ennlady ennlady komentáře u knih

Rozsudek smrti Rozsudek smrti Kristýna Trpková

Tuto knížku doporučuji těm, kdo mají rádi nenáročné české detektivky s českými jmény, bez honiček, týrání a potoků krve. Pro mě to bylo takové lehké osvěžení mezi severskými a americkými detektivkami, třebaže i ty čtu velmi ráda.

27.08.2022 5 z 5

Květ smrti Květ smrti Anne Mette Hancock

Docela mi trvalo, než mě knížka začala bavit, proto také ubírám jednu hvězdičku. Jsem ráda, že jsem ji neodložila, protože najednou to začalo být zajímavé a napínavé a události a osudy do sebe začaly zapadat, což mám u detektivek nejraději. Konec skvělý, doporučuji a těším se na další díly série.

08.08.2022 4 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Hodně mě to mrzí, ale já se s knížkou nějak nemohla skamarádit. Musela jsem se do čtení dost nutit, chytlo mě to až asi sto stran před koncem. Hodnotím jako velice zvláštní a zajímavý příběh s překvapivým vyústěním, ale na mě nějak zdlouhavý. Jinak mám tuhle autorku nesmírně ráda.

06.05.2022 3 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Zpočátku jsem měla strach, že jsem narazila na nějaký jednoduchý román pro ženy, ale čím dál víc jsem měnila názor. Čtivá, smutná, bolestivá, nadějeplná, zoufalá, uvěřitelná, nevím, co dalšího přidat.

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Líbila se mi tvrdohlavost mladého poručíka Tomáše a jeho snaha nic nevzdávat. Jen na konci bylo jedno vysvětlení, druhé mi chybělo...nebo jsem to nepochopila? Jinak styl Březinova psaní je pěkný, prostě hezká česká detektivka.

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Opět skvělá Linda Castillo, opět sympatická Kate Burkholderová. Autorka má dar získat si čtenáře i ve chvílích, kdy se nic zvláštního neděje. Čtivě vyprávěný příběh o zločinu starém třicet let. Amišská kultura je mi čím dál bližší, přiznám se, že než jsem začala s knížkami LC, nic jsem o ní nevěděla.

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Já prostě nemůžu jinak, není to úplně čistých 5, ale skoro. Líbilo se mi to nejvíc z dosud přečtených autorčiných děl. Sympatičtí vyšetřovatelé, zajímavý a napínavý příběh, který spěje k překvapivému rozuzlení. Sama moc neholduju sociálním sítím, s Facebookem jsem po kratičké době skončila, ale tady mě diskuze vůbec nerušily ani nezdržovaly, naopak. Za mě doporučení pro ty, komu nevadí, že knížka není jedna velká akce, ale pomalé vyšetřování, kde nakonec do sebe všechno zapadne.

18.04.2022 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Tak tohle byla pecka! Do čtení jsem nešla s žádným velkým očekáváním, o to víc jsem však byla nadšená. Podle mě zádná hluchá místa, bylo jen pár pasáží, které mi úplně nesedly, ale jinak napínavý a skvěle napsaný příběh, třebaže opravdu spíš pohádka pro dospělé. Ale protože se mi takovéhle čtení líbí, tak ráda odpuštím i to, že některým věcem se nedá dost dobře věřit.

07.04.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Mám ráda psychothrillery a lehčí horory. Tuhle knížku nevím, kam bych zařadila, ale horor to byl, to ano, i když mě to nejak nechytilo. Šestice mladých lidí odbočí do lesa, kde se začnou dít podivné věci, které se podobají děsivým snům. Mně se docela líbilo, jaké jsou vztahy mezi členy této na první pohled pevně sevřené komunity. Je tam ukrytá rivalita, závist, pohrdání, opravdové lásky ani moc ne. A každá z postav otvírá své nitro a naplno vyjadřuje to, co ji na kom štve co by si přála jinak. Je pravda, že ve vyhrocených situacích většinou drží při sobě, no, většinou ano. Po těch všech jejich trablech jsem čekala, co přinese konec... já nevím, taky bych od něj čekala víc.

