evasamankova evasamankova komentáře u knih

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Styl Jiřího Hájíčka se mi velmi líbí. Kniha je zajímavá a poučná, ale přiznávám, že v té změti jmen sedláků jsem se nějakou dobu trochu ztrácela. Samotný konec je hodně překvapující, v průběhu čtení mě něco takového ani jednou nenapadlo. Rybí krev se mi líbila o malinko více, ale to vcelku není podstatné, protože Selský baroko je jednoduše výborná kniha. Doufám, že autor brzy vydá další.

16.01.2014 4 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Agatha Christie nikdy nezklame a nejinak je tomu i u této knihy. Tommy a Pentlička byli velmi nápadití, vychytralí a vtipní. Super detektivka.

14.01.2014 5 z 5

Potok stínů Potok stínů Joy Fielding

Výborný krvavý psychologický thriller. Kniha se mi moc líbila. Jednotlivé postavy byly skvěle vykresleny, stejně tak i jejich změny názorů na sebe navzájem. A celé to mělo až hororový nádech.

13.01.2014 4 z 5

Pronásledovaná Pronásledovaná Jennifer Hillier

Po 150 stranách jsem knihu odložila. Dál jsem se nedonutila číst. Thriller si představuji jinak. Toto mi připomínalo spíše něco jako mýdlovou operu. Možná jsou další stránky napínavé, ale nechám si je ujít. Sexholici mě bohužel nechytli.

11.01.2014 1 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Jiří Hájíček je výborný vypravěč, který i ty nejobyčejnější věci podává velmi čtivě. Osobně mám raději romány než povídkové knihy, ale Dřevěný nůž jsem si přečetla s chutí. 10 let v obyčejném lidském životě se všemi jeho sny a touhami. Povídky nejsou dějem nijak převratné, právě naopak - jsou úplně "obyčejné", ale přesto (nebo právě proto) se v nich odrážejí ty nejzásadnější střípky člověka.

11.01.2014 4 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Velice milá a příjemná kniha o poselství a splněných přáních. Díky hovorovému jazyku, sympatickému hrdinovi i různorodých úkolech to bylo super odpočinkové čtení.
Na druhou stranu si ale myslím, že se z toho dalo vytěžit mnohem více. Pokud by šel autor více do hloubky a trochu to rozvedl a možná i hrdinovi něco sem tam zkomplikoval, vyšla by z toho o něco působivější kniha.

10.01.2014 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Norské dřevo jsem nečetla, ale poslouchala jako audioknihu. Bylo to mé první setkání s autorem, vždy z vcelku nejasných důvodů jsem se jeho tvorbě vyhýbala. Snad i bála.
Dost těžko se mi kniha hodnotí, protože mám hodně rozporuplné pocity. Na straně jedné to byl velmi hluboký příběh, který v určitých momentech šel na dřeň, do nejhlubšího nitra, ale na straně druhé byl občas tak moc povrchní a obyčejně popisný, a na straně třetí si říkám, že jsem hrdiny vlastně vůbec nepoznala. Tak hluboký příběh a všichni pro mě zůstali až do konce naprostými cizinci.
Je to protikladné, protiřečí si to, ale tak to vnímám.
Mám pocit, že samotné knize bych kvůli všem pro a proti asi dala za 3 hvězdy. Nevím. Každopádně zážitek z poslechu díky výbornému Filipu Čapkovi byl velký.
Hodně ale opravdu hodně depresivní kniha.

08.01.2014 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Výborná kniha. Úplně na mě dýchla nostalgie nedávných a přitom už tak odlišných let minulých. A stejně tak i beznaděj ze ztráty domova i zpřetrhaných rodinných vztahů. Velmi působivá a smutná kniha.

07.01.2014 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Další velice napínavý thriller od manželského dua. Ani jedinou stránku jsem se nenudila a byla neustále napnutá. Musím ale říct, že o něco více se mi paradoxně líbila první polovina knihy. Plus pasáže z psychiatrické kliniky. Posledních asi 70 stran mi přišlo hodně zbytečných a natahovaných. Zbytečné krveprolití mi ubralo jednu hvězdu v hodnocení. Přesto díky poslednímu odstavci nemůžu jinak, než se těšit na další knihu.

04.01.2014 4 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Nádherná a nesmírně emotivní kniha. Nemohu najít slova, která by přesně vystihla, jaké pocity ve mně vyvolávala. Smích, lítost, smutek, radost... Úžasně vyprofilované postavy, důraz na každý nepatrný detail.. To vše mě naplno pohltilo. Žádná kýčovitost, lacinost, jednoduchost...Neuvěřitelně silný a hluboký příběh. Nádhera. Už dlouho se mi nejvyšší hodnocení nedávalo s tak naprosto jasným a samozřejmým pocitem.

