Driftersoul

Přečtené 78Pěšky mezi buddhisty a komunisty
červenec - srpen 2021
Pěšky mezi buddhisty a komunisty 2016, Ladislav Zibura

Velice zajímavé povídání ve stylu "on the road". Vtipné a velmi lidské. S inteligentními filosofickými postřehy. Cítím velký obdiv nad takovým fyzickým výkonem; a samozřejmě velkou odvahou pustit se na takovou pěší tůru. Jako malou výhradu mám pouze občasnou autorovu sebestřednost.


Peníze od Hitlera
červenec 2021 (04.-21.)
Peníze od Hitlera 2006, Radka Denemarková

Smutný příběh. Psaný hutným textem, plným asociací, obrazů, propojených časových rovin. Náročná četba. O ubohosti části lidské společnosti. Zaslepenosti. O primitivech mezi námi, kteří se bohužel nikdy nezmění a vždy zde budou. Bez ohledu na ideologii a systém. Drsná četba, nutící k zamyšlení, zda není zcela zcestné dělit lidi podle toho jakým jazykem mluví a k jaké národnosti se hlásí. Existují totiž daleko důležitější kriteria.....


Mezi světy
? - červen 2021
Mezi světy 2020, Lucie Výborná

Zrovna jsem dočetl tuhle skvostnou knihu - o skutečném smyslu bytí a vztahu k jedinečné přírodě na (naší) planetě Zemi. Napsaná výjimečnou, velice inteligentní, odvážnou a fyzicky zdatnou ženou a dámou. A tak po tuctech rozhlasových interviews, které vedla vždy s noblesou, znalostí věci, taktně a s elegancí, jsem si ji díky knize mohl zhmotnit z té méně oficiální, intimnější stránky. Uprostřed extrémně drsných, divokých a nádherných krajin .... které my, žádní horolezci, ale jen běžní turisté a nadšení cestovatelé, asi kdy těžko poznáme :-).


Psí park
duben - červen 2021
Psí park 2020, Sofi Oksanen

Oproti předchozí "Očistě" a "Času..holubic" zklamání. Ač napsáno (jak jinak), opět velmi inteligentně, s citem pro detaily a strhujícím stylem, který vás chytí a nepustí.... Vadilo ovšem chaotické prolínání časových rovin a ono postupné odlupování dějových vrstev, znesnadňující orientaci v souvislostech a linii příběhu. Osud jedince je do velké míry determinován místem, kde se narodil. Ale člověk přece nemůže za to - kde se narodil. To je asi nejsilnější poselství knihy. A přesně tohle bychom měli mít všichni na paměti....každý den.


Myšlenky za volantem
? - duben 2021
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben

Neobvykle laskavá povídání o různých tématech všedního života, plná moudrých, inteligentních postřehů a humoru. Zkrátka Marek Eben ve své ryzí podobě a noblese.


Norské dřevo
březen - duben 2021
Norské dřevo 2005, Haruki Murakami

Nádherně dojemné, plné citu a křehkosti.... Laskavý, citlivý styl textu, zaměřený na drobné detaily popisu věcí, krajiny, osob, mne zcela uchvátil. Ze všeho nejsilněji na mne zapůsobily pasáže, kdy Tóru W. (vypravěč) vzpomíná na své rozervané bloudění po tom, co odešla jím milovaná osoba.


Bratři Lautensackové
březen 2021 (07.-26.)
Bratři Lautensackové 1978, Lion Feuchtwanger

Psáno česky, z dnešního pohledu archaickým jazykem; děj je ale nadčasový. Není to totiž jen tragický pohled do dějin Evropy, či do myšlení člověka, který je díky svým jistým ("nadpřirozeným") schopnostem, přesvědčen o své genialitě a pohrdá okolím. Především jde o hmatatelné zobrazení postupného přerodu společnosti v diktaturu, ze kterého až mrazí. Neboť lidské typy se od těch předválečných dob nijak nezměnily a stále fungují podle stejných vzorců. Viz například zrovna tenhle (velmi současný) úryvek z počátečních stran knihy : " Nezáleželo na tom, zda větná konstrukce byla mluvnicky správná a zda to, co člověk říkal, dávalo smysl. Je nutno si získat srdce lidí, ne jejich ubohé mozky. Nerozhoduje obsah věty, nýbrž tón, gesta, s nimiž je pronášena, spád a chvění hlasu." Co dodat víc...


