Dragell Dragell komentáře u knih

Napříč Jižní Amerikou Napříč Jižní Amerikou Pavel Svoboda

Kouzelná kniha bohatá na pestrobarevné fotografie, které vás provedou 5 zeměmi Jižní Ameriky. Zažijte společně s autorem a cestovatelem jeho pouť a objevte kouzlo cizích zemí.
Text je zde cca na 40 stranách a hodilo by se jej zformátovat do dvou sloupců pro lepší čitelnost. Stránky jsou totiž netradičního širšího formátu, aby vynikly fotografie. Ty jsou stěžejním prvkem celého vyprávění a potěší každého milovníka cestování.

09.12.2017 4 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Fantasy příběh s jedním velkým dobrodružstvím v tak trochu jiné Říši divů. Trošku mne mrzelo, že hlavní hrdinka celým světem a úkoly procházela zcela bez obtíží, ačkoliv to bylo na závěr vysvětleno, přesto mne to ochudilo o prožitek z dobrodružství.
Pro příběh je velmi podstatná milostná dějová linie, kde o Alyssino srdce bojují rovnou dva chlapci. Ta se náhodně střídavě přiklání k jednomu a k druhému. Mnohdy všechno to hašteření probíhá na úkor samotné výpravy po novém světě.
Pozor, v knize se nachází i více méně morbidnější výjevy.
I přesto byl závěr překvapivý a uspokojující.

28.11.2017 3 z 5

Sídlo červa Sídlo červa George R. R. Martin

Sídlo červa je svojí délkou spíše povídka, ale i přesto dokáže na tak málo stranách předat atmosferický příběh naplněný akcí, strachem a odhalením pravdy. Příběh temnějšího rázu s lehce morbidními prvky doplňují také čtyři černobílé ilustrace, které podtrhují probíhající situace. Byla jsem knihou příjemně překvapena.

31.10.2017 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Dojemný příběh sledující život mladého chlapce, jehož maminka má vážnou chorobu. Jak se s tím třináctiletý hoch dokáže vypořádat? Jak se dá předpokládat, moc dobře ne, kolem sebe kope a všechno své trápení drží uvnitř sebe.
A proto jej začne navštěvovat po nocích netvor, který mu vypráví poučné příběhy a očekává, že až bude chlapec připraven, podělí se o ten svůj.
Příběh pro mladé o prioritách v životě, o vážné nemoci, která se může vyskytnout v každé rodině.

Poslechnuta audiokniha, je opravdu výborně načtena Janem Vondráčkem, který doslova vdechnul život starému, moudrému netvorovi a do kontrastu ovládnul hlas malého drzého hocha. Rozhodně doporučuji.

22.10.2017 5 z 5

Vtipný a netradiční cestopis o jednom odvážlivci, který pěšky prošel Nepál a Čínu. Opravdu netradiční dobrodružství díky tomu, že nenocuje v hotelech, ale spoléhá na hvězdné nebe či pohostinnost lidí - protože přeci jen tak se nejlépe pozná zdejší kultura. Díky jazykové bariéře se Ladislav Zibura občas připlete do situací, které jsou ať už více či méně milé. Jediné, co mi příběh lehce kazilo, byl cyklus Špatné básně, které byly místy nevhodné.
Posloucháno audioknižně - velmi se mi líbí, že si autor audioknihu namluvil sám a je tak opravdu osobitá.

03.10.2017 4 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Krátký, svižný, čtivý příběh přinášející napětí na každé straně a temnější atmosférou. Studenti střední školy se dostanou ke zvláštní sociální síti, která vyplní každé jejich přání za splnění přidělených úkolů. Pokládá tak zajímavou otázku - co všechno jsme ochotní udělat pro své tužby? Kniha odráží problémy mladých, nepochopení či strach, ale také nahlíží do jejich vlastního vědomí a svědomí.
Thriller pro mladé, odpolední jednohubka, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.

28.09.2017 5 z 5

Elementum Elementum Jiří Dittrich

Kniha mne příliš neoslovila, je roztahaná, určitě bych se neváhala zasáhnout a proškrtat spoustu přebytečných scén. Díky tomu chybí nějaké napětí, něco, co by mne do knihy vtáhlo - četla se mi opravdu pomalu.
Hlavní hrdina je typický Gary Stue - tragická minulost, ale pohledný, dokonalý, bez chyb, zvládne si zajistit na novém místě novou lásku prakticky okamžitě, nemluvě o rychlosti a bezchybnosti při učení ovládání živlů.
Je to autorova prvotina, která by potřebovala více péče, ale věřím, že jakmile se autor řádně rozepíše a nabere zkušenosti, dočkáme se lepších knih.

