devildeny devildeny komentáře u knih

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Kniha se mi moc líbila, byla napínavá, hlavně ten konec, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Neustálé shazování mezi kolegy mi trochu lezlo na nervy, ale nakonec se to ustálilo. Dostala jsem ji jako dárek, ale ještě jsem nečetla Tatérku, takže mě trochu mrzí, že autorka musela ve druhém díle rozebírat proces z prvního dílu.

24.03.2021 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Děj knihy pěkně plynul, žádné pasáže mě nenudili, i když zápletka nebyla zrovna příjemná. Jedna informace mi tam neseděla, ale možná jsem něco přehlédla a alespoň mě to nutí nad knihou přemýšlet. Kniha ukazuje odvrácenou stránku sociálních sítí a i když to není nic nového, je dobře, že na to autor upozorňuje.

02.03.2021 4 z 5

Králova konkubína Králova konkubína Anne O'Brien

Jelikož tento žánr často nečtu, způsoby a vyjadřování v té době pro mě byly nové, avšak myslím, že jazyk, který autorka zvolila, k takové knize patří. Život Alice Perrersové byl opravdu zajímavý, v žádném případě nudný. Je to názorná ukázka, jak se cílevědomá žena dokáže dostat ze dna až na vrchol. Kniha se četla dobře, ale některé pasáže bych zkrátila, už jsem se ke konci těšila až ji dočtu. Ne, že bych v knihách lpěla na nějakých milostných scénách, ale představovala jsem si, že když příběh bude o králově milence, že přece jen některé scény z královy komnaty budou alespoň okrajově popsány. Toto mi přišlo dost odfláknuté, jak kdyby to ani nestálo za řeč. Ještě mě trochu pobavilo, že všichni vždycky pili jen víno a pivo, voda jako by neexistovala, to museli být pořád všichni pěkně nametení. :)

10.02.2021 3 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Musím říct, že se mi kniha, i vzhledem k tématu, četla překvapivě dobře. Byla napínavá a děj byl nepředvídatelný. Některým věcem, jsem úplně neporozuměla. Plusově hodnotím originální zápletku.

16.12.2020 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Další skvělé počtení o Erice. Zajímavá zápletka, jak jedna lež dokáže rozpoutat peklo. Četlo se to lehce a rychle.

06.11.2020 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Opravdu krásný příběh, co se týče slonů. Zase si jich budu vážit o něco více, lidé by se od nich mohli leccos naučit. Proto také nechápu, jak může někdo tak úžasnému tvoru ublížit jen kvůli vlastnímu zisku, vážně doufám, že takoví "lidé" se za to budou škvařit v pekle. Příběh Anthonyho Lawrence, z jehož prací autorka také čerpala, mě vážně dojal, určitě si přečtu i nějakou jeho knihu. Vzdávám hold všem, kteří se podílí na ochraně přírody. Co se týče příběhu Jenny a Alice, už jsem se v tom začínala zamotávat a nechápala, co se teda vlastně stalo. Říkala jsem si, proč dva dospělí lidé, kteří musí vydělávat a platit účty, věnují veškerý svůj čas 13ti leté holce, která chce najít svojí mámu. Pak mi ale autorka vzala vítr z plachet, protože se to celé otočilo o 180 stupňů. Nejdřív jsem byla docela zklamaná, protože to na mě bylo až moc fiktivní, ale zase se to asi vztahovalo k tomu, že co se týče vnímání slonů, existuje něco mezi nebem a zemí.

