Jak jsem stopoval letadlo

Tato kniha je přesně taková, jaký je svět. Je pravdivá i lživá. Je o všem, a přitom je o jednom. Je encyklopedicky nepřesná i zatraceně korektní. Je o každodennosti i dobrodružství. Je o holkách, drogách, jídle i józe. O lásce k cestování i cestovatelské lásce. O penězích, úspěchu, slávě, o jejich kráse i pomíjivosti. Je primitivní i filosofická. Je opravdu špatná…a dokonalá zároveň. Je to skutečný příběh o neskutečných zážitcích na cestě kolem světa. Měl jsem za sebou nejtěžší rok svého života. Rozvedl jsem se, přišel o hodně peněz, v ničem se mi nedařilo. Všechny předchozí úspěchy vypadaly jenom jako náhoda. Byl jsem na dně. Co teď? Skočit pod vlak? Taky možnost. Pokud chci ale před problémy utíkat, tak pořádně! Podepsal jsem rozvodové papíry, odešel z práce a všechny své věci zabalil do několika krabic. S jedním kufrem jsem vyrazil na cestu, kde každá událost měla změnit můj směr. Kam se dostanete když stopujete s košilí a v kravatě? Proč bydlí milionáři v San Franciscu v garsonce? Proč jsou chudí lidé ti nejštědřejší? A o co tady na světě vlastně jde? Primitivně intelektuální. Pravdivě lživá. Faktograficky fiktivní. Kvalitně nekvalitní. Neobyčejně obyčejná. Filantropicky sobecká. Sviňsky korektní. Jednoduše dokonale nedokonalá, tak jako my všichni....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/308912/jak-jsem-stopoval-letadlo-Cs5-308912.jpg 3.248
Romány, Literatura česká
Vydáno:, BizBooks

HoneyBunny
předevčírem

Standa je takovej nesympatickej slizounek, pronášející věty jako ,,Nejsem tak vysokej, to si jen sedím na peněžence" nebo ,,Raději budu brečet v limuzíně než v mhd". Ano, bude vám při čtení trapně za něj. Ale když se nad tyhle hlupárny povznesete, máte možnost přečíst si relativně originální milou knihu a pocítit pocit vděčnosti.... Za to, že vám rodiče vštípili nepokřivený morální hodnoty a že vás v životě neobklopují lidi jako Standa.

Ivan F

Knihu som nečítal, ale počúval. Ako prvé ma zarazila príšerne vyslovovaná čeština. To si autor v svojej sebeckosti myslel, že keď si to načíta sám, bude to lepšie? Omyl, je to hrozné. O veľmi zlej intonácii a prehnanej afektovanosti prednesu (prednesu? - od toho má autor na kilometre ďaleko) sa nezmieňujem. Druhá vec je používanie "čengliš" - naozaj otrasná výslovnosť a to autor o sebe tvrdí, že reč ovláda - možno na hovorovej úrovni, kde každý hneď spozná, že autor pochádza odniekiaľ z východu. K samotnej knihe: Ak by som vypol nahrávku niekde pri autorovej ceste z Bratislavy do Prievidze, tak by som možno hodnotil zhovievavejšie. Avšak vydržal som až do konca (masochistická zvedavosť), aby som sa dozvedel, že autor je mentálne zaseknutý pospubescent, na ktorom by si psychológ (a to by nemusel byť renomovaný) zgustol pri písaní dizertačnej práce na tému "Trauma nevyvinutých". Kde sú tie myšlienky, ktorými bol autor (aspoň tak to tvrdí) počas cesty doslova a do písmena zavalený? Nikde, sem tam nejaká malá zmienka. Namiesto toho dostávame opis materiálnych prízemností a duchovno zostáva hladné. Ak bol autorov zámer napísať niečo humorné, to je tiež prúser, nakoľko je kniha nevtipná. Hanbím sa, že autor pochádza zo Slovenska, toto sme si nezaslúžili.

Atrament
18. záříodpad!

Vydržel jsem to do San Franciska. Školácký sloh, kýčovité 'filozofování', prostě děs...

Umělec

Slovák, který se bůh ví proč snaží mluvit česky mi od začátku neseděl. Stejně tak jeho egocentriké a snobské vnímání světa. Nakonec jsem to ale překonal a překvapivě mě to nakonec bavilo... Zaujaly mě některé myšlenky a hlavně jsem si z knihy odnesl ten pozitivní dojem, že celý svět je otevřený a plný možností. Stačí jen chtít a člověk může...

kukuskaman

Moc hezká kniha českého autora, který procestoval svět skoro zadarmo. Je zajímavé číst si a uvědomovat si myšlenky bohatých a lidí, kteří nějak ovlivňují společnost.

standunun
30. červenceodpad!

