Stín věcí ztracených přehled

Stín věcí ztracených
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366448/bmid_stin-veci-ztracenych-b5b-366448.jpg 4 104 104

Licanius série

1. díl >

Osud volá, cesta začíná Uplynulo dvacet let od doby, kdy byli svrženi a pobiti božští Auguři. Nadaní, kteří jim kdysi sloužili, byli ušetřeni pouze proto, že přijali Čtyři zásady povstalců, a významně tak omezili svou moc. Davian musí coby jeden z Nadaných snášet následky války, prohrané dávno předtím, než se narodil. On a jemu podobní žijí v opovržení. Ale když Davian zjistí, že vládne zakázanou mocí Augurů, uvede do chodu řetěz událostí, které všechno změní. V lese na západě se probouzí mladík zbrocený krví. Na nic si nevzpomíná, jeho osud je však svázán s Davianovým A daleko na severu se začíná hýbat dávný nepřítel, kterého všichni pokládali za poraženého.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host
Originální název:

The Shadow of What Was Lost , 2014


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stín věcí ztracených. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (20)

luculi
13.03.2024 3 z 5

Po přečtení anotace jsem čekala něco trošičku jiného. Rozhodně pro mě bylo velkým překvapením, že veliká část postav, okolo kterých se to celé nejvíce točilo, byla věkem mezi šestnácti až devatenácti lety. Takže jsem z počátku byla lehce zaražená a moje nadšení se umenšilo. Nicméně během čtení jsem tuto skutečnost víceméně začala vypouštět z hlavy a kromě zmínek, kdy autor seznamoval čtenáře s někým novým a zmiňoval se, že je tak o tři roky starší než Davian (16 let), tak jsem to ani nevnímala. Nebo jsem se alespoň snažila.

Největší problém mi však dělaly názvy. Měla jsem v nich pěkný guláš v hlavě a dokonce ani po těch víc jak šestistech stránkách jsem minimálně u poloviny tápala (kdyby byla mapa podrobnější, aby se tam místa, města a školy vlezy, bylo by to super). I u postav se často používaly dvě jména, takže to bylo hodně matoucí. Nehledě na to, že spousta z těch pojmů nebyla ani vysvětlena. Očividně šlo o pokus zachovat tajemnost pro další díly.

Mám ráda dlouhé fantasy knihy a většinou mi nevadí ani velké bichle. Obzvlášť, když za to ten příběh stojí. V tomto případě to bylo tak půl napůl. Autor rozehrál opravdu vysokou hru, ale občas děj trochu vázl. Bylo to neskutečně dlouhé a v mých očích tomu chyběla nějaká jiskra, která by mě více vtáhla do děje a mezi postavy. Něco, co by mě chytlo a nepustilo. To tady prostě nebylo. Postavy byly příjemné a sympatické, mnohdy jejich vztahy byly moc optimistické, i přes lži a tajnosti, tak jim to tak nějak naivně klapalo. Svým způsobem mi sedly všechny, největší překvapení však přišlo v podobě Elociena, to jsem vážně nečekala. Caeden mě naopak napadl už hodně dávno. V příběhu vystupuje spousta kladných postav, pak pár na pomezí, kteří jsou tak nějak na hranici dobra a zla, těch vyloženě záporných je zoufale málo.

A jak jsem říkala, v ději se rozehrává něco velkého, což se postupně odhaluje, ale pokaždé se vynoří detail, co cestu hrdinům ztíží, nějaká překážka, ukrytá pravda, proroctví a vize, přátelé i nepřátelé, minulost i budoucnost všech zúčastněných. A taky trochu cesty časem. Je to trošku zmatečné a zamotané, ale to mě na tom zajímalo asi ze všeho nejvíc. Osud, který nelze změnit, všechno je dané, ale přesto se stále snaží o nápravu.

Bohužel přišly i pasáže, které podle mě knihu zbytečně moc prodlužovaly. Někdy mě to vyloženě nudilo a musela jsem se nutit pokračovat. Třeba bitva o hlavní město byla hodně nudná, nicneříkající. Bez emocí a zápalu, nevím, jak lépe to vyjádřit. Myslím, že kdyby byla přeskočena jako spousta jiných detailů, třeba z cest a podobně, vůbec by to nevadilo. Stejně jsem si z toho nic neodnesla. A i když si dlouhé knihy užívám, vždy záleží na způsobu, jakým je text napsán. Na umu autora, jestli dokáže své čtenáře zaujmout a tak obsáhlý počet stránek dostatečně prodat. Tady to funguje jen částečně. Postavy, příběh, hlavní zápletka, všechno bylo moc fajn, ale dlouhý děj, který nedokáže při takové délce udržet pozornost je spíše na škodu. Stejně jako moc pojmů, zbytečné množství návratů do minulosti a všelijakých odboček.

evilunicorn
02.01.2023 4 z 5

Tohle je obrovská pocta všem klasickým fantasy..Ta atmosféra je nezaměnitelná,je tu doslova hromada magie a příběh má nápad. Celé je to tak nádherně zašmodrchané, že jsem zvědav jak se s tím autor popasuje ve druhém dílu! A vlastně mi to celé přijde jako takový prolog k něčemu vážně výjimečnému..


Deia
05.02.2022 3 z 5

O tejto knihe som v podstate nič nevedela. Náhodne som ju zbadala v knižnici a páčil sa mi názov, aj obálka a ešte aj recenzie boli dobré, takže som sa na ňu začala vážne tešiť. Bohužiaľ to nejak nedopadlo podľa mojich predstáv.
Do knihy som sa nejak nemohla dostať. V podstate od prvej kapitoly ma to nebavilo, nie že by to bolo vyložene zlé, len ma to nechytilo. Nepáčili sa mi postavy, všetky sa mi zdali také na jedno kopyto a dosť naivné, ich správanie mi často prišlo nepochopiteľné. Dej, tak nejak objektívne, nebol úplne zlý, systém mágie je celkom zaujímavý, to isté platí aj pre svet, len neviem... nejak to u mňa nezafungovalo. Celé mi to bolo akési ľahostajné, všetko čo sa tam stalo, čo sa stane postavám, ako to dopadne... Tiež som sa v tom občas strácala a keď sa do toho jemne začali pliesť rôzne časové roviny, tak som sa sem-tam stratila úplne. Je to škoda, kniha mala potenciál na to, aby sa mi páčila, ale už dlho som pri čítaní necítila takú ľahostajnosť a je mi úplne jedno, ako to bude s postavami pokračovať. Na niektoré veci som zvedavá, ale nie je ich až tak veľa, aby som sa hrnula do ďalšej časti.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (4. - 17. června)

04.06.2018


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Stín věcí ztracených v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených120x
ve Čtenářské výzvě6x
v Doporučených14x
v Knihotéce152x
v Chystám se číst199x
v Chci si koupit40x
v dalších seznamech3x

Štítky knihy

mýty a legendy magie akční sci-fi

Autorovy další knížky

James Islington
australská, 1981
2018  82%Stín věcí ztracených
2020  84%Ozvěna věcí budoucích
2021  87%Světlo věcí konečných