ennlady ennlady komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Bože, to byla knížka! Moc se mi do ní nechtělo, protože se z jakési zbabělosti vyhýbám tomuto bolavému období našich dějin, a dala se do ní jen kvůli čtenářské výzvě. Děkuji čtenářské výzvě! Propletení osudů několika obyvatel jednoho města a tolik emocí! Tolik lásky i nelásky, nenávisti, zloby, tolik štěstí i zoufalství! Nechci se rozepisovat, protože bych nenašla ta správná slova, která si příběh paní Mornštajnové zaslouží. Můžu jen doplnit, že málokdy nad knížkou slzím. No a tady hned několikrát.

08.07.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Točí se, točí kolo ozubené... a pořád dokola. Úžasné, jednoduché, vtipné a neskutečně nadčasové. Nelze jinak, než smeknout před panem Orwelem a jeho proroctvím. Jenže ono ani tak proroctvím není, vždyť se to všechno pořád opakuje. Vždycky je na začátku někdo, kdo to "myslí dobře" a komu se hezky naslouchá, kdo říká to, co chceme slyšet. A pak už to jde rychle a karty se rozdávají.

I naše generace má svoje kajícníky
A fízly z honorace a skromné úředníky
A tvory bez svědomí a plazy bez páteře...

13.05.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Moje druhá knížka od paní Mornštajnové a podruhé před ní smekám. Já nevím, jaké kouzlo dostala spisovatelka do vínku, ale pro mě je to něco neskutečného. A samosebou nejsem sama, takže bych musela opakovat to, co zde bylo již nejméně 1000x napsáno. Úžasně jednoduchý a čtivý styl psaní a přitom postavy tak vykreslené, že máte pocit, že je znáte osobně nebo že jste dokonce v jejich kůži. A musíte je mít skoro všechny rádi, třebaže vůbec nejsou úplně kladné. Ale ani záporné. Jsou to prostě obyčejní lidé žijící ve své době, žádní hrdinové. A ty jejich osudy! Opětovně opakuji, že jsem vděčná za čtenářskou výzvu, díky níž jsem poznala Hanu a paní Mornštajnovou. Jinak by pravděpodobně tato kouzelnice zůstala přede mnou utajená a já bych opravdu o hodně přišla.

30.08.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Detektivky od Michaely Klevisové nemají nic společného s "českými zelenými", které mi z velké části přijdou dost naivní. Tato autorka je úplně "jiný level"a tahle knížka mě zvlášť dostala. Jedna maličká vesnička, pár lidiček a dvě vraždy v časovém odstupu čtrnácti let, navíc oběti mají něco společného. Musím říct, že vesnická atmosféra mě doslova vtáhla, úplně jasně jsem viděla všechny domky a jejich obyvatele, jejich vztahy a na povrch pozvolna vyplouvající tajemství. V průběhu vyšetřování máte pocit, že vrahem může být úplně každý s výjimkou detektivů. Moc pěkné! Doporučuji!

25.02.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Myslím, že už bylo všechno řečeno, asi nemá cenu nic dalšího psát. Opět přenádherné dílo plné... těžko vyslovit čeho plné. Plné prostě všech emocí, které je autor schopen v čtenáři vyvolat. Opakuji, že vůbec nevím, jak to paní Mornštajnová dělá.

14.10.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pravděpodobně to mělo být jakési memento pro ty, kteří by snad chtěli vrátit „staré zlaté časy“ budování komunismu. Já jsem k tomu přistoupila jako k fiktivnímu příběhu a o ničem dalším jsem nepřemýšlela Nemyslím si, že takhle by to opravdu vypadalo, kdyby se miska vah po roce 1989 převrátila na druhou stranu, ale je jisté, že snaha potrestat účastníky protikomunistického odporu by určitě sehrála velkou roli. Podrobnosti bych neřešila, ty jsou podle mého opsané z 50. let a ještě hodně přizdobené. Nebo ještě spíš Orwel 1984. Osudy postav přesto byly zajímavé a určitě v jejich době pravděpodobné, paní Mornštajnová se prostě v lidech vyzná a umí jejich příběhy zpracovat na jedničku. Přesto jsem knížkou malinko zklamaná, asi i proto, že jsem měla velké očekávání. Konec mě dostal. A knížku doporučuji, stojí za přečtení.

