Enxinka Enxinka komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Skvely roman. Skvele tema. Nedovedu si predstavit to mnozstvi pramenu a zdroju, kterymi se autorka musela probrat, aby mohla takto verohodne podat pribehy perzekuovanych reholnic. I ja se teda musim pridat do rady, ktera dokumentarnost vita. Celemu pribehu dodava neobvyklost, originalitu a urcitym udalostem vetsi dramaticnost ci stavnatost.

16.06.2023 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Skvele podane pribehy predevsim obycejnych zen, ktere se staly nevinnymi obetmi povalecneho vztekleho vyporadani. Vetsinou jsou odsuny Nemcu zname spise z okoli Sudet, takze za zobrazeni jinych promeru a jineho prostredi jsem rada. I kdyz co si budem, to utrpeni na obou stranach pro vsechny skupiny lidi se zda byt neruzne.
Svym zpusobem mi z toho beha mraz po zadech, protoze se nedovedu ubranit myslenkam, ze si historii v blizkem horizontu zopakujeme, ac s jinym rozdelenim narodnosti. Lidstvo si ponauceni z historie nebere.

14.05.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skoro nemuzu uverit tomu, ze je Naslouchac ceskym dilem. Jsem hrozne moc prekvapena, nadsena, unesena! Cetla jsem doslova jednim dechem, napjata od zacatku do konce. Urcite doporucuji!

13.08.2019 5 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Neuveritelne krasna a jednoduse popsana cesta do principu lidskeho mysleni a zdrave sebelasky. Nemusi oslovit vsechny, osobne kdybych knihu cetla pred 5 lety, odlozim ji a budu jen kroutit hlavou. Domnivam se, ze kazdy z nas se drive ci pozdeji dostane do bodu, kdy mu cervicek v hlave zacne nahlodavat, zda je nas zivot a jeho tempo udavane kymkoliv okolo nas (bez moznosti nasi volby) skutecne tak uspokojivy, jak se mnohdy snazime sami sobe namluvit. A verim, ze presne v ten moment si clovek najde cestu k moudrosti starych Tolteku, kterou nelze poprit.

23.03.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina me dostala. Sice mi chvilku trvalo, nez jsem se zacetla - preci jen je to ne uplne bezne vypravovani jine osobe - ale pak jsem se nemohla odtrhnout. V mnoha castech mi prejizdel mraz po zadech. Je to pravda? Nebo pouze vyplod fantazie neuspesneho vysokoskolaka, ktery ujizdi na fetu? Ci dokonce brilantni zamer autora, vedouci k nesmirne originalnimu romanu? Za me zustalo v pribehu dost otevrenych otazek. Kdo byl ten malej kluk? Jak dlouho skupinka na vyprave na Tribeci byla? Navrat do sveta byl take dost uspechany a pusobil na me, jakoby vesnicane prijimali zmatene turisty bezne.. Pokud existoval David, mel by ho Igor na nahravkach ze skypu a z kavarny, ne? Hrozne me laka se ponorit do Googlu a neco o Tribeci precist, ale zaroven me to svym zpusobem desi..

10.02.2020 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

YA romany me obcas dovedou opravdu prekvapit. Sucho pojednava o katastrofe Bezvodi, dojde voda - pitna i uzitkova. Pohledem dospivajicich lidi autori popisuji krizi, zmeny v chovani lidi a jejich zvirecka touha po nasi zakladni potrebe. Po vode. Mezilidske vztahy teto potrebe nezabrani, ani nezmirni ciny za cilem uspokojeni potreby napit se. Pomerne lehce predstavitelna situace, bohuzel. Bereme vodu jako samozrejmost, ale porad je to dar prirody. Mam az z toho v krku sucho.. jdu se napit..

27.02.2020 5 z 5

Jak by asi světové události vypadaly, kdyby za ně tahal v pozadí jeden člověk? A ještě naprosto nevědomky? Alan Karlsson mi v lecčem připomíná Foresta Gumpa – podceňovaný rádoby ňouma, který je přes všechnu svou nevinnost velice inteligentní a oblíbený. Možná za to může upřímnost a přímočarost v jednání, což jsou vlastnosti, které ne málo lidem schází. Moc se mi líbilo prolínání vyprávění aktuálních událostí a vypravování o Alanově životě, včetně vedlejších linií, které autor nezapomínal dotáhnout v detailech. Chvilku mi trvalo se opravdu začíst, ale ona chvíle kdy se nemůžu od knížky hnout ani na záchod přišla a stoletý stařík tedy rozhodně nezklamal.

30.04.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Neuveritelne silny pribeh vypraveny ocima dospivajici divky.. pokud nekoho zajima historie holocaustu a antisemitismu, urcite ho bude zajimat i deportace do sibirskych oblasti. Tuhle cast lidskych dejin nesmime zapominat a prehlizet! Zobrazuje nesmirne obrovskou vnitrni silu lidi odhodlanych prezit.