08.10.2020 4 z 5

Město zrcadel Město zrcadel Justin Cronin

Jsem vážně ráda, že jsem se v době nouzového stavu pustila do této trilogie. V těch knihách je toho tolik k zamyšlení. Trochu mě mrzí, že už to skončilo, přece jen mě ten příběh provázel několik měsíců a tak nějak už se stal mojí každodenní součástí. Když jsem se při čtení této poslední knihy ohlédla úplně k počátku knihy první, opravu mi to připadalo jako v úplně jiné době, je úžasné co všechno se od té doby událo. Překvapivě mě ve Městě zrcadel asi nejvíce bavilo vyprávění Fanninga na začátku knihy. Bohužel už mi docela vadilo, jak se autor až moc nechává unést podrobnými popisy při nějaké akci, někdy mi to připadalo spíše nepřehledné, asi je někdy méně více. Tu zvláštní realitu, kde se scházela Amy s Anthonym, bych v knize vůbec nemusela mít, protože to bylo mimo moje chápání. Autor zejména v tomto díle někdy až moc filosofoval. Také mě vůbec nebavil děj v New Yorku s Nulou a našimi hrdiny. S koncem jsem však nadmíru spokojená, měla jsem husinu a málem ukápla i slza, takže ve finále hodnotím pozitivně. Amy, budeš mi vážně chybět.

06.10.2020 4 z 5

Dvanáctka Dvanáctka Justin Cronin

Opět jsem se nechala unést fantazií Croninova světa. Vážně se mi líbí, jak se dokáže dostat postavám až na dřeň. Začátek knihy je zase z doby předtím, resp. tentokrát v době kolem roku 0. Autor nám více přibližuje, jak nastalou viráckou situaci prožívali různí lidé v USA, a to by nebylo, aby všechno nebylo propojené i s postavami v prvním dílu. Pamatovat si všechna jména z první i druhé knihy byl pro mě občas oříšek, ale myslím, že to důležité, co chtěl autor sdělit, jsem zachytila. Další část knihy se opět vrací k našim zbývajícím přátelům z knihy první. Zde nám je předkládán pohled zase na jiné společenství přeživších, než jak jsme byli zvyklí např. z Kolonie. Řekla bych, že co se týče Domoviny, autor se dost inspiroval koncentračními tábory. Myslím, že tato kniha je mnohem drsnější, než první a je v ní mnohem více sexu.

25.08.2020 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Po druhém dílu už jsem nebyla tak nadšená do čtení dalšího, ale poslední kniha si mě opět získala. Konečně jsem pochopila pravý důvod toho všeho, kterému jsem z prvních dvou knih pořád úplně nerozuměla. Musím uznat, že to byl vážně zajímavý nápad. Ráda bych věřila, že to mělo nějaký smysl, protože lidé v silu se chovali jako všude jinde na zemi - majetnicky, sobecky, fanaticky. Otázka zní, jestli se dokáží změnit a využít šance na nový život jiným způsobem. Mrzelo mě, že ne úplně všechny moje oblíbené postavy se dočkali závěru, ale konec knihy se mi moc líbil, až jsem z něho měla na krajíčku.

29.07.2020 5 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Knihu jsem nyní četla znova po 10 letech. V r. 2010 jsem si ji vybrala v knihkupectví spíše náhodou, podle pěkné obálky a zajímavé anotace. V té době jsem byla tímto žánrem nepolíbená a pamatuji si, že jsem ji četla hodně dlouho na etapy a spíše ze zvědavosti a povinnosti, když už jsem ji pořídila. Matně jsem si ještě pamatovala základní zápletku, ale detaily už se z mysli vytratili časem, navíc jsem netušila, že se jedná o trilogii, takže mi tenkrát připadala taková nedokončená. Využila jsem situace, kdy byly zavřené knihovny a znova se do ní pustila. K tomu mě povzbudilo i zdejší vysoké hodnocení, při kterém jsem se zamýšlela, jestli jsem tenkrát přece jen něco nepřehlédla. Při čtení pro mě bylo zarážející, že, i když si o sobě člověk myslí, že po 10 letech je pořád stejný, není tomu tak. Za tu dobu už jsem přišla tomuto žánru na chuť a musím říct, že toto je pro mě jedna z nejlepších post-apo knih. 1. část knihy jsem doslova žrala, i když se to tvářilo, jako psychologický román, 2. část z kolonie pro mě byla méně záživná kvůli všem těm jménům a stále stejnému místu děje, ale pochopila jsem, že bylo důležité ty hlavní postavy blíže poznat kvůli následnému ději, 3. část knihy byla jízda, miluju tento typ "roadtrip" románů. Navíc motivace cesty byla obrovská a rozhodně to nebyla žádná procházka růžovým sadem. Jako u všech post-apo je kniha jaksi znepokojující, i vzhledem k tomu, co se zrovna děje v této době, ale člověk to musí brát trochu s nadhledem a čtení si užít. Těším se, jak mě překvapí druhý díl.

