Dragell Dragell komentáře u knih

Underground Underground František Kotleta (p)

Pojďte nakouknout do Prahy o sto let později, kdy ji ovládly moderní technologie a rozličné vymoženosti. Lidská společnost upadá a celkově je prohnilá jako to uměle vyrobené jablko, které drží v ruce. Na tomto místě žije žoldák Petr, který se snaží prát se životem, co to jde. Nehledí, pro koho zakázky vykonává, ale když má pohlídat jednu luxusní prostitutku, začne pociťovat zradu. Někdo mu něco tají a všude se začnou objevovat muži v černém prahnoucí po životě jeho klientky.

Jako vždy se můžeme dočkat řádné akce, hory zraněných, mrtvých, přestřelek, honiček, ne zrovna slušné mluvy a rázovitého humoru zaměřeného přímo na českou kulturu. Napětí se vás bude držet jako klíště až do posledních stran knihy, kdy společně s Petrem proplouváme skrze město, snažíme se zachránit šlapku a zároveň přijít na to, kdo po ní jde a proč.

Hodně mě bavily kulisy, do kterých byl příběh zasazen. Město Praha je ukázáno jako prohnilé od základů, což se vlastně dozvíme hned z první kapitoly, která vyselektuje čtenáře se slabým žaludkem. Společnost je rozdělena na majetné a nemajetné a ty rozdíly jsou až citelně bolestné. Všude jsou obří obrazovky, kde jede nekonečná telenovela vymývající mozky lidí. Lidská sexualita se posunula někam jinam, takže je to znát i na chirurgických úpravách těla. Není zde opomenuto ani náboženství, které neodmyslitelně patří k lidské společnosti a v tomto momentě odráží lidskou zkaženost.

Parádní akční počtení, které vás pohltí a nepustí.

22.04.2020 5 z 5

Lvářka Lvářka Tereza Janišová

Pokud máte v této době chuť zastavit se u nějakého milého romantického příběhu, který je jak pohlazení po duši, Lvářka pro vás může být tou správnou volbou.

Hnacím prvkem knihy je možnost cestování časem, při kterém autorka využila myšlenky, že pro každého z nás je na světě ta druhá polovička, jen občas nás dělí od sebe nejen prostor, ale také čas. Jako druhé časové pásmo, kde se děj odehrával, byla zvolena rudolfínská Praha, která působila opravdu kouzelně a mysticky. V knize také potkáváme důležité osobnosti této doby včetně samotného císaře Rudolfa II.

Tempo knihy je sice pomalejší, ale autorka si vyhrála se samotným textem a dokázala všední věci popsat zajímavým způsobem, který vás prostě musí oslovit. Takovou tou pomyslnou třešničkou na dortu bylo už jen využití tradičních českých jmen, od kterých se v dnešní době z neznámého důvodu upouští.

Nesmím zapomenout také na nádherné černobílé ilustrace, které vznikly tužkou ilustrátorky Barbory Kyškové a výborně podtrhují děj.

08.04.2020 3 z 5

Autonomie Autonomie Annalee Newitz

Vítejte v budoucnosti, kde vše není růžové, jak by se mohlo zdát. Léky nejsou dostupné všem, jen těm, co na to mají dostatek peněz a přesně to chce změnit Jack, pirátka léčiv. Ale jak se dá předpokládat, tohle se velkým korporacím nelíbí a po jejích stopách se vydává lovec.

Zpočátku příjemná sci-fi s tempem nakopávaným akčními scénami a napětím. Autorka se nebojí ani většího násilí, mučení či sexu. Díky této směsici vám tak nebude vadit poměrně jednoduchá zápletka, která šlape. Tedy až do určité chvíle...

