Nekamenujte proroky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Kapitoly ze života Bedřicha Smetany Literární zpracování osudů B. Smetany z pera scénaristy a spisovatele Z. Mahlera se pohybuje žánrově mezi životopisnou beletrií a literaturou faktu. Zdařile napsaný a beletristicky působivý příběh postihuje významné kapitoly ze života českého skladatele v dobových souvislostech. Text je doplněn řadou fotografií a dobových ilustrací. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24617/nekamenujte-proroky-24617.jpg 3.810
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Nekamenujte proroky

Driftersoul
13.10.2018

Má-li člověk kapku zájem o historii a sebere-li odvahu otevřít tento životopis "klasika", bude bohatě odměněn. Vřele knihu doporučuji z těchto důvodů: (1) možnost poznat život B.S. takový, jaký byl - nezcenzurovaný/nepřikrášlený školními osnovami; (2) vychutnat si úžasně čtivý, poutavý, strhující styl již bohužel zesnulého Zdeňka Mahlera; (3) prohlédnout si obrovské množství doprovodných "fotoartefaktů" zobrazujících historické osobnosti a autentické dokumenty - od deníků po notové záznamy, divadelní programy či plakáty; (4) zprostředkovaně sdílet silné emoce, trápení, lásky, touhy, úspěchy i nezdary a bolesti výjimečné umělecké osobnosti; (5) mít možnost si při čtení intenzivně připomenout, že za oněch ca.160 let se lidé a společnost v zásadních rysech absolutně nezměnili. Ale to takhle o "lidské komedii" vlastně platí už nejméně několik tisíc let.... :-)

Gizminek
16.02.2014

V knize je ve zkratce vykreslen život, mnohdy neprávem opomíjeného (Dvořákem zastíněného), vlasteneckého a geniálního skladatele Bedřicha Smetany. Je to dojemná kniha o jeho nelehkém životě a o úsilí prosadit se a hlavně o úsilí prosadit českou hudbu v Čechách a ve světě. U knihy jsem byla mnohdy dojatá, protože jsem si uvědomovala velikost jeho činů a jejich neopominutelný dopad na naší českou kulturu (v mnohém dále inspiroval další české autory, kteří se pak prosadili ve světě). Je třeba pamatovat na to, že on byl ten první "velký" skladatel vlastenec, který s tímto trendem začal. Dnes je velice lehké podlehnout "protičeským" náladám, nechat se vtáhnout do ponuré atmosféry a přesvědčení, že si Češi nezaslouží svůj vlastní národ atd. V těchto náladách ale zaručeně pomůže přečtení knihy o Smetanovi či Masarykovi aj., o lidech, kteří tak bojovali za český národ a především v něj plně věřili!


brodek
01.09.2012

Nádherná kniha, spousta informací, které si člověk rád opakovaně oživí. Je lepší ji mít ve vlastní knihovně, aby se člověk mohl vracet.