Vzdělanostní společnost? Chrám, výtah a pojišťovna

Vzdělanostní společnost? Chrám, výtah a pojišťovna https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39382/vzdelanostni-spolecnost-chram-vytah-a-pojistovna-39382.jpg 4 18 3

Kniha se zabývá ideálem a realitou takzvané společnosti vzdělání. V širokém historickém záběru a v celoevropském kontextu zkoumá proměny, jimiž prošla škola a vzdělávání v průběhu 20. století. Na tomto teoretickém půdorysu provádí empirický výzkum české populace ve vztahu k požadavkům trhu práce. Věnuje se mimo jiné otázce významu sítí neformálních kontaktů a známostí při uplatnění na něm. Dále se zabývá problémem vnitřní diferenciace vysokoškolsky vzdělaných lidí v České republice z hlediska jejich objektivní úspěšnosti i z hlediska jejich subjektivního ocenění vlastní pozice a perspektiv na trhu práce. Závěrem se autoři zabývají otázkou, nakolik se dnes u nás rýsují obrysy dvourychlostní společnosti vzdělání..... celý text

esussi
28.09.2014 4 z 5

Trochu mi u toho chyběla nějaká prognóza do budoucnosti, protože vzdělání už přece přestává mít funkci pojišťovny. V případě, že pojištěnců stále přibývá, tím naopak míra pojištěnosti klesá. Takže se z vzdělání stane třeba nekonečné schodiště, a v momentě kdy dojdeme do nějakého patra sledujeme ty horlivce nad námi a snažíme se je předhonit. Zní mi to už skoro jako začarovaný kruh, ze kterého není úniku, protože čím větší snahu mají lidé se vzdělávat, tím větší inflaci vzdělávání způsobují. Ať žije Illichovo Odškolnění společnosti :)

Boggy
30.12.2013 5 z 5

V každém případě stojí za přečtení a zamyšlení se nad tím kam se to intelektuálové, kam se to řítíme!

janha
08.08.2011 4 z 5

Přesvědčivý pohled na tzv. společnost vzdělání. Růžové brýle se nekonají!

Autoři knihy

Jan Keller