Velmi mne zamrzelo, že se v druhé polovině knihy do popředí téhle honičky dostalo téma identifikace pohlaví u robota, který nás o chvíli dříve upozorňoval, že roboti pohlaví prostě nemají. A to vše jen z toho důvodu, aby mohl lépe identifikovat svůj vztah s parťákem - naprogramovaný nebo opravdu může něco cítit? Úplná ztráta tempa, hlavní dějová linka je upozaděna a my se tak musíme věnovat mysli nerozhodného robota. Škoda.

Poslední ránu z milosti čtenáři věnuje závěr, který mi přijde nedomyšlený, autorka působí nerozhodně, a tak z toho prostě nějak vybruslí.

16.03.2020 2 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

Vždycky si říkáme, že právě tohle se nám stát nemůže, ale pro některé lidi si osud připraví zvláštní výzvy, kde selhání znamená jediné. Jedna taková výzva stojí i před Jemem a Lucií, kteří s dalšími výměnnými studenty letícími do Ameriky nouzově přistanou uprostřed divočiny a cíl je jasný - nalézt lidstvo. Jenže to se lehce řekne, když elektronika nefunguje, vše vypadá tak cize a místa, která měla být plná života, se tváří opuštěně.

Kniha cílící na mladé, neboť právě mládež hraje v této knize prim. Vydáváme se na dobrodružnou cestu skrze džungli s velmi nadanými dospívajícími. Někdy mne až překvapovalo, jak nadaná skupinka se zde sešla. Dospělí zde neočekávaně hrají až druhotnou roli, což bych v této situaci neočekávala. Postavy jednaly místy nelogicky, klidně i navzdory tomu, co právě pronesly. Je jich zde mnoho a nedokázala jsem k nim patřičně přilnout.

V lese se skrývá spoustu tajemných věci, nové fauny a flóry, které naši hrdinové neznají. O to více mne bavila neidentifikovatelná věc míhající se kolem naší skupinky, která činila příběh zajímavější. Škoda jen, že onen efekt napětí se vytratil během odhalení.

Příběh mne zamrzel několika prvky či scénami, z kterých je doslova cítit inspirace slavnějšími díly. Chyběla mi zde větší originalita. Stejně tak mne zklamalo zakončení, které v podstatě nic neukončilo, takže jste nuceni číst další díl.

16.03.2020 3 z 5

Královská hra 1 Královská hra 1 Nobuaki Kanazawa

Upřímně přemýšlím, komu tuhle mangu doporučit, protože je opravdu extrémní. Děj nás přivede do jedné třídy, kterou ovládne hra. Lépe řečeno s celou třídou si zahrává Král, který denně zasílá studentům úkoly, jež musejí splnit, jinak zemřou. Prvně je to legrace a úkoly jsou spíše trapné, než zprávy přitvrdí.
Ačkoliv se jedná o hororový žánr, příběhu se nevyhnou ani vztahy a sex mezi studenty, vždyť to je žhavé téma mezi mládeží. Samotné události mají velmi rychlý spád a scény smrti se nebojí zobrazit vše. Možná škoda, že pokus vložit do příběhu policii úplně dobře nevyšel.
Kresba je jednoduchá, lineární a černobílá. Jsou pro ni charakteristické extrémní projevy emocí, výrazy vyhnané do extrémů. Postavy tak mnohdy reagují nejen na šokující věci, ale i banality.

08.02.2020 3 z 5

Strážci Země Strážci Země Tomáš Crlík

Pokud hledáte počtení s přírodou v hlavní roli, která naopak hledí překvapeně na to, co vlastně člověk se Zemí provádí, pak tohle by mohla být kniha právě pro vás. Nabízí zamyšlení nad tím, zda vše, co denně děláme, je opravdu správně. Cílí především na mládež, je dobrodružná, avšak i zde se nachází trochu násilí.