14.07.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Už dlouho jsem od pana Bryndzy nic nečetla a návrat k němu byl opravdu příjemný. Postava Kate i jejího parťáka Tristana mi sedly, všechno bylo věrohodné a napětí nechybělo. Mám ráda vyšetřování krok po kroku a takové to postupné sbírání informací, které třeba nejsou ani pravdivé a mnohdy bývají zavádějící, a to tady bylo v plné míře. Kanibala jsem sice nečetla, ale návraty k němu a souvislosti s ním byly řádně osvětleny, takže jsem netápala. Jednu hvězdičku ubírám za závěr, čekala jsem větší pecku. Ale i tak super čtivá knížka, od které se těžko odtrhává.

03.02.2021 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Nesbo je opravdu borec, to je málo platné. Jeho vyprávění prostě čtenáře uvede přímo na místo děje, přímo k postavě, o které vypráví, takže máte fakt pocit, že tam jste. Když si Harry třeba jen svléká bundu, vidíte přesně všechny pohyby a cítíte celou atmosféru, jako by si přisedal k vám ke stolu. Je pravda, že tento příběh mě na 5 * nedostal, trochu mi vadilo neustálé stíhání a schovávání a honičky, mám raději jen samotné vyšetřování a skládání zjištěných skutečností, ale i tak super čtení.

04.04.2020 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Super knížka pro milovníky detektivek! Prvopočátek v roce 1989 a pak skok do současnosti, v podstatě žádné prolínání více časových rovin, jen příběh, který se vleče celá desetiletí, kdy vrah za sebou zanechává mrtvá těla. Vyšetřování dvou "hlavních" policistů nemá chybu, pomalé zjišťování faktů, někdy krok trochu stranou, a i když už je motiv rozklíčovaný, závěr hodně překvapí (alespoň mě tedy ano). Já doporučuji.

13.11.2019 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

O dost jiný Nesbo, ale přesto tleskám a dávám 5 *. Třebaže to není detektivka, je to napínavé a čtivé. Příběh, kde nevíte, jestli a komu máte fandit nebo komu přát špatný konec. Příběh plný lásky, nenávisti, zodpovědnosti, pocitu viny a činů, které v důsledku toho všeho sahají hodně daleko za hranice běžného života. Celé to umocňuje vyprávění v ich-formě a jelikož pan Nesbo je opravdovým mistrem, úplně s hlavní postavou soucítíte, no tedy skoro úplně... Čtení jsem si fakt užívala, každé slovo, každý odstavec, každá kapitola stojí za to.

06.03.2021 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Velmi čtivé, moc se mi to líbilo. Ačkoliv nemám úplně nejradši příběhy se sériovými vraždami, tady mi to až tak nevadilo. Až na popsanou brutalitu, ale tak to prostě se sériovými vrahy bývá. Autorka prostě umí, její knížky se mi moc hezky čtou.

26.08.2020 4 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Tak tohle byla pecka! Do čtení jsem nešla s žádným velkým očekáváním, o to víc jsem však byla nadšená. Podle mě zádná hluchá místa, bylo jen pár pasáží, které mi úplně nesedly, ale jinak napínavý a skvěle napsaný příběh, třebaže opravdu spíš pohádka pro dospělé. Ale protože se mi takovéhle čtení líbí, tak ráda odpuštím i to, že některým věcem se nedá dost dobře věřit.

07.04.2022 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Příběh velice zajímavý hlavně svým rozuzlením, celkem pěkná česká detektivka. Jen mě neskutečně štvala komisařka Linhartová, no a Beneš taky nic moc. Jejich dialogy dost často na pěst. Asi jsem nějaká divná.

