Mezi touhou léta a chladem zimy

Stockholm, listopadový páteční večer. Americký novinář John Krassner spadl z patnáctého patra studentské koleje. Jednalo se o sebevraždu, nebo jej někdo shodil? Pro spěšně přivolanou policii je věc jasná: muž se dobrovolně rozloučil se životem, navíc zanechal nanejvýš poetický vzkaz na rozloučenou – prožil prý svůj život mezi touhou léta a chladem zimy. Je to sice poněkud tajemné sdělení, nicméně případ se zdá být jednoznačný a záležitost je odložena. Jeden z nejvyšších policejních úředníků, kriminální ředitel Lars M. Johansson, však oficiálnímu závěru vyšetřování nevěří. Na té historce mu něco nesedí, zdá se až příliš jednoznačná. Když je pak v podpatku Krassnerovy boty nalezen ještě lístek s tajnou soukromou Johanssonovou adresou a poznámkou „nejčestnějšímu policistovi“, rozhodne se Johansson záležitost prošetřit, třebaže v průběhu svého vyšetřování si bude několikrát přát, aby se rozhodl jinak…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126353/severske-mysterium-mezi-touhou-leta-pLh-126353.jpg 2.868

Severské mysterium 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Mellan sommarens längtan och vinterns köld, 2002

Kniha Mezi touhou léta a chladem zimy

lencin
27.09.2020

Příběh premiéra Olofa Palmeho.
Detektiv Johansson vyšetřuje zapeklitý případ (sebe)vraždy amerického novináře ve Švédsku.
(2013)

Driftersoul
27.08.2019

Po prvních stranách jsem měl chuť knihu odložit, "díky" popisnému a nepřehlednému stylu autora. Ale překousl to, akceptoval a pokračoval dál. Pak mne román pohltil a těch 615 stran zdolal za několik dnů. Why? Detektivní zápletka, napětí, zde nejsou překvapivě to hlavní. Knihu stojí za to přečíst, pokud se někdo zajímá o zahraniční (zde hlavně švédské) reálie a zvyklosti. Příběh, sice smyšlený, vychází z historie - vraždy rozporuplného Olofa Palmeho, švédského premiéra, která nebyla nikdy objasněna. Kniha je zajímavým pohledem na švédskou společnost, její špičky, policejní struktury, tajné služby i světovou politiku. Některé pasáže, zejména závěrečné, působí až komicky, jako velmi inteligentní kritika systému. A jeden plus navíc: podobnosti s tím co důvěrně známe a prožíváme my, uprostřed Evropy, se přímo nabízejí. V tomto směru to přináší dokonce smutnou úlevu.

katushah
13.02.2019

Takový průměr. Příběh je dobrý, ale celkem složitý na pamatování. Dost dlouho jsem jí přelouskávala, ale zvládla jsem to. :-D

Věro
11.02.2019

Moc složitý a velmi nepřehledný děj.

KlariN
28.10.2018

Bezesporu jeden ze zásadních milníků žánru skandinávské krimi. Komplexní román, jenž podrobí čtenářovu pozornost nejedné náročné zkoušce, ale následně ho náležitě odmění. Předností autorova rukopisu je přítomnost nekompromisního nadhledu, jímž tepe do mnohdy vlastních, policejních řad, širokospektrální analýza společnosti i kořenů zločinu. Toto není odpočinková jednohubka typu Harry Hole, ale brilantní společenská próza. Bravo!

marta4697
09.02.2018odpad!

Není příliš mnoho knih, kterými bych se neprokousala, i když ne úplně splnily má očekávání. Ale tohle se fakt nedalo. Takže za mě ne.

bigben
18.04.2017

Trochu složitější na sledování děje, několik příběhů najednou. Když člověk na chvíli knihu odložil, dost náročně se vracel. Ale když jsem se začetla, děj plynul raz dva. Dám i pokračování:-)

AnetV
08.03.2017

velké zklamání, musela jsem se hooodně nutit, abych vůbec dočetla :-(