elexmil elexmil komentáře u knih

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Jako malá holka jsem nevnímala socialistický podtext a knihu jsem milovala

31.01.2024 5 z 5

Anička skřítek a Slaměný Hubert Anička skřítek a Slaměný Hubert Vítězslav Nezval

Četla jsem v dětství a příběh mi připadal divný, nesrozumitelný. Ilustrace jsem ale milovala.

31.01.2024 2 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Přečetla jsem za 4 dny. Dobrá zápletka, po mne dost nepochopitelný svět ekonomiky a tisku. Dobrý kokteil různých osobností. Veskrze kladný hlavní hrdina Mikael se specificky volným přístupem k sexuálnímu životu. Sympaticky patologická osobnost hackerky Lisbeth s rysy Aspergerova syndromu (už teď mne zajímá, co se v dalším díle dozvím, co její osobnost formovalo).

31.01.2024 5 z 5

O Květušce a její zahrádce O Květušce a její zahrádce František Hrubín

Brouzdám seznamy a narazila jsem na tento titul. To byla absolutně nejmilovanější kniha mého dětství. Ta poetika, no nádhera.

28.01.2024 5 z 5

Olive Kitteridgeová je zpět Olive Kitteridgeová je zpět Elizabeth Strout

Krásné čtení pro seniorky.

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Výborné čtení zejména pro seniorky.

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Autorovy rozhovory se mi líbí, tady celkem zklamání, úvahy pro mne plané. Asi už nevěřím, že by svet někdo vylepšil.

27.01.2024

Vyhnanie Gerty Schnirch Vyhnanie Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Nemohu se začíst, odkládám. Asi je to tím, že velice nedávno jsem dočetla Osmý život (pro Brilku) a jsem hrůzami války přesycená. Příběh určitě silný, tak třeba zkusím jindy.

27.01.2024

Krmíme ptáky - ale správně Krmíme ptáky - ale správně Peter Berthold

Dostala jsem jako dárek od své dcery. Velmi přínosná. Krmíme již pár let celý rok a v krmítku je to koncert.

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Vzpomínám, že zo bylo těžké čtení. Měl by si pročíst každý, kdo si chce adoptovat či osvojit dítě. Před všemi lidmi, kdo do toho jdou hluboce smekám.

Mami, miluju Mami, miluju Aleš Palán

Život nám všem přináší starosti, problémy. Hrdinky rozhovorů jich měly nadprůměrně. Četla jsem jedním dechem.

27.01.2024 5 z 5

Někdo si zvolí svou osobitou cestu životem cíleně, někoho život usmýká, někdo si se životem neumí poradit. Zajímavé exkurze do života lidí, kteří žijí jinak.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kdo nemá rád Saturnina je pro mne "nějakej divnej".

Paní Láryfáry Paní Láryfáry Betty MacDonald

Dětská, radostná, osobitě poetická.

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Stejně jako u "Vejce a já" kniha mého mládí, ale milovala jsem ji ještě více než Vejce a četla mnohokrát.

26.01.2024

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knihy Betty MacDonald byly knihami mého mládí, četla jsme opakovaně, pomáhaly v době, kdy bylo nemocné tělo či bylo hůře na duši.

26.01.2024

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Nechápu jen 92 procent, jedna z mála knih, kdy bych předpokládala, že bude mít stoprocentní oblíbenost. Milovaná kniha mého dětství.

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Můj první přečtený Hartl, příště asi sáhnu po jiném autorovi, styl psaní (až heslovité vyjadřování) mi moc nevyhovoval. Ale na dovolenou bylo dostatečné.

24.01.2024 2 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Není vůbec špatné vrátit se k titulu, který byl populární v mém dávném mládí, stále stojí za to. Po přečtení ve mně narostla chuť vidět památky Egypta konečně na vlastní oči.

22.01.2024 4 z 5

Příběh mého života Příběh mého života Helen Keller

Stejně jako u Nalezeného světla - zůstává mi v paměti i po mnoha mnoha letech

22.01.2024 5 z 5