Dragell Dragell komentáře u knih

1984 (komiks) 1984 (komiks) Xavier Coste

Už uteklo 70 let od úmrtí George Orwella, který je autorem několika ikonických děl. Jedním z nich je také antiutopické 1984 zobrazující společnost fungující pod taktovkou Velkého bratra, protože Velký bratr tě vidí!

Při té příležitosti jsem si pořídila komiksové zpracování tohoto románu provede ilustrátorem Xavierem Costem. Ten si opravdu velmi vyhrál s celkovou kompozicí. Obraz jako takový je nedetailní, nejvýše dvoubarevný, o to více působí na lidské emoce a zobrazuje potlačení člověka jako takového. Scén vyvolávajících silnou atmosféru, napětí a strach je zde nemálo. Vše na vás vystupuje skrze drobná okýnka, ale i celé dvoustrany věnované jedinému obrazu. Neútěšná situace hlavního hrdiny se vám dostane pod kůži. Za mě rozhodně vydařené zpracování.

05.10.2021 5 z 5

Pojídačka hříchů Pojídačka hříchů Megan Campisi

Netradiční vyprávění o mladé dívence, která se stala pojídačkou hříchů inspirovanou historickým povoláním, to vše zasazeno do alternativní reality.

Příběh je zaměřen na dvě vzájemně se prolínající části, kdy v jedné z nich se autorka věnuje kriminálnímu případu z královského dvora, kam hlavní hrdinka může snadno vkročit nezadržitelná jako nějaký posel smrti. Druhou důležitou částí je celkový život pojídačky hříchů jako takové, její vztahy s lidmi, nový způsob života, kdy na ostatní nemůže promluvit, protože je vyhnanec kvůli snímání hříchů z těch po smrti.

Velmi mne oslovilo vyprávění z pohledu první osoby, kdy si s ním autorka opravdu vyhrála. Neznáme tak jména osob, se kterými se hlavní hrdinka setkává, a proto jim uděluje originální přezdívky a my vždy přesně víme, o kom je řeč při dalším setkání. Také díky zákazu mluvení můžeme sledovat tok Mayiných myšlenek a promlouvání na neživé věci.

08.09.2021 3 z 5

Legendy (L3g3ndy) Legendy (L3g3ndy) * antologie

Soubor povídek od mladé generace spisovatelů na téma staré pověsti české, které jsou přetvořeny v rytmu fantasy a sci-fi do zcela nových kulis.

Každá povídka je jiná, některé drží tempo a napětí a jiné naopak zpomalují. Vše smysluplně uspořádáno od velmi působivého otvíráku až závěrečné povídky s největší gradací. Až na pár výjimek zajímavé počtení, kdy budu vyčkávat, zda od autorů uvidíme něco většího a komplexnějšího než jen povídku ve sborníku. Za mě rozhodně perfektní příležitost, jak si obkouknout nové tváře a styly vyprávění.

08.09.2021 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Stačí drobná neopatrnost, kdy si člověk sám myslí, že je bůh a přitom pro sebe připraví kosu smrtky. Laboratoře plné nebezpečných virů mají sice spousty bezpečnostních opatření, ale stačí jediná technologická i lidská chyba a nákaza nebezpečná pro celé lidstvo je vypuštěno do světa.

Velmi poutá kniha vyprávějící nejen o bolesti a utrpení, ale odvaze, touze přežít a najít další přeživší, protože dva jsou vždy více než jeden. V hlavní roli není virus, ani jeden hrdina bojující za spásu lidstva. Je to příběh sledující osudy mnoha lidí a rozličných charakterů, jak dokážou bojovat proti nepřízni osudu. Jak se mění, rostou a ukazujíc své nejniternější já v téhle nezáviděníhodné situaci.

Příběhem se postupně táhne jemná mystická linka, které v poslední fázi knihy začne hrát prim. Přiznám se, že pro mě právě tato část přišla slabší než samotné sledování šíření nemoci, zápolení lidstva s ní a nakonec boj jednotlivců o vlastní život. V těch je kniha totiž nejsilnější a autor si pohrává i s detaily jako reakce armády, médií nebo sekundární nebezpečí vedle nákazy samotné.

18.08.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Příběh, který mne naprosto šokoval, děsil a přesto jej musím doporučit ostatním.