23.07.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Musím uznat, že byla hodně čtivá, takže jsem ji měla rychle přečtenou. Ale série s Erikou mě asi chytla přece jen víc. Ještě jednou bych musela přečíst spojení velké masité rty a asi bych vrhla, nemám ráda, když autoři pořád dokola v knize opakují nějaké výrazy, což se tady stávalo hodně často. Někdy je méně více.

24.06.2020 3 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Je pravda, že příběh je oproti první knize o dost slabší. Donald, Thurman i Anna pro mě byly naprosto nesympatické postavy. Asi jsem vznik sil pořád úplně nepochopila, nějaké stroječky jsou pro mě nepředstavitelné a přemýšlení Thurmana ani Donalda mi nepřipadá normální. Naštěstí to zachránila cca druhá polovina knihy, tedy když začal příběh Jimmyho a nakonec se to pěkně propojilo tam, kde skončila kniha první.

04.06.2020 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Rozjezd knihy byl takový pozvolný, ale chápu, že nám autor nejdříve chtěl nastínit, jak to v Silu všechno funguje a ukázat nám pár příkladů porušení zákonů a čištění. Když jste si začali postavy pomalu oblibovat, najednou se všechno zvrtlo. Na povrch vylezla zkorumpovanost IT, především nového starosty. Jules jsem hodně fandila a její postava mě nezklamala. Od druhé půlky se kniha parádně rozjela, akorát některé pasáže mi připadaly moc rozvleklé a já byla zvědavá, co se bude dít dál zajímavého, takže jsem některé odstavce přeskakovala. Konec jsem vážně nečekala, to byla bomba. Těším se, co se dozvím v dalším díle o zkáze lidstva, která tady byla vysvětlena jen okrajově.

18.02.2020 4 z 5

Zuřivost Zuřivost Sandra Brown

Krimi linka mě bavila, i když to občas bylo trochu překombinované. Představa, že někdo s takřka neomezeným množstvím peněz vám může jen tak zničit celý život, je hrozná, ale věřím, tomu, že se to klidně může stát. Bohužel Trapper mi nějak nepřirostl k srdci, jeho chování mi připadalo nepřirozené. Milostná linka mě nijak nenadchla, erotické scény mi do děje neseděly, ale je pravda, že Sandru už jsem dlouho nečetla, takže jsem si asi odvykla na tento styl psaní.

18.02.2020 3 z 5

Vlčí mluva pro pejskaře - O alfa samcích, dominanci a jiných populárních omylech Vlčí mluva pro pejskaře - O alfa samcích, dominanci a jiných populárních omylech Elli H. Radinger

Pěkně sepsané poznatky o vlcích a psech z pera odborníků, kteří pozorují vlčí chování desítky let a kteří mají zároveň psího kamaráda, takže mohou jejich chování porovnávat. Psi už s námi žijí tolik let, že lidé kolikrát zapomínají, že veškeré psí pudy vycházejí z vlčích genů a snaží se je mermomocí polidšťovat. Z vlčího chování bychom si v lecčems mohli brát příklad, ke svojí rodině se chovají opravdu hezky a s úctou. Připadalo mi, že některá témata se v knize opakuji, akorát trochu jinak podaná a jedno téma, které mě zajímalo, jak to vlastně u vlků je, bylo nedokončené a nevysvětlené. Nejlepší byly vsunuté příběhy z pozorování vlků, ale také se mi líbilo, že autoři nezastávají pouze striktní výchovu psa, ale poukazují na to, že pes je také živý tvor s vlastní myslí a nemusí vždy všechno udělat přesně tak, jak zrovna chceme my, aniž by to znamenalo, že nás nerespektuje.

