Dragell Dragell komentáře u knih

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Příjemná, velmi svižná kniha z budoucnosti, kdy lidem již dávno přisluhují roboti s vlastní inteligencí. Autorka záměrně necílí na promyšlenější dějovou linii, aby tak mohl vyniknout záměr této novely – tedy dostat do popředí myšlení robota, který se „osvobodil“ od nadvlády a rozkazů lidí. Příběh je vyprávěn velmi jednoduše bez nutnosti se orientovat v technologiích budoucnosti či sci-fi terminologii, kniha se tím stává dostupnou pro širokou veřejnost. Opravdu tak trochu jiný zážitek.

06.05.2019 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Přiznám se, že tohle bylo moje první seznámení s Čapkem. Kniha je psána jako divadelní hra a navíc jsou rozhovory takové staročeské. Zápletka je jednoduchá a pointa zřejmá již od počátku, ačkoliv přináší do knihy spoustu zajímavých myšlenek. Pro mne příjemné oddechové počtení, ráda bych hru viděla na prknech divadla.
Na druhou stranu si nejsem jistá, zda by tato kniha uspěla mezi středoškoláky jako povinná četba vzhledem k tomu, že ji tvoří pouze rozhovory, které opravdu odrážejí tehdejší dobu.

14.04.2019 4 z 5

Loď Loď Vladislav Vlček

Česká space-opera, která cílí spíše na pány. Hlavní hrdina si totiž nic nenechá líbit a s každým zlounem si to dokáže hezky vyřídit pěstmi... tedy zbraněmi, kterých je v knize opravdu hezký počet. Navíc mezi hlavním hrdinou a ženským lodním systémem probíhají hašteřice, kdy mu milá Deirdre (tedy mozek lodi) připomíná, že on je tu kvůli svalům a ona je ta chytrá na přemýšlení.

Příjemný svižný titul o prozkoumávání vesmíru, když Země už je lidem těsná. Oddechovka, která vás nenutí nad ničím přemýšlet. Možná škoda plošších charakterů a vztahů, ale je to potřeba, když tu hlavy padají každý okamžik?

07.04.2019 3 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Cinder je retellingem, tedy převyprávěním klasické Popelky, která sloužila matce a nevlastním sestrám, ale vše se změnilo, když se střetla s princem a vnikla potají na bál...

Tahle Popelka je ale trochu jiná, nacházíme se totiž v budoucnosti, Cinder je tak trochu kyborg a má svoji vlastní dílnu. V tomto světě navíc řádí smrtelná nemoc a probíhají pokusy na kyborzích jako méněcenných občanech. Ačkoliv se Marissa Meyer Popelkou inspirovala, vložila do příběhu daleko více, včetně nějaké té menší akční scény.

Přiznám se, že se mi tento retelling opravdu zalíbil, lehce oslazený romantikou - což není divu, když je cílovou skupinou mládež. Cinder je navíc první díl série Měsíční kroniky, které nabízejí v dalších dílech retellingy Červené Karkulky, Lociky a Sněhurky.

Kniha měla i několik mezer, jako třeba právě nahodilé vypuknutí nemoci, neznámé příčiny přenosu a nemožnost objevení léků. Pokud se nacházíme v budoucnosti, kde lidé žijí i na Měsíci, mělo by být i lékařství rozvinutější.

Cinder existuje nejen v knižní formě, ale také jako audiokniha, kterou namluvila Terezie Taberyová. Příběh zní jako vyprávěná pohádka, na jejíž vlně se velmi rádi necháte unést. Uslyšíte nejen změnu hlasu při dabování odlišných postav, ale také počítačově upravená systémová hlášení. Zajímavostí jsou také znělky oddělující jednotlivé kapitoly, které jsou pokaždé jiné a vhodně doplňující atmosféru daných kapitol.

07.04.2019 5 z 5

Mračna nad Arénou Mračna nad Arénou Michael Bronec

Příjemná sci-fi oddechovka nesená spíše na vlně hovoru a humoru, ale i nějaká ta akce se tam najde. Rozjíždí se zde dvě dějové linie, kdy Arnošt Kodex pátrá po dávno ztraceném pokladu, ze kterého se náhle objevila jedna mince. A také se stane menší nehoda, kdy jsou v laboratořích usmrceni tvorové, kteří měli být dodání jinému společenství a je potřeba situaci vyřešit, než se vyvolá válka. Menším mínusem je, že je kniha spíše takovým úvodem děje, nic se zde nevyřeší, spíše se nastíní děj, který se bude odehrávat až v následujících dílech. Velkým plus je svět, tedy spíše vesmír a politická situace, se kterými nás autor velmi příjemně seznamuje a v němž se odehrává celý děj.

