Krutá krása

Již od narození byla Nyx zaslíbená krutému vládci svého království. A také už od narození trénovala, jak ho zabít. V den svých sedmnáctých narozenin odchází do paláce, aby se provdala za netvora. A má jasný plán, zabít ho a ukončit jeho devět set trvající vládu. Ovšem panovník ji od samého začátku překvapuje a přitahuje a jeho sídlo není tím pochmurným místem, o kterém jí rodiče vyprávěli. Ovšem aby zůstala loajální své rodině, stejně ho musí zabít! Anebo ne?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368592/big_kruta-krasa-PII-368592.jpg 3.5355

Krutá krása 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Cruel Beauty, 2014

Kniha Krutá krása

parvitas
11. listopadu

Toto že je retelling Krásky a zvieraťa? Akože teraz to vidím, ale pri čítaní som si to vôbec neuvedomila. Otec prisľúbi dcéru netvorovi, je tu zakliaty zámok a princ, ktorý nie je človekom, veľa šiat, dverí, meniacich sa miestností a knižnica... áno, je to podobné, ale poňaté úplne iným spôsobom. Vlastne mi to skôr pripomína Modrofúza (to tie zamknuté dvere, kľúče a predchádzajúce mŕtve manželky), s vybranými menami ako z Asterixa a Obelixa (uznajte, záľuba v písmene x, a hlavne mená ako Ignifex a Nyx spôsobili, že som si najmä chudáka Ifengdixa, či ako sa volal, prekrstila). Mytológia sa týka nielen mien postáv, ale aj ich osudov, takže ma bavilo hľadať paralely.
Hlavná hrdinka je odmalička vychovávaná ako niekto, kto musí netvora zabiť, aby zachránila svoju krajinu. Fantastické prostredie a záhada, kým je Láskavý Pán, ktorého si má zobrať za manžela. A všetko je navyše šmrncnuté temnotou a démonmi a celá krajina je akoby zamrnutá v čase a v priestore. A vlastne aj zamrzla na 900 rokov, má svoju mágiu a dejiny. Jedlo sa v zakliatom hrade objavuje akoby kúzlom, akurát sviečky treba zapáliť ručne.
Ak však môžem varovať, je to kniha, kde je veľa bozkávania a tieňov. (A možno to treba povedať úplne na začiatku, že tej romantiky tu bude až-až.) A vlastne sa ani nečudujem, že sa niekomu nepáči hlavná hrdinka, pretože vyzerá, že jej je láskavosť cudzia. Je vdorovitá, silná a zároveň i trochu aj naivná, (no nie je hlúpa). A keď je nahnevaná, ublíži, a potom je jej jasné, že prekročila hranicu, no zároveň si vie priznať chybu. Páčila sa mi viac ako jej dvojča, ale to dostalo priestor len v závere. (Môžem si odškrtnúť ďalšiu knihu o dvojičkách. ) A vraj autorka napísala aj voľné pokračovanie... alebo teda v sérii retellingov pokračuje... uvidím, ak sa k nej dostanem, so záujmom si prečítam.

Jarka_rybář

Docela zajímavá kniha. Sestavená z "kamenů", které byly vesměs pěkné. Vzniklá stavba ovšem nedržela pohromadě a chyběla jí krása, hloubka a vůbec dobrý pocit. Pardon, ale dočíst to bylo utrpením.

Ellis03

Kniha se mi celkem líbila, i když místy pro mě byla trosku matoucí. Co se tyce hlavní hrdinky, tak mi v celku nevadila, ale docela mě stvala tím ze když ji někdo řekl “musíš nás zachránit” tak jakoby v tu chvíli přišla o vlastní rozum a skakala jak ten někdo pískal. Co se tyce délky knihy, myslím ze to bylo dostačující. A kdyby do ni neustále někdo nehucel stále to samé jak je spasou sveta bla bla a kdyby nebyla tak strasne natvrdla co se tyce stina-Ignifexe tak to mohlo být dokonce o par stránek kratší.

dianaxn

Nikdy jsem nenarazila na recenzi, kde by měla tahle kniha víc než 2 hvězdy, takže jsem čekala, že to bude katastrofálně špatný. Unpopular opinion: zdá se mi to celkem dobrý.

