espesita espesita komentáře u knih

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Z knížky přímo sálají "staré dobré časy", člověk má tak nějak pocit, že se všechno zpomalí a vrátí zpátky do dob dětství prozářeného sluncem.
Poprvé jsem knížku četla ještě na základní škole, kdy jsem byla cílovou skupinou. Ale vzhledem k tomu, že jsem si mimo scénu s obarvenými vlasy nic jiného nezapamatovala, mě tenkrát asi moc neoslovila. Tentokrát jsem ji četla pod vlivem nedávno shlédnutého seriálu, takže jsem věděla, do čeho jdu a co se tam asi tak bude dít. Přesto mě některé události překvapily, například závěr, který je oproti seriálu úplně jiný, ale dojemně krásný. Líbil se mi i proces Annina dospívání, patrný především v jejím uvažování a vyjadřování. Naopak mě příliš neoslovily popisy přírody. Nebyly sice nijak extrémně dlouhé, ale obecně je v knížkách nemusím mít.

16.04.2021 3 z 5

V zemi stínů V zemi stínů Elizabeth Kostova

Kniha se četla velice pomalu, ale odložit ji tak nějak nebylo možné. Silný příběh na téma, o kterém se tak často nemluví, i když je spojeno s historií všech zemí dřívějšího "východního bloku". Zajímavé také bylo číst, jak zvláštní jsou pro Američanku věci, které my považujeme za běžné (lípy, čápi, barevné domy...). Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že příběhu přece jen něco chybělo; rozhodně ve mně nezanechává takové nadšení jako Historička, kterou jsem četla před lety.

27.08.2020 3 z 5

Dáma z popela Dáma z popela Christine Trent

Zpočátku jsem byla nadšená skvěle propracovanou každodenností poloviny 19. století. Téma pohřebnictví je také velmi zajímavé a neokoukané, o tom, jestli mohla žena ve viktoriánské Anglii tuto profesi vykonávat, asi nebudu polemizovat, v tomto ohledu to beru tak, že v románu je možné všechno. Příliš mě nenadchlo téma americké občanské války, které se do příběhu přimotalo, ačkoliv to podle mého vůbec nebylo nutné. Stejně tak bych vynechala celou linku s královskou rodinou. Také mi silně vadilo střídání pohledů, ačkoliv obvykle mi to nevadí, ale tady mi přišly naprosto zbytečné debaty Adamsových o občanské válce, které ve výsledku byly pro děj důležité jen minimálně. Od poloviny se mi zkrátka zdál příběh příliš překombinovaný a zdlouhavý.

24.06.2022 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Opravdu hodně pohádková knížka, ve své podstatě se původní pohádce ani příliš nevzdaluje a drží se zajeté osy. Přiznávám, že v knížkách podobného typu čekám víc romantiky, která tady z očividných příčin nemohla být tak intenzivní. Co mi ale vadilo, byla absence negativních postav. Čekala jsem, že se ze Solmira vyklube padouch, který Jevu podvede a pokusí se Zvíře zabít nebo vymyslí něco jiného, co by příběhu přidalo trochu víc dynamiky. Ale ne, byl to také dobrák skrz naskrz.
Konec byl trochu zvláštní, možná moc jednoduchý. Autorka podle mého mohla víc využít proměnu Zvířete ve skutečné zvíře, když už to udělala.

22.05.2022 4 z 5

Les bez srdce Les bez srdce Joanna Ruth Meyer

Nádherné čtení s trochu pochmurnou atmosférou a něžnou, naprosto starosvětsky "cudnou" láskou. Stejně jako v některých komentářích podemnou, neumím říct, čím přesně mě příběh tak uchvátil, ale nemohla jsem knížku odložit. Asi zpěv sirény... :-)

12.02.2022 5 z 5

Kráska a zvíře Kráska a zvíře Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

Na tuhle verzi Krásky a zvířete jsem se hodně těšila, možná právě proto se cítím zklamaná, že je napsaná tak nějak ledabyle. Beru v úvahu dobu napsání, ale i tak... Všechno bylo příliš rychlé, naprosto samozřejmé, bez hloubky. Na druhou stranu, pokud byla zamýšlena pro děti, dá se pochopit, že měla vyznít co nejjednodušeji.

21.08.2021 2 z 5

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Ze začátku jsem tomu moc nedávala, přece jen už nepatřím do věkové skupiny hlavní hrdinky a některé její kousky (a jejích kamarádek) mi přišly opravdu šílené. Zhruba do poloviny jsem z Laurel šílela - příšerně mě deptalo to její idealizování mrtvé sestry. Pak se to ale nějak začalo obracet a stejně jako začala Laurel chápat, že život jde dál i bez sestry, která zdaleka nebyla tak úžasná, jak si myslela, tak i já jsem pochopila, že v tom příběhu nejde ani tak o to, co se tam děje, jako o to, co prožívá člověk, kterému zemře někdo drahý. Vlastně ani pořádně nevím jak, ale zdálo se mi, jako bych prožívala stejné emoce - vztek a frustraci na začátku, smíření a klid na konci.