Přiznám se, že audioknižní varianta mne spíše nesedla, namluvení některých postav, kterým se snažil interpret vložit do úst originální hlas, mi neznělo nejlépe, ačkoliv jiné zase bavily. I tak je to menší vroubek na kráse audioknihy, kterou výborně doplňují kapitoly oddělující mezihry na kytaru s doprovodným zpěvem.

19.03.2019 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Po smrti svého otce se Steven vrací do svého rodného domu, kde se potkává i se svým bratrem. Ten ovšem čím dál více začíná vypadat jako jeho otec a věčně mizí v Ryhopském lese klidně i na celé týdny. Steven se tak začíná poptávat na to všechno po okolí, až jednou k němu přijde promluvit samotný les.

Robert Holdstock vytvořil zcela originální svět - les, který si žije vlastním životem a čas zde ubíhá jiným tempem. Pohybují se po něm mytága - tedy mýtická stvoření, která byla vytvořená myslí lidí, kteří se k lesu přiblížili.

Stevenovi nezbude nic jiného, než se do tohoto nebezpečného prostředí v pátrání nejen po bratrovi vydat. S tím objevuje i další jeho temná zákoutí a nástrahy, které se jej snaží svést z cesty či ničit.

Dobrodružný příběh, který byste rozhodně neměli přehlédnout.

Jak tukoni zachránili strom Jak tukoni zachránili strom Oksana Bula

Kouzelná kniha pro budoucí malé čtenáře, kterým tuto knihu bude číst maminka. Bohaté celostránkové ilustrace, nový svět tukoňů - skřítků starajících se o les.
Kniha dítěti předává myšlenku, jak jsou stromy důležité, jsou to naši přátelé a je potřeba jim pomáhat a chránit je. To vše skrze příběh Tuláčka, který chce navštívit svého kamaráda strom, ale zjišťuje, že se mu něco přihodilo.

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

Kniha předává dítěti informaci o zimním spánku zvířat skrze vtipný příběh, kdy si zubr usmyslí, že chce jít přes zimu spát jako medvěd a snaží se uvelebit v pelíšku jiných zvířátek.

Medvěd nechce jít spát Medvěd nechce jít spát Oksana Bula

Kniha předává dítěti informaci o zimním spánku zvířat skrze vtipný příběh, kdy medvěd nechce jít spát a tak si vymýšlí, jak pro něj pelíšky nejsou dost dobré.

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Urban fantasy pro mladé, které se odehrává v Olomouci, studentském městě. Není proto ani divu, když naši hlavní hrdinové jsou mladí studenti, kteří šmejdí ve volném čase ulicemi. To se jim tak poštěstí jednou vidět tramvaj číslo 0, která tady přeci nejezdí a díky ní se dostanou do zcela jiného světa.

Autor vymyslel opravdu zajímavou novou čtvrť s jejím vlastním fantaskním fungováním, kde tramvaje jezdí jako na horské dráze, kanály jsou živé a koušou a domy se naklánějí k sobě. Ale pozor, město se totiž začne měnit a nemoc začne prolézat každým koutem.

Na druhou stranu hlavní příběh mi přišel lehce upozaděný a do popředí se dostaly spíše životy hlavních hrdinů, jejich vztahy, popíjení a trávení času ve městě.

04.03.2019 3 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Příjemná kniha řešící nejen vztahy, ale také jedno trošku temnější téma - co kdybyste se dozvěděli, že máte posledních 24h života? Jak moc by to váš život ovlivnilo? Kniha je spíše taková pomalejší couračka po městě dvou mladíků, kteří se sotva poznali, ale jejich osud už je zpečetěn. Na druhou stranu můžeme vnímat, jak se jejich charaktery dokážou v knize vyvíjet a vyždímat ze sebe to nejlepší, vždyť co je lepší - poslední hodiny být raději zavřený někde doma v bezpečí nebo si užít svůj poslední den naplno? Líbilo se mi, jak v knize sledujeme i osudy dalších lidí a jak moc jsou všechny ty životy propojené a ovlivňují se navzájem.

03.03.2019 4 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Mrazivý příběh o muži, kterého semlelo vězení, do kterého byl neprávem poslán. Ještě jako student byl zadržen policisty při drogovém zátahu s nastrčeným balíčkem v kapse. Nyní po propuštění přijíždí zpět domu, naprosto opuštěn, přátelé se od něj odvracejí a on má v mysli jenom pomstu.