Olomoučtí Němci 1918–1938
? - únor 2021
Olomoučtí Němci 1918–1938 2020, Martin Hájek

Kniha plná faktů, vlastně "suše" odborný text; vědecká univerzitní práce. Přesto velmi zajímavě informující o víceméně přijatelné koexistenci dvou národů, žijících vedle sebe, a spolu, v jednom městě, po velmi dlouhou dobu. Kniha vyvolávající historické představy. A s nimi i jistý smutek, otázky a úvahy. Kdyby nedošlo k tomu..., pak by nenastalo tohle a toto...atd. Ale taková je vždy historie. Nepředvídatelná. Často "úspěšně" zneužívaná nacionalisty, psychopaty jakékoliv barvy. V konečném důsledku trpí a tratí všichni. Především však vždy všichni slušní, nevinní, co byli proti své vůli jakoukoliv nenávistnou ideologií zasaženi.


Svatý Hostýn
? - leden 2021
Svatý Hostýn 2007, Josef Pala

Josef Pala: Svatý Hostýn v proměnách času - vydala Matice Svatohostýnská r. 2020 : (a) zřejmě navazuje na výše uvedený knižní titul; (b) zajímavá publikace s mnoha fakty a obrazovým materiálem, chronologicky popisující dějiny moravského poutního místa od pravěku po současnost; (c) zaměřená na stavební vývoj, umělecké a technické památky, osobnosti spjaté z Hostýnem - samozřejmě s důrazem na církevní historii areálu během staletí a dokládající zejména dobu po WWII a speciálně po ’89 do 2019; (d) zajímavé údaje o objektech - např. bazilika, rozhledna, větrná elektrárna; (e) info pro turisty a hlubší zájemce o historii místa i dané oblasti Moravy.


Čas ztracených holubic
06. listopad 2020
Čas ztracených holubic 2013, Sofi Oksanen

Po "Očistě" má druhá kniha od Sofi Oksanen z prostředí Estonska, jehož moderní dějinné osudy jsou velmi podobné těm našim. Díky geografické poloze Pobaltí, ovšem mnohem, mnohem drsnější. Jde o nemilosrdnou sondu do mysli bezcharakterního jedince, chorobně toužícího po uznání, kariéře, kterému k dosažení jeho cílů, nedělá problém udělat cokoliv (chovat se podle, dokonce vraždit, ublížit svým blízkým, zradit svou zemi). To vše v podmínkách nacistické a následně ruské komunistické diktatury, které mu k tomu poskytují příhodnou živnou půdu. Kolik takových čile fungovalo a stále žije i v naší zemi (?) Kniha má strhující děj, čte se jedním dechem, nicméně již zmíněná "Očista", na mne zapůsobila ještě silněji.


Čechy, země zaslíbená
srpen 2020 (11.-16.)
Čechy, země zaslíbená 2012, Petra Hůlová

Po "Stanici Tajga" druhá kniha PH, kterou jsem četl. A opět výborná. Text tak trochu v "hrabalovském stylu" dlouhých vět je psán v "ich-formě". Často je předkládán anachronicky v různých časových rovinách. Toto však není rozhodně na překážku srozumitelnosti. Ocenil jsem řadu vtipných postřehů souvisejících s životem v Čechách i na Ukrajině. Děj má poutavý spád a proto je tahle útlá knížka opravdu (kvůli obtížné přeložitelnosti jen cituji) "page-turningly tempting".


Hon na ovci
červenec - srpen 2020
Hon na ovci 2016, Haruki Murakami

KLADY: Poutave psane a napinave. Autor ma smysl pro podrobny detail a schopnost zajimave popisovat realie Japonska. NEGATIVA: Absurdni prolinani skutecnosti s neexistujicim a jen tezce uchopitelnym nerealnym svetem. Tyto fantaskni useky zaujimaji v textu znacny prostor a jsou nesnadno akceptovatelne. ZAVER: Knihu jsem cetl v ang. vydani (A Wild Sheep Chase) a to jedine mne primelo ji docist az do konce.