08.02.2020 4 z 5

Probuzení Probuzení Marjorie Liu

Komiksy si nejčastěji vybírám podle kresby a ta mě u Netvory opravdu nadchla. Je Barevná, do detailu propracovaná a drží si temnější nádech, který se prolíná i samotným příběhem. Hlavní hrdinka totiž bojuje se svými vnitřními démony a pátrá po své minulosti.
Jedná se o rozsáhlý svět s několika rasami, odlišnou hierarchii (dominantní je zde matriarchát) a různými příšerkami a monstry. Je opravdu úžasný, nemluvě o tom, že se tu jezdí na jednorožcích, ale... na první díl je toho hodně. Jste vrženi do příběhu, aniž byste znali prostředí, vše působí zmatečně. Mezi jednotlivými kapitolami se ovšem nachází vždy strana, která vás seznámí s jedním konkrétním prvkem světa, takže postupně se budete hlouběji nořit do příběhu a rozumět všech okolnostem a jeho fungování.
Jenže právě od toho je hutnější první díl - zakousnout se a porozumět světu, abyste si následující díly mohli příběh náležitě užít. Jen nutno poznamenat, že místy je tenhle svět opravdu krvavý a nikoho nešetří.
Pokud hledáte něco ke čtení se silnou hlavní hrdinkou, která není vždy úplně klaďas, zkuste nakouknout do Netvory, může vás příjemně překvapit. Nemluvě o faktu, že každý díl komiksu byl zatím ohodnocen cenou Hugo.

08.02.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Vždy mě dokáže překvapit, co dokáží někteří čeští spisovatelé vytvořit. Naslouchač je z budoucnosti, z Evropy, která přežila další válku, jenž zpustošila zbytek světa. Před jedovatými plyny ji brání zeď ze sklenitu, který mohou těžit, zpracovávat a opravovat pouze sklenaři. Oni jsou speciální rasou, která dokáže sklenitu naslouchat a přizpůsobila se podmínkám pro jeho těžbu. Jeden by řekl, že lidstvo si je bude hýčkat, ale opak je pravdou. Sklenaři byli zotročeni, žijí v nuzných podmínkách a trpí na nedostatek jídla.

Do tohoto prostředí a národa se narodila malá Ilan. Je to dívka, která jako jedna z mála se narodila bez deformací. Jenže takové dívky končí v nevěstincích, a tak se její matka rozhodně k razantnímu kroku a tvrdí, že je Ilan chlapec se znetvořeným pohlavím. Sice tak dívenku odkáže na těžké hornické práce, ale alespoň bude mít slušnou a poctivou budoucnost.

V knize je použit opravdu abrvitý jazyk, se vším novým se čtenáři seznamují postupně pomocí zvídavých otázek malé Ilan. Příběhem nás navíc provádí jen jedna dějová linie, a tak je kniha snadno uchopitelná pro jakéhokoliv čtenáře.

Jediným mínusem je závěr knihy, ta totiž působí neuzavřeně, naopak se otevírá spousta nových otázek a kniha se tak stává spíše předehrou pro další díly, kde se to ještě více rozjede.

Velmi se mi líbilo audioknižní zpracování. Interpretka Jitka Ježková si s textem opravdu vyhrála a neztratila se v textu vyprávěném dívkou, která o sobě mluví jako o chlapci. O to více dostala do příběhu pocit reálnosti. Co se týče ostatních postav, není zde nikterak výrazně měněn jejich hlas, ale přesto jemné intonační změny hlasu nebo změna nálad od emocí přes klid dá jasně najevo, která postava zrovna promlouvá.

28.10.2019 4 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Že začínat si něco se slovanskými bohy není sranda, tak o tom se přesvědčí i Martin Fridrich. Což o to, že on i jeho přátelé jsou bývalý vojáci, na bohy prostě jejich schopnosti nemůžou stačit.

Kniha je cíleně psána jako takový klasický béčkový příběh se spoustou akce, krve, obětí a sexu. Autor se nebojí popisů přímo na míru pro tuhle knihu. A do toho všeho nesmí chybět ani charakteristický humor, který nešetří nikoho.