02.04.2022 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Já se bohužel musím přidat k té ne úplně nadšené menšině. Jo, Ladislav píše vtipně a několikrát jsem se jeho popisu situací docela zasmála, ale jinak mě to moc neoslovilo. Možná jsem čekala víc, třeba trochu košatější popisování cesty, krajiny, měst a vesnic, kultuře a tak. Sice bylo fajn jeho vyprávění o lidech, se kterými se potkával a seznamoval, ale jinak mi to připadalo, že jenom putuje po silnicích, které jsou většinou nebezpečné kvůli provozu, nebo u někoho pije čaj či večeří anebo spí. Trochu se to rozjelo až v Jeruzalémě, ale to už byl na konci. Popravdě se mi nejvíc líbila poslední kapitola, kde je schováno takové milé vyznání. Nicméně nevím, jestli si od chlapce ještě něco přečtu.

29.03.2022 3 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Opravdu, kdo před Travičem nečetl Rakváře, tak se v ději i v postavách trochu ztrácí. Což mně nevadilo, protože jsem je přelouskla hned po sobě. Oba příběhy se odvíjejí ve dvou stejných časových rovinách (rok 1969 a 1999), ale autorka se v nich nijak neopakuje, jen občas něco připomene. Takže moje hodnocení: obě knížky si ode mě zaslouží plný počet a doporučuji. A duchové i další určité nadpřirozeno se mi taky líbili.

27.03.2022 5 z 5

Matčina panenka Matčina panenka Abby Davies

Rozpaky. Nejprve jsem byla nadšená, protože se knížka dobře četla a příběh byl vcelku uvěřitelný. Asi v půlce mě to už tak nebavilo, protože mi připadalo, že děj je hrozně protahovaný a uvěřitelnosti ubývalo. Docela i souhlasím s názory, že Mirabelle, která si nic nepamatuje, nesmí ven, vlastně nikdy neviděla televizi ani žádné další lidi a všechny poznatky má jen z knížek, najednou ví, jak se chovat a co dělat. Navíc jsem na konci čekala vysvětlení několika otázek, které mi přišly dost důležité, leč nestalo se tak...

24.03.2022 3 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Já dávám bez váhání plný počet, a to i přesto, že mi vadily vraždy a jejich způsob. Ale většinou to naštěstí nebylo dopodrobna popsáno. V příběhu hraje velkou roli okultismus a čarodějnictví a to mám docela ráda. Hlavní hrdinka je na začátku naprosto nezkušená mladá policistka, která případ řeší i díky své vnímavosti, a to i přesto, že to mezi mužskými kolegy nemá vůbec jednoduché. Po třiceti letech se vrací na pohřeb člověka, který byl za ty hrozné zločiny odsouzen a uvězněn. Stále víc v ní sílí pocit, že všechno není dořešeno a že konečné rozřešení je na ní. Je to opravdu celé moc napínavé a není možné se od toho odtrhnout. Vždycky se těšívám na konec a očekávám nějakou bombu. Tady mě závěr, a to hlavně ten úplný zaskočil.

09.03.2022 5 z 5

Šepot vzdálených chvil Šepot vzdálených chvil Kate Morton

Krásný příběh a skvěle napsaný. Tuhle autorku mám ráda, i když její Hodinářova dcera mě trochu zklamala, takže jsem se malinko obávala nějaké moc velké romantiky. Ale příjemné překvapení! Nijak přeslazené ani sladkobolné vyprávění. Jakmile se začal postupně rozvíjet příběh tří sester žijících na chátrajícím zámku, už jsem byla polapená. Všichni členové jejich rodiny mají svá tajemství, živí i ti mrtví, a když o tom všem čtete, opravdu máte pocit, že cítíte vůni jednotlivých pokojů, archivu i bahna z vodního příkopu a že slyšíte šepot celého domu a všech zákoutí uvnitř i venku. A je to pocit opravdu příjemný. Dvě dějové linie dodávají celé knížce ještě víc na čtivosti. Doporučuji.

20.02.2022 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Asi do poloviny knížky jsem se do čtení musela nutit. Připadalo mi to celé o tom, že se někdo neustále pohybuje po domě spisovatelky Elle Fieldingové, z čehož ona čím dál víc panikaří. Navíc ji tlačí termín odevzdání knihy a ona se nemůže přinutit k práci. Straší ji minulost i současnost a pomalu už nevěří nikomu ze svého okolí a ani sobě. A jelikož tyto návštěvy se opakují prakticky každý večer pořád dokola, trochu mě to unavovalo. Zhruba v půlce se to trochu vylepšilo a maličko nabralo na rychlosti a skoro před koncem to už bylo docela zajímavé. Takže 4 *.

