zazvoníme.

My umřem, avšak dříve si
hrob vysteleme slávou,
svět celý musí nad hrobem,
stát s obnaženou hlavou!

patrik0816
19.06.2018

Máchův Máj je možná neobyčejný, ale Nerudovy Písně kosmické jsou tou nejlepší českou knihou z žánru poezie!

alef
30.05.2018

„Ty třepotné, smavé hvězdičky
tak čiperně na mne hledí –
ach prosím vás, je to pravda vše,
co lidé prý o vás vědí?“

O Písních kosmických si mj. můžete přečíst, že jde o „poeticky zpracované vědecké poznatky o vesmíru, přičemž stojí na rozhraní vážného a humorného tónu, vesmír přibližují pomocí personifikace nebeských těles, která funguje jako paralela k běhu lidského života.“

Takto vybavena jsem se do Nerudových písní pustila :-) ... otevřela první stránku a začetla se ... do veršů znějících upřímně a prostě, zpívaných lehkým a hravým tónem .. a víte co, líbilo se mi to :-). Číst tímhle způsobem o tom, jak je celý svět, vesmír, propojený, o tom, že člověk a všechna tělesa ve vesmíru mají nějakou souvislost, a o tom jak zběsile roste rychlost dnešního života. Básník Neruda vidí náš budoucí vývoj, možnosti lidstva, docela optimisticky :-) ... a mě se to hezky četlo ... přeci jen, není potřeba nad naší budoucností stále jen truchlit a pesimisticky kroutit hlavou, kam ten svět spěje, s panem Nerudou, jsem naši budoucnost na chvíli viděla jako celkem přijatelnou :-) ... nastavenou přirozeně podle cyklů všehomíra ... celého kosmu, sluneční soustavy, Země a Měsíce, které jsou řádně zkoordinované s cyklem lidského života :-).

„Vesele se Zemí Měsíc jde,
Země zas v mocném kruhu
se okolo Slunce otáčí
v zářivém planet pruhu.
A i to velké Slunce zas
kolem většího vede nás –
a toto slunce jeho
kde jde? – a kolem čeho?

Mysli se nejvýš – a nad tebou
hvězd jako vřesných zvonců -,
a kdybys byl jako Slunce stár,
nedomyslíš se konců!
Klečím a hledím v nebe líc,
myšlénka letí světům vstříc -
vysoko – převysoko – ..."

Vážkopis
08.04.2018

Nejlepší Nerudova sbírka, které vyšla. Nechybí vtip, optimismus, nebojácnost, vše s čím si Nerudu spojím.

cukrovka
17.02.2018

Knížku jsem si vybrala na čtení kvůli čtenářské výzvě, protože poezie opravdu není můj oblíbený žánr. Ze školy si dodnes zpaměti pamatuji báseň "Jak lvové bijem o mříže...." a musím říct, že i ostatní básně mě zaujali. Z básní čiší užas z vesmíru a touha lidí po poznání.

Povětroň
26.12.2017

Pro mě nejkrásnější sbírka básní. Tajemno, neznámo a okouzlení, které skýtá Vesmír z knihy jen čiší.

D.V.Spudil
29.05.2017

Hodnotím především báseň ,,Až planety sklesnou k slunci zpět...", protože to je báseň, která nám za mého dětství visela doma každému na očích. Mám ji dodnes rád. A taky tak hodnotím ,,Jak lvové bijem o mříže...", přestože je na dnešní dobu trochu příliš patetická. Ovšem mistrovství slova zde Nerudovi nelze upřít.
O to víc mě nemile překvapil v Povídkách malostranských, kde se mi naopak na jeho stylu nelíbilo skoro nic...

ZuzziŠ
10.05.2017

Používat argumenty od největšího k menšímu ad absurdum a ještě ve verších, to zvládne jenom frajer Neruda!

