Eeli Eeli komentáře u knih

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Příběh s poměrně zajímavým motivem (dle názvu), který však s rozvíjejícím dějem výrazně ustupuje do pozadí,takže je vlastně takovým nedůležitým "doplňkem", a z knihy se tak stává obyčejný šablonovitý krimi thriller. I přes to však autorka dokáže napnout, překvapit a hlavně skvěle vykreslit atmosféru strachu i jiných niterních pocitů postav.

02.04.2018 3 z 5

Příběhy z poválečné Šumavy Příběhy z poválečné Šumavy Karel Fořt

Knížka bude zajímavá spíše pro krajany. A protože i já jsem krajanka, hodnotím alespoň autorovu snahu o zprostředkování více či méně známých příběhů veřejnosti. Bohužel musím konstatovat, že po stylistické stránce je to opravdu hrůza, autorův styl vypravování je na úrovni jazykově obratnějších žáků základní školy. Chápu, že pan autor je především kriminalista než spisovatel, ale stejně... Je to škoda, protože samotné kriminální případy či (většinou) nešťastné osudy různých lidí jsou zajímavé - obsah dobrý, ale ta forma...

29.03.2018 1 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

Mám poněkud rozporuplné pocity. Zápletka byla zajímavá, ale myslím, že kniha šla napsat poutavěji. Také jsem občas měla pocit, že si autorka sama neumí poradit s vývojem nebo si možná nepohlídala množství motivů, takže mi místy nebylo úplně jasné, jak se k některým poznatkům ve vyšetřování dospělo. Jinak byl příběh a prostředí, v němž se odehrává, vylíčen dost naturalisticky a věřím, že i autenticky, až to bylo někdy nepříjemné a depresivní - jen nevím, jestli šlo o literární nebo o komerční záměr.

22.03.2018 3 z 5

Nepřátelé a milenci Nepřátelé a milenci Simona Ahrnstedt

Z počátku je příběh zbytečně zatěžkaný nezáživnými pasážemi z oblasti finančnictví a obchodního světa, autorka zřejmě cítila potřebu ukázat, jak si problematiku dané oblasti nastudovala, a stěžejní milostná zápletka byla taková obyčejná. Výsledkem je pak průměrná kniha spadající do literatury pro ženy. Teprve od poloviny měl příběh docela spád a zvraty v ději byly místy překvapivé, ale místy i předvídatelné. I když je samozřejmě těžké přijít v tomto žánru s něčím originálním.

15.03.2018 2 z 5

Dobrodruhem z donucení Dobrodruhem z donucení Richard Austin Freeman

Kniha, která je svou formou i obsahem typická pro tento žánr. Popisuje různá dobrodružství prožívaná hlavním hrdinou při jeho nedobrovolném pobytu na moři. Příběh působí prostě až naivně a je psán velmi kultivovaným jazykem. Nicméně mu všechna tato "vzornost" docela sluší a knížka je to proto velmi milá a sympatická. Myslím, že ji kdysi hltalo mnoho mladých mužů.

11.03.2018 3 z 5

Sexy farmář Sexy farmář Alice Clayton

Tuctová kniha, u které víte, jak se bude vyvíjet i jak skončí... Ale i když mi humor připadal tak nějak vynucený, promluvy postav umělé, četla jsem s úsměvem na rtech. Nejvíce povedené jsou asi popisy pokrmů, při nichž se vám budou sbíhat sliny... :)

10.03.2018 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Páni, dost intenzivní čtenářský prožitek... Styl knihy je vlastně přímé vyprávění otřesného zážitku s celoživotními psychickými důsledky, takže je velmi autentický. Příběh samý je zvláštní - mrazivý, tajuplný, hodně sugestivní, popisující realitu ("povídačky"? o pohoří Tríbeč). Autorovy doplňující poznámky a dojmy vůbec nekazí atmosféru, naopak zesilují dojem ze čteného. Nicméně co se týče věrohodnosti, zůstávám skeptická...

06.03.2018 5 z 5

Mrazivý chlad Mrazivý chlad Sandra Brown

Kniha byla trochu předvídatelná, ale přesto pěkné počtení. Detektivní "romanťárny" autorce sedí.

05.03.2018 3 z 5

Trosečníci z Cap Arcony Trosečníci z Cap Arcony Emil František Burian

Příběh koncentráčníků, kterým se podařilo přežít útok anglických letadel na loď Cap Arcona, utéct, a kteří se snaží dostat domů do Čech, je zasazen do období těsně před koncem 2. sv. války. Právě na vyobrazení atmosféry Německa v těchto posledních chvílích je kniha zaměřena. Vylíčení doby je mj. uskutečněno zejména prostřednictvím postav různých národností, se kterými se hlavní hrdinové setkávají, protože každý se ke konci války staví jinak. Tato kniha je svým tematickým zaměřením a jeho zpracováním výjimečná a poskytuje zase trochu jiný úhel pohledu na toto období.

27.02.2018 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Kniha mě bohužel nenadchla, mám dojem, že se s podobně stylizovanými příběhy roztrhl pytel... Zde je zdařile vykreslena psychologie zejména ženských postav, zápletka je víceméně zajímavá, celkově je příběh čtivý a dokáže dost překvapit, přesto nesdílím nadšení ostatních. Na můj vkus je tento psychothriller tak nějak překombinovaný a působí na mě příliš komerčně.