26.11.2021 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa to prostě umí. Promyšlený a temný příběh, který začíná v minulosti a i v současnosti Vás vodí kolem dokola jako při hře na slepou bábu. Nové indicie, nová fakta a nakonec opět skvělý závěr. Toto je detektivka podle mého gusta!

27.09.2020 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Po Honu na mrtvého jsem opravdu nadšená. Pátrání po mladé dívce z dobré rodiny, pomalé postupování vpřed, odhalování mnohých tajemství, k tomu další zločiny a mnohdy krok stranou. Je pravda, že David Raker je tak trošku superman a vývoj příběhu je dost často postaven na velké náhodě, ale i tak .... je to napínavé až do konce a čte se to samo.

19.04.2020 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

No páni, to teda bylo něco! Docela dlouho jsem váhala, jestli si mám tuhle knížku vypůjčit, protože mě dost děsilo její téma. Nakonec jsem ale neodolala (mimo jiné i díky příspěvkům na DK) a nelituju. Téma bylo děsivé, to je pravda, ale jak je tady zmiňováno, nějakých nechutných podrobností nás autorka ušetřila, což bývá i jejím zvykem. Čte se to opravdu samo, napínavé až do konce a není to jen o vraždách a hledání pachatele. Je tu i příběh Barneyho, trochu zvláštního, ale hodně inteligentního a vnímavého kluka, který hledá svoji matku a mimoto je stíhán obavami spjatými s vraždami v jeho okolí. Pak příběh policistky na zdravotní dovolené Lacey Flintové, která se pozvolna s Barneym sbližuje a v hledání pachatele pomáhá víceméně na vlastní pěst. Všechno skvěle a čtivě vykresleno a já knížku rozhodně doporučuji.

28.01.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Paní Klevisová je moje (a vím, že nejen moje) srdeční záležitost, ale tentokrát mi tak trošičku něco chybělo do dokonalosti. Snad kdybych nečetla její předcházející detektivky, dala bych plný počet, ale asi jsem se moc těšila. Tady se mi ale moc líbily osudy lidí žijících v tomto světě, které pojí a rozdělují dávná i současná tajemství a minulost jejich rodů. V každém případě doporučuji. Dávám tak 4,5 *

28.10.2021 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Moje oblíbené oddělení Q. Carl, Rose a snad nejoblíbenější Asad. A nakonec i nováček Gordon, o kterém jsem si ze začátku nevěděla co myslet, ale nakonec se projevil jako plusový. Příběh byl pravda trošku zdlouhavější (za to dávám 4 *), ale jinak opět super. Pátrání, hledání, narážení na překážky, chytání se stébel, ale to, jak to umí pan Adler Olsen popsat, to je zkrátka koncert. Navíc mám ráda jeho trefný humor, který mě každou chvíli dostane . A závěr? Miluju překvapení na závěr a tady bylo, takže chválím a těším se na další díly. :-)

11.06.2020

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Jo, tak tohle je Weaver podle mého gusta! Třebaže mám určité výhrady a souhlasím s Muchomůrkou v tom, jaké vylomeniny David dost často dělá, mám to prostě ráda! Vždycky se mi nejvíc líbí vyšetřování a pronikání do všech tajů jednotlivých postav (a že ti ztracení i ti kolem nich skutečně skoro vždycky mívají nějaké megatajemství!) a pozvolné odkrývání souvislostí, až to klapne. Potom takové ty honičky a schovávání a bitky k závěru mě moc neberou, ale asi to má pan Weaver rád :-). Takže já knížku řadím mezi nejlepší a dávám 5 *.

27.04.2020 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Líbila se mi tvrdohlavost mladého poručíka Tomáše a jeho snaha nic nevzdávat. Jen na konci bylo jedno vysvětlení, druhé mi chybělo...nebo jsem to nepochopila? Jinak styl Březinova psaní je pěkný, prostě hezká česká detektivka.

18.04.2022 4 z 5