Má to být retelling na Krásku a zvíře v jiné verzi: Nyx byla už od narození zaslíbená krutému vládci svého království. V den svých sedmnáctých narozenin odchází do paláce, aby se provdala za netvora a má jasný plán: zabít ho a ukončit jeho vládu.
Mně to moc Krásku a zvíře nepřipomínalo, spíš to je mix více pohádek s fantasy a mytologií.

Viděla jsem, že hodně lidem nesedla hlavní hrdinka Nyx, ale já si ji celkem oblíbila a se svou záští a nenávistným myšlením vůči okolí mi připadala jako zajímavá protagonistka. Kromě toho je podle mně i nejlepší postava z celé knihy, protože ty ostatní byly otravné nebo ploché.

Nápad i worldbuilding se mi zdály originální a jak už jsem zmiňovala, je tady navíc zahrnuta i řecká mytologie. Ale protože to bylo krátký, tak bylo hodně věcí nevysvětlených.
Když už jsem u toho, tak je to ten nejkratší retelling na Krásku a zvíře, co jsem kdy viděla (250 stran) a kvůli tomu byl konec dost uspěchaný a zmatený. Kdyby to autorka protáhla na dalších 100 stran nebo další díl, líbilo by se mi to víc a nějaké nelogické věci by mi pravděpodobně dávaly větší smysl.

Co to kazí, je romantická linka – insta love. Na jedné straně ho nenávidí a na další ho už téměř miluje, což je fakt neuvěřitelná love. Ale to teda taky připisuju hlavně délce knihy.

Takže abych to shrnula, tak to sice není ten nejlepší retelling, jaký jsem kdy četla, ale jak už jsem psala, čekala jsem něco mnohem horšího a nezdá se mi to tak špatný, jak tvrdí recenze.

Maryčka

V tomhle dílku je spousta fajn nápadů, bohužel nedotažených, takže výsledek vypadá nehorázně přeplácaně. Nic mě neinspiruje přečíst si další díl. A už vůbec ne hlavní hrdinka, která se neadekvátně melodramaticky rozhoduje mezi dvěma hochy. Vypadá to spíš, jako by se zmítala mezi dvěma magnety a mozek nechala někde v paralelním vesmíru.

eva4036

Strašně jsem se na tuhle knížku těšila, když vyšla v češtině a musela jsem si jí hned koupit. Mám ráda příběh krásky a zvířete, nápad knížky nebyl špatný, jen hlavní postava mi byla dost nesympatická.

padajicidvere

(+ SPOILER) Mix příběhu Kráska a zvíře a Staré řecké báje a pověsti. Dost oddechové čtivo. Zajímavá hlavní hrdinka, která je už od začátku příběhu "poskvrněná". Svět není jen černý a bílý, stejně tak není ani Nyx a její manžel. Škoda, že v příběhu nebylo více romantiky mezi hlavními hrdiny. Ke konci jsem se trochu ztratila..na jakou hádanku narážel ten vrabec? Pak ta logika poslední dohody s Vlídnými mi nedávala moc smysl. A jen doufám, že poslední věty byly míněny ironicky. Samotnou mě mrzí, že nejde o sérii, klidně bych příběh natáhla na tři díly, aby se jejich vztah pomalu rozvinul, pátrání bylo napínavější a bylo i více prostoru pro drama, kdy chce zabít vlastního manžela.

Knihom_olka_

Kniha určitě nepatří k nejlepším, kterém jsem přečetla, přesto se mi líbila. Konec byl uspěchaný a docela nepochopitelný, ale zato dojemný. Za polovinou jsem přišla na chuť hlavní postavě, která měla občas i dobré hlášky. Styl autorčina psaní je zvláštní, ne úplně špatný, ale na jiné autory zkrátka nemá...