Fahrenheitova dvojčata
? - červenec 2020
Fahrenheitova dvojčata 2008, Michel Faber

M.F. je úžasný spisovatel s velkou fantazií a schopností barvitého popisu i nejmenších detailů. Intenzivně mne oslovil oběma předešlými knihami, které jsem od něj četl ("Kvítek karmínový...." & "199..."). Velmi ho obdivuji. Rovněž tak i V. Janiše, za brilantní překlady tak náročných textů. K velké lítosti zde musím bohužel konstatovat, že "Fahrenheitova dvojčata" jsou pro mne (přes opět výborný styl i ostatní ditto viz.shora) velkým zklamáním. Důvod? Bizarnost, ponurost námětů a depresivnost většiny příběhů. Ze všech 17 povídek bych mohl uvést snad pouhé 3, které potěšily - Oči duše; Víc než bolest; (ale zejména) Plavání pro pokročilé.


Sto devětadevadesát schodů
květen 2020 (20.-23.)
Sto devětadevadesát schodů 2019, Michel Faber

Styl M.F. mne fascinuje a obdivuji jej. Vždy dokonalý popis hmatatelných detailů, nálad, myšlenek, psychologie, spojených s určitým prostředím či situací. Snad jen škoda, že obě povídky obsažené v knize (jedna z prostředí anglického Yorkshire propojující středověk se současnými kulisami historického městečka Whitby; druhá z dnešní Belgie, vnořená do neobvyklého světa hudebníků), jsou příliš krátké a mají jakoby nedořečenou pointu. Jakmile se čtenář vžije do příběhu, přiblíží se k postavám a některé si oblíbí, děj končí; ač by se chtělo tolik vytrvat a pokračovat v četbě dál. Všem, kterým se autorův způsob psaní líbí, vřele doporučuji jeho "Kvítek karmínový a bílý", rozsáhlou knihu z viktoriánské Anglie. To je skutečný skvost.


Skleněný pokoj
? - květen 2020
Skleněný pokoj 2013, Simon Mawer

Velmi čtivé, strhující, dokonalé. Osudy nádherného lidského příbytku, plného ladných linií, odvážných vizí a světla, v kontrastu ke spletitým, prchavým lidským osudům, ovlivněným individuální morálkou a tolik podřízeným neúprosnému diktátu dějin.


Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy
duben 2020 (03.-24.)
Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy 2018, Martin Cyril Putna

Výjimečná kniha, náročná a zároveň velmi obohacující. Ač nemá čitatel zrovna hlubší kulturně/literární znalosti, dozví se hodně o dějinách všech oblastí Střední Evropy - od Čech přes Rakousko po Bosnu, od Ukrajiny přes Maďarsko po Severní Itálii. Tyto dějiny autor stručně nastiňuje daleko lépe, než jakákoliv školní učebnici dějepisu. A to s nadhledem a ve vzájemných souvislostech - pozitivních i negativních. Tato společná historie středoevropských národů byla silně ovlivněna Rakousko-Uherskou Monarchií, v níž po staletí žily. A jak autor uzavírá, Střední Evropa se tím stala, (volně citováno): "civilisačním mostem, po němž - se střídavými úspěchy a nezdary - kráčela ze Západu na Východ moderní civilizace, nesoucí myšlenky tolerance a svobody, individuální zodpovědnosti a občanské společnosti".


Očista
březen - duben 2020
Očista 2010, Sofi Oksanen

Výborný, hutný, ale i hodně naturalisticky psaný text. Kniha rozhodně nenavozuje radost a potěšení, přesto se čte jedním dechem. Zrcadlo života v jakékoliv (!) dříve kvetoucí zemi, brutálně zasažené bolševickou diktaturou a pokřivené fyzicky/morálně jejími poskoky. Ale také drsný pohled na praktiky obchodníků s "bílým masem" v době dnešní.