Jen co se Standa vydal na cestu, slo to s obsahem neuveritelne z kopce. Vydržel jsem to s nim pouze do Bratislavy. Cekal jsem nějaké myslenky od zajimavych a uspesnych lidi, ale bohužel jsem dostal jen popis materiálních věcí.

martin7848

Tak tahle mi vážně sedla. Autorův humor je přesně podle mého gusta. Příběh o jeho cestě mě bavil od začátku do konce. Nestarám se jak moc jsou dané historky blízké pravdě - v dobrém vyprávění to vážně nehraje roli. Je mi jedno zda autor míchá dohromady skutečné příběhy, tak jak se staly nebo nestaly s tím co považuje za přínosné. Na mě to fungovalo a moc jsem si to užíval. Stando díky za to!

Michaelson

Kniha se mi líbila a rozhodně stojí za přečtení.
Je v ní jak zábava tak i užitečné informace.
Čte se rychle a v podstatě neobsahuje komplikované slovní obraty.
Vypsal jsem si pár zajímavých myšlenek, jelikož některé poznatky jsou vskutku hodnotné. Ale, přesto že se Standa pohybuje ve společnosti ne pouze peněžně bohatých lidí, tak je dost málo poznatků od lidí, které autor spovídal.
A proč nennapsal v této knize odpovědí na nejpodstatnější otázky, které se dozvěděl při pobytu na Bali.

KateTheBlogger
09.12.2017

Knihu jsem si přečetla po té, co jsem se zúčastnila Stanislavovi přednášky na jednom cestovatelském festivalu. Během vyprávění o richhikingu byl zábavný a opravdu showman. A přesně taková je i kniha - zábavná, plná vtipných postřehů a čte se skoro sama.

janulka1310
31.10.2017

Tahle kniha je krásná ukázka toho, jak přemýšlejí bohatí a úspěšní lidé...naopak oproti ostatním komentářům musím napsat, že autor je prostě borec a kniha je plná skvělých postřehů, srandy, ironie, i hlubokých pravd. Dle mého se autor v knize hodně otevřel a popsal svůj příběh tak, jak to prostě bylo...nesouhlasím s tím, že je to namyšlený nebo arogantní člověk, jen je prostě úspěšný a proto má takový postoj, jaký má ;-)

SmallLucia
02.10.2017

Několik opravdu pěkných myšlenek, ale styl, jakým je kniha napsaná se mi vůbec nelíbil. Nebavilo mě to, nudilo, některé části pro mě byly prázdné vychloubání.

Kristel
01.10.2017

Nemůžu si pomoci, ale autor na mě působí arogantním způsobem. Jeho nahlížení na svět se naprosto neslučuje s mými hodnotami a jeho humor je tak zvláštní, že spíš než smích vyvolává pocit trapnosti.

Martiniss
21.09.2017

Od této knihy jsem očekával více. K hlavním myšlenkám a poznatkům autora jsem se vyloženě prokousával přes mnoho krátkých vět za sebou, které byly obsahově o ničem.

martin9134
01.08.2017

Zajímavá kniha, určitě poučná – plná cestování a nejrůznějších zážitků. Autor občas působí celkem sympaticky, někdy ale i namyšleně. Nevím, co si o tom myslet.

MagdalénaD
25.07.2017

Nemohu se rozhodnout, zda se mi kniha líbila. Každopádně jsem ji přečetl za dvě odpoledne a něco si z ní odnesla. Takže jo, asi líbila.
Kniha je o mladém muži, který cestuje poměrně nekonvenčním způsobem. Občas působí trochu namyšleně, občas až moc pokorně. Po několika životních nezdarech se sebere a začne "richhikovat", tj. stopovat bohaté - ti mu zajišťují dopravu, ubytování a často i jídlo a také jej učí - o úspěchu, o lásce, o józe i drogách.
Co jsem si z knihy odnesla? Že ten, kdo ukazuje prstem na jednoho, ukazuje zároveň třemi prsty na sebe. Že pokud někoho milujeme, měl by být pro nás absolutní prioritou. Že abychom poznali, co je dobré, musíme zažít i to špatné. A že s jídlem roste chuť, jak se říká.
Jedna hvězdička nahoru za to, že založil UNIFER. Jedna hvězdička dolů za to, že z konceptu šlo vytěžit víc.