Meta, superhrdinské vyprávění Lenky, která umí změnit podobu. Kéž by alespoň nežila v době, která nutí superlidi se veřejně identifikovat, omezuje jejich práva a ty s nebezpečnými schopnostmi staví mimo společnost. Kéž by tohle byl ale jediný Lenčin problém. Na její paty se totiž pověsil stalker, který jí nehodlá dá pokoj.

Opravdu mrazivý příběh, který se snaží upozornit na jeden z problémů dnešní civilizace a nejen na ten. Lenka totiž během vyprávění přidává "fun facts", které cílí na další problematiku zarytých nešvarů, ale také mizerného a nebezpečného chování lidí vůči sobě.

Kniha namluvena také do audioknižní podoby Kristýnou Podzimkovou, která vdechla Lence život a to doslova, neboť Meta je psána z pohledu první osoby a vy máte při poslechu pocit, že vám svůj příběh vypráví právě samotná Lenka.

25.05.2021 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Vždy jsme toužili po dobývání vesmíru když se naše Země stala malou, a tak není divu, že se také zde objevují tzv. korzáři, kteří rádi loupí. Veškeré lodě kradou nebo ničí, nikdy po nich nezůstane žádný svědek, tak jak se jim dostat na kloub?

Komornější detektivní příběh (jedná se o první úvodní díl série) odehrávající se na UTSS Salamis vás přenese do situace, kdy se tato loď setkává s oněmi pověstnými korzáry a na pokraji vlastního zničení musí řešit na palubě další problémy. Třeba proč je zde mrtvola, jejíž smrtelná zranění očividně nepocházejí z předchozí vesmírné bitvy, ale dotyčný byl zavražděn?

Drobečky nachází posádka tuze pomalu, jako by vrah byl vždy o krok napřed a do toho ta nepříjemná hrozba zvenčí. Dokáže UTSS čelit těmto problémům a nepodlehnout definitivnímu osudu? Napětí vás čeká na každém kroku.

Svižné detektivní a akční počtení s velkým množstvím postav, ve kterých se možná ztratíte, ale je to potřeba, protože zajatci se neberou a při ostřejších akcích ne každý odejde živý.

Poslechnuta audioknižní podoba namluvena Lubošem Ondráčkem, jehož tón vyprávění byl příjemný, ale dokázal také podpořit vypjatost situace a problémů.

24.05.2021 4 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Když jednou potkáme mimozemský život, jaký bude?

Jejich moře nás přivádí na měsíc Ilmatar, který je osídlen korýšovitou civilizací na dně hlubin oceánu. Co jsou zač a jsou inteligentní? To by si toužili lidé poznat, jenže to by dříve při svých cestách nesměli potkat s jinou inteligentní radou, s Šoleny, kteří jim zakázali se jakkoliv míchat a ovlivňovat jiné kultury.

A tak lidé dřepí na dně oceánu, daleko od všech těch Ilamatarských městeček a zkoumají alespoň to, co se dá. Někdy je ovšem touha jednotlivce silnější než pravidla pro udržení vesmírného míru.

Kouzelné sci-fi o střetu tří tak odlišných civilizací, jejich priorit, ale také vnímání světa. To vše může zapříčinit zajímavé situace a vzájemně nepochopení se. Dramatická linka je protnuta několika akčními scénami, které postupně gradují. Kromě toho ale objevujeme také tento cizí svět a jiné kultury.

Co mne opravdu nejvíce zaujalo, byly pasáže psané z pohledů Ilmatařanů, kteří jsou díky životu v hloubce slepí a svoje okolí tak vnímají odlišným způsobem. Je zajímavé tak porovnat kapitolu člověka a zdejšího korýšovce.

24.05.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Ilan se nám po čtyřech letech vrátila v dechberoucím pokračování Naslouchače. Ačkoliv rozjezd knihy je trochu pomalejší, postupně nabírá na tempo a v nakonec vás strhne, že budete muset dočíst do konce jedním dechem.

Ilan už není to malé děvčátko na začátku, postupně se vyvíjí a roste (a není jediná). Do již tak temného příběhu přináší občas příjemné rozptýlení a rozehraje vám úsměv na tváři, ačkoliv jindy je tahle slečna pěkně na facku, když nerozmýšlí nad svým jednáním déle než jeden krok dopředu - což ale k té pubertě tak nějak patří.

Spousta akce, dobrodružství, ale hlavně mnoho nových poznatků a odkrytých tajemství z tohoto světa, která vám nedají spát. A hlavně se nesmějí dostat do špatných rukou! I když otázkou je, jestli je dobré pátrat a rozluštit tajemství, když moc dobře víme, kam ji to v druhém díle zavedlo.

