Dela111 Dela111 komentáře u knih

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Stejně jako předchozí kniha Lenky Chalupové Kyselé třešně i novinka Páté jablko je úchvatný propracovaný román s dramatickým dějem.
Rodinná sága se odehrává v poválečné době od února 1946 do února 1950, tedy v těžké době plné změn, které mnohým ničily život. Rychle se měnící politická situace měla velký vliv na všechno.

Příběh vypráví o osudech členů sadařské rodiny z Předmostí u Přerova. Francovi vlastní ovocný sad a sadařské řemeslo je živí už několik generací. Každý z nich se s nastupujícím komunismem vyrovnává jinak, někdo se vzepře, někoho okolnosti přinutí plout s proudem.
Žádný politický režim však nedokáže s rodinou zamávat tolik jako oni sami, jejich zamotané vztahy, touhy a nedodržené sliby. A právě nenaplněná očekávání a bolestná zklamání jsou tím, co rodinu drtí snad víc než nastupující komunismus a vedou příběh k dramatickému konci.
V románu se setkáme i s jednou postavou z předchozí knihy Kyselé třešně. Občas použité nářečí připomíná, kde se děj odehrává.

Na pozadí příběhu je dobře vykreslená politická a společenská situace, rychle probíhající změny, zoufalství a nespokojenost části obyvatel, kterým stálý přísun nových vládních nařízení obrací život vzhůru nohama. Autorka výborně zachytila jak atmosféru té doby, tak i hloubku lidského osudu se všemi dobrými i špatnými rozhodnutími.

Páté jablko obsahuje jeden z těch příběhů, které čtenáře zasáhnou a přemýšlí nad osudy postav a tady i nad dobou, ve které se vše odehrává.
Ráda doporučuji, já jsem se od příběhu nedokázala odpoutat a přečetla jsem ho během jednoho dne. Pro mne to byla jedna z těch knih, které si vychutnávám od první do poslední stránky.

03.02.2022 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Rychlopalbu bych označila za totální relax. Přesně tím pro mne tahle detektivka s thrillerovými prvky a pořádnou náloží humoru z domácího prostředí byla.
Toto je přesně ten mix, který si vychutnám - detektivka s kvalitní a věrohodnou zápletkou, spousta ironického, místy i drsného humoru a vůbec nevadí, že je občas i hodně jednoduchý ;-) a sympatický hlavní hrdina. Tady je to obyčejný pořádkový policista, který se na své cestě za pravdou a spravedlností řídí heslem, že účel světí prostředky, takže se na nic neohlíží, poruší hromadu různých zákonů a vedlejší ztráty také nejsou zrovna zanedbatelné, ale přesto je lehké si ho oblíbit.
Rychlopalba je vynikající osvěžující oddechovka.
---
"Vážně jsem doufal, že po mně nebude chtít, abych začal hledat dvanáctiletou holku, nad kterou se zavřela voda skoro před rokem... Nejsem přece žádný detektiv. Jsem obyčejný pořádkář... Píšu pokuty, kontroluju občanky, mlátím drbany. Víc po mně nechtějte."
---
"Rozkročil jsem se, popadl pajcr oběma rukama a rozmáchl se. Okenní tabule explodovala v gejzíru střepů. Obouruční bekhend, herní základ každého bytaře. Je to tak milé děti: wimbledonský pohár nezískáte sezením doma. Získáte ho tak, že budete pilně trénovat a pak se vloupáte ke Kodešovi a ten pohár mu čmajznete."

03.07.2021 5 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Závity ulit obsahují jednoduchý předvídatelný příběh a ačkoliv je to spíše čtení pro ženy a já si podobné věci vybírám zřídka, přečetla jsem to nadšeně na jeden zátah. Problémy, se kterými se hlavní hrdinka potýká, jsou ze života a autorka vše líčí lehce, s vtipem a ironií, mockrát jsem se při čtení usmívala.
Je to taková osvěžující nenáročná četba, troufám si tvrdit, že dokáže i zvednout náladu :-). Doporučuji jako skvělou oddechovku.

11.05.2021 4 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Zjednodušené shrnutí celého obsahu knihy - paní Květa byla extra magor... ;-)
Teď vážně - Doupě je velmi zvláštní, téměř komorní příběh o osamělosti a touze naplnit svůj náhle prázdný život. Mimo tu hlavní jsou zde ještě další dvě velmi krátké příběhové linky. Všechny spojuje motiv nešťastných osamělých žen.
Přestože vyprávění je spíše strohé, celé je to neveselé a mimo osamělosti je tu výrazný motiv smrti, kniha čtenáře upoutá a zasáhne a je těžké se od ní odtrhnout.

