Eorin Eorin komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Když jsem knihu dostala do rukou, vůbec jsem netušila, do čeho se pouštím, co na mě ze stránek vykoukne. S kamarádem jsme si jednoduše vyměnili oblíbené knížky a já se naslepo začetla.. Nešlo to odložit až do konce, na který jsem doslova zírala s otevřenou pusou a výbuchem v hlavě.
Velmi silné, velmi hluboké, procítěné a fascinující.

Dřív, než půjdem spát Dřív, než půjdem spát Petr Wagner

Nádherné ilustrace a svůj účel určitě knížka plní. Darovala jsem ji neteři a synovci a oba jsou z knihy nadšení. Čtení z této knihy se pro ně stalo milou nutností.

Nefertiti Nefertiti Jacqueline Dauxois

Já nevím.. Upřímně, je to už nějaká doba, co jsem tuto knihu četla, nicméně si dodnes vybavuji, jak mě to zklamalo a v některých případech i pobouřilo. Absolutně nechápu, co paní autorku vedlo k tomu, že spojila Nefertiti s Mojžíšem a udělala z toho nehoráznou frašku.. Ale no ták, copak si jako novinářka neumíte udělat trochu přípravy, pročíst pár knih z dějin i archeologie? Proč tento nesourodý a (nejen) časově absolutně nesedící paskvil?
Hvězdičku jsem přidala spíše z druhé strany za "velkou fantazii" autorky, jinak to ale číst nebudu a hodnotu pro mne tato kniha nemá bohužel žádnou.

22.04.2017 2 z 5

Svět očima dítěte s autismem Svět očima dítěte s autismem Perchta Kazi Pátá

Líbí se mi především nápad této knihy - jednoduše se zeptat autisty na názor k různým otázkám, které člověka mohou napadnout a se kterými se relativně běžně setkává. Podle mě to byl milý a zajímavý výlet do "jejich" světa.

22.04.2017 4 z 5

Pusheen: Já, košišta Pusheen: Já, košišta Claire Belton

velmi milé, oddechové čtení, co povytáhne koutky úst směrem k Severu.. :)

22.04.2017 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Takové poetické, k zamyšlení a především krásné ilustrace.. Nevím však, čím to, ale příliš mne to neuchvátilo, nezaujalo.. možná špatná nálada, nevím, ale na můj vkus to bylo takové nemastné neslané a vím, že znovu to číst určitě nebudu, maximálně si "prohlédnu obrázky"..

22.04.2017 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Pro mě nezvyklé čtení formou deníku (v té době - četla jsem ji v deváté třídě na ZŠ), ovšem krásně to graduje a poslední části jsem četla prakticky jako napínavou detektivku se zatajeným dechem, bušícím srdcem a příběh jsem tak zhltla.. ani nevím jak. Ráda se ke knize vracím a s hrdostí ji stavím mezi nejvýznamnější knihy ve své knihovně.
Úchvatné.

22.04.2017

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Nádherný příběh, smutný, ale opravdu nádherný. Erikovi jsem fandila, stejně jako jej nenáviděla.. obojí současně, ale nejmocnější emocí byla lítost..
S filmem/muzikálem se to nedá srovnávat (neodsuzuji, jen v této verzi chybí propracovanost a to, co si zkrátka nelze pouze z náznaků domyslet a co jinak v knize je tím, co zvu geniální). Tato kniha je nádherně napsaná a forma doslova vybízí k tomu, abyste tomu všemu uvěřili. Ano, je to romantické, patetické, geniální a melancholické.

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Pokaždé, když tuto knihu čtu, mám dojem, že se u jejího psaní musela paní Austen smíchy někdy popadat za břicho. Je to geniální, vtipné a má to své poselství - ovšem musí se číst mezi řádky, jinak by to také mohlo být jen naivní a nudné.. což ale naštěstí není a já paní Austenové opět velmi děkuji za toto jistě svérázné dílko.
To "kuceju" - i já se přidávám, aneb pan Tilney se stal i mou srdcovkou, do které má pan Darcy kousek delší cestu..
Romantika zde byla opravdu velmi naivní a přijde mi, že se jednalo spíše o takovou menší studii a satyru, než aby to vyloženě konkurovalo třeba Pýše a předsudku. Nicméně já se bavím a bavit se budu nadále, aneb opět jedna z knih, po níž sáhnu, kdykoliv se chci odreagovat, pobavit i si lehce snít.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Srdcovka. Geniální román nejen na svou dobu. Podle mne je to chytré, vtipné, nadčasové a plné laskavosti s níž se Jane Austenová dělila se svými čtenáři o svá moudra. Dnešní romány, jak historické, tak současné, nemají takový obrovský dopad a "náboj", jako toto dílo. Zde totiž stačí drobnosti a je to krásná romantika (aneb jde to i bez erotiky, thank goodness).
Četla jsem to už jako malá holka na základní škole a od té doby patří tento román na první místo v mé knihovně a bez mučení se přiznávám, že jej pravidelně čtu každý rok a jsem na to hrdá.
Děkuji paní Austenová.

