Poslední porotce

Když do malého jižanského Clantonu přišel roku 1970 mladý William Traynor, ještě netušil, že mu plánovaná krátká praxe v místních novinách změní život jednou provždy. Než se nadál, stal se majitelem novin a redaktorem, který se zhluboka zabral do případu znásilnění a vraždy mladé matky dvou dětí. Viník byl jasný, porota jej odsoudila, ale neshodla se na trestu smrti. Výsledkem tedy byly dva doživotní tresty. Zdálo se, že spravedlnosti bylo učiněno zadost. Jenomže po několika letech Willie, jak mu v městečku všichni říkají, zjišťuje, že vrah má být podmínečně propuštěn na svobodu. A tomu už nedokáže zabránit ani svými ohnivými články. A pak zemře první z porotců. Po smrti druhého porotce vypukne ve městě panika. Jenomže něco tady nehraje. Vrah zabíjí ty, kteří hlasovali proti rozsudku smrti. Kdo tedy vůbec vraždí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/1899/posledni-porotce-1899.jpg 488

The Last Juror (2004)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub, Knižní klub

Driftersoul

Daleko více než o napínavý detektivní příběh se jedná o popis života maloměsta na jihu U.S., v 70.letech min. století. Určitě zajímavý pohled na vztahy, zvyky, pravidla dané komunity je zprostředkován mladým majitelem lokálních novin. Dotýká se nejen místních společenských, kulturních, politických, soudních a právních zvyků a praktik, ale také otázek soužití bělochů a afroameričanů. Vlastní kriminální téma zde zůstává na pozadí a tvoří jen jakousi kostru. Vše dost rozvláčné, sebestředné i kapku schématické, ale přesto poutavé a občas okořeněné velmi vtipnými postřehy, které mají univerzální platnost a jsou aktuální i dnes. Např. cituji: "Strong political leaders were needed, folks with vision, and they were in short supply." (Čteno v originále - The Last Juror).

jan0504

Grisham ma stale take knihy, ze super pribeh, dej, myslienka, ale...nieco mi tam stale chýba...nejaká iskra, ktorá by vás hnala stále do toho čítania :-)

JanzPardubic

Opět skvěle napsaný příběh, tentokráte vložený do úst samotného hlavního hrdiny. První část o soudu s násilníkem a vrahem je strhující, poté děj zpomalí a poměrně klidně plyne až k posledním pár stránkám, kde příběh vrcholí pro mě dost předvídatelným koncem. Přesto knihu nekritizuji, naopak. Moc se mi líbila. Právě dokonalý popis atmosféry malého jižanského města v 70. letech, a to jak v době krize, tak v klidném období, se mi na knize líbil nejvíc. Není to "obyčejná" napínavá detektivka nebo soudní thriller (jak by asi mnozí čekali a chtěli), ale má přesah svým komplexnějším vyprávěním umocněným barvitou charakterizací postav.

moudivlacek
09.11.2017

Měla jsem tak trošku obavy z tohoto příběhu, ale jsem moc ráda, že jsem se nechala zlákat. Za prvé se mi zas přiblížil život bílých a černých na Jihu USA v 70. letech, pravidla společného soužití a hlavně boje za spravedlnosti proti moci peněz.
Vůbec mi nevadilo, že Willie příběh vypráví jako své vzpomínání. Bylo to skvělé, a i když tam byl třeba popis místa či lidí, mně to nudné nepřipadalo, spíš to dokreslilo danou situaci.
Skvělé, Grisham opět nezklamal.

Veeris
26.10.2017

Mám z této knihy smíšené pocity. Střídalo se poutavé čtení s nudným. Hlavní hrdina mi byl sympatický, ale čekala jsem více děje kolem hlavní vraždy. Opravdu zbytečně moc těch politických a dalších nudných záležitostí. A na konci vlastně ani nikdo nepotvrdil pravého vraha porotců, ačkoli na základě toho, co řekl doktor se to vyvodit dá.. Docela takový odbytý konec, řekla bych. Za sebe ještě musím podotknout, že mám raději detektivky, kde vrah (příp. vrahové) je také hlavní postavou knížky (když můžeme i jeho poznat stejně do hloubky jako hlavního hrdinu). Což mi tady chybělo. Dala bych 3 a půl hvězdy.

tulip131
08.06.2017

Moc hezký vymšlený příběh, bohužel Grisham se pro tentokrát nedržel svého a já se musela dozvědět o všech obyvatelích města, vsuvka a popisu příběhu každého druhého, o volbách, o sportu...klidně to mohl vynechat, kniha by byla útlejši, ale byl by tam Grishamovsky švih.

LutherKing
01.03.2017

Od Grishama nevzejde nikdy nic špatnýho. Opět pěkný čtení !

Jája92
24.02.2017

Grishama jsem začala číst na doporučení a jsem za to vděčná, jinak bych přišla o skvělého autora. Napínavý příběh, který mě nenechá v chvíli klidu, donutí mě přemýšlet nad věcmi, které bych jinak ani neřešila a dychtivě vždy čekám, jaký přijde závěr. Tato kniha není výjimkou, byla opravdu skvělá.

Peršanka
29.08.2016

Zase jednou dobré čtení.

martunka
30.11.2015

Musím uznat,že Grisham mě opět nezklamal. Dobrá zápletka, ctivy příběh a zajímavá pointa. Líbí se mi hodně přátelství hlavní postavy se slečnou Callii.

Gagarin
28.10.2015

Moje první kniha od Grishama a podle všeho nikoliv poslední. Ačkoli začátek rozhodně nenastupuje s nějakým velmi strhujícím tempem, během čtení jsem si oblíbil hlavního hrdinu a příběh jsem docela hltal, těch 400 stran uteklo úplně lehce. Grisham dost často ustupuje od hlavního příběhu, rozuzlení, které je předmětem zde zveřejněné anotace, přijde až na posledních několika stranách. Překvapivě ale asi autor ví, proč to dělá.

TaLu
18.09.2015

Zajímavá zápletka, kniha od autora, který nezklame. Celá ta dějová linka ( nebudu prozrazovat) pozoruhodně proudící celou knihou a zasahující hlavní i vedlejší postavy se mi líbila. Náhled do prostředí a doby, kde udržet určité postoje vyžadovalo osobní hrdinství. A napětí rozhodně nechybí.

miman
21.08.2014

Kniha se četla dobře. Zápletka nebyla složitá a děj plynul rychle. Nenašel jsem tam zase tolik napětí, ale kniha určitě není nezajímavá.
Anotace u této knihy toho prozrazuje zbytečně mnoho z příběhu.
Za mě 3,5 hvězdy.

BeruškaB
12.11.2013

Moc pěkná kniha, vtáhla mě do děje,poutavé a zajímavé čtení dobrá zápletka,Jako všechny knihy od autora.

Hellboy

Tuhle knihu mi někdo věnoval, asi byl fakt zoufalej a nevěděl, co lepšího mi dát, takže jsem skončil s knihou z prostředí soudu... Naštěstí pro daného člověka už si nepamatuji, kdo to byl. Každopádně knihu jsem přečetl. A nebylo to špatné, ale je mi jasné, že od Grishama už si asi nikdy radši nepřečtu. Není to moje krevní skupina.