esussi esussi komentáře u knih

Jak jsem stopoval letadlo Jak jsem stopoval letadlo Stanislav Gálik

Díky kombinaci různých životních "pravd a mouder" a absenci jakékoliv konzistentní pointy tvoří tato kniha ideální počteníčko pro lidi, kteří rádi instantní pravdy naservírované na stříbrném podnosu. Hlavně aby nad ničím nemuseli přemýšlet. Chtěla bych na té knize najít něco vyloženě krásného, nebo aspoň pro mě nového, ale nejde to. Všechny ty citáty tam působí tak nějak nastrčeně – jakoby bylo cílem zakaždou cenu dostat do svého života nějakou hloubku a podpořit ji chytlavou myšlenkou někoho slavného. Ale jak sám autor napsal: „Kdo ukazuje na někoho prstem, míří třemi prsty na sebe.“ Když už z té knihy nic nemám, tak tohle se mi fakt líbilo.

Každopádně věřím, že spousta lidí, kteří tak nějak životem plují bez hodnot a nějakého zásadního smyslu nebo sebereflexe se v knize najdou, a možná se i nad něčím zamyslí. Pro mě její přečtení žádný životní zlom nezpůsobilo, ale tak aspoň jsem se celé Vánoce jenom nenacpávala cukrovím u televize :D

13.01.2017 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Bohužel si myslím, že se jedná o hodně přeceňovanou knihu. Vůbec se mi nelíbil styl, jakým je napsaná - prostě se mi nešlo se do příběhu vžít. Je pravda, že jsem to celé ani nedočela, tak snad se k tomu ještě někdy vrátím a třeba pak i změním své hodnocení. Zatím se ale až tak moc nenudím, abych se nutila to dočítat.

10.04.2016 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Miluju detektivky a obzvlášť ty, u kterých až do konce netuším, kdo je pachatel. Tahle bude rozhodně na mém top listu, a to nejem díky skvělé promyšlenosti děje, ale i kvůli sympatickým ústředním postavám.

03.01.2015 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Typický Zweig, v celé jeho psychologické nádheře :)

30.12.2014 5 z 5

Vzdělanostní společnost? Chrám, výtah a pojišťovna Vzdělanostní společnost? Chrám, výtah a pojišťovna Jan Keller

Trochu mi u toho chyběla nějaká prognóza do budoucnosti, protože vzdělání už přece přestává mít funkci pojišťovny. V případě, že pojištěnců stále přibývá, tím naopak míra pojištěnosti klesá. Takže se z vzdělání stane třeba nekonečné schodiště, a v momentě kdy dojdeme do nějakého patra sledujeme ty horlivce nad námi a snažíme se je předhonit. Zní mi to už skoro jako začarovaný kruh, ze kterého není úniku, protože čím větší snahu mají lidé se vzdělávat, tím větší inflaci vzdělávání způsobují. Ať žije Illichovo Odškolnění společnosti :)

28.09.2014 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Na poli fantasy literatury je to rozhodně jedna z těch lepších knížek. Bohužel se sice nemůžu zařadit do věkové skupiny náctiletých, na kterou je tahle knížka zaměřena, ale i tak mě to hodně pobavilo a zaujalo.

03.05.2014 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Myslim, že mezi erotickou literaturou tato kniha patří mezi ty vydařenější kousky, po stránce obsahové nebo dějové to sice bylo spíš průměrné. I přesto se to četlo opravdu dobře... jen málo knih mě donutí půl noci nespat a číst :)

10.02.2014 4 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Bohužel, po trilogii selekce bylo tohle volné pokračování šité horkou jehlou, ne až tak precizně propracované, a celkové o dost méně čtivé. Příběh je sice napínavý, a další díl si určitě přečtu, ale...

20.06.2016 3 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Naprosto nejlepší díl z celé série. Celou dobu fandíte Celeně a Chaolovi, a pak puff. Najednou se na scéně objeví ještě větší fešák, spousta nových postav a všechno se to celé víc a víc zamotá. Bylo to pěkně promyšlené, ale nijak plánovitě, naopak děj vůbec nebyl předvídatelný.

