ErikaJ ErikaJ komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Mám v oblibě silné knihy, ale k této jsem přistupovala s mírnou obavou, zda-li se zvládnu prokousávat takovým množstvím úředních listin, korespondencí a pro mě úplně neznámými církevními výrazy, a přiznávám, že jsem se kolikrát musela opravdu hodně soustředit, abych nečetla jen tak zbůhdarma, ale abych i to, co čtu, opravdu vnímala. Jsem ráda, že jsem vydržela, neboť téma náboženství v době komunismu pro mě bylo dosud neprobádané. Obdivuji autorku, že si dokázala nastudovat ohromné množství informací, které následně zakomponovala do povedeného příběhu ze současnosti. Bílá Voda od Kateřiny Tučkové pro mě byla opět příjemným počtením, stejně jako všechny ostatní knihy od této autorky, které jsem dosud přečetla.

21.01.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tuto knížku bych dala povinně přečíst všem,aby se nezapomínalo na hrůzné
časy války a lidi si vážili toho,čeho teď
mají.Knižka popisuje velmi živě strašné podmínky za druhé světové války v táboře na Sibiři.Po dlouhe době se mi u nějaké knížky koulely slzy po tváři.Vždycky jsem musela přestat číst a dát si čas na zklidnění emocí.Šla jsem pohladit své dvě děti do postýlek a v duchu děkovala,že jsem se narodila do téhle doby,že jsme v teple,v pořádku,nemáme hlad a že jsme spolu.

24.03.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Slepá mapa je druhou knížkou,kterou jsem přečetla od pí.Mornštajnové a jsem mile překvapena.I tato knížka mě okamžitě vtáhla do děje - mistrovsky vykreslená doba války,poválečného období,komunismu a osudy lidí.Tato autorka píše neskutečně poutavě a já pokaždé s blížícím se koncem knihy lituji,že kniha nemá alespoň 600 stran...Ještě mě čeká Hotýlek a budu doufat,že paní spisovatelka co nevidět napíše další knihu,na kterou se již moc těším.

02.03.2018 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Kluci si vyrazili jen na tramp a takhle to dopadlo...Neskutečné, co se tu v době normalizace dělo a čeho všeho byli komunisti schopni. Tahle knížka by se měla číst jako povinná školní četba, aby se i dnešní mládež seznámila s tím, jak by mohla v jejich věku dopadnout, žít v éře komunismu a být v jednu chvíli na nesprávném místě.

20.08.2020 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Člověk si jen říká, jak se tato zvěrstva mohla dít???Kde se to zlo v lidech vzalo? Co jejich svědomí? Jak se někdo takhle mohl chovat k novorozeňatům? K lidem?
Tolik obětí komunistické zlovůle... Tolik zničených životů... Člověku je z toho smutno.
Děkuji autorce za připomínku tohoto zrůdného režimu. Nikdy nesmíme zapomenout.

Skvělá kniha *****

06.05.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Začetla jsem se od samého začátku. Bylo to čtivé, napínavé a nepředvídatelné. Za mě bezva počtení.

08.04.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Po 60 stránkách jsem chtěla knížku odložit. Jako mamině od dvou dětí mi nedělá dobře, když někdo ubližuje bezbranným dětem, natož když to dělají vlastní rodiče. Ale protože vůči autorce, která píše opravdu bravurně, by to bylo nefér, dočetla jsem až do konce. Jen mi je z příběhu smutno...Dokážu si představit, že se tohle skutečně stává v některých rodinách a je mi nesmírně líto těch dětiček, kterým rodiče ubližují jak psychicky, tak fyzicky. Nechápu, jak je toho někdo schopen.

12.03.2020 4 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Ač nemám ráda malé útlé knížky, byla jsem velmi příjemně překvapená a z námětu knihy doslova nadšená. Pro mě jedna z knížek, na kterou jen tak nezapomenu.

22.06.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tak takhle kniha me uchvatila hned od zacatku a nechapu, jak ji nekdo muze ohodnotit jako odpad. Kdo precetl vice knizek na toto tema, tak ví...Urcite si ji v budoucnu jeste rada prectu.