Ono celý tento příběh je nutno brát s velkou nadsázkou, vždyť kromě Martina se mezi hlavními hrdiny objeví další dva bývalí vojáci, z nichž jeden je zatrpklý mrzák a druhá obtloustlá ženština pracující v mekáči. Ale i přes to všechno děj šlape jako hodinky a honba za diamanty může začít.

Kniha byla zpracována také audioknižně a jako interpret byl zvolen Libor Terš. Přiznám se, že hlas bych si představovala trochu hrubější, ale i přesto se toho ujal s vervou a dobře se to poslouchalo. Hlavně kniha nabízí možnost adaptovat i zvuky z výstřelů a přestřelek, ale to vše je v knize přečteno.

28.10.2019 4 z 5

Sabagiro už ne! Sabagiro už ne! Martin Surovec

Nakoukli jste někdy do zemí na východ od nás? Pokud ne, tak parta tří přátel vás vezme se Škodou Forman kolem Černého moře. Právě tohle auto jim dokáže pěkně zatopit a otestovat tamní automechaniky. To ale není to jediné, protože v cestě jim stojí i policisté a celníci, kteří vidí v cizincích příležitost si přivydělat.

Všechny zážitky jsou opravdu jedinečné, přiblíží vám dané země z tak trochu jiného úhlu, poukáží na zdejší přírodu, myšlení obyvatel a to vše díky low-cost cestování a spaní pod širým nebem.

V knize se ale samozřejmě projdeme po mnoha památkách. U těch známějších a přelidněných se naši dobrodruzi moc nezastavují, ty jim zrovna nevyhovují, ale ty zapadlejší památky, ty jsou pro průzkum jako dělané. Jde to poznat i na popisu daných míst a jim věnované pozornosti. I přesto bych mnohdy ocenila lepší popis místa a jeho historie nebo proč se rozhodli zrovna pro tuto památku, co je k ní přitáhlo.

Fotografie jsou spíše méně kvalitní, domácího rázu, ale o to důvěrněji vám odhalí tohle putování v celé jeho kráse. Není to žádný cestopis s dokonalými vyretušovanými fotografiemi, ale s obrazovými materiály ukazujícími skutečnou a nepřikrášlenou realitu.

28.10.2019 3 z 5

Jak vycvičit draka Jak vycvičit draka Cressida Cowell

Nejspíše znáte filmovou sérii Jak vycvičit draka, jenže ta vychází právě z této knižní série. Setkáváme se se starými známými tvářemi jako je Škyťák Šelmovský Štika III. nebo Bezzubka, ale tentokrát v trochu jiné podobě než v té filmové.
Bezzubka je třeba opravdu bezzubí a ten nejobyčejnější drak ze všech. A hlavně, tento díl je opravdu o tom, jak si chytit svého draka a vycvičit, protože bez něj nejste správný viking a musíte být vyhnáni z vesnice.
Celý příběh je napsán hravě, je zde spousta pošťuchování, dětské nešikovnosti, dobrodružství, ale také pohled na Škyťáka, který se od vikingů tak trochu liší. Ačkoliv má být budoucím vůdcem, je takový vychrtlý a raději studuje draky v knihách, než aby se je vydal lovit. Proto je taky jediný ze skupiny dětí vystrašený, když jsou vysláni do jeskyně si toho svého dračího parťáka ulovit.
Kniha je napsána opravdu jednoduchým jazykem a jako stvořená pro dětské čtenáře.
Audioknižní verze příběhu byla namluvena Davidem Novotným, který si s tím opravdu vyhrál. Kromě toho, že všem postavám vložil do úst originální hlasy, nezalekl se ani jazykových vad některých hrdinů, ale také si v audioknize zazpíval.