Hraboshka
23.04.2017

Krásné verše, zajímavé myšlenky a fascinace vesmírem, kterou občas zažívá asi každý.

Jak lvové bijem o mříže - tohle nedokážu číst jinak než hlasem Sováka...

MartinObranec
21.01.2017

Pro mě nejkrásnější básně od Nerudy, tématika Vesmíru a hvězd se mi velice líbila.

Terry11
16.11.2016

Přečetla ještě jednou, abych se opět přesvědčila o tom, že tato sbírka rozhodně není civilistická (jak nesprávně označila Martinka 135), dokonce ani není civilizační či civilní. Zástupcem této poezie je u nás S.K. Neumann. To jen proto, aby Martinka věděla, že tu je určitě i více než hrstka lidí, kteří se v poezii orientují.

Ankavi
22.10.2016

Každý by tuto klasiku měl mít přečtenu. Po dlouhé době jsem se k ní vrátila společně s dcerou a žasla jsem, jak krásné tyto verše jsou. Smekám i před astronickými znalostmi a touhou po objevování, které jsou v básních ukryty.

buccaneerka
18.10.2016

Nějak nemůžu přijít Nerudovi na chuť ... ani poezie, ani próza. :-(

OOOliva
08.10.2016

Knihu jsem se rozhodl přečíst po té, co jsem zhlédl přednášku pana Jiřího Grygara, který zde tuto knihu velice dobře hodnotil. A teď Mu můžu dát konečně za pravdu.

mcleod
21.12.2015

Fascinaci vědou a světlou budoucností lidstva, které pomalu objevuje zákony a divy vesmíru, nelze Nerudovi upřít. Básně jsou ale na můj vkus až příliš strohé, bez emocí, bez náznaku hluboké radosti či obav... možná ze mě mluví má rozervaná romantická duše, ale podle mě by básně měly vyjadřovat ty nejsilnější city, nejlépe pak ty, které drásají mysl básníkovu a nedají mu v klidu žít. Neruda naopak skoro až popisně představuje svět okolo sebe. Ve sbírce jsem tak našel jen málo výjimečných básní, které by mě dokázaly oslovit:

"Jak lvové bijem o mříže,
jak lvové v kleci jatí,
my bychom vzhůru k nebesům
a jsme zde Zemí spjatí.
(...)

My přijdem! Duch náš roste v výš
a tepny touhou bijí,
zimniční touhou po světech
div srdce nerozbijí!

My přijdem blíž, my přijdem blíž,
my světů dožijeme,
my bijem o mříž, ducha lvi,
a my ji rozbijeme!"

moonell
06.03.2015

Milá sbírka, akorát s léty něco ztratila. Trvalo mi se do ní "vžít".

mdracek
12.09.2014

Velice nadčasová sbírka krásných básní, kterou by měl každý Čech znát. Vždyť třeba u "Jak lvové bijem o mříže" víme snad všichni, díky panu Svěrákovi, co/kdo to je hrdobec ;-)

Martinka 135
01.06.2014

Ač civilistickým básním příliš neholduji (doufám, že se zde najde alespoň hrstka lidí, kteří tento umělecký směr znají), tak je to zkrátka klasika, nehledě na to, že Neruda je geniální poeta. Krásné, zpěvné, inteligentní, nadčasové...

Long
11.01.2014

Citlivé, zasněné verše, zajímavé myšlenky. Příjemně mě překvapily.

Stilico
22.12.2013

Dokud bude člověk schopen údivu, tak budou vznikat velká díla, ať již vědecká, náboženská či umělecká, jako jsou tyto básně. Neboť údiv nás staví před otázku, co stojí za daným jevem.

Blue
11.06.2012

Čtěte a uvidíte, že tento mramorovaný klasik měl velký smysl pro humor. A že to byl i skutečně moudrý člověk.

vitavita
06.04.2012

Krásné a láskyplné básně, těžko podobné někdo dnes napíše.

Jan Neruda

Jan Neruda