22.04.2017 5 z 5

Příjemná knížka, vizuálně krásně zpracovaná a prosycená Dánskem, tamní atmosférou a provázená příjemným stylem autora, který evidentně psal v Hygge prostředí a tak mohl skvěle podat i své "poselství".
Je to skoro takový cestopis, tradice, zvyklosti a trochu i kuchařka Dánska. O "hygge" by se dalo napsat stran tak.. když to přeženu, 20. Zbytek je prostě takové vychvalování Dánska a všeho, co je dánské.. Ano, díky panu spisovateli je to takové milé čtení, ale nic moc nového se z toho nedozvíte. Takže, mé hodnocení je spíše za vizuální stranu knihy, než za obsah jako takový, byť tam byly zajímavosti - mělo se to ale spíš jmenovat "Dánsko ze všech stran .. a hygge".

22.04.2017 3 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Opět - film byl daleko lepší a (asi) bohužel jsem Bridget nejdříve viděla a až poté četla. Velmi mě to zklamalo a po přečtení mě to od dalších dílů odradilo. Bridget tam byla vykreslená jako opravdu hrozná troska a blbka, kterou bych za kamarádku rozhodně nechtěla a v podstatě jsem absolutně nevěřila, že by se Markovi aspoň líbila, natož aby se do ní opravdu zamiloval. Prostě taková hloupá slepice versus inteligentní muž na určité výši. To není ani popelkovské, to je prostě.. divné a neuvěřitelné.
Dávám o hvězdu víc za to, že díky této předloze byl natočen celkem zdařilý film.

13.04.2017 2 z 5

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Ale ano, pobavilo. Připomnělo mi to zážitek z prvního filmu (ano, filmu, protože v případě Bridged je film prostě lepší, než kniha) a to se cení. Ovšem i tak, je to takové stále dokola, ale mám ráda happy-endy a proto dávám takový ten hodnotící střed. Nesmála jsem se, ale čtení mne nenudilo.
P.S.: četla jsem předtím pouze první díl, zbytek jsem ponechala na filmařích, protože psaný styl zkrátka nepobavil tak, jak jsem dle světového úspěchu a chval očekávala. A i když tento díl celkem šel, zbytek stejně číst nebudu. BTW, tento díl jsem zfilmovaný ještě neviděla..

13.04.2017 3 z 5

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

jednoduše wow!
Strhující, nádherné, poutavé a místy i krapet děsivé.
P.S.: Liberecké naivní divadlo se touto knihou inspirovalo k inscenaci - a to velmi zdařilé, doporučuji všem! (https://www.i-divadlo.cz/divadlo/naivni-divadlo-liberec/jsou-mista-oblibena-tmou-kde-nikdy-a-nic-na-ostrovech-se-skryva-odlehlych)

12.04.2017 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Jsem uchvácena a děkuji, paní Legátová.
Velmi silný zážitek v kompaktním balíčku stran, slov, emocí. Jednoduše úžasné.

07.04.2017 5 z 5

Skřítek v hlavě Skřítek v hlavě Christine Nöstlinger

Jako malá jsem to dostala k svátku od tety, když se moji rodiče rozváděli a dodnes si knihu pamatuji. Myslím, že mi i oním tématem (rozvod rodičů hl. hrdinky) pomohla překlenout ono období, které jsem jako malá holka nechápala a dost těžce nesla a tím pádem si knihu velmi dobře pamatuji a i proto jí náleží za mne vysoké hodnocení

04.04.2017 5 z 5

Když jsem knihu četla, byla to povinná četba do školy, ovšem stejně jako u ostatních titulů ze "školního seznamu" jsem i v tomto případě byla unesená jak po dějové, tak po jazykové stránce. Bylo to pro mě neskutečné čtení a těch pár stran bylo za jedno posezení na internátní posteli pryč doslova jedním dechem. Mrazivé, silné, nádherné. Děkuji, pane Lustigu.

Pokání Pokání Ian McEwan

Další z řady bravurně zpracovaných dramat válečné doby. Knihu jsem od první stránky doslova hltala a nebyla schopna ji odložit. Osudovost činů, domněnek, slov.. to všechno do mě vyrylo velmi hlubokou stopu a mohu říci, že dodnes (poprvé jsem knihu vzala do rukou na střední škole) si živě vybavuji jednotlivé "nespravedlnosti" a nedorozumění a jak jsem na to všechno reagovala a dlouho po přečtení nad tím vším uvažovala. Osobně knihu dávám na poličku ke Zlodějce knih a Světlům, která nevidíme - tedy ke knihám, které mohu všem vřele doporučit a které měly hluboký dopad na utváření nejen mé osobnosti a názorů.
BTW, filmové zpracování se velmi zdařilo a nečtenářům může poskytnout velmi dobře zachycenou napjatě-tíživou atmosféru celého příběhu.

Petr Pan a Wendy Petr Pan a Wendy James Matthew Barrie

Tak předně si dodnes z dětství vybavuji ty nádherné ilustrace. A příběh, ten je nádherný po všech stranách. Myslím, že dětem může pomoci si nejen užít dobrodružství a hraní, ale zároveň jim dát nahlédnout do světa dospělých a nabídnout jim pomocnou ruku jistoty, že není zase tak špatné dospět.. A dospělým naopak může pomoci uvědomit si, že i ve své dospělosti není nic špatného na tom, aby si hráli se svými ratolestmi..
Nádherná kniha, nádherný příběh.

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Četla jsem to někdy v patnácti letech a doposud si pamatuji naprosto přesně, co se tam odehrávalo a i to, jak jsem po dočtení seděla na posteli a zírala s otevřenou pusou na zeď v zoufalé snaze se vyrovnat s koncem, který má do happy-endu hooodně daleko.
Geniální dílo, které se rozhodně vtiskne do mysli a bude se tam různě převalovat ještě hodně dlouho.