V knize se střetávají dvě postavy, mladý muž neprávem odsouzený a milující rodinu a své nejbližší a policista zneužívající své pozice, který si neváží svých nejbližších. Dvě osoby, od kterých bychom původně očekávali zcela jiné chování.

A právě zde přichází na řadu autorova kritika dnešní společnosti. V příběhu totiž mladíkovi podstrčí mobil policisty, který toho zneužívá a začne se za něj vydávat skrze sms a emaily. Vždyť my všichni dnes žijeme přes všechny ty textové zprávy přes mobil či internet a ztrácíme přímý kontakt s ostatními. Dokázali bychom poznat, kdyby nám z důvěrně známého účtu napsal zcela jiný člověk? Jak moc se od sebe vzdalujeme a čemu všemu dokážeme uvěřit?

Za mě parádní jízda, ačkoliv bez jakékoliv příměsi sci-fi. Dmitry Glukhovsky mne jako autor nikdy nezklamal.

17.02.2019 5 z 5

A v ní stín A v ní stín Kateřina Hurtová

Taková svižná a originální jednohubka, která zamíří do tématiky nekromancie, nebojí se ani smrti, mučení, ale třeba i sexu. Projdeme několika odlišnými kulturami, zažijeme jejich svátky a to vše se silnou hlavní hrdinkou. Celá kniha zaznamenává důležité body napříč životem Lilit, možná až příliš rychle, protože si čtenář nestihne vytvořit nějaké to pouto s postavami. I přesto je tento autorčin první počin hodný pozornosti.

29.01.2019 3 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Ačkoliv je Vánoční koleda takovou stálicí mezi vánočními příběhy, které prostě nemůžete v ty kouzelné svátky nechat ležet bokem, i přesto dostala modernější podobu pro mladé v knize Posmrtný život Holly Chaseové. Svět, ve kterém se spojují kouzla a věda, aby napravily toho nejzkaženějšího člověka na světě a vám přinesly ve finále tu nejlepší vánoční náladu a procítění vánočního ducha.

Hlavní hrdinka sice není zrovna sympaťanda, protože je takové to typické zbohatlické dítě, které přes peníze nevidí ostatní, ale přesto dokáže její příběh oslovit. Pracuje ve Skruží firmě, kde má jako duch Vánoc napravovat další zkažené a tento rok to má být mladý Ethan. Sebestředná Holly si neusmyslí nic lepšího, než se s ním seznámit, nehledě na důsledky v práci.

Příběh se zvláštní atmosférou, nehledejte zde nějakou velkou slaďárnu. Jediné, co mne na knize zarazilo, byl závěr. I přesto, že se jedná o fantasy žánr, i na jeho poměry je ten konec prostě nereálný, neuvěřitelný a tak moc zvláštní.

21.01.2019 4 z 5

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Jedno velké dobrodružství ve vesmírné lodi, kde se malé děti učí o nových planetách, o tom, jak přežít ve vesmíru, ale nezapomínají ani na zábavu ve formě netradičního sportu. Kniha, která cílí především na děti a mládež, ale i mě si naprosto získala. Kromě drobného hašteření, přátelských vztahů, místy akčních a napjatých scén se dočkáte i nemála zajímavostí ohledně fungování věci ve vesmíru, o které se autor nenásilnou formou podělil.

20.01.2019 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Dokážou Vánoce změnit i toho nejzkaženějšího člověka, kterému záleží jen na jeho vlastním výdělku? Tak právě to se dozvíte v povídce Vánoční koleda, která by si měla najít místo v každé knihovničce, obzvláště v období Vánoc.

Poučná povídka s myšlenkou, jak je během vánočních svátků důležité být štědrý a trávit čas s rodinou. Trochu temnější atmosféra se ke skrblíkovi Skružovi naprosto hodí, o to více si prožijeme jeho proměnu.

Audioknižní verzi si můžete užít v podání Josefa Somra, který Skružovi doslova vdechl život.

19.12.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Dílo, které i po 70 letech stále dokáže oslovovat nové čtenáře. Příběh o postapokalyptickém světě, kdy stačil jen světelný úkaz na obloze, který oslepil téměř celé lidstvo.

Kniha nás provází městem i vesnicí, seznamuje nás s lidmi a jejich myšlenkami - je lepší spoléhat se sám na sebe když vidím nebo mám pomoci slepým? Dokážou vůbec slepí žít v tomhle světě, když veškerá produkce čehokoliv se zastavila? A dají se vůbec udržet dřívější hodnoty společnosti?

Nemluvě o tom, že lidi dožene jejich vlastní výtvor, rostliny, které chodí, živí se mršinami a navíc mají vystřelovací jedovatý jazyk. Lidé je chovali ve farmách pro lisování oleje, doma je měli jako domácí mazlíčky, jenže co teď, když lidstvo nevidí? Rostliny utíkají ze řetězů a nebojí se postavit svému dřívějšímu vězniteli.