15.02.2022 4 z 5

Ztracené holky Ztracené holky Alex Marwood

Dávám 3,5 * , skoro 4 *, ale místy mi knížka přišla trošku zdlouhavá. Na druhé straně ale velice silný příběh. Trest, který následoval po společném zločinu dvou děvčat, měl uzavřít navždy jejich společnou kapitolu života a dlouhé roky to vypadalo, že už se nikdy neuvidí. Pak je ale náhoda svede dohromady při nové tragické události a kola osudu se opět roztočí. A nastupují další události, do kterých jsou nyní už dospělé ženy čím dál víc zaplétány. I když jsou zločiny postupně odhaleny, minulost se probouzí v plné síle. Knížka je naplněná emocemi, zoufalstvím, smutkem, vztekem, strachem, láskou i nenávistí, k tomu bezohledností, nevědomostí a chladnou netečností a kdoví čím ještě. Já sama pociťovala hlavně lítost. Určitě mi knížka bude dlouho ležet v hlavě.

09.02.2022 3 z 5

Tajemství porodních bab Tajemství porodních bab Sally Hepworth

Tahle knížka se mi docela líbila a to i přesto, že byla na můj vkus trošku pohádková a předvídatelná. Ale na druhou stranu mám moc ráda příběhy z porodnic, porodních domů, prostě rození dětí. Fascinuje mě vždycky to, jak se to dětské tělíčko postupně prodere na svět a jak se z ženy stává maminka. To je zázrak nad zázraky. A tady byly i nádherně popsané emoce tří "porodních bab", které svou práci nesmírně milují a stejně tak každou rodičku a každé novorozeně. Vůbec je v příběhu plno velké lásky lásky a přátelství. Zpočátku to ani tak nevypadá, ale postupně vyvěrá na povrch a je pěkné to sledovat. Celé je to taková nenáročná a trochu sladká četba, ale nepopírám, že mě to docela dostalo.

06.02.2022 3 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

No páni, to teda bylo něco! Docela dlouho jsem váhala, jestli si mám tuhle knížku vypůjčit, protože mě dost děsilo její téma. Nakonec jsem ale neodolala (mimo jiné i díky příspěvkům na DK) a nelituju. Téma bylo děsivé, to je pravda, ale jak je tady zmiňováno, nějakých nechutných podrobností nás autorka ušetřila, což bývá i jejím zvykem. Čte se to opravdu samo, napínavé až do konce a není to jen o vraždách a hledání pachatele. Je tu i příběh Barneyho, trochu zvláštního, ale hodně inteligentního a vnímavého kluka, který hledá svoji matku a mimoto je stíhán obavami spjatými s vraždami v jeho okolí. Pak příběh policistky na zdravotní dovolené Lacey Flintové, která se pozvolna s Barneym sbližuje a v hledání pachatele pomáhá víceméně na vlastní pěst. Všechno skvěle a čtivě vykresleno a já knížku rozhodně doporučuji.

28.01.2022 5 z 5

Výkupné pro krále Výkupné pro krále Graham Masterton

Knížka mě vcelku nudila. Mám ráda postupné vyšetřování, výpovědi a skládání mozaiky, dokud nezapadne poslední střípek na své místo. Tady jsem měla pocit, že se všechno točí dokola a skoro všechny indicie přistanou vyšetřujícím na stole tak nějak samy. A děj se docela táhl, už jen samotným vězněním a mučením, což taky nemusím. Dost brzy jsem tušila, kde bude zakopaný pes, a to dřív než Katie, ale to u čtenářů bývá často. :-) Konec pro mě byl zvláštním způsobem docela zajímavý, ale asi si dám do Katie Maquirové na chvilku pauzu.

21.01.2022 3 z 5

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

Knížka mohla být kldně o něco kratší a navíc o něco méně brutální. Ale pěkně napsaná, třebaže toto téma je v literatuře dost opakované. Navíc jsem podobně jako Allla9 zjistila, že jsem vynechala jeden díl ze série, což zrovna tady trošku vadí. Teď čtu Výkupné pro krále, kde pro mě teprve vyjdou na povrch některé souvislosti. No, nevadí.

20.01.2022 4 z 5