27.02.2021 4 z 5

Spící nymfa Spící nymfa Ilaria Tuti

Spící nymfa není tuctová detektivka, spíše bych ji označila za román s detektivní zápletkou. Ilaria Tuti používá velmi bohatý barvitý jazyk a tak její vylíčení nádherných italských přírodních scenérií je až poetické. Popisy horských masivů, travnatých plání a průzračných vod působí úžasně živě. Vyšetřování dávného zločinu z války vede policii k národu žijícímu ve Val Resia, který má svoji historii a tradice.

Teresa je stále svérázná a ostrá komisařka, ale zároveň se svojí nastupující nemocí je zranitelná. Je tak sympatická, že jsem se o ni bála a přála jí, aby ji paměť nezklamala. Marini se vší svojí vnitřní rozervaností je složitá a zajímavá postava. Jsou každý jiný, ale obráceně než by se čekalo. Teresa, věkem by mohla být Mariniho matka, je rázná a občas vulgární, mladý Marini je vážný, slušný a hloubavý. Baví mě sledovat, jak se vyvíjí jejich vztah, jak se občas špičkují a zároveň si k sobě vzájemně pomalu ale jistě vyšlapávají cestičku.

Není to čtení pro ty, kteří hledají detektivku či thriller s rychlým spádem. Tento příběh nadchne ty, kteří ke kvalitní zápletce ocení i skvostné popisy krajiny, kteří si vychutnají vynikající vykreslení hlavních postav a spolu s řešením záhady budou sledovat i jejich osobní problémy a trápení.
90%

07.02.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

"Každý národ má své jizvy, každý národ něco ze své historie skrývá."

Ruta Sepetys opět vybrala zajímavý námět - Španělsko za diktatury generála Franca a jedno zvlášť odporné tajemství té doby. Tento příběh na osudech několika postav vykresluje těžké období v této zemi, je tu zachycena atmosféra v Madridu v době totalitního režimu. Dobře vyniká protiklad krásné země v létě prozářené sluncem, luxusní hotel a proti tomu obyvatelé žijící na pokraji bídy. Stejně tak vyniká rozdíl mezi bohatými spokojenými turisty a místními lidmi plnými obav.
Je to i příběh jedné osudové lásky, ale není to naivní romantická kniha. Je to především historický román o lidském utrpení, strachu, odloučení, ale i o odolnosti.

Mlčící fontány bych zařadila mezi velmi dobré knihy a přečtení doporučím, už jen proto, že padesátá leta ve Španělsku jsou pro většinu z nás "španělskou vesnicí", ale přiznávám, že jsem očekávala víc. Po předchozích knihách autorky jsem čekala děj, který mě ohromí, vyprávění, které mě k sobě připoutá, ale to se nestalo. Mít vysoká očekávání se holt občas nevyplácí, ale čas strávený s touto knihou určitě není ztracený.

29.11.2020 4 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Děvčátko není klasická detektivka, jde spíš o pořádné psychologické drama s motivem pomsty. Ten příběh je tak drsný, že čtení až bolí.
Kniha má vynikající a zároveň nervydrásající děj, obrovský spád a obsahuje neuvěřitelnou nálož bezmoci...
Výrazy jako čtivé a poutavé tady tak úplně nestačí. Od tohoto příběhu se prostě neodtrhnete, na začátku vás pohltí a na konci vyplivne s pořádně pocuchanými nervy.
Doporučuji, ale je to těžké čtení...

11.10.2020 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Stejně jako ostatní díly této série je i tento akční, napínavý a neuvěřitelně vygradovaný v závěru. Jako vždy je tu i pořádná porce krutosti, ale zároveň je to tak dobře napsané, že příběh se čte jedním dechem. Carter tohle umí, jeho styl je mimořádně svižný a poutavý.
Autor opět využil svých znalostí z předchozí praxe a jeho rozebrání psychologie pachatele nebo třeba i popis působení adrenalinu v těle je nadstandardní.
Tento díl bych neoznačila za nejlepší ze série, ale stále si zaslouží vysoké hodnocení.

11.09.2020 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Toto je jeden z těch příběhů, kde od začátku známe i pachatele, takže sledujeme nejen postup vyšetřovatelů, ale i jednání únosce.
Život nejen že není spravedlivý, ale někdy je tak krutý, že i slušný člověk zahnaný do kouta a zdrcený žalem může udělat něco extrémního a sklouznout za hranu zákona. Výjimečně můžu říct, že jednání pachatele jsem sice neