Driftersoul Driftersoul komentáře u knih

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Příjemné, inteligentní čtení pro všechny, kteří milují cestování, kousek světa už viděli a cítí se být občany Evropy včetně své malé zemičky v jejím středu. Oceňuji autorův vtip, informovanost a kosmopolitní duši i názory. Neboť lidé všech národů jsou si (přes odlišné kultury, historie či přízně/nepřízně osudu) velice podobní. Celé to "on-the-road povídání" se čte docela jedním dechem a nejlépe s mapami před očima. Navozuje příjemné pocity spojené s pohybem v prostoru. A občas připomene i místa v srdci, která měl to štěstí čtenář už kdysi "potkat" v reálu .

08.02.2020 4 z 5

V jiném čase, v jiném životě V jiném čase, v jiném životě Leif G. W. Persson

Zklamání oproti předešlé knize "Mezi touhou léta...", na kterou autor volně navazuje. Detektivní zápletka, postup vyšetřování a jeho okolnosti jsou popsány velmi poutavě. V knize je ale až neúnosně mnoho mnohomluvných pasáží týkajících se švédských politických poměrů. (Čtenář z nich ovšem alespoň dospěje k očekávanému a paradoxně potěšitelnému závěru, že "stav systému a všeobecné morálky" je ve Švédsku zhruba na stejné "úrovni" jako v zemi naší.)

07.01.2020 2 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Sławomir Rawicz

K přečtení knihy mne přivedl docela zdařilý U.S. film (Útěk ze Sibiře / The Way Back), podle ní zpracovaný. Četl jsem v originále ("The Long Walk"). Stručné dojmy: (a) kostra příběhu i mnohé epizody jsou totožné, něco bylo do filmu přidáno navíc - např. postava ruského kriminálníka; (b) děj barvitý a napínavý; (c) některé situace málo uvěřitelné - přechod přes poušť Gobi a Himálaje, nebo setkání s Yettim; (d) psáno v "ich" formě a občas sebestředně; (e) rozpačitý dojem z toho, do jaké míry je příběh autentickým prožitkem samotného autora, jehož osoba a osudy jsou poněkud kontroverzní - jak lze snadno vyhledat v různých zdrojích na webu. Závěr: příběh se čte dobře, zaujme hlavně zájemce o historii a zeměpis, ale pravděpodobně nelze zcela akceptovat jako " the true story of a trek to freedom", jak inzerováno přebalu knihy. Škoda.

14.10.2019 4 z 5

Mezi touhou léta a chladem zimy Mezi touhou léta a chladem zimy Leif G. W. Persson

Po prvních stranách jsem měl chuť knihu odložit, "díky" popisnému a nepřehlednému stylu autora. Ale překousl to, akceptoval a pokračoval dál. Pak mne román pohltil a těch 615 stran zdolal za několik dnů. Why? Detektivní zápletka, napětí, zde nejsou překvapivě to hlavní. Knihu stojí za to přečíst, pokud se někdo zajímá o zahraniční (zde hlavně švédské) reálie a zvyklosti. Příběh, sice smyšlený, vychází z historie - vraždy rozporuplného Olofa Palmeho, švédského premiéra, která nebyla nikdy objasněna. Kniha je zajímavým pohledem na švédskou společnost, její špičky, policejní struktury, tajné služby i světovou politiku. Některé pasáže, zejména závěrečné, působí až komicky, jako velmi inteligentní kritika systému. A jeden plus navíc: podobnosti s tím co důvěrně známe a prožíváme my, uprostřed Evropy, se přímo nabízejí. V tomto směru to přináší dokonce smutnou úlevu.

27.08.2019 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Po knize jsem sáhl naslepo a bez váhání, poněvadž od autora jsem už kdysi četl nádhernou "Všichni lidé bratry jsou". Styl deníku přes počáteční zklamání (nad hrubostí, sebestředností a současně naivitou Olivera) mne později docela oslovil. Postupně totiž jeho text přestává být v poloze barvotiskového románu a získává citový, vytříbený a příjemně romantický rozměr - zejména u pasáží z ostrova Elby. Člověk má pocit, že jej hluboká (ač slepá) láska k Vereně zušlechťuje. A to bylo evidentně i záměrem autora (J.M.S.), který do knihy vložil spoustu moudrých, obecně platných myšlenek, týkajících se jak fungování vztahů ženy x muži, tak i např. rozdílů mezi bohatými a chudými, či politiky (BTW: nedokonalá denacifikace v tehdejším Německu vypadala zcela jistě jako předobraz ještě hůře provedené "dekomunizace" v našich současných českých poměrech). Sečteno a podtrženo: inteligentní, příjemné, napínavé a plné citů. Doporučuji všem romanticky založeným a empatickým duším.