03.10.2020 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Naprosto dokonalá rodinná sága, která zaujme hned od první stránky. Narození střídá úmrtí, doba poklidu se mění na dobu zlou, radost nahrazuje smutek a opačně... Osud se s některými rozhodně nemazlí, ale jak už je uvedeno v komentáři přede mnou, není pravda, že každý unese tolik, kolik mu život naloží...Nicméně z knihy Emilka jsem velmi nadšená a nechám se překvapit, zda-li ji nějaká knížka, kterou letos přečtu, ještě předčí.

04.01.2023 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Přečteno jedním dechem.

16.08.2022 5 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Takhle bych jednou chtěla prožít stáří. Nebát se smrti, nečekat na ni, nemyslet na ni, jen prostě žít a radovat se...Skvělé a vtipné čtení!

15.06.2022 4 z 5

Žlutý ptáček zpívá Žlutý ptáček zpívá Jennifer Rosner

Vždy, když čtu příběhy na podobné téma, ptám se sama sebe, kde ty maminky v sobě vzaly sílu opustit svoje dítě a dát mu šanci na přežití? Muselo to být neskutečně těžké a bolestivé rozhodování. Já sama nevím, jak bych se v takové situaci rozhodla, a proto vždy pociťuji nesmírnou vděčnost, že jsem nebyla nucena něco podobného zažít. Krásný silný příběh, který si budu dlouho dlouho pamatovat.

01.04.2022 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Knihu jsem přečetla ze jeden večer, neboť jsem nemohla přestat číst, aniž bych zjistila, jak to s kterou postavou dopadlo. Čtivé, poutavé a často i dojemné. Výborný povídkový román, který si za pár let s chutí přečtu ještě jednou.

12.05.2022 5 z 5

Pro mě první kniha o Djatlovově expedici, kterou jsem četla jedním dechem. Malé minus dávám za fotografie, na kterých i přes největší snahu nevidím to, co by se tam údajně mělo nacházet a trošku rušivě působil i nespočet doplňujících informací. Nicméně popis cesty účastníků expedice, záhadné okolnosti, pravděpodobné příčiny a hypotézy o smrti byly popsány velmi sugestivně, až jsem se chvílemi v noci při čtení bála. Těším se na autorovu novou knihu se slibným názvem Djatlovova expedice: Nová odhalení.

11.03.2022 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Báječná léta pod psa - knížka, ke které se sem tam vracím. Mám ráda knížku, film i jeho obsazení. Pro mě příjemná oddechovka u které nemusím přemýšlet...

11.03.2022 4 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla a na niž dlouho nezapomenu. Výborně napsaný příběh o konci druhé sv. války a o osudech lidí v Lověšicích u Přerova.

28.12.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Eleanor mi od začátku přirostla k srdci. Osamocená mladá dívka, poznamenaná nešťastným dětstvím, ranami na duši, jizvou na obličeji, ale přesto svérázná, odvážná a nikoho nepotřebující. Líbila se mi její proměna...Jak postupně polehoučku zjišťovala, že stojí za to se nejen trošku lépe přistrojit, upravit, ale hlavně i otevřít své srdce a dát možnost někomu vstoupit do jejího života, smířit se s minulostí, odpustit si a jít dál!! Krásný příběh, který si jistě ještě jednou ráda přečtu.

23.09.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásný příběh o statečnosti a odvaze jedné ženy, která bojovala za každé situace pro blaho své rodiny. Kniha se moc krásně četla. Dlouho na ni budu vzpomínat a jistě si ji časem ještě jednou přečtu.

19.01.2019 5 z 5

Moje máma Jana Brejchová Moje máma Jana Brejchová Tereza Brodská

Vynikající zpracování, poutavé vyprávění, množství fotografií z natáčení i soukromí, velké písmo. Prolínání vyprávění Jany Brejchové a následné vyjádření se k věci z pohledu její dcery, autorky této knihy. Co opravdu oceňuji, je upřímnost Terezy Brodské, která vztah mezi maminkou a sebou nepřikrášluje a vše popisuje tak, jak to v tu dobu cítila. Neměla to časti vůbec jednoduché. Kniha je nejen obsahově velmi povedená, ale i vizuálně.

17.09.2022 5 z 5