29.09.2019 4 z 5

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Urban fantasy, které nás zavede do českého prostředí a to přímo do industriální Ostravy. Do tohoto města vkládá autorka lidi s utajovanými schopnostmi, kteří buď umí ovládat magii nebo jsou obdarování jednou schopností, kterou mohou využívat.
Hlavní hrdinka ovládá cestování časem, díky kterému (a své nelehké situaci) nejprve krade v minulosti s dojmem, že ji nikdo nemůže chytnout. Jenže to ještě netuší, že existuje i speciální policie právě na tyto obdařené.
Jedná se o YA literaturu, takže se dočkáme i netradičního románku, který vzniká právě při cestování časem - protože on ji zná z minulosti a ona jej vidí poprvé.
Překvapila mne temná atmosféra celého příběhu, vždyť i hlavní hrdinové si prožili své a v aktuální době se nebojí provést něco nekalého.
Cestování časem je klíčovým prvkem celého příběhu. Ačkoliv nejprve lehce tápeme (stejně jako hlavní hrdinka) z nedostatku informací, vše se začne vykrystalizovávat, jakmile Jana bude navštěvovat různé minulé události. Nejenže tím ucelí své pátrání a prohloubí vztah, ale hlavně nám také odkryje tolik důležitou minulost druhého hrdiny. Možná právě díky cestování časem je tempo spíše pomalejší a dostane řádné otáčky až v poslední fázi knihy, kdy se začneme nořit hlouběji do všech informací poskytnutých z cestování časem. I přes tempo příběhu se zde odehrává nemálo akčních scén, které dokážou mít razantní následky.

27.09.2019 3 z 5

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Dívka, která upíjela měsíc je právem oceňovaný příběh a to nejen pro starší děti a mládež, ale zalíbí se jistě i dospělým. Propracovaná pohádka o pomatené čarodějce, spoustě nedorozumění, dráčkovi, příšeře z bažin a nemála dalších tvorů.
Zábavný a kouzelný příběh, který dokáže být chvílemi i temnější. Děj sledujeme z pohledu mnoha postav, vše je promyšlené a propracované do nejmenší maličkosti, ale i přesto dokáže závěr překvapit.
V příběhu se odehrává spousta omylů a stačilo by si jen promluvit a být upřímný, aby vše dopadlo jinak. Ale ono je to i takové menší zrcadlo lidské povaze, která např. dokáže věřit pomluvám.

Kniha dostala i svoji audioknižní podobu, jejíž namluvení se ujala Helena Dvořáková. Ta se do načtení opravdu ponořila, každé postavě vložila do úst originální hlas, až vás překvapí rozdíl mezi pištivým dráčkem a starou bažinnou příšerou.

26.09.2019 5 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Krásné fantasy vyprávění vhodné jak pro mladší čtenáře, tak i pro ty, kteří s fantasy nemají moc zkušenosti. Sice psané stručnějším jazykem, ale přesto odhaluje bohatou dějovou linku, která vypráví o putování malého Dunyho, který měl být pasáčkem koz, než jeho teta u něj objevila nadání pro čarování.
Zdejší svět je opravdu lehce uchopitelný pro každého, magie funguje skrze skrytá jména věcí, které pokud čaroděj zná, může věci ovládat.
Příběh o tom, že i ti nejnadanější z náš dělají chyby, a když už je člověk udělá, je potřeba se jim postavit čelem.
Vyšlo také v audioknižní podobě v podání Tomáše Juřičky, který svým klidným hlasem jako by příběh záměrně situoval před spaní, kdy se výborně poslouchal na dobrou noc.

