Driftersoul Driftersoul komentáře u knih

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Opět výborné. Švédské reálie, severská atmosféra, psychologie. Asi bych dal maximální hodnocení, nebýt několika méně pravděpodobných pasáží (...a také snad toho, že vraždící osobu lze vytušit již skoro od začátku - ale to příběhu na poutavosti nic neubírá).

08.10.2017 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

The Sandman (čteno v anglické verzi). Extrémně napínavé, strhující, někdy ale hodně naturalistické. Výborná detektivka, která navíc umožní nakouknout do Švédska - nejlépe za asistence Google Earth.

06.09.2017 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Výborné. Čte se jedním dechem. Navíc se člověk o Švédsku zase něco mimochodem dozví. Například (s následnou pomocí Googlu), co to jsou "šéry". Moc knihu doporučuji. Jen, neodpustím si, jedna malá zlomyslná připomínka: po krvavé "námořní" scéně, (která má tak rychlý spád, že v tom "kvaltu" i překladatel zaměňuje opakovaně vrtulník s letadlem :-) je závěr, snad aby čtenář nabyl opět rovnováhy, koncipován ve stylu - "a všichni žili a byli šťastně až do smrti.

14.08.2017 4 z 5

Washingtonský dekret Washingtonský dekret Jussi Adler-Olsen

Tak s tímto dílem mám problém. Na jedné straně snad docela pravděpodobně popisuje "technologii" politického zvratu zavedeného systému a následnou diktaturu (komunistickou, fašistickou či jinou) - cenzura, zfalšovaná propaganda, persekuce, likvidace nepohodlných. Na straně druhé, vlastní dějová linie (jistě napínavá a nutící dočíst rychle až do konce), je laciná, černobílá a často (přes jistě úctyhodné množství zajímavých vedlejších informací), zbytečně mnohomluvná. Závěr pak už připomíná červenou knihovnu. Určitě lze najít mnoho jiných takto objemných knih (ca.600 stran), jejichž přečtení by bylo menší ztrátou času.

21.07.2017 2 z 5

Černá voda Černá voda Kerstin Ekman

Pokud má někdo rád přírodu (zde severskou), syrovou, rozmanitou, v celé její kráse - od hřebenů hor až po nejmenší kytku v trávě nebo studánku, vřele doporučuji. Hraje zde téměř hlavní roli a je popisována / ztvárněna úžasným způsobem. Pokud by chtěl po knize sáhnout především milovník detektivek, bude asi zklamán. Napětí zde není až tak nosným prvkem. To je na druhé straně dokonale vyváženo perfektní analýzou lidské psychiky, způsobu uvažování, pohnutek, niterných pocitů hlavních protagonistů. A také okořeněno několika explicitními erotickými pasážemi, které jsou však vyjádřeny autorčiným vysoce inteligentním a kultivovaným stylem.

22.06.2017 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Napínavé, vysoce inteligentní, listy se obracejí sami. Podrobný náhled na švédskou společnost, ovšem i tak trochu naši - vztahy, náctiletí, nemocnice, granty.... everywhere the same. Jen ta ponurost a brutalita příběhu kapku deptá duši. Jedna z nejlepších detektivek, které jsem v poslední době četl.

22.04.2017 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Můj třetí Nesbo. Listy se obrací zase téměř sami :-). Opět spousta zajímavých místních reálií, spousta dobrých psychologických postřehů. Thriller plus time-killer rozhodně stojící za přečtení. Knihu ale bohužel (u Nesbeho již tradičně) sráží jen do lepšího průměru častá nepravděpodobnost zápletky. A zejména úporné vkládání instruktážních dialogů a úvah v místech, kde je to naprosto v rozporu se spádem a logikou děje, což tedy vypadá velmi nevěrohodně. Pořadí hodnocení: (1) Spasitel - OSLO, (2) Netopýr - SYDNEY a (3) Švábi - BGK.

14.04.2017 3 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Dokonalé! Napínavé, se spoustou skandinávských reálií i globálních odkazů, které člověku evokují souvislosti tohoto světa. A také zajímavé psychologické postřehy o lidských charakterech a pohnutkách jejich chování. To všechno "obaleno" prostředím Osla, (které stojí za to alespoň jednou v životě, stejně jako celé nádherné Norsko, na chvilku navštívit.)