Volně padat jako ve snu
únor - březen 2020
Volně padat jako ve snu 2013, Leif G. W. Persson

Poslední z Perssonovy trilogie. Stejně dobrá jako díl první. Napínavé, inteligentní a občas i humorné. Přes občasně popisné pasáže (např. na téma "food & drinks") se těch 600 stran čte velmi dobře a člověk se na knihu vždy vyloženě těší.


Prázdniny v Evropě
? - únor 2020
Prázdniny v Evropě 2019, Ladislav Zibura

Příjemné, inteligentní čtení pro všechny, kteří milují cestování, kousek světa už viděli a cítí se být občany Evropy včetně své malé zemičky v jejím středu. Oceňuji autorův vtip, informovanost a kosmopolitní duši i názory. Neboť lidé všech národů jsou si (přes odlišné kultury, historie či přízně/nepřízně osudu) velice podobní. Celé to "on-the-road povídání" se čte docela jedním dechem a nejlépe s mapami před očima. Navozuje příjemné pocity spojené s pohybem v prostoru. A občas připomene i místa v srdci, která měl to štěstí čtenář už kdysi "potkat" v reálu .


V jiném čase, v jiném životě
srpen 2019 - leden 2020
V jiném čase, v jiném životě 2012, Leif G. W. Persson

Zklamání oproti předešlé knize "Mezi touhou léta...", na kterou autor volně navazuje. Detektivní zápletka, postup vyšetřování a jeho okolnosti jsou popsány velmi poutavě. V knize je ale až neúnosně mnoho mnohomluvných pasáží týkajících se švédských politických poměrů. (Čtenář z nich ovšem alespoň dospěje k očekávanému a paradoxně potěšitelnému závěru, že "stav systému a všeobecné morálky" je ve Švédsku zhruba na stejné "úrovni" jako v zemi naší.)


Dlouhá cesta
září - říjen 2019
Dlouhá cesta 2007, Sławomir Rawicz

K přečtení knihy mne přivedl docela zdařilý U.S. film (Útěk ze Sibiře / The Way Back), podle ní zpracovaný. Četl jsem v originále ("The Long Walk"). Stručné dojmy: (a) kostra příběhu i mnohé epizody jsou totožné, něco bylo do filmu přidáno navíc - např. postava ruského kriminálníka; (b) děj barvitý a napínavý; (c) některé situace málo uvěřitelné - přechod přes poušť Gobi a Himálaje, nebo setkání s Yettim; (d) psáno v "ich" formě a občas sebestředně; (e) rozpačitý dojem z toho, do jaké míry je příběh autentickým prožitkem samotného autora, jehož osoba a osudy jsou poněkud kontroverzní - jak lze snadno vyhledat v různých zdrojích na webu. Závěr: příběh se čte dobře, zaujme hlavně zájemce o historii a zeměpis, ale pravděpodobně nelze zcela akceptovat jako " the true story of a trek to freedom", jak inzerováno přebalu knihy. Škoda.


Mezi touhou léta a chladem zimy
srpen 2019 (19.-27.)
Mezi touhou léta a chladem zimy 2012, Leif G. W. Persson

Po prvních stranách jsem měl chuť knihu odložit, "díky" popisnému a nepřehlednému stylu autora. Ale překousl to, akceptoval a pokračoval dál. Pak mne román pohltil a těch 615 stran zdolal za několik dnů. Why? Detektivní zápletka, napětí, zde nejsou překvapivě to hlavní. Knihu stojí za to přečíst, pokud se někdo zajímá o zahraniční (zde hlavně švédské) reálie a zvyklosti. Příběh, sice smyšlený, vychází z historie - vraždy rozporuplného Olofa Palmeho, švédského premiéra, která nebyla nikdy objasněna. Kniha je zajímavým pohledem na švédskou společnost, její špičky, policejní struktury, tajné služby i světovou politiku. Některé pasáže, zejména závěrečné, působí až komicky, jako velmi inteligentní kritika systému. A jeden plus navíc: podobnosti s tím co důvěrně známe a prožíváme my, uprostřed Evropy, se přímo nabízejí. V tomto směru to přináší dokonce smutnou úlevu.