21.01.2020 4 z 5

Smečka Smečka James Patterson

Knihu jsem dostala jako dárek. I když je to trochu jiný žánr, než jaký běžně čtu, překvapilo mě, jak je kniha čtivá. Od tohoto autora to byla moje první kniha a myslím, že nebude poslední. Popisy vyšinutých zvířat se mi líbily, nejvíce o šimpanzovi Atilovi. Dobře, poslední část byla trochu přitažená za vlasy a nebavila mě jako první část, ale myšlenka, že by většina lidí raději zemřela, než se vzdala všech výdobytků dnešní doby, je docela poučná, i když neřešitelná. Myslím si, že nemůžeme po autorovi žádat přesné řešení a odpovědi, protože si myslím, že ani my sami je neznáme, pokud by podobná situace nastala. Proto ten konec k zamyšlení...

09.01.2020 4 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Očekávala jsem trochu jiný děj knihy, resp., že linka o soužití s vlky bude ta hlavní. Jedná se spíše o rodinné drama, ale stejně mě nejvíce bavily pasáže týkající se vlků. Každopádně téma vybrané autorkou respektuji, je to velký doják. Rozhodnutí odpojit někoho z rodiny od přístrojů musí být jedno z nejtěžších v životě.

27.12.2019 4 z 5

Hodná holka Hodná holka Mary Kubica

Skvělý psychothriller, ne nijak zvlášť brutální, spíše psychologický. Bavila mě postupně se rozvíjející psychologie všech postav. Myslím, že to autorka neměla úplně jednoduché, když v knize často přeskakuje mezi postavami a mezi předtím a potom, ale vcelku to tvořilo komplexní a napínavý příběh. S takovým zpracováním, kdy se už ze začátku knihy dozvídáme část konce, ale okolnosti nám zůstanou zatajeny až do konce knihy a s tématem, kdy mezi únoscem a obětí může vzniknout vztah jsem se ještě nesetkala, takže to pro mě bylo opravdu zajímavé čtení. A konec byl pro mě nečekaný.

09.12.2019 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

(SPOILER) Za případ Josef Ek dávám 3*, za případ Lýdie 4**. Nemohu, než to takhle rozdělit, protože mi to připadalo jako dvě odlišné knihy. Oba případy spolu samozřejmě souvisí, spojuje je zapojení hypnotizéra Erika a komisaře Joony Linny. Bohužel první část, kde se řešila vražda rodiny mě moc nebavila, problémy Erika a jeho manželky Simony mi spíše lezly na nervy, ani jeden z nich mi nebyl sympatický. Erika jsem si představovala jako upoceného tlusťocha závislého na lécích. Divila jsem se, proč se autor nezaměří spíš na Joonu. Pak se to úplně obrátilo poté, co Erik začal vzpomínat na minulost. Tady mi autor vzal vítr z plachet a veškeré předsudky vůči Erikovi a Simoně se rázem rozplynuly. Prostředí hypnoterapie a celkově psychologie těchto narušených osob mě velmi zaujala, protože mě toto téma zajímá. Bohatě by mi vystačilo, kdyby kniha byla jen o případu Lýdie/Benjamin.

22.11.2019 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Propracované vyprávění o odříznutí Islandu od okolního světa. Ze začátku mě nebavilo rozebírání politiky, ale ono to bez toho nejde, když jde národ do kelu. Otevírají se zde otázky existenční - nedostatek potravin pro všechny obyvatele, obrací se postavení ve společnosti, kdy zemědělci jsou rázem nejvyšší třídou, problematika národnosti a rasismu, co dělat s cizinci, kteří nestihli před kolapsem odcestovat…no, člověk nechce ani pomyslet, kdyby se něco takového stalo u nás, alespoň, že nejsme na ostrově…

15.11.2019 4 z 5