26.05.2016 5 z 5

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

Ani jsem to nedočetla. Je to zmatené, nezajímavé a žádná postava mi nebyla sympatická.
Edit:Tak nakonec jsem to přece jen dočetla, protože nastala knižní okurková sezóna a nebylo co číst :) Každopádně asi dobrý, v dobách knižní nouze se to dočíst dalo.

10.04.2016 3 z 5

Dračí posel Dračí posel Rachel Hartman

Pěkné počteníčko, které neurazí, ale zároveň nevyužilo maxima svého potenciálu. Čekala jsem mnohem víc od vztahu Serafíny s Ormou, i lepší vykreslení exulantských draků. Stejně tak mohly být lépe vykresleni jednotliví polodraci i s jejich schopnostmi. A korunu tomu nasadila naprosto nedotáhlá milostná zápletka (nebo lépe řečeno trojúhelník). Celé to bylo jakési ploché, a to mi bránilo pořádně se vžít do děje.

08.03.2016 2 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Sice hodně omílaný námět, ale četlo se to dobře. Až na Juliettiny vnitřní monology, ty jsem přeskakovala. Kupodivu jsou pokračování o dost lepší než první díl.

08.11.2015 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tak tenhle romantický cajdák mě opravdu dostal. Vím, že je celkem jednoduché mě rozbrečet, ale tenhle příběh měl i vážnější linku, která nutí čtenáře zamyslet se nad svým vlastním životem a přemýšlet, jak by se asi člověk zachoval,kdyby se octl na místě Lou nebo Willa. Opravdu krásné a opravdu smutné. Ale nešlo přestat ve čtení, ani když jsem tušila, jak to celé dopadne.
A padl u toho balíček kapesníčků...

17.01.2015 5 z 5

Čistá krev Čistá krev Nancy Gideon

Tahle knížka není tak strašná,jak by se podle obalu mohlo zdát. Hlavně od toho něčekejte nějakou pořádnější detektivní zápletku, je to prostě jenom knižní porno zabalené do celkem ucházejícího příběhu.

16.01.2015 3 z 5

Jane - moderní příběh Jany Eyrové Jane - moderní příběh Jany Eyrové April Lindner

Ani mi to nestálo za dočtení. Z knihy jsem cítila dost velkou křečovitost, když se autorka snažila za každou cenu držet příběhu Jane Eyerové. Bohužel, po převedení do současnosti příběh ztratil veškeré kouzlo původní verze.

14.01.2015 2 z 5

Manželská smlouva Manželská smlouva Jennifer Probst

Takový lepší průměr to byl.

26.10.2014 3 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Tuhle knížku napsal chlap :) Wow! Bylo to vtipné, milé, místy sice trošičku přitažené za vlasy, ale nápad to mělo.

11.09.2014 5 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Mám z této knihy opravdu smíšené pocity. Na pozadí banálního románu o muži, který se po pádu z kola rozhodl začít žít v lese, je vyobrazena moderní společnost - a to ne v zrovna lichotivém světle. Pod tenkou vrstvou příběhu o novodobém Robinsonovi jsem cítila lehké znepokojení současným řádem věcí. Zároveň jsem však mnohokrát musela zpochybnit mentální zdraví hlavního hrdiny.

Kniha mě dokázala pobavit i přinutit k zamyšlení. Je jen na čtenáři, jak si její poselství vezme k srdci. Já se zatím do lesa stěhovat nechystám, ačkoli mi tato myšlenka není úplně proti srsti.

08.09.2014 4 z 5

Totální výprodej Totální výprodej Benoît Duteurtre

Jak může vypadat život člověka, který je v mládí plný snů a očekávání... Po čase člověk zjistí, že skutečnost je bohužel o dost jiná než ideály z mládí. A ikdyž člověk dře a tvrdou prací se snaží šplhat po společenském žebříčku, dost často se stává, že když vyleze dost vysoko, začne se mu točit hlava a uvědomí si, že šplhal na špatném místě. Jenže dolů už je to až moc daleko.

Takový je život, a netýká se to jenom lidí z hudebního průmyslu.

Pěkná kniha o věcech, které každého občas musí napadnout.

31.08.2014 4 z 5

Rakovinu nevyléčíš Rakovinu nevyléčíš Denis Leary

Wow! Tahle kniha je biblí všech milovníků sarkasmu. Na každé stránce se prostě musíte smát. Ideální dárek pro tátu k Vánocům.

28.08.2014 4 z 5