Láska je jen slovo
? - červen 2019
Láska je jen slovo 1976, Johannes Mario Simmel

Po knize jsem sáhl naslepo a bez váhání, poněvadž od autora jsem už kdysi četl nádhernou "Všichni lidé bratry jsou". Styl deníku přes počáteční zklamání (nad hrubostí, sebestředností a současně naivitou Olivera) mne později docela oslovil. Postupně totiž jeho text přestává být v poloze barvotiskového románu a získává citový, vytříbený a příjemně romantický rozměr - zejména u pasáží z ostrova Elby. Člověk má pocit, že jej hluboká (ač slepá) láska k Vereně zušlechťuje. A to bylo evidentně i záměrem autora (J.M.S.), který do knihy vložil spoustu moudrých, obecně platných myšlenek, týkajících se jak fungování vztahů ženy x muži, tak i např. rozdílů mezi bohatými a chudými, či politiky (BTW: nedokonalá denacifikace v tehdejším Německu vypadala zcela jistě jako předobraz ještě hůře provedené "dekomunizace" v našich současných českých poměrech). Sečteno a podtrženo: inteligentní, příjemné, napínavé a plné citů. Doporučuji všem romanticky založeným a empatickým duším.


Čtvero ročních období v Římě
leden - duben 2019
Čtvero ročních období v Římě 2018, Anthony Doerr

Italy - itsn’t a country, it’s an emotion...., napsal někdo moudrý. A Řím či Toskánsko jsou ztělesněním všech emocí, které vnímavého návštěvníka této krásné země skutečně naplní až po okraj. O tom je daná kniha. Někdy se kapku utápějící v popisu strastí a slastí při výchově malinkých dvojčat. Anebo občas v obtížně uchopitelných úvahách. Přesto velice zajímavá. Doporučuji hlavně všem, kteří už Itálii a především Řím "ochutnali". My měli to štěstí už několikrát - být tam někde u Tibery, nebo na Forum Romanum, či v Trastevere, nebo se procházet po ztichlé večerní Via Appia Antica.... Cítit vůně, slyšet místní zvuky, vnímat vzdálenou zpěvnou italštinu. Ale stále nám to nestačí....


Restaurování slov
? - listopad 2018
Restaurování slov 2008, Karel Hvížďala

Vysoce zasvěcené krátké texty, týkající se historie a současnosti. Analyzují nejrůznější momenty a fakta, související především s naší zemí, mentalitou i kulturou obyvatel ve vztahu k okolnímu světu. Nechybí ani eseje orientované zcela globálně (např. o metamorfóze dnešních medií). Kniha je intelektuální potravou pro všechny, kteří přemýšlejí a chtějí vidět dnešní svět z většího nadhledu a v jasnějších souvislostech.


Doktorka Valérie
? - říjen 2018
Doktorka Valérie 2008, Gilbert Schlogel

Naivní, jednoduché a téměř prostoduché. Jediným pozitivem je zajímavé místo převážné části děje - francouzský ostrov Guadalupe v Karibském moři a popis jeho přírodních krás.


Nekamenujte proroky
září - říjen 2018
Nekamenujte proroky 1989, Zdeněk Mahler

Má-li člověk kapku zájem o historii a sebere-li odvahu otevřít tento životopis "klasika", bude bohatě odměněn. Vřele knihu doporučuji z těchto důvodů: (1) možnost poznat život B.S. takový, jaký byl - nezcenzurovaný/nepřikrášlený školními osnovami; (2) vychutnat si úžasně čtivý, poutavý, strhující styl již bohužel zesnulého Zdeňka Mahlera; (3) prohlédnout si obrovské množství doprovodných "fotoartefaktů" zobrazujících historické osobnosti a autentické dokumenty - od deníků po notové záznamy, divadelní programy či plakáty; (4) zprostředkovaně sdílet silné emoce, trápení, lásky, touhy, úspěchy i nezdary a bolesti výjimečné umělecké osobnosti; (5) mít možnost si při čtení intenzivně připomenout, že za oněch ca.160 let se lidé a společnost v zásadních rysech absolutně nezměnili. Ale to takhle o "lidské komedii" vlastně platí už nejméně několik tisíc let.... :-)