29.04.2021 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Jak to může dopadnout při střetu člověka s mimozemskou civilizací? Pokud budou potřebovat naši planetu, tak bídně. Pokud budou potřebovat lidi jako otroky pro těžbu v dolech, tak ještě bídněji. Společný projekt spisovatelů Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové nás přenese daleko za hranice námi známého vesmíru na jednu těžební planetu, kde lidé přežívají, aby mohli pracovat a pracují, aby mohli přežít. Jenže jak to bývá v lidské povaze, my se jen tak nevzdáváme...

I tentokrát se dočkáte Kotletovského rukopisu, spousty akce, zbraní mimozemských i pozemských, krve, končetin a majdy ze zbytků těl. Kniha je svižná, má své tempo a představuje nám dosud neobjevený svět s mnoha druhy mimozemských ras, které jsou ať již v lepší (vedoucí) nebo horší (otrocké) pozici. Škoda je, že je většinou dostaneme na podnose jako červené, zelené, modré a s x počtem končetin, očí, uší a podobně, kdy se z toho stává spíše nepřehledný guláš. Na druhou stranu jsme teprve v prvním dílu plánované série, tak se nám jednotlivé druhy jistě představí blíže, jako tentokrát chana a rutašové. Nepříliš mne potěšilo využití vulgarit, které byly tam, kde jich nebylo třeba a když bych to cítila naopak přirozené, třeba uprostřed lítého boje si ulevit, tak nic. Přiznám se, že po dočtení knihy jsem měla pocit, že se hrdinové nikam moc nedostali a celé to bylo takové zmatené pobíhání odnikud nikam. Protože lidi ví vždycky všechno nejlépe a nenechají si do ničeho kecat, co si budeme povídat. No, jsem zvědavá, kam nás posune Amanda a zda již dá našim hrdinům nějaký řád.

02.03.2021 2 z 5

Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Theodora Stonewall

Když bohové hráli šachy s lidskými osudy, museli se na Pipinovi notně vyřádit. Ačkoliv se narodil uprostřed elfského lesa, elfským rodičům, vychováván jako elf, jeho vzezření, chování i nadání odkazuje na úplně jinou rasu. Předně je tak odlišný svou tělesnou konstitucí a nemluvě ani o vousu, který mu každé ráno raší na bradě, ačkoliv jeho vrstevníci takové věci neznají. Naštěstí bere život takový, jaký je, snaží se dosáhnout toho nejlepšího a hlavně má velké srdce.

No prostě jednoduše a stručně jde tenhle spíše trpaslík než elf do světa učit ostatní magii, kterou ani sám moc dobře neovládá. Tento naivní hrdina dokáže způsobit nevědomky spoustu trablí všem lidem kolem sebe a přesto po jeho boku stanou dva další dobrodruhové, ačkoliv z lásky k bližnímu to rozhodně nebude. Komedii střídá akce a kromě ostrých vtípků zde lítá i rudá krev. Netradiční kombinace, kterou si doslova zamilujete a knihu slupnete na jedno posezení.

Co vám tohle čtení trochu naruší, je zákeřný šotek, který si pohrál s překlepy, hrubkami, čárkami, takže vás občas od čteného slova vytrhne. Ráda bych se vyjádřila i k závěru, který se mi zdá nějak neukončený, je zde nutnost pokračovat na další díl a dynamika se vytrácí popisováním jedné scény z různých pohledů, ačkoliv závěrečný zamýšlený zmatek pobaví.

06.02.2021 3 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Nechtěl být princem, nepřál si být ani králem a jeho znetvořená ruka mu dovolovala splnit si jiný životní osud. Jenže když jsou všichni dědicové trůnu vyvražděni, musí se chopit toho, proč se narodil - vlády nad královstvím. A první jeho povinností bude pomstít vraždu svého otce a bratra na bitevním poli. Jak ale může obstát někdo, kdo teprve nedávno poprvé v ruce držel meč?

Svižné a poutavé čtení o mladém princi, který je vehnán do náručí nepříznivého osudu a musí bojovat o svoje přežití. Sledujeme při tom proměnu a vývoj tichého mladíka, který se dříve raději plížil tajnými chodbami, než aby ho někdo spatřil. Kniha je situována pro mládež, je zde i doprovodný první princův románek, ale vše hezky rozšíří nejedna šarvátka, kdy jde o holý život.