13.02.2017 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Po Spasiteli, má druhá kniha od J.N. a zklamání. Důvodem je křečovitý děj se spoustou laciných kombinací a náhod. Text je často naopak prokládán filosofickými odbočkami, které ač sami o sobě zajímavé, zde působí rušivě.
Zároveň je kniha ovšem velmi napínavá a čte se jedním dechem. K pozitivům také patří podrobný popis australského prostředí, ze kterého lze nasát místní atmosféru, pokud má čtenář duši cestovatele (ideální za asistence Google Earth & Maps with Street View :-). Příjemně autenticky rovněž působí občasné vkládání anglických vět. Takže sečteno a podtrženo: napínavá plus cestopisná oddechovka, ale s kapku sešroubovaným a nepřesvědčivým dějem.

13.02.2017 3 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Výborně napsané. Standardní kvalita a precisnost úžasné K.T. Ale též moc smutné čtení o osudech Brna a Střední Evropy.
Nabízí se otázka. Kdyby nebyla rozbita velká, mnohonárodní, (ač jistě nedokonalá), Monarchie, možná by po pár letech nenásledovaly dvě zničující diktatury, jedna horší než druhá. Nenásledovaly by nacionalistické excesy, jeden černý, druhý rudý. Brno/Brünn by pak vypadalo zřejmě jinak. Poučíme se konečně z historie?

26.01.2017 5 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Na knížku jsem narazil zcela nečekaně. O to víc mne, jako náhodný dárek, mile překvapila: Tři důvody: (1) příjemné vyprávění se spoustou niterných impresí, odkazů na reálie a zajímavých postřehů; (2) obohacující ženský pohled na svět kolem nás; (3) zasazení děje do nádherné Bretaně, kterou jsme měli to štěstí před lety autem procestovat - kamenné domečky i honosná sídla s upravenými dvory a zahradami, věčný vítr, modrozelené moře, dvojjazyčné nápisy, Saint-Malo, Cap Fréhel, Locronan, Belle-Ile-en-Mer,.... to vše mám hluboce pod kůží. Smekám před inteligencí, duševní kulturou a evropským "rozměrem" autorky.

17.01.2017 4 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Výborná. Standard pana SM. Po jeho Skleněném pokoji a "Mendelovi" určitě nejlepší. Navíc kniha plná psychologických postřehů i pravd fungujících v životě a politice. A jedno zda v ’50s, ’60s.... či v novém tisíciletí...... Protože vzorce lidského chování jsou stále tytéž a historie se neúprosně opakuje.

27.10.2016 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Výjimečné. Kniha přetékající humanismem, optimistickým přístupem k životu a přes relativní mládí autora, plná moudrých, vyzrálých úvah o světě, podstatě naší existence, o krásách lidského života a smysluplném způsobu jeho prožití. To vše zabaleno do neotřelého, upřímného způsobu vyprávění, z kterého září autorův smysl pro humor. Je to téměř manuál na život pro všechny "kindred spirits" - dychtivé duše, toužící poznávat svět. (Quote: "Jaká bude další cesta? To nevím. Ale jsem si jist, že nějaká bude. Nemít nic před sebou totiž znamená mít všechno za sebou.")

26.09.2016 4 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Mé první ryze čtenářské setkání s MK, (soudím, že právem považovaného za našeho asi nejlepšího současného spisovatele). Počáteční kapitoly mi připadaly kapku bizarní - než jsem se naladil na tu správnou vlnovou délku. A začal intenzivně vnímat hutný děj. Strukturu, odkazy, smysl vět a alegorií. Je to nemilosrdná sonda do duše jedince, zde navíc nezralého narcise, jehož jednání budí hnus. To je dle mého názoru podstata příběhu. Jeho zasazení do reálií té zvráceně rudé doby, již naštěstí minulé, zde není rozhodující. Příběh je totiž i mementem pro časy dnešní. Poněvadž i dnes se rodí další a další patologičtí "noví bojovníci", schopní kvůli svým pomateným představám udělat cokoliv, co zapadá do jejich černobílého vidění světa. Jen dostat tu příležitost .....