23.04.2021 4 z 5

Království Království Amanda Stevens

Já mám Hřbitovní královnu ráda. Je to oddechové čtení, žádné velké psycho, ale ani nuda. V tomto díle byla sice dějová linka trochu slabší, hlavní zápletka se dala rozlousknout prakticky okamžitě, ale i tak má sérii zatím mou sympatii. Trochu přitažené za vlasy se mi zdály závěrečné scény se "sesuvem domu". Nějak si neumím představit, jak se dvě stě let staré sídlo sune ze svahu jako lavina.

13.03.2021 4 z 5

Velmož tří králů Velmož tří králů Jiří Hanibal

Musím souhlasit s názorem, který se tu už několikrát objevil, že jde o převyprávění příběhů paní Vaňkové. I když jsem si při čtení neustále opakovala, že jde o historicky dané události a nic moc nového tam vymyslet prakticky nejde, podobnost některých scén (které kronikáři rozhodně zachytit nemohli) je do očí bijící. I kdyby nebylo s čím srovnávat, styl téhle knihy mi prostě nesedl. Neustále jsem měla pocit, že jde jen o převyprávění historie, ke kterému hrdinové občas dodají nějaký ten strohý komentář. Dialogy byly takové nijaké - nemastné, neslané. Příběh v tomto podání ve mně bohužel nevzbudil žádné emoce, které realita tehdy před staletími určitě nepostrádala.

29.06.2020 3 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Většina knihy byla spíš o závislosti na opiátech a o tom, jak snadno se člověk může stát závislým, aniž by si to uvědomoval. Tohle tu bylo popsané velmi hezky a uvěřitelně, zejména pokud to bylo spojené s mentalitou konce 19. století.
Samotná detektivní linka na tom byla hůř. Vydala by tak maximálně na 50 stran. Ale na druhou stranu se není čemu divit - autorka postavila do role "vyšetřovatele" mladou dívku z vyšší společnosti, která nemá volnost pohybu (zejména po tom, co byla její sestra zavražděna), navíc jí hned na začátku knihy přivodila zranění, kvůli kterému se nemůže hýbat ani fyzicky, a ještě ji obklopila lidmi, kteří nemají zájem jí s vyšetřováním pomáhat. To se pak není čemu divit, že detektivka z toho byla taková nijaká...
Přesto mi knížka přišla čtivá a téma mě nakonec také zaujalo, ačkoliv bylo jiné, než jsem čekala.

25.08.2023 4 z 5

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Mně se příběh líbil, neskáču z něj sice do stropu, ale líbil se mi. Možná proto, že jsem vzhledem k hodnocení neměla vysoká očekávání.
Líbilo se mi zasazení děje do Bavorska včetně skvěle zvládnutých reálií. Příliš často se u amerických autorů nesetkávám s tím, že by dokázali proniknout do evropské kultury a dobře ji popsat, tady se to povedlo i s propojením do historie. Nebylo tam toho mnoho, ale to co bylo, dávalo smysl a fungovalo. Určitě na tom má velký podíl i překladatelka, překlad byl zvládnutý skvěle :-)
Co se děje týče, byl hodně lyrický, možná proto se hůře čte a zdá se takový ucouraný. Ale na druhou stranu to přesně koresponduje se zapojením hudby jako významného prvku příběhu. Zpočátku se mi to líbilo, ale ke konci už té hudby bylo příliš a informace se začaly opakovat.
Konec mě příliš nenadchl, asi jsem ho ani správně nepochopila.
Každopádně mi to víc přišlo jako převyprávění Fantoma opery (který sám o sobě je vlastně taky převyprávěním Krásky a zvířete, takže se točíme v kruhu :-) ) Nevím, jestli je to náhoda, nebo se autorka také řadí mezi fanoušky tohoto muzikálu, ale ti, kdo viděli Fantoma opery asi tak miliardakrát, jako já, si možná všimnou, že na konci knihy říká Liesl totéž jako Christine v písni "The point of no return".

22.05.2022 4 z 5

Kateřina - Elixír lásky Rudolfa II. Kateřina - Elixír lásky Rudolfa II. Jaroslava Černá

Historické romány jsou strašně nevděčný žánr: když si autor příliš vymýšlí, schytá kritiku za historickou nepřesnost, když píše historicky přesně, je kniha nezáživná... Já bych v tomto případě uvítala malinko víc fikce. Čekala jsem trochu víc vášně a intrik. Hodnotím ji spíš jako průměrný historický román, u kterého si člověk odpočine.