Autor nám lehce hází drobky odhalující rozuzlení a je jen na vás, zda je objevíte. Závěr příjemně připravil několik dějových zvratů. Kniha, ač součástí trilogie, funguje samostatně jako zakončený příběh a přesto dokáže čtenáře zlákat k pokračování, protože jak to tedy s Jarvim bylo dál?

Poslechnuto jako audiokniha v podání Matouše Rumla, jehož můžete znát např. z Comebacku jako Lexu. Tón hlasu sedí na míru ukřivděnému a samotářskému Jarvimu a správná intonace dokáže také hovory dalších postav příjemně posunout na další příčku, zejména pak starých žen.

05.02.2021 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Hledáte nějakou zlodějskou urban fantasy? Tak to by se vám mohlo líbit dobrodružství mladé Sancie, která je vyslána na nebezpečnou výpravu ukrást jeden drobný předmět kupeckému podniku. Během svého činu poruší veškerá pravidla a nakoukne do ukradené schránky, díky čemuž se dostane nejen k jednomu malému přátelství, ale také do hledáčku všech kupeckých podniků ve městě.

Kniha nabízí nový fantasy svět, kde vývoj šel kupředu nikoliv na poli vědy, ale rozvíjí se díky magii. Jsou totiž objeveny značky po pradávných obyvatelích těchto končin, které při správném pořadí nařizují věcem, co mají dělat. Něco jako takové magické programování. Takže třeba dokážou říkat kolům, kdy jedou kupředu, kdy mají zastavit nebo materiálu domů, že je pevný jako kámen, a tak se nemůže pod vahou nikdy zbortit.

Ačkoliv se jedná o nový svět, nesetkáte se s přehršelem nových pojmů. Zajímavostí je, že spisovatelka vložila do knihy také novou nadávku, která příjemně oživuje dění. Psáno s lehkostí, cílící na young adult čtenáře.

Děj je celkově dobrodružný a akční. Nabízí chvilky napětí, ale také oddychu, například když se do středu pozornosti dostane malý románek - ten my přijde ovšem do příběhu spíše násilně vložený. Škoda jen, že o hlavní akt se zde perou dvě témata a to záchrana (nejen) vlastního života a pátrání po tajemné rase, která na zemi značky zanechala.

Audioknižní zpracování mne velmi nadchlo, neboť pro načtení tohoto příběhu byla zvolena Jitka Ježková, má oblíbená narátorka. Tu můžete znát třeba také z Naslouchače.

13.01.2021 4 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Válkotvůrci je sbírka povídek Leoše Kyši alias Františka Kotlety. Až na dvé poslední povídky se většinou jedná o příběhy krátkého charakteru. Ač s notnou dávkou sci-fi prvků, přeci jen se jedná o povídky cílící na problémy a neřesti dnešní společnosti. Tyhle krátké ministorky jsou spíše pod taktovkou Leoše Kyši, jehož prvotní rukopis je zde zřejmý. Teprve až dva poslední příběhy dostávají onu pomyslnou Kotletovskou akci. Jako bonus je ve sbírce také ukázka z knihy Spad. Velmi oceňuji gesto, že Válkotvůrci byli během první koronové vlny uvolněni jako e-book zdarma, aby čtenáře udrželi doma při čtení.

21.11.2020 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Když vás převelí na oddělení, která má snad nejhorší výsledky v historii a máte najít nějakou holku, která vlastně ani není důležitá, zrovna dvakrát to nepotěší. Eldrik je odvolán od svého aktuálního případu v honbě za Navrátilci, kteří se chtějí z kovového města v oblacích vrátit zpět na neobyvatelnou zem. To ještě netuší, že tahle mizerná a zbytečná práce, do které je zrovna povolán, odkryje víc, než by si přál.

Start je pomalejší, ale čím více se začítáte do knihy, tím více ji začnou prolínat postupné akce. Pátráním hlavního hrdiny je nám postupně odkrýván celý svět, takže máme vše hezky na dlani a zapadá to do sebe jako dílky puzzle.

Přiznám se, že z počátku mi hlavní hrdina byl spíše nesympatický, protože všechno uměl nejlépe ze všech a měl potřebu to dokazovat. Ale naštěstí se v průběhu děje lehce mění, tvaruje a stává se příjemnějším společníkem.

Tahle dystopie buduje zcela nový svět, který si oblíbíte. Však také končí tak překvapivým způsobem, že si říkám, jestli by se na něj nedalo navázat a ještě jednou se sem vrátit.