Mufka
14.06.2017

Tohle bylo od začátku něco, s čím jsem se tak nějak nedokázala ztotožnit.. Celý přístup autora je pro mě tak nějak neuchopitelný.. Pravděpodobně je to i tím, že mám naprosto odlišný styl humoru a hláška typu: "Ona si neuvědomuje, že ji Bůh obdaroval tím největším darem? Mnou?!" mě vážně zvedla ze židle... Možná je autor pohodový mladík, ale jeho názory provázející celou knihou mi přišly chvílemi až arogantní. Těžko říct, jestli si z celé téhle akce něco vzal, nicméně názory a životní moudra, kterými jej obdařili lidé, se kterými se setkal, jsou tak nějak všeobecně známé, ale neměla jsem pocit, že by se jimi autor chtěl v nejbližší době řídit.. Ale to už je na něm.. :-) Pokud někde uvidím jméno Stanislav Gálik, rozhodně ne nepohrnu - ani ke čtení článku o něm nebo s ním a už vůbec ne po jeho případné další knize. Pokud bych ji někomu známému doporučila, měla bych opravdu špatné svědomí..

mariva
17.02.2017

Mám ráda příběhy novodobých cestovatelů a tento je zase trochu jiný díky neobvyklému způsobu cestování. Zajímavé postřehy. Můžu jen závidět mladším generacím.

Roy
13.02.2017

zajímavý pohled a pro někoho kdo váhá může být i inspirující

čtenářka4
22.01.2017

Zajímavý nápad. Mnoho výjimečných lidí a zemí. Chytrá moudra (většina z nich není nijak originální, ale vůbec není špatné si je přečíst). Příjemné překvapení. Jako oddechovku doporučuji.

esussi
13.01.2017

Díky kombinaci různých životních "pravd a mouder" a absenci jakékoliv konzistentní pointy tvoří tato kniha ideální počteníčko pro lidi, kteří rádi instantní pravdy naservírované na stříbrném podnosu. Hlavně aby nad ničím nemuseli přemýšlet. Chtěla bych na té knize najít něco vyloženě krásného, nebo aspoň pro mě nového, ale nejde to. Všechny ty citáty tam působí tak nějak nastrčeně – jakoby bylo cílem zakaždou cenu dostat do svého života nějakou hloubku a podpořit ji chytlavou myšlenkou někoho slavného. Ale jak sám autor napsal: „Kdo ukazuje na někoho prstem, míří třemi prsty na sebe.“ Když už z té knihy nic nemám, tak tohle se mi fakt líbilo.

Každopádně věřím, že spousta lidí, kteří tak nějak životem plují bez hodnot a nějakého zásadního smyslu nebo sebereflexe se v knize najdou, a možná se i nad něčím zamyslí. Pro mě její přečtení žádný životní zlom nezpůsobilo, ale tak aspoň jsem se celé Vánoce jenom nenacpávala cukrovím u televize :D

Belatris
16.10.2016

Nakonec k hodnocení přidávám ještě jednu hvězdu proto, že se mi kniha postarala o dokonalé překvapení. Pustila jsem se do ní více než méně z povinnosti a bez většího zájmu. I přes to, že mám zcela odlišný smysl pro humor než autor jsem v knize našla spoustu zajímavých pasáží, které by se daly označit za inspirativní. Nedosahuje to sice takového "naplnění" a erudice jako TED Talks, ale naštěstí to nesklouzává ani k připitomělým motivačním knihám, které omílají fráze a uměle se snaží vyhecovat čtenáře... kdoví k čemu.
Nejlepší části jsou rozhodně setkání s vlivnými a bohatými, a to ne proto, abych věděla, jaké poklady mají v garáži nebo jak velká a luxusní je postel v hostinském pokoji, ale proto, že je hezké slyšet jejich názory na peníze, bohatství, hodnoty a taky jejich návody na úspěch.
Nejde o to, že si v knize přečtete něco, co jste ještě nikde jinde neslyšeli nebo nečetli, nebo co vás ještě nikdy nenapadlo. Čtení je příjemné hlavně proto, že se člověk ujistí o tom, že je sice ve všem zcela sám, ale že to není největší nevýhoda a důvod k depresím: naopak, máme za sebe plnou zodpovědnost a svobodu se rozhodovat, a pokud nás to nenaučili ve škole (jakože většinu teda opravdu nenaučili), tak se to můžeme doučit sami a začít se rozhodovat správně. A to je nejlepší krok na cestě za úspěchem, ať už si pod tím představujeme cokoliv.
Bylo by mi sympatičtější, kdyby kniha nebyla formálně zabalená do tak blýskavého obalu - nemyslím doslova obal, ale formulování textu, rádoby humorné průpovídky atd. Ale ve výsledku to nebylo na škodu a knihu jsem si užila (není to důležité, ale přečetla jsem ji po cestě vlakem Ostrava Praha a zpět, cca 6 hodin čistého času, takže pokud kromě inspirace hledáte čtivost a nenáročnost, můžu doporučit).

cestování

Stanislav Gálik