Olive Kitteridgeová je zpět

O životních ztrátách a způsobech, jak se s nimi vyrovnat. Od doby, kdy Olive Kitteridgeová, učitelka v penzi z malého městečka v Maine, ovdověla, uplynuly už dva roky. Smutek ze ztráty manžela ale nezměnil její povahu – dál si nebere servítky, je nekompromisní a naprosto jedinečná. Autorka novin spojila třináct pronikavých příběhů do uceleného románu prostřednictvím nezapomenutelné hrdinky Olive Kitteridgeové a zaobírá se tématy jako osamělost, stárnutí, smutek a rodinné neshody, ale také naděje, útěcha a životní zkušenosti. Na Olive čekají další životní výzvy, stejně jako na další postavy jednotlivých povídek, které se musí smířit se stárnutím a vlastní smrtelností, snažit se o zlepšení vztahů s partnery a dětmi, hledat naději v těžké nemoci a najít útěchu tam, kde by ji nikdy nečekali. Autorka Elizabeth Stroutová civilně, bez patosu a melodramatičnosti úsporným jazykem nastiňuje malá velká dramata a situace, která se v jistém věku objevují v životě mnoha lidí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464280/big_olive-kitteridgeova-je-zpet-DGm-464280.jpg 4.514

Olive Kitteridgeová 2.

Vydáno: , Jota

Olive, Again, 2019

Kniha Olive Kitteridgeová je zpět

pajaroh

Plnohodnotné pokračování příběhu Olive Kitteridge, "starší", smutnější, snad i laskavější, ale stále svá. Tentokrát je větší důraz kladen na vztahy, které jsou opět skvěle (často kontrastně) vykresleny, méně na prostředí - mainské pobřeží mi trochu chybělo. Myšlenka, že často námi odsuzované (věci i lidé) je nám nakonec nejbližší, je smysluplné vyústění příběhu.
Tento díl se může líbit i někomu, kdo nemá děti, nemá zkušenosti s manželstvím a nepatří do starší věkové skupiny. Protože je dobře napsaný.

Ronny

Olive opět nezklamala, je to moje srdcovka!!!! Nechci odrazovat mladé čtenáře, ale je to spíše pro nás postarší a staré. Některé kapitoly se mi líbily méně, ale některé chytly přímo za srdce.

"Děti jsou jen jehla v srdci. Jenom zatracená jehla v zatraceném srdci."

" Až zestárneš, staneš se neviditelnou. Tak to prostě je. Ale je to svým způsobem osvobozující. Už se s tebou nepočítá. Myslím, že to nedokážu dobře vysvětlit. Ale jdeš životem a myslíš si, že jsi někdo. Nemyslím to ani pozitivně, ani negativně. Ale myslíš si, že jsi někdo. A potom zjistíš" , a Olive pokývla hlavou směrem k dívce, která podávala kávu, "že už nejsi nikdo. Pro servírku s velkým zadkem ses stala neviditelnou. A to je osvobozující."

Atuin

Člověk by mohl říct že není dobré se opakovat, ostatně i tato kniha je toho místy důkazem, protože ten úder z Olive po první " části" už není ten sám a čtení to maličko kazi. Jemnější podkresleni vážných témat tady umí však otevřít srdce úplně stejně jako v první části. Nový podnět a zajímavá kocepce. Knihu jsem četla loni v polském překladu a musím uznat že je jako pokračování obstála.4,75/5
Kniha je smutná, v mnohém pravdivá a velice zřetelná co do jazyka i co do obsahu, který se mě osobně četl i hůř než kniha první.

adorjas

Olive svojská, protivná, uhundraná, s narezaným jazykom, ale občas priam prenikavo vidiaca, čo ľudí bolí. Táto druhá časť podľa mňa nemala úplne na to prvú, ale svoju kvalitu si zachovalo a to pre 2 témy:
1. Vykreslenie staroby, starnutia, pocitom smútku a straty - nie je veľa kníh, ktoré by o starnutí boli napísané s takýmto citom
2. Milujem prepájanie svetov spisovateľa a ak máte radi Stroutovú a čítali ste od nej aj iné romány, tak tu nájdete aj starých priateľov ;)

(Kniha čítaná v origináli).