14.09.2016 4 z 5

Merde po evropsku Merde po evropsku Stephen Clarke

Pozitiva: vtipné, vysoce aktuální, někdy trochu erotické a celkově velmi čtivé.
Negativa: občas schématické, polopaté a vykonstruované.
Přes předešlé zápory knihu velice doporučuji - hlavně těm, kteří dohlédnou dál, než do sousední vesnice. Ať už jsou to přesvědčení kosmopolité nebo zarytí (naivní či placení) nacionalisté. Ty všechny si autor spravedlivě vychutnává s laskavým humorem, plným břitkých postřehů a satiry.
A pokud bych se pokusil o celkové vyznění tohoto zajímavého a kapku nadsazeného dílka, pak poeticky uzavírám: buďme rádi že patříme přesto i my do tohohle někdy ztřeštěného, marnotratného, nelogického ale svobodného evropského panoptika.

03.09.2016 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

A Thousand Splendid Suns ..... Tisíc nádherných sluncí, smutný, dojemný příběh. Nejsilnější pro mne bylo vrátit se po dočtení zpět na úvodní stránky a znovu vnímat pocity a touhy mladé Mariam .... v kontrastu s tím, co potom přišlo.
Važme si Evropy, naší kultury a našich hodnot, vytvářených po dlouhá staletí. A buďme šťastní, že žijeme právě tady. Protože naše, Západní civilizace, to je svoboda, rovnost a materiální dostatek. Ač se nám to v denním životě často vůbec takhle nejeví a zlobíme se, trápíme se, kvůli spoustě věcí, které nám právem vadí. Jsou to ovšem ve své podstatě pouhé drobnosti.

04.08.2016 5 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Opět skvostně napsané. Jako předešlé "Kvítky". Ale přece jen. The Apple jsou jen povídky, pouhé střípky, které se zablýsknou a zmizí v nekonečném čase. Ač poutavé, někdy křehce smutné (Christmas in Silver Street), někdy břitce vtipné (The Fly, and ... Mr Bodley) a je radost je číst. Ale už tu logicky není ta kontinuita a tempo děje, které člověka nutilo obracet neustále další a další stránku.
A tak jen ještě na závěr, zkusím citovat/přeložit & kapku přebásnit krátkou pasáž, z poslední povídky (na s.163 angl. originálu), která, myslím docela vystihuje poselství obou nádherných knih: KAŽDÝ Z TOHOTO PŘÍBĚHU UŽ DÁVNO OPUSTIL NÁŠ SVĚT. A BRZY BUDU HISTORIÍ I JÁ. ALE PAK, PŘECE MY VŠICHNI JSME HISTORIE, ŽE? HISTORIÍ, TO JE KONECKONCŮ KAŽDÝ Z NÁS, AŽ .... , ANO, AŽ DO KONCE....

28.03.2016 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nádherné vyprávění. Často velmi, velmi dojemné.... I přes to, že jsem knihu četl v originále (All The Light We Cannot See) a nemohl logicky vnímat dokonale všechny odstíny textu.
Je to memento pro naši generaci, která už válku nezažilo, co tohle šílenství s lidskými životy, udělalo a (bohužel, musím s obavou napsat) i může znovu udělat.
The Pulitzer Prize for Fiction 2015 si kniha opravdu zasloužila a vřele všem (přemýšlivým) doporučuji.
BTW: Nově a věrně obnovené Saint-Malo je skutečně krásné město. Měl jsem to štěstí si je před pár lety, nic ještě o knize (pochopitelně) netuše, prošlapat. Kamenné budovy, hradby, racci a bouřící nezměrné moře....

26.02.2016 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Mám rád knihy/filmy, kde se člověk mimo potěšení z poutavého děje, dozví spoustu zajímavých věcí o reáliích jakékoliv země (a v jakékoliv epoše). A tato k nim patřila.
Vykreslení Viktoriánské Anglie je zde opravdu dokonalé a fascinující. Zejména ale dominuje silný, barvitý příběh, analýza lidských charakterů, napětí, které vás nutí obracet stranu za stranou až do samého konce. Škoda, že příběh už nepokračuje dál - třeba dalších 1000 stran...
Obdivuji také překladatele, za obrovský výkon tohle ve všech jazykových odstínech z English přeložit. Úžasné !
A na závěr, ( k tomuto jedinečnému dílu pánů Fabera & Janiše :-), přece jen jedno malé negativum. Trochu mi někdy vadil občasný syrový a extrémní naturalismus. Ale to je jen malinká kaňka.

07.01.2016 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Opět dokonalé. Lidské charaktery, faktografie. Nejlepší soušasná CZ spisovatelka.

06.04.2015 5 z 5