22.06.2019 4 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Italy - itsn’t a country, it’s an emotion...., napsal někdo moudrý. A Řím či Toskánsko jsou ztělesněním všech emocí, které vnímavého návštěvníka této krásné země skutečně naplní až po okraj. O tom je daná kniha. Někdy se kapku utápějící v popisu strastí a slastí při výchově malinkých dvojčat. Anebo občas v obtížně uchopitelných úvahách. Přesto velice zajímavá. Doporučuji hlavně všem, kteří už Itálii a především Řím "ochutnali". My měli to štěstí už několikrát - být tam někde u Tibery, nebo na Forum Romanum, či v Trastevere, nebo se procházet po ztichlé večerní Via Appia Antica.... Cítit vůně, slyšet místní zvuky, vnímat vzdálenou zpěvnou italštinu. Ale stále nám to nestačí....

04.04.2019 4 z 5

Restaurování slov Restaurování slov Karel Hvížďala

Vysoce zasvěcené krátké texty, týkající se historie a současnosti. Analyzují nejrůznější momenty a fakta, související především s naší zemí, mentalitou i kulturou obyvatel ve vztahu k okolnímu světu. Nechybí ani eseje orientované zcela globálně (např. o metamorfóze dnešních medií). Kniha je intelektuální potravou pro všechny, kteří přemýšlejí a chtějí vidět dnešní svět z většího nadhledu a v jasnějších souvislostech.

28.11.2018 4 z 5

Doktorka Valérie Doktorka Valérie Gilbert Schlogel

Naivní, jednoduché a téměř prostoduché. Jediným pozitivem je zajímavé místo převážné části děje - francouzský ostrov Guadalupe v Karibském moři a popis jeho přírodních krás.

23.10.2018 1 z 5

Nekamenujte proroky Nekamenujte proroky Zdeněk Mahler

Má-li člověk kapku zájem o historii a sebere-li odvahu otevřít tento životopis "klasika", bude bohatě odměněn. Vřele knihu doporučuji z těchto důvodů: (1) možnost poznat život B.S. takový, jaký byl - nezcenzurovaný/nepřikrášlený školními osnovami; (2) vychutnat si úžasně čtivý, poutavý, strhující styl již bohužel zesnulého Zdeňka Mahlera; (3) prohlédnout si obrovské množství doprovodných "fotoartefaktů" zobrazujících historické osobnosti a autentické dokumenty - od deníků po notové záznamy, divadelní programy či plakáty; (4) zprostředkovaně sdílet silné emoce, trápení, lásky, touhy, úspěchy i nezdary a bolesti výjimečné umělecké osobnosti; (5) mít možnost si při čtení intenzivně připomenout, že za oněch ca.160 let se lidé a společnost v zásadních rysech absolutně nezměnili. Ale to takhle o "lidské komedii" vlastně platí už nejméně několik tisíc let.... :-)

13.10.2018 4 z 5

Poslední porotce Poslední porotce John Grisham

Daleko více než o napínavý detektivní příběh se jedná o popis života maloměsta na jihu U.S., v 70.letech min. století. Určitě zajímavý pohled na vztahy, zvyky, pravidla dané komunity je zprostředkován mladým majitelem lokálních novin. Dotýká se nejen místních společenských, kulturních, politických, soudních a právních zvyků a praktik, ale také otázek soužití bělochů a afroameričanů. Vlastní kriminální téma zde zůstává na pozadí a tvoří jen jakousi kostru. Vše dost rozvláčné, sebestředné i kapku schématické, ale přesto poutavé a občas okořeněné velmi vtipnými postřehy, které mají univerzální platnost a jsou aktuální i dnes. Např. cituji: "Strong political leaders were needed, folks with vision, and they were in short supply." (Čteno v originále - The Last Juror).

31.08.2018 3 z 5

Nezaplatitelný Nezaplatitelný Zygmunt Miłoszewski

Smíšené pocity. Oceňuji zajímavé téma (historie, umění, malířství) a napínavý děj (odehrávající se v různých zemích Evropy, chvíli i ve Spojených státech, ale především v Polsku). Oceňuji řadu vtipných postřehů a odkazů na reálie v daném konkrétním prostředí. Co však dle mne knihu značně deklasuje? Působí (a) jako počin namíchaný z Dan Browna říznutého občas Jo Nesboem; (b) je zabarvena přehnaně sebestředným (hrdým a patetickým) vlastenectvím autora. A hlavně (c), děj je postaven na vykonstruované konspirační teorii, která autora řadí do kategorie pilných (a možná řádně někým honorovaných) tvůrců fake news.

01.08.2018 3 z 5

Cesty a poutníci Cesty a poutníci Jaroslav Vácha

Nádherná kniha o filosofii a smyslu cestování, kamkoliv. Pro všechny vnímavé a otevřené duše, které touží poznávat svět. Nebo jej už měli to štěstí aspoň trochu poznat a svět je teď v nich.......