Poslední porotce
srpen 2018 (20.-31.)
Poslední porotce 2005, John Grisham

Daleko více než o napínavý detektivní příběh se jedná o popis života maloměsta na jihu U.S., v 70.letech min. století. Určitě zajímavý pohled na vztahy, zvyky, pravidla dané komunity je zprostředkován mladým majitelem lokálních novin. Dotýká se nejen místních společenských, kulturních, politických, soudních a právních zvyků a praktik, ale také otázek soužití bělochů a afroameričanů. Vlastní kriminální téma zde zůstává na pozadí a tvoří jen jakousi kostru. Vše dost rozvláčné, sebestředné i kapku schématické, ale přesto poutavé a občas okořeněné velmi vtipnými postřehy, které mají univerzální platnost a jsou aktuální i dnes. Např. cituji: "Strong political leaders were needed, folks with vision, and they were in short supply." (Čteno v originále - The Last Juror).


Nezaplatitelný
květen - srpen 2018
Nezaplatitelný 2015, Zygmunt Miłoszewski

Smíšené pocity. Oceňuji zajímavé téma (historie, umění, malířství) a napínavý děj (odehrávající se v různých zemích Evropy, chvíli i ve Spojených státech, ale především v Polsku). Oceňuji řadu vtipných postřehů a odkazů na reálie v daném konkrétním prostředí. Co však dle mne knihu značně deklasuje? Působí (a) jako počin namíchaný z Dan Browna říznutého občas Jo Nesboem; (b) je zabarvena přehnaně sebestředným (hrdým a patetickým) vlastenectvím autora. A hlavně (c), děj je postaven na vykonstruované konspirační teorii, která autora řadí do kategorie pilných (a možná řádně někým honorovaných) tvůrců fake news.


Cesty a poutníci
? - červen 2018
Cesty a poutníci 1989, Jaroslav Vácha

Nádherná kniha o filosofii a smyslu cestování, kamkoliv. Pro všechny vnímavé a otevřené duše, které touží poznávat svět. Nebo jej už měli to štěstí aspoň trochu poznat a svět je teď v nich.......


Španělská cesta
? - červen 2018
Španělská cesta 1985, Jaroslav Vácha

Nádherná kniha pro všechny, kteří touží a milují poznávat svět. To není jen o Španělsku, to je o filosofii a smyslu cestování kamkoliv. Jako ochutnávka, krátký citát: "Ten, kdo se vrátil z cesty, je jiný než ten, kdo odjel, i když o tom sám neví, má v sobě cestu. Byl ve světě a teď je svět v něm...."


Život v tempu andante
duben 2018 (02.-12.)
Život v tempu andante 2017, Hana Pinknerová

Milé povídání o drobnostech všedního dne viděných okem inteligentní ženy. Každý si zde najde paralely se svým vlastním životem a jisté střípky souznění s pocity a prožitky autorky. A to i když není zrovna hudebně založený a jeho svět je převážně světem technickým a mužským. Tahle útlá knížečka je malým pohlazením pro každého, kdo má citlivou duši.


Italské jednohubky
březen 2018 (27.-31.)
Italské jednohubky 2017, Marta Kučíková

Velice laskavé, lidské. Už mnoho let miluji tuhle zemi. Pro nádherné Dolomity, jezera, Toskánsko, moře, Řím, Capri, platany a oleandry. A také kvůli lidem, kteří tam žijí. Usměvavým a přátelským. A po přečtení téhle milé knížky, o lidičkách z městečka Valdagno nad Vicenzou, tohle vše cítím snad ještě víc.... A autorce moc, moc přeji, ať už se odtud vzdálí kamkoliv, aby znovu slyšela to radostné "Marta, bentornata,...."