23.02.2018 2 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Příběh o famiglii Corleonových je originálním literárním počinem, gangsterka, která se právem stala klasikou. Věřím, že v době vydání si z ní mnoho lidí "sedlo na zadek". Přítomné vyprávění se střídá s retrospektivou, aby se čtenář mohl seznámit se všemi okolnostmi, přesto (nebo možná proto) si příběh zachovává plynulost a kontinuitu. Vše je promyšleno do detailu, včetně vykreslení postav, kterých zde zrovna není málo, ale každá má své místo. Samozřejmě nechybí akce, nicméně stěžejním motivem je spíše poukázat na propracované fungování "podsvětí". I když co se této knihy týče, čtenář fandí mafii a spolu s Corleonovci touží po spravedlivé pomstě. :)

21.02.2018 5 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Thriller spíše pro ženy, u kterého budete od první do poslední řádky napjatí jak struna. Nechybí akce, romantika, překvapivé zvraty. Knihu lze jen těžko odložit, dokud ji nemáte dočtenou. I když byl děj chvilkami trochu přitažený za vlasy, jde o skvělou a velmi čtivou oddechovku.

20.02.2018 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Subjektivně vyprávěný příběh o neprávem odsouzeném černochovi nás seznámí s problematikou rasové diskriminace v Americe na počátku 20. století. Na vše je nahlíženo nezkaženýma dětskýma očima a právě tato prostota jakoby dětského smýšlení o lidských křivdách dodává knize o to větší hloubku, protože motivace k různým činům je často nepochopitelná a ve své podstatě nesmyslná. Každý by si měl občas vzpomenout na dětské "proč?" a zkusit odpovědět.

19.02.2018 4 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale stojí za to vytrvat. Hezký a dojemný příběh o nešťastném osudu "fantoma" Erika. Jedná se o jedno z významných děl francouzského romantismu, a je tak vystavěno na jeho principech. Takže čtenář může očekávat lásku, trpícího hrdinu, osobní tragédie postav a v případě této knížky i trochu toho tajemna a napětí. Styl psaní "má za úkol" dodat příběhu na autentičnosti, aby působil opravdově a zřejmě přesvědčil lidi o skutečné existenci fantoma Opery. I když, kdo ví, co tehdy bylo ... :)

12.02.2018 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Hezký příklad toho, jak funguje surrealismus v literatuře. Autor se tedy zřejmě snažil vyjádřit různé pocity člověka, přičemž knihovna a její součásti má možná obrazně ztvárňovat lidské podvědomí. Každopádně zajímavé. Nicméně je-li člověk líný zaobírat se nějakým hlubším smyslem tohoto dílka, zůstane nepochopeno. I když i moje první myšlenka při čtení byla, že mi zřejmě také nějaký dědek vysrknul mozek. :)

08.02.2018 3 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Příjemná historická detektivka, ale... Začátek je poněkud rozvláčný, teprve po polovině knihy mě začal příběh pořádně bavit, i když mi nějak uniklo, jak Oldřich na to řešení vlastně přišel... Nemohu posoudit míru historické autentičnosti, ale je zřejmé, že pan autor má přehled. Samotný motiv sporu o původu a okolnostech křesťanského učení na Velké Moravě je zajímavý.

08.02.2018 3 z 5

Srdcová dáma Srdcová dáma Nora Roberts

Detektivka psaná autorkou románů pro ženy, takže typicky předvídatelný scénář. Kriminální zápletka je sice nápaditá, ale tomu příběhu nějak chyběla šťáva, byl takový vlažný, nedotažený.

03.02.2018 2 z 5

Prorok Prorok Amanda Stevens

Opět poměrně čtivá a originální kniha, ale na rozdíl od dvou předchozích na mě působila poněkud roztržitě, nekompaktně. Měla jsem pocit, jako kdyby autorka do příběhu zakomponovala všechny okamžité nápady, které jí při psaní přišly na mysl a kterými chtěla příběh okořenit, až ho překořenila... Jinak se jí ale musí nechat, že umí skvěle navodit stísněnou, duchařskou atmosféru a napnout čtenáře.

02.02.2018 3 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Příběh, v němž rozšafný Burgunďan Colas Breugnon, stařík, který je však věčně mladý, promlouvá ke čtenáři o tom, že ze všeho, co se na světě stane, je třeba čerpat to dobré a užívat si život plnými doušky. S jistou nadsázkou je v této knize vylíčeno několik měsíců Colasova života, ve kterých je opěvován prostý lid, haněna vrchnost a ve kterých nechybí ani těžké rány osudu, aby nám hlavní hrdina mohl předvést, jak je s lehkostí překonat. Takže smrt manželky, nemoc vnučky, mor, spálený dům - vše jakoby jen tak mimochodem, hlavně že je po ruce vínečko a něco dobrého k zakousnutí - zkrátka jak pravil Colas: "Ostatně vždy si můžeme své jídlo okořenit smíchem, a to je vzácné koření..."

02.02.2018 3 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Hmm, tak věřím, že tato kniha je erotickou fantazií mnoha žen..., což ale také znamená jedno velké klišé... Ale na druhou stranu - nádherný, bohatý, úspěšný chlap, pokaždé dokonalý sex - která žena by si o tom ráda nepřečetla :). I když na jeden příběh už tam bylo dost "přesexováno" a nějak moc roztržených kalhotek... :)

24.01.2018 3 z 5