03.06.2018 5 z 5

Španělská cesta Španělská cesta Jaroslav Vácha

Nádherná kniha pro všechny, kteří touží a milují poznávat svět. To není jen o Španělsku, to je o filosofii a smyslu cestování kamkoliv. Jako ochutnávka, krátký citát: "Ten, kdo se vrátil z cesty, je jiný než ten, kdo odjel, i když o tom sám neví, má v sobě cestu. Byl ve světě a teď je svět v něm...."

03.06.2018 5 z 5

Život v tempu andante Život v tempu andante Hana Pinknerová

Milé povídání o drobnostech všedního dne viděných okem inteligentní ženy. Každý si zde najde paralely se svým vlastním životem a jisté střípky souznění s pocity a prožitky autorky. A to i když není zrovna hudebně založený a jeho svět je převážně světem technickým a mužským. Tahle útlá knížečka je malým pohlazením pro každého, kdo má citlivou duši.

12.04.2018 4 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Velice laskavé, lidské. Už mnoho let miluji tuhle zemi. Pro nádherné Dolomity, jezera, Toskánsko, moře, Řím, Capri, platany a oleandry. A také kvůli lidem, kteří tam žijí. Usměvavým a přátelským. A po přečtení téhle milé knížky, o lidičkách z městečka Valdagno nad Vicenzou, tohle vše cítím snad ještě víc.... A autorce moc, moc přeji, ať už se odtud vzdálí kamkoliv, aby znovu slyšela to radostné "Marta, bentornata,...."

31.03.2018 5 z 5

Žáby se přece jedí - Pravda o Francouzích Žáby se přece jedí - Pravda o Francouzích Piu Marie Eatwell

Literatura faktů, která není až tak můj "cup of tea". Přesto obrovská poklona a úžas nad tím, co pro mne dosud neznámá, Ms. Piu Marie Eatwell dokázala !! Shromáždit tolik informací z naprosto odlišných oborů dotýkajících se života ve Francii, ale potažmo i Británii či jiných zemích, to byl nadlidský výkon. A k tomu vše naservírovat vtipnou formou (v krátkých kapitolkách, členěných dle okruhů a specifických témat). Doporučuji všem, kteří se zajímají o Evropu & svět, a cítí se být jeho nedílnou součástí. A těm, jejichž obzory končí někde u "sousedova plotu" nebo "vedlejší vesnice" bych rád knihu doporučil také. Pokud se donutí číst psané slovo, zbaví je to xenofobních/nacionalistických komplexů.

10.03.2018 5 z 5

Toskánsko: Peklo i ráj Toskánsko: Peklo i ráj Ivan Krejčí

Miluji Toskánsko s jeho malebnými kopečky a starobylými městečky, zalitými sluncem. Pokud bych román vzal jako manuál/průvodce, který oživil vzpomínky, nebo jako inspiraci pro příští cestu sem, pak bylo moc příjemné jej číst.
Zasvěcené/podrobné turistické info je bohužel pospojováno prkenným textem, na úrovni červené knihovny, plným vulgarit. Asi pro odlehčení a z komerčních důvodů.... Výsledná kombinace je brutální. Škoda. I o erotice by šlo psát se stejnou noblesou. Pak by rovněž potěšila.

05.03.2018 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Solidní detektivka, napínavý děj, vážný námět. Se spoustou informací o Dánsku, které mám moc rád. (Snad jediná výtka - občas autor příliš popisuje nesouvisející podružnosti, což je na úkor dějového spádu.)

02.02.2018 3 z 5

Zelený stan Zelený stan Ljudmila Jevgeňjevna Ulickaja

Knihu mi doporučili/zapůjčili přátelé. Dlouho jsem přesto váhal, zda se čtením začít. Ale nyní, po otočení poslední stránky, mám pocit, že jsem bohatší. O dávno tušené poznání, o hmatatelný fakt, že žádný, skutečně žádný národ, nelze hodnotit principem "kolektivní viny". Všude totiž existují vedle sebe lidé dobří, kulturní, vzdělaní a naopak i zlí, primitivní, zaostalí ignoranti. Záleží jen na daném systému, kterým z nich dá šanci. A to se týká i naší dnešní středoevropské reality. Neboť, jak nesmírně oduševnělá autorka knihy, Ljudmila Ulická, svým celým dílem opakovaně zdůrazňuje: "Máme povinnost vynaložit veškeré úsilí a vzpomínat"..., abychom se nedopustili téhož, (protože historie má tendenci se opakovat).

29.12.2017 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Nu, řekl bych, docela primitivní a neustále v obměnách se opakující "p-manuál". Pokud tohle skutečně stvořil jako úlet (ve svém "ranném období") inteligentní, vtipný a později vysoce úspěšný tvůrce divadelních kusů O.W., pak stojí za to si pro zajímavost přečíst. Jako pozitivum hodnotím (a) stáří textu, prostředí a dobu děje, (b) proložení sofistikovaných a noblesních vět občasnými vulgarizmy, což sice někdy šokuje, ale zároveň působí docela humorně. Tož tak.

02.12.2017 2 z 5