24.09.2019 4 z 5

Nachové pustiny Nachové pustiny Michal Sirotek

Příjemné postapokalyptické počtení z českých luhů a hájů. Co když celý svět včetně naší malé zemičky obsadí podivná entita, která dělá z lidí a dalších živých tvorů zombie? No, tak pak to bude už jen boj o holé přežití, ve kterém už nikdo nedoufá, že záhadného nachového nepřítele budou moci někdy porazit. Vždyť na Zemi přežívají poslední skupiny lidí.
Jenže Yuri a Niska v tomhle čirém zle vidí své malé východisko a chtějí tu obludnost porazit. Do party nevybíravě a bez souhlasu přibírají Toma a vydávají se na krvavou pouť proti svému nepříteli. Jenže on není to jediné, čeho by se měli brát, protože v tomhle světě také existují podivné sekty vidící v aktuální situaci očistu lidstva.
Všechno se to čte parádně, svižně, budete si všechnu tu akci užívat, možná jen konec trochu zpomalí, aby vše osvětlil. Jenže právě díky němu do sebe zapadne spousta věcí a informací.
Možná jen škoda postav, které mi byly z počátku knihy sympatické, ale pro okořenění děje byly později zahnány do umělých vztahů. I přesto si hlavní hrdiny oblíbíte a budete jim držet palce, ačkoliv to pro ně rozhodně nebude procházka růžovým sadem.

24.09.2019 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Hledáte nějaké to lehké počtení pro dívky, které kromě románku a dívek soupeřících o princovo srdce nabízí také akci a napětí, když rebelové útočí na palác? Tak právě Selekce je kniha, která by mohla být pro vás tou pravou.
Na jednu stranu byla hlavní hrdinka lehce nerozhodná o tom, co sama chce a možná mi chybělo nějaké zákeřnější soutěžení a lstivost dívek, na druhou stranu to může být příjemná odpočinková četba.
Pro audioknihu jsem si představovala trochu jiný, něžnější hlas než interpretku Lucii Pernetovou, ale nakonec jsem si Selekci v jejím podáním užila. Příběh navíc rozněžnily houslové sekvence oddělující jednotlivé kapitoly.

24.09.2019 3 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Číst tuhle knihu pro mne byl opravdu silný zážitek. Příběh o třech silných ženách, který se nebojí sáhnout ani po krutějších praktikách, při kterých bolestně zavřete oči a snažíte se ten nepříjemný pocit setřást ze sebe. O tom, jak jedna rasa v podstatě zotročila tu druhou. O vzepření se systému, o hledání pravdy a přesto o velmi silné bezmoci. Opravdu temné fantasy, které se vám dostane až na dřeň, ale nemusí sednout slabším povahám.

09.09.2019 5 z 5

Umění války (komiksová adaptace) Umění války (komiksová adaptace) Pete Katz

Komiksové vydání starého díla Umění války může na první pohled působit dojmem, že se jedná o jeho zjednodušené podání dostupné pro všechny. Opak je ale pravdou, nejedná se o oddechovou četbu, některé pasáže je potřeba přečíst vícekrát a dávat při čtení řádný důraz na porozumění textu. Pokud se chcete s tímto dílem seznámit, raději sáhněte po psané knize s rozborem. Kresby jsou ovšem nádherné a kniha se tak může stát pěkným dárkem a vlastně to může být i takové první netradiční seznámení s tímto starým dílem.

06.09.2019 3 z 5

Kouzelníci z pradávna Kouzelníci z pradávna Cressida Cowell

Dobrodružný a zábavný příběh dvou zlobivých dětí, které si zamilují jak malí, tak velcí. Kouzelný svět a dávná hrozba, která se právě probudila, to zamíchá se životy kouzelníků i válečníků. Audiokniha vás doslova vtáhne do děje díky výborné práci Jana Maxiána, který si hlasově opravdu vyhrál u každé postavy. Pokud hledáte knihu pro děti školou povinné, je tohle výborná volba.

19.05.2019 5 z 5

Americká válka Americká válka Omar El Akkad

Příběh malé holčičky, která je uvržena do víru občanské války, po které nikdy netoužila. Sledujeme její osud dvě desítky let, během kterých je ovlivněna spoustou situací, protože válka neodpouští nic nikomu. Rodiny jsou ničeny, ale i přesto zde dokáží kvést nová a nečekaná přátelství či lásky. V knize je opravdu vidět, že každé rozhodnutí může rozhodovat doslova o životě a smrti. Příběh o tom, jak dokáže válečný konflikt změnit nevinného člověka.

06.05.2019 4 z 5