17.11.2020 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Netradiční příběh dystopického ražení, kde překvapivě není hlavní hrdina bojující proti špatně fungující společnosti, ale naopak vy v roli diváka zdejších lidských osudů hodnotíte nastavený systém.

Svět, kde všichni patří všem, není tak potřeba zbytečných rozbrojů a když přeci jen se necítíte dostatečně v pohodě, je tady tabletka somy, která vás odnese na dalekou relaxační dovolenou ve vaší hlavě. To vše je konfrontováno s divochy, kteří zde symbolizují tradiční lidské hodnoty a fungování společnosti, jak je známe dnes.

I přesto, že téhle knize táhne pomalu na století, stále má svým čtenářům co předat. Drama nutící čtenáře zamýšlet se a hodnotit lidskou společnost, která je ve svých očích dokonalá.

30.10.2020 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Co kdyby se dějiny odehrály trochu jinak než je známe? Co kdyby čistě teoreticky Hitler válku vyhrál? Pojďme se nakouknout do alternativní reality Říše, která pohltila náš národ, rozdělila lidi na árijskou rasu a ty druhé. Odsuny neskončily a lidské osudy jsou zde tak diametrálně rozdílné. Možná by s tím někdo něco měl udělat?

Autor si pohrává s myšlenkou nadlidí, kteří vládnou zajímavým schopnostem, mimo jiné třeba telekinezi. A ono to parádně příběhově zapadá, funguje a stává se uvěřitelnou realitou tohoto prostředí.

Netradiční kniha, ve které se objevují hned dva příběhy, které se vzájemně doplňují. I přesto jsou tak naprosto odlišné, jeden akční, mrazivý, krvavý a druhý s ponurou atmosférou, nejasným osudem a napětím, co bude dál, protože jediné, co lidé mají, jsou oni sami.

Ačkoliv první příběh končí nečekaně a je opravdu akční smrští, více mne zasáhl příběh druhý, poklidný, protože co můžete dělat, když vás chtějí poslat daleko od vaší rodné krajiny mezi "vaše" lidi? Jen se děsit nejistoty budoucnosti, protože s tím, co se děje, nic nezmůžete. Právě tohle vláčení osudem a bezmocnost mne opravdu silně zasáhly a definitivně mohu říci, že pro mne se stal druhý příběh poutavějším, ačkoliv jsou oba dva tak důležité.

16.10.2020 4 z 5

Prokletá věž Prokletá věž Michaela Merglová

Když se začnou v městských stokách objevovat mrtvoly v tak znetvořeném stavu, že byste to ani nejhoršímu nepříteli nepřáli, začne to mezi zloději vřít. Ti nebožtíci totiž pocházejí z jejich řad a všechno to začne ve chvíli, kdy se v jejich hierarchii začíná probojovávat k moci ten proklatý elf. Každý se snaží zaobstarat jak umí a Kubrún se svojí partou myslí jen na útěk, zmizení v jiném městě. Jenže pro takovou kličku je potřeba spousta zlata a tu můžou najít v začarované věži, odkud se doposud nedostal nikdo živý. Jenže ji také nehodlali vykrást zloději, ale jen nějací nezkušení ňoumové, tak proč by to tentokrát jim nemohlo vyjít?
Dobrodružná výprava, v jejíž ústřední roli se objeví místo statných rytířů a dam v nesnázích partička lapků toužící po zlatě. Co dokáže mrštnost a vychytralost proti magii ne zrovna přátelského kouzelníka? To můžete zjistit v Prokleté věži, kde proti sobě stojí netradiční soupeři.
Co mne trochu mrzelo, že ačkoliv se v hlavní roli objevuje hned několik zlodějů, žádný z nich vás nedokáže nijak oslovit, dostat se vám pod kůži. Charaktery jsou takové zlomené, bez života a pro mne nejsympatičtější osobou se nakonec stal samotný elf, který pouze dokresluje příběh, neboť právě z něj jsem nějaké ty tužby, cílevědomost a touhu po životě viděla.
Příběh je pečlivě zakončen, dokonce takovým způsobem, že vás opravdu překvapí, ba přímo šokuje. Ale i přesto si spisovatelka dala tu práci, aby vytvořila skulinku, chodníček pro další možný díl, tak se nechejme překvapit, zda s bandou zlodějů setkáme znovu.

