Zelený stan

Román Zelený stan predstavuje rozvetvený príbeh o troch priateľoch, ktorí dospievali v čase Stalinovej smrti, zažili politický odmäk v roku 1956, chruščovovské aj brežnevovské prituhnutie. Stali sa z nich spoločenskí vydedenci, do istej miery i disidenti, zachovali si však vysokú mieru vnútornej slobody. Ulická podáva „veľké" dejiny prostredníctvom tzv. malých dejín, cez osudy bežných ľudí – v Zelenom stane nie je nič čiernobiele, autorka všetky ľudské, spoločenské aj politické situácie podrobuje nekompromisnej analýze a poukazuje na paradoxy vtedajšej doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/143738/zeleny-stan-Tqg-143738.jpg 4.366
Vydáno:, Slovart (SK)

Zelený stan (2012)

Kniha Zelený stan

Penicuik333

Uz davno se mi zadna knizka necetla takhle tezce. Docetla jsem ji jen silou vule a oddechla si, ze mam tu "neprijemnost" vyrizenou.
Proste mi styl autorky nesedl. Kniha pro me byla neprehledna, rozvlacna, nebyla jsem schopna se orientovat v postavach a jejich provazanostech, v casovych liniich. Ve chvili, kdy me nejaka stranka kapitola zacala bavit, presla do jineho prostredi a ja byla ztracena a frustrovana.
Ve druhe polovine mi pak kniha pripadala jeste vic roztristena a cetla jsem kapitoly spise jako oddelene povidky.

morava

Mela jsem trochu obavy, ze bude v knize spousta postav, a ze se budu v deji trochu ztracet. A ano, me obavy se naplnily, ale ne tak docela. Postav je tam opravdu pozehnane, ale kupodivu jsem se v deji neztracela, i kdyz jsem se na cteni musela docela soustredit. Neni to zadna jednohubka, kterou prectete za dva vecery. Kniha je obsahla, je v ni zachyceno par desitek let rezimu byvaleho Sovetskeho svazu druhe poloviny minuleho stoleti. A i pres to, ze to neni zrovna lehke cteni, tak jsem si to uzila.Uzila jsem si styl, jakym je vykreslena atmosfera tohoto obdobi.Bavilo me sledovat zivoty a osudy trech kamaradu v teto nelehke dobe. Za me skvele zpracovany roman, ktery muzu doporucit, i kdyz to asi nebude cteni pro kazdeho. Ja vsak casu, ktery jsem s knihou stravila , rozhodne nelituji.

Stani95

Bohuzel nedocteno. Nerada toto delam a odkladam knihu v pulce, ale me to proste nebavilo. Je to skoda, chtela jsem si precist ruskou autorku. Nektere pasaze se mi i libily a prisly mi vtipne, ale rozcilovalo me to mnostvi postav ve kterych jsem se ztracela.

orinka3

Všechno už bylo v komentářích popsáno tak výborně (v těch souhlasných a jásajících), že vymýšlet něco dalšího by bylo nošením sov do Atén. Jsem ráda, že jsem knihu i přes ne moc pěkný obal z regálu vytáhla. Četbu jsem si vychutnávala po více dní než jsem zvyklá, protože některé pasáže jsem četla opakovaně, tak se mi líbily. Jednoznačně jde o knihu výjimečných kvalit. Dokonce si myslím, že by měla být v doporučených knihách pro studenty - ale tím by asi byla ztracena, jako každá "povinná četba", která se vinou tohoto označení dostane na pokraj zájmu.

Ozinka

Krásná, zajímavá kniha. Začíná v roce, kdy umřel Stalin. Nový učitel literatury převede tři své žáky - vnímavého básníka, nadaného klavíristu a podnikavého fotografa - na stranu tehdy vyvržených literátů. Tito tři hlavní hrdinové se objevují a ztrácejí během celé knihy ve spoustě velmi dramatických událostí. Postupně se seznamujeme s příběhy mnoha dalších osob, které nějak s touto základní trojkou souvisí . Všechny příběhy velmi čtivé. Zelený stan se doslova "točí kolem literatury", především té, která vybočuje ze strohých a nenáviděných školních osnov .

medvedice3
27.12.2018

Ano, kniha je velmi obohacující.

Atuin
27.12.2018

Po celou dobu čtení mám jednu zásadní a velmi neodkladnou chuť pustit se do Živaga, do mého miláčka. Takovou chuť jakou mi vlila Ulická do žil jsem dlouho nezažila. Začala jsem z knihovny tahat knihy a tvořit si kupičky čím se nechám pohltit příště. Vypadá to asi následovně
Doktor Živago
Vzkříšení
Hukot času
Běsi
Bratři Karamazovi
Netvrdím že spolu knihy nějak zvlášť souvisejí ale jisté společné prvky mají všechny.
Zelený stan je kniha která leźela přes rok v knihovně a nic se mnou nedělala, kupovala jsem jí s nadšením a pak jsem z ní dostala strach a navíc mi jakýsi " dobrák" podstrčil Werfela a Manna, konkrétně Josefa a bratří jeho a Jeremiáše a to byl konec.
Ovšem tohle kniha která vám nejen hodně řekne ale ještě vás vtáhne do říše, kde vládne jiná magie a perspektiva a nazírání. Do říše literatury, té literatury kterou jakmile máte pod kůží to je další konec.... Ovšem tu magii vloží do obyčejného, každodenního, bolavého světa kde velkolepé snění může zachránit nejednoho z nás a kde se nelze vyhnout i jiným veskrze nemagickým skutečnostem. Postavami nešetří a láskou svého druhu také ne..

veroni83
24.08.2018

Knihu som nedočítala, rozprávačské umenie je zrejmé, ale tá zmes postáv ma nezaujala, nedokázala som sa navnadiť na ďalšie stránky..