12.02.2022 3 z 5

Krutá krása Krutá krása Rosamund Hodge

Zajímavá myšlenka, která mohla být trochu víc propracovaná. Zejména na začátku jsem se dost prala s autorčiným stylem psaní, přišel mi takový hodně začátečnický, nevypsaný... Časem se to buď zlepšilo, nebo jsem to přestala vnímat. Zdálo se mi, že autorka měla jasnou představu o světě, který chce stvořit a příběhu, který chce vyprávět, jen nevěděla, jak do něj vtáhnout čtenáře, takže se s tím začátkem trochu prala, protože na můj vkus je v prvních třech kapitolách příliš informací podaných nepříliš šťastným způsobem, takže v tom čtenář trochu plave, obdobně je na tom i konec, který nejspíš autorce dával smysl, ale mně na první přečtení moc ne.
Přesto se mi knížka vlastně líbila, nic vrcholového, ale propadák to taky není :-)

19.12.2021 4 z 5

Růže & dýka Růže & dýka Renée Ahdieh

Příjemné, pohádkové čtení...
Jen mi přišlo, že se tam většinu knížky fakticky nic nedělo a veškerá akce byla vsunutá až na konec.

25.09.2021 4 z 5

Dcery pana Darcyho Dcery pana Darcyho Elizabeth Aston

(SPOILER) Knížku jsem četla s neuvěřitelnou dychtivostí, ale až teď na konci se vlastně ptám proč? Asi jsem tolik čekala, že se konečně začne něco dít, že jsem si nevšimla, že se vlastně neděje nic, bohužel. Podstatná část knihy stále dokola opakuje a zdůrazňuje, jak se mají dívky chovat, co dělat a co neděla, aby nedošlo ke skandálu, jak případný skandál zahladit atd. Styl, myslím, Austenové víceméně odpovídá, ale původní postavy (Gardinerovi, Fitzwilliam) jsou mi tady krajně nesympatické, všichni postrádají ten svůj původní nadhled a „normálnost“. Nové postavy neměly příliš prostoru, aby si mě mohly získat. Kdyby jich tam bylo méně a vyskytovaly se více, určitě by se mi vepsaly do paměti více. Takhle zůstane jen Wytton, který od počátku působil silně „darcyovsky“. Děj se rozběhl až na konci a popravdě jsem byla zklamaná, že tím „šokujícím“ je zase únos a že dopadl zase víceméně stejně jako v Pýše a předsudku. Přesto všechno nebyla knížka zas až taková katastrofa, bylo to příjemné, oddechové čtení.

04.08.2021 3 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

Skvělá knížka plná humoru, povedená detektivní zápletka. Rozhodně to není thriller, jak tvrdí obálka, ale spíš krimi-komedie, což je vlastně ve finále obrovské plus. On přece jen thriller, ve kterém vám cukají koutky, není tak úplně thriller :) A v tomhle ohledu myslím, odvedl skvělou práci překladatel :)

27.06.2021 5 z 5

Prorok Prorok Amanda Stevens

Tento díl byl oproti "asherfallskému intermezzu" daleko lepší. Příběh se rozvíjel zpočátku plynule, ale závěr byl na můj vkus "sfouknutý" příliš rychle. Místo toho, aby se k jednotlivým informacím a skutečnostem hlavní hrdinka postupně propracovávala, jí byly najednou "vnuknuty" odnikud. Stejně tak mi přišlo trochu zbytečné omamovaní, či co to bylo, v druhé polovině knihy, které vlastně vpodstatě nemělo žádný smysl.
Přesto je mi celá tahle série sympatická a budu pokračovat i ve čtení dalších dílů.

02.04.2021 4 z 5

Křižovatky smrti Křižovatky smrti Elly Griffiths

Oddechová četba... Nic světoborného, děj je celkem předvídatelný, pachatel se dá odhadnout prakticky při prvním setkání. Mně osobně pak ještě třeba při četbě ruší ten přítomný čas. Přesto to není špatný příběh. Oceňuji přiměřený počet stran i propojení s archeologií je mi sympatické.

21.12.2020 3 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Příběh typicky ve stylu amerických filmů pro puberťáky... Čtivý, v jistém smyslu napínavý a hlavně úplně schizofrenní :) Člověk si tak nějak nikdy není stoprocentně jistý, co je skutečné a co ne.

06.09.2020 4 z 5

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

I přes to, že se mi druhý díl také v podstatě líbil, stále se mi toho moc nevyjasnilo. Padla nějaká tajemství, ale pořád určitě nějaká zůstávají. Vztahy mezi všemi postavami byly také skvělé. Stále mám ale zmatek v Emiliinych postupech a myšlenkách. Zdá se mi, že skáče od jednoho k druhému a ačkoliv jí to asi dává smysl, mně tedy moc ne. Stávalo se mi až příliš často, že jsem nechápala, proč dělá zrovna tohle a čeho tím chce docílit.

05.11.2023 4 z 5