O audioknižní interpretaci se postaral Norbert Lichý, který nejen bravurně vypráví události z pohledu hlavního hrdiny, ale také nechává svým hlasem ožít další postavy jako je žena či zpívající opilec. Škoda jen zkrácené verze audioknihy.

25.11.2018 5 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Hodně ráda čtu české autory a ne všechny knihy můžou být prostě ty nejlepší. Tentokrát jsem narazila na dílko, které mi dalo lehce zabrat, ačkoliv Petře držím palce a věřím v lepší další díl. Vždyť ono jde i v knize postupně cítit lehký progres.

Začnu kladně, kdy musím pochválit promyšlený svět a hlavně dračí mytologii. Je škoda, že se třeba nevyužila více reálná místa, resp. námi známé názvy, tak zde jen okrajově narazíme na Brno.

Bohužel název knihy slibuje draky a v knize nakonec narazíte jen na ještěry, tedy na lidi s křídly, ocasy a tesáky. Co je smutnější, že mají totožnou charakteristiku jako upíři, jen jsou prostě nazývaní jako ještěři. To mne mrzelo.

Příběh sledujeme převážně z pohledů hlavních hrdinů Jany a Ondry, kteří v knize vytvoří pár. Milují se nade vše, položí jeden za druhého život, ale nějak to mezi nimi necítíte. Ta láska je umělá, chybí jakýkoliv přirozený projev. Navíc mi byla Jana nesympatická a chovala se opravdu místy příšerně.

22.11.2018 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Trošku náročnější četba, však také není divu, když se jedná o knihu točící se kolem vědeckého výzkumu. Jedna dějová linie sleduje vědkyni během Velké kulturní revoluce v Číně, která je donucena režimem zůstat navždy v jednom vědeckém zařízení. V další linii se přesuneme do současnosti, kde vědec nejspíše vlivem přepracování začne před svýma očima vidět ubíhající časovač. Na doporučení lékařů svůj výzkum přeruší a začne se věnovat odpočinkové hře. Jenže ani tato hra ve virtuální realitě není oproštěna od vědeckých principů, hráč se nachází ve světě, kde se střídají dny a noci nepravidelně a vyhraje ten, kdo odhalí příčinu toho všeho a tedy i předpověď do budoucna, kdy se budou dny a noci střídat pravidelně a kdy budou dny plné horka a nekonečného slunce či naopak.
Rozjezd je trošku pomalý, ale příběh vás postupem času vtáhne do sebe a opravdu dostane. A všechno to není jen tak o vědě a touze poznat, zda tam ve hvězdách žije někdo další, ale také o lidské nenávisti a hranicích.

Možná to bylo jen díky audioknižnímu zpracování a tomu, že nejsem na asijská jména zvyklá, ale měla jsem trošku nepořádek v tom, kdo je kdo. Ale podle děje jste se vždy ujistili, kde jste a copak zrovna řešíte.
Interpretem pro audioknižní zpracování se stal Zbyšek Horák, který nevsadil na dramatizaci a přesto vdechnul svým poutavým vyprávěním příběhu život. Jeho doslova vážný projev se k tomuto typu příběhu hodil. Jen škoda občasných delších pauz či slyšitelných ruchů.

12.10.2018 4 z 5

Stín věcí ztracených Stín věcí ztracených James Islington

Představte si svět, ve kterém všechno živé protkává Esence. Ovšem některé lidi o trochu více a ti ji pak umějí používat na způsob magie. Jenže právě teď se nacházíme v době, kdy tito Nadaní jsou nenáviděni běžným obyvatelstvem a žijí stranou ve svých školách. Jenže pak se stane něco, co vyžene naše hlavní hrdiny z bezpečí jejich dosavadního života mezi všechny ty nenávistivce, kteří se nebojí jim ublížit.

Ale to je jen začátek velkého dobrodružství, protože na severu se pomalu hroutí bariéra, která dosud zadržovala dávného nepřítele. A v lese je také nalezen muž celý od krve se ztrátou paměti, za jehož zády se nachází vyvražděná vesnice.

Mladí hrdinové a přesto místy násilný příběh bez nějaké výrazné romantické zápletky. Nově vykonstruovaný svět s lehce pochopitelnými reáliemi, takže tohle fantasy mohu doporučit opravdu všem. Intriky, hra na přítele a nepřítele. Tohle mě vážně bavilo.

Kniha obsahuje mapku, což je super!

01.10.2018 4 z 5