01.01.2014 5 z 5

Poslední na řadě Poslední na řadě Tess Gerritsen

Další výborná a napínavá kniha autorky. S přehledem si udržela svůj vysoko nastavený standard a opět nezklamala. Skvělé a překvapivé vyústění.

28.12.2013 4 z 5

Na vrcholu vlny Na vrcholu vlny Agatha Christie

Tradičně - další skvělá detektivka s překvapivým a do detailu promyšleným vyústěním. Zajímalo by mě, jestli se někdy někomu na světě povedlo (při prvním čtení) odhalit pachatele v některé z autorčiných knih-)) Já se na ty její konce vždycky tolik těším. Výborná kniha.

26.12.2013 5 z 5

Tajemství Elly a Michaela Tajemství Elly a Michaela Jessica Sorensen

Hezký příběh, ale musím přiznat, že jsem čekala o něco více. Především větší emoční rozbor hrdinů. Místy mi to přišlo hodně strohé. Nějak se ke mně pocity obou nestačily přenést a bylo to jen obyčejné oddechové čtení.

25.12.2013 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Velmi poutavá a smutná kniha. Vyprávění o vlcích skloubené s nejzásadnějšími otázkami života, na které ale vlastně nikdy není jednoznačně správná odpověď. Velkým plusem bylo střídání vypravěčů, kteří přinášeli svůj úhel pohledu. Lukův popis života s vlky byl úžasný a musím přiznat, že se mi tyto pasáže líbily nejvíc. Velmi podnětná kniha.

23.12.2013 4 z 5

Manžel na objednávku Manžel na objednávku Catherine McKenzie

Výborná humorně romantická kniha. Předčila všechna moje očekávání. Než jsem knihu otevřela, bála jsem se, že půjde o lacinou parodii na Bridget Jones, ale opak je pravdou. Třebaže hlavní zápletka by si v reálném životě vysloužila zaťukání na čelo, v knize to tak nepůsobí. Hlavní hrdinka je obyčejná žena toužící konečně po pořádném chlapovi a rodinném životě. Po celou knihu si drží svůj nadhled, vtip i inteligenci, ať už se cítí sebehůř. Kniha mi padla do momentálního rozpoložení a opravdu se mi velmi líbila. Hezký příběh.

21.12.2013 5 z 5

Andaluský přítel Andaluský přítel Alexander Söderberg

Tak tento thriller nebyl mým šálkem kávy. Mohla za to především kupa ústředních postav, nevím kolik jich přesně bylo, ale kolem 20 to mohlo být. Na začátku mě z nich bolela hlava, pak jsem je v průběhu zařadila, a i když se všechny nakonec prolnuly, přesto toho bylo zkrátka moc. Obchod se zbraněmi a drogami, střílečky, honičky. Jako cílového spokojeného čtenáře této knihy bych viděla spíše muže.

20.12.2013 3 z 5

Obnažená Obnažená Kathryn Taylor

Překvapivě hodně rychlý děj, skoro až minimum sexu a o něco lepší než první díl. Nenáročná čtivá oddechovka.

18.12.2013 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Opět skvělá kniha od úžasného autora. Jeho styl dokáže úzce propojit humorné situace s těmi vážnými a udávajícími směr života tak lehce, až zkrátka máte chuť mu vynadat, proč to dělá. Ale život je takový. Plný hledání, nalézání i ztrát. John Green má odvahu psát o věcech veselých i smutných a zanechat za sebou velké něco, které vás zprvu vysaje, ale poté naplní něčím hlubším a obohacujícím. Rozhodně výborná kniha o hledání sebe, o lásce, ztrátě i vině. Doporučuji.

17.12.2013 4 z 5

Celý den se nic nestane Celý den se nic nestane Bianca Bellová

Velmi dobře vystavěná kniha, takový ženský román pro "náročnějšího" čtenáře. Postupné odkrývání vztahu mezi matkou a dcerou a vztahu s Esterházym. Spíše chmurná, ale dobře napsaná kniha.

15.12.2013 4 z 5

Následky Následky Koethi Zan

Velmi čtivý psychothriller s úžasně napsanou první kapitolou. Nevím, kdy naposled mě nějaká kniha hned na začátku takto dostala.
Autorka skvěle zvládla psychologickou linii příběhu. Hodně drsně děsila. Škoda, že to nemůžu říct zcela bez výhrad i o té detektivní lince. Tam to bylo občas násilně účelové a trochu zbytečně moc propletené.
Přesto však kvalitní napínavé a překvapující čtení.

13.12.2013 4 z 5