Žáby se přece jedí - Pravda o Francouzích
březen 2018 (05.-10.)
Žáby se přece jedí - Pravda o Francouzích 2016, Piu Marie Eatwell

Literatura faktů, která není až tak můj "cup of tea". Přesto obrovská poklona a úžas nad tím, co pro mne dosud neznámá, Ms. Piu Marie Eatwell dokázala !! Shromáždit tolik informací z naprosto odlišných oborů dotýkajících se života ve Francii, ale potažmo i Británii či jiných zemích, to byl nadlidský výkon. A k tomu vše naservírovat vtipnou formou (v krátkých kapitolkách, členěných dle okruhů a specifických témat). Doporučuji všem, kteří se zajímají o Evropu & svět, a cítí se být jeho nedílnou součástí. A těm, jejichž obzory končí někde u "sousedova plotu" nebo "vedlejší vesnice" bych rád knihu doporučil také. Pokud se donutí číst psané slovo, zbaví je to xenofobních/nacionalistických komplexů.


Toskánsko: Peklo i ráj
únor - březen 2018
Toskánsko: Peklo i ráj 2017, Ivan Krejčí

Miluji Toskánsko s jeho malebnými kopečky a starobylými městečky, zalitými sluncem. Pokud bych román vzal jako manuál/průvodce, který oživil vzpomínky, nebo jako inspiraci pro příští cestu sem, pak bylo moc příjemné jej číst. Zasvěcené/podrobné turistické info je bohužel pospojováno prkenným textem, na úrovni červené knihovny, plným vulgarit. Asi pro odlehčení a z komerčních důvodů.... Výsledná kombinace je brutální. Škoda. I o erotice by šlo psát se stejnou noblesou. Pak by rovněž potěšila.


Vzkaz v láhvi
říjen 2017 - únor 2018
Vzkaz v láhvi 2012, Jussi Adler-Olsen

Solidní detektivka, napínavý děj, vážný námět. Se spoustou informací o Dánsku, které mám moc rád. (Snad jediná výtka - občas autor příliš popisuje nesouvisející podružnosti, což je na úkor dějového spádu.)


Zelený stan
? - prosinec 2017
Zelený stan 2012, Ľ. Ulická (pseudonym)

Knihu mi doporučili/zapůjčili přátelé. Dlouho jsem přesto váhal, zda se čtením začít. Ale nyní, po otočení poslední stránky, mám pocit, že jsem bohatší. O dávno tušené poznání, o hmatatelný fakt, že žádný, skutečně žádný národ, nelze hodnotit principem "kolektivní viny". Všude totiž existují vedle sebe lidé dobří, kulturní, vzdělaní a naopak i zlí, primitivní, zaostalí ignoranti. Záleží jen na daném systému, kterým z nich dá šanci. A to se týká i naší dnešní středoevropské reality. Neboť, jak nesmírně oduševnělá autorka knihy, Ljudmila Ulická, svým celým dílem opakovaně zdůrazňuje: "Máme povinnost vynaložit veškeré úsilí a vzpomínat"..., abychom se nedopustili téhož, (protože historie má tendenci se opakovat).


Lady Fuckingham
? - prosinec 2017
Lady Fuckingham 1999, Oscar Wilde

Nu, řekl bych, docela primitivní a neustále v obměnách se opakující "p-manuál". Pokud tohle skutečně stvořil jako úlet (ve svém "ranném období") inteligentní, vtipný a později vysoce úspěšný tvůrce divadelních kusů O.W., pak stojí za to si pro zajímavost přečíst. Jako pozitivum hodnotím (a) stáří textu, prostředí a dobu děje, (b) proložení sofistikovaných a noblesních vět občasnými vulgarizmy, což sice někdy šokuje, ale zároveň působí docela humorně. Tož tak.


Svědkyně ohně
? - říjen 2017
Svědkyně ohně 2012, Lars Kepler

Opět výborné. Švédské reálie, severská atmosféra, psychologie. Asi bych dal maximální hodnocení, nebýt několika méně pravděpodobných pasáží (...a také snad toho, že vraždící osobu lze vytušit již skoro od začátku - ale to příběhu na poutavosti nic neubírá).


Písečný muž
srpen - září 2017
Písečný muž 2013, Lars Kepler

The Sandman (čteno v anglické verzi). Extrémně napínavé, strhující, někdy ale hodně naturalistické. Výborná detektivka, která navíc umožní nakouknout do Švédska - nejlépe za asistence Google Earth.


1