18.09.2017 2 z 5

Řád zlomených křídel Řád zlomených křídel Aliette de Bodard

Kniha se zajímavě zpracovaným tématem padlých andělů, kromě křesťanství zabíhá i do římské či asijské mytologie a přináší netradiční příběh.
Kniha je dějově natahována a užívá velké množství popisů, myšlenkových pochodů aj. Možná právě proto byla pro mne méně čtivější.

31.07.2017 2 z 5

Zkouška ohněm Zkouška ohněm Anthony Del Col

Krásně vykreslený akční komiks, který se svým příběhem zamíří chvílemi i do minulosti. Navštívíme známé salemské čarodějnické procesy. Komiks působí spíše jako úvod do příběhu, končí otevřeně.
Postavám by bylo zavhodno věnovat více pozornosti, abychom pochopili v některých chvílích jejich motivace. Na druhou stranu mne mile potěšil bonus ve formě článku na konci knihy, který se věnuje historické události - tedy salemským procesům tak, jak se skutečně odehrály.

24.07.2017 3 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Akční fantasy protkané historickými prvky. Svižné, čtivé, tak akorát teď během letních dnů k vodě. Psáno z pohledu hlavního hrdiny jeho vlastním jazykem - hovorovou češtinou.
Celá kniha je jedno velké dobrodružství plné zbraní, přestřelek a osobitého humoru, který si utahuje snad ze všeho, protože hlavní hrdina je takový ten klasický nepřemožitelný machýrek, co to o sobě ví. Nemluvě o jeho slabosti pro krásné ženy.

05.07.2017 4 z 5

Útěk z Arestonu Útěk z Arestonu Josef Pecinovský

Sršeň už je pár let na Arestonu, a tak by se mohlo říct, že už vlastně všechno zná a zapadne do chodu vězeňské "planety". Opak je ale pravdou a zapletením se s inkvizicí to teprve začíná. Takové akční dobrodružství odehrávající se sice ve vesmíru, ale přeci jen v uzavřeném prostoru, ovšem s velkolepým finále.
Některé čtenářské otázky ohledně chodu Arestonu jsou hned v počátku hravě vysvětleny díky interview se Sršněm. Další díl jich ovšem spoustu nových připraví, takže je se rozhodně nač těšit a nad čím novým dumat.
Škoda jen těch několika překlepů, které vás sem tam vytrhnou jinak z úžasného a netradičního počtení.

24.06.2017 5 z 5

Náhodní lháři Náhodní lháři Lena Valenová

Italské pláže jsou pro první románek jedním s nejkrásnějších možných míst. Nemusí to ale vždy končit vesele. Zvláště když se ten druhý neobjeví na schůzce a vy jej objevíte s jinou. Je to ale jen krátká dovolená a už se s dotyčným nemusíte nikdy vidět. Jaké je ovšem Elenino překvapení, když se Michael objeví u nich doma jako výměnný student?

Nenávist mezi těma dvěma je cítit ve vzduchu. Michael běhá za děvčaty a Elena se mu snaží znepříjemnit život. Když mu je ale neustále v patách, začíná objevovat drobnosti, které k jeho životu nepatří. Kdo je tedy Michael?

Přímá řeč je zde zajímavě řešena a některé anglické rozhovory jsou v knize vedeny částečně česky a částečně anglicky, aby čtenáři připomínaly, že spolu hovoří cizinci. Anglická slova/fráze jsou ovšem jednoduchá a snadno jim porozumí každý.

Co se týče hlavních hrdinů, oba na mne působili lehce nesympaticky. Elena vystupuje jako naštvaná mstitelka a Michael je sukničkář, který se nebojí randit i se dvěma slečnami zároveň. I přesto spolu tato dvojka vytváří zajímavou a místy zábavnou atmosféru.
Příjemná oddechovka.

19.04.2017 3 z 5

Areston Areston Josef Pecinovský

Areston je podivné umělé těleso pohybující se vesmírem, které jednou za 8 let potkává Zemi. Jedná se o naprosto uzavřený prostor bez možnosti úniku či ovládání. Pouze při připlutí k Zemi se otvírá vchod.

A to by nebyl člověk, aby nevymyslel objektu speciální účel – proč se nezbavit všech těch kriminálníků a neodklidit je pryč ze Země právě do toho tělesa? Žádní strážci, žádné věci na cestu, vše musí fungovat uvnitř objektu samostatně. A jestli plavbu přežijí, pak se mohou po osmi nebo více letech vybraní jedinci vrátit.

Jenže co když se na takovou cestu dostanete omylem? Snad jako nepohodlný novinář, který prostě někomu ležel v žaludku?

Kniha má pomalejší začátek, trochu nás ukolébává, když nás seznamuje s fungováním Arestonu. Pak ale nahlédneme dál, dočkáme se i konfliktních situací a poštveme proti sobě nejednoho vrahouna.