12.04.2019 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Tak tohle bylo z meho uhlu pohledu neuveritelne klise, ktere bych kdyz uz tak ocekavala od zenske autorky a ne od muze.. ke konci jsem se musela trochu donutit to docist. Takovy typicky romanek, zasazeny do valecneho prostredi.. za me krasna demonstrace “zjemnovani” valecnych hruz. Vubec mi neladila romantika mezi Frankou a Johnem, popravde mi trochu pripominala Petra a Lucii.. Cekala jsem vice.

30.01.2020 2 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Ten konec je hroznej, vubec nechapu smysl, vyznam ani puvod Kupole. Nicmene zobrazeni vlady strachu, lidske bezmoci, omezenosti, pospolutosti.. na tom se neda nic vytknout. Skoro neuveritelne, ze se vse odehralo behem necelejo tydne, ale.. Extremni situace, kterou Kupole predstavovala, si asi nedovedeme predstavit - i kdyz obcas jsem mela pocit, ze vidim nitky mezi udalostmi spojene s nasi zemi..

12.11.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Skvele podany pribeh tri generaci a trech casovych useku nasi historie. Skvele mapuje vztahy soudobe spolecnosti i charakterove rysy hlavnich postav. Precetla jsem toho s obdobnou tematikou dost a Slepama mapa me dovedla prekvapit a strhla do sveho deje.

03.04.2019 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Uchvatne zakonceni serie. Vubec necitim zadne zklamani. Dej byl svizny, napinavy a vskutku musim uznat, ze i originalni. Doporucuji!

21.01.2023 5 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Ctive, napinave, mrazive.. co vic si od detektivniho thrilleru prat? Postavu Lottie mam rada. Tesim se na dalsi dily - nejen na pokracovani dejove linie inspektoru, ale i na jejich dalsi pripad!

07.02.2020 5 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Tak tohle me hodne bavilo! Zvracene, vtipne a trochu me to desi, ale i realisticky podane. Kazdou scenu jsem si predstavovala, jako bych byla pritomna. Autor ma neuveritelnou mozkovnu, potrebuji si precist neco dalsiho!

10.12.2019 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Absolutní bestseller mi přijde lehce nadhodnocené označení, nicméně příběh je poutavý. Čte se takřka sám, Postava Rachel se mi líbí. Alkohol je snadná "pomoc" a snadno se také vymkne kontrole. V tomto příběhu však hrál roli i v psychologické rovině, a myslím, že nejenom mě napadlo, jak vlastně je jednoduché hrát si s lidskou myslí a vědomím na základě opilosti, vsugerování a důvěry.

26.09.2016 4 z 5

Přežila jsem Osvětim Přežila jsem Osvětim Krystyna Żywulska (p)

Vyborne napsana kniha.. Jeste nikdy jsem necetla nic s takovym odporem a zaroven velkym zaujetim. Ukazuje lidskou krutost i lidske dno a ponizeni. Nemeli bychom byt k takovym vecem slepi, ac jsou pro nas davnou historii. Kdyz se na to podivame jinak, tak dlouho to zase neni. Takove veci si dnes nedovedeme predstavit. Obdiv patri tem co prezili a jeste vetsi tem, co se po vsech hruzach a utrpeni dokazali zaradit do normalniho zivota..

"Vychazi slunce nad Osvetimi
Ruzovou smouhou jasnou,
Stojime v radach tisi a nemi
A nad nami hvezdy hasnou"

29.03.2012 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Na Dalajmovu kocku se da nahlednout povrchne - plynule ubihajici oddechovka, ktera dovede vykouzlit usmev na tvari. Pri delsim zamysleni se zde ale jedna o mnohem vic. O nenapadne vysvetleni zakladnich principu buddhismu. Je fajn si toto pripomenout. Ted uz jen zacit s uzivanim v praktickem zivote :)

06.03.2020 5 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Skvela kniha, silny pribeh. Pres to, ze se Navratilka dostala do nelehke situace, zvladla se pomerne dobre aklimatizovat.. nasla si vztah k ostatnim sourozencum, sestricku si zamilovala a tato laska byla oboustrana. Trochu by me zajimal sled udalosti i v pozdejsim veku, ale to uz asi nechala autorka na fantazii svych ctenaru.

19.01.2020 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Moc hezky zpracovane tema. Kdo ma podobne rodinne vztahy, mel by v romanu najit jakesi pouceni.. ne vzdy je to, co delame a povazujeme za spravne tim nejidealnejsim resenim pro vsechny zucastnene - ac veci myslime dobre. Komunikace je vzdy zaklad!
Postava babi Evy mi dost pripomina moji maminku. Doufam, ze pro ni budu vzdycky dcera, ktere se nebude bat cokoliv rict - at uz se bude jednat o dobre nebo spatne udalosti.

13.04.2019 5 z 5

Skutecna tragedie popsana vecne a jasne, bez romanovych prikras, ktere by udalosti v Zivoticich jedine “zjemnily”.
Je az mrazive, jakou moci a jakymi silami byli chladnokravne obeti zavrazdeny. Proste.. proc??
“Tesim” se na navstevu Pamatniku v Havirove. Velkou uctu chovam ke vsem, kteri se neboji v podobnych tematech patrat a udrzovat je tak zive pro dalsi generace.

21.05.2022 5 z 5