29.09.2020 3 z 5

Organická oprátka Organická oprátka Vilém Koubek

Představte si Zemi vyprahlou a zničenou z války. Ze světové války lidí proti strojům. Otázkou je, jestli jsme vůbec vyhráli, když nám zůstala nehostinná krajina pro přežití. Ale Rust si z toho nic nedělá, důležité je přežít a to vám zajistí povolání, které bude potřeba vždy - funebrák. Tedy do chvíle, než sám pro sebe začne kopat hrob, protože má být pověšen. Jenže to lidé ještě netuší, že se na to jde podívat i smrtící stroj, který by už 50 let měl hnít pod zemí, tak jako jeho další kamarádi.

Akční, místy s hororovými výjevy, kdy jsem si vzpomněla na Dead Space, ale dobře tomu dokáže sekundovat i lidská brutalita. Rozhodně pro nikoho se slabým žaludkem. Hlavní hrdina je cynik se svým zvláštním smyslem pro humor a hlavně je nesmrtelný. Tedy ne, že by ho nešlo zabít, ale situace, do kterých ho spisovatel posílá, ho přeci musely už stokrát zabít a on tu stále stojí a střílí kolem sebe.

Ono přeci jen je to jízda, kde Rustovi místy tu nesmrtelnost odpustíte. Co mne ale zamrzelo, byl překombinovaný záměr. Ty dávky informací z minulosti a o některých postavách, které se postupně linuly příběhem, byly příjemné. Jenže pak se to všechno v závěru střetlo, zvrtlo a nefungovalo.

12.06.2020 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Abych se pustila do dalšího dílu série, to mě ten první musí opravdu hodně přesvědčit a Naslouchač si takové místo u mne vydobyl. Kvalitní česká fantasy s propracovaným světem, kde hlavní hrdinka skrývá svoji identitu a ačkoliv její národ je zotročen, jí se dostane příležitosti podívat se dál než za zdi ghetta.

Dobrodružné, akční vyprávění s mladou hlavní hrdinkou, která občas svojí nerozvážností dovede vytvořit nejednoduché situace. Přes to všechno má však srdce na pravém místě a vy budete napjatě vyčkávat, jakpak dopadnou její následující kroky. Ještě že je doprovodem neohrožené pětadvacítky mužů, kteří dokážou pozvednout meč k boji, když se něco pokazí.

Jedinou věc bych vytkla a to neustále se rozšiřující slovníček pro tento svět. Ačkoliv vše má své místo a smysl, méně užívané pojmy či funkce některých věcí se můžou vytratit z paměti, protože je jich opravdu mnoho.

Za sebe doporučuji audioknižní provedení, kterého se výborně ujala interpretka Jitka Ježková. Ačkoliv nijak výrazně nemění hlasy při rozhovorech osob (pro jejich určení), přináší do audioknihy něco víc - náladu, pocity a občasnou zbrklost mladé hrdinky.

12.06.2020 5 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Kirké má před sebou neobyčejný osud, vždyť je dítětem boha a nymfy. Někdo by ji viděl užívat si a navěky hodovat po boku bohů, jenže ne vše může být tak růžové a vysněné, jak chceme. Retelling Madeline Millerové vás vezme na pouť skrze staré řecké báje a pověsti, jejichž ústřední hrdinkou se stane čarodějka Kirké.

Ač nám bohové vždy přišli jako ti, kteří mají lidi rádi a chtějí pro ně to nejlepší, opak je pravdou. Kniha pro nás vykresluje tyhle nesmrtelné bytosti jako krutá znuděná stvoření. Vždyť jsou to právě oni, kdo nechá Prométhea každý den mučit a trhat mu játra orlem. Vždyť díky nim spatřil světlo světa minotaurus. Tomu všemu bude svědky polobohyně Kirké a propluje tak s námi více pověstmi z trochu jiného úhlu, než jak je známe doposud.

Z celého jejího vyprávění můžeme cítit, jak je nešťastná, ačkoliv místy se ozve její božství a také si dokáže krutě zahrávat s ostatními. Vidíme růst malého děvčátka soupeřícího se sourozenci, větší dívku, která touží po lásce, ale i ženu a matku, která umí pečovat a starat. Díky této rozsáhlé pouti jejím životem se může stát příběh místy natahovaný, pomalý a únavný. Přesně to samé jsem cítila i ze samotné Kirké, kterou jako by štěstí míjelo. Celou tuhle atmosféru výborně podtrhuje interpretka Petra Špalková v audioknižním provedení. Navíc vás tam mezi jednotlivým pasážemi čeká příjemná hudba formou sborového zpěvu či strunných nástrojů, která vás doslova zanese na řecké ostrovy.

29.04.2020 3 z 5