Příjemné počtení v originálním světě, které ovšem končí až příliš otevřeně a předkládá před nás hned několik otázek, na které musíme hledat odpovědi v dalším díle.

01.04.2017 4 z 5

Bílá cesta Bílá cesta Lynn Flewelling

Ale a Seregil se dočkali nového přírůstku do jejich party. Je to podivné dítě nedítě bílé kůže a se schopnostmi léčit krví a zabíjet zpěvem. Kdo by takového tvora nechtěl? A přesně to je ten problém, chtějí jej všichni, ať již k použití nebo jej pro jistotu rovnou zabít. Tak mocné magické stvoření přeci nesmí běhat po světě!

Tentokrát příběh postrádá mnohé oproti prvním třem knihám. Nepřátelé známe, intriky se nijak moc nekonají a vše máme prokouknuté. Naši hrdinové jen pobíhají sem a tam, aby zjistili něco o podivném tvorovi. Alespoň ty šarvátky a noční plížení nám nejsou odepřeny a zpestřují příjemně knihu.

Za mne bohužel zatím nejslabší díl z celé série, který příběhově navazuje na ten předchozí. Tam jsme se totiž dozvěděli, jak se tahle dvojice k podivnému dítěti dostala.

30.03.2017 3 z 5

Návrat stínu Návrat stínu Lynn Flewelling

Po přečtení prvních třech dílů jsem zbytek odložila na později. A byla to opravdu chyba. Ačkoliv tenhle díl není postaven jako ty předchozí na intrikaření, akci a dobrodružné výpravě, je plný napětí a emocí.

Seregil a Alek se dostávají do rukou otrokářů a jsou zvlášť rozprodání. Je to takové drobné "dobrodružství" odehrávající se v jednom domě, i přesto zde rozvíjí zajímavý příběh a mimo jiné tentokrát nám blíže představí alchymii.

Všechno je to napínavé klubko, osud nejistý a shledají se vůbec ti dva někdy? Příběh výborně připravuje půdu pro další knižní dobrodružství.

16.02.2017 4 z 5

Zrádcův měsíc Zrádcův měsíc Lynn Flewelling

Vzpomínám si, jak jsem knihu četla poprvé, byla jsem z ní zmatená, spousta nových pojmů, vztahů mezi jednotlivými rody. A proč? Protože se přesouváme dějově na území Aurënfaieů, tedy dlouhověkých lidí, o kterých jsme doposud slyšeli jen okrajově.

Při druhém čtení jsem již byla zorientovaná lépe, mohla jsem si více užít čtení, i přesto mi přišlo zdlouhavé, natahované. Nejspíše také proto, že je děj založený na intrikách a akce a dobrodružství je nyní pomálu.

I přesto se mi kniha líbila, přivítala jsem ve hře nové tvory - dráčky a užívala jsem si atmosféru tohoto místa.

05.02.2017

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Výborná kniha plná akce, napětí, mezihvězdného dobrodružství a špetkou škádlivé romantiky, které do YA literatury neodmyslitelně patří. Kniha pro vás přichystala nejedno překvapení a to nejen příběhově, ale i zpracováním.
Za mě osobně mi v knize něco chybělo díky zpracování formou chatů, mailů, tj. jakýsi souhrn dokumentů. Možná právě proto by mohla kniha oslovit dnešní mládež, která má blízko k internetu, čtení všech těch příspěvků na sociálních sítích a klasické knihy ji moc nelákají.

23.01.2017 4 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Napínavá akční fantasy pro mládež s notnou dávkou intrik. Plnohodnotný nový svět, do kterého jsme postupně uvedeni, v jehož chodu se naše mladinká hrdinka doslova ztratí. Všichni jsou proti ní a snaží se ji využít pro své vlastní cíle. Kdo je tedy opravdovým přítelem? Škoda jen otevřeného konce.

18.12.2016 5 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Vynikající dobrodružná fantasy sledující osudy císařových dětí - válečníka, mnicha a ministryně.
Kniha plná akce a napětí vás chytne a nepustí. Jedna z mých výjimečných ponocovaček, protože jsem příběh prostě musela dočíst. Jedinou výtkou jsou bohužel chyby vyskytující se v textu, které vás občas vyruší od čtení.

09.12.2016 5 z 5

Shannarův meč Shannarův meč Terry Brooks

Od knihy jsem očekávala velkolepé dobrodružství, bohužel jsem v hlavě neustále porovnávala až podivuhodné podobnosti s Tolkienových dílem, utápěla se v rozsáhlých popisech a snažila se najít cestu k postavám, kterým něco chybělo.
Za sebe mohu říct, že to je jedině kniha pro někoho, kdo nečetl Tolkiena. Kniha může nabídnout několik zajímavých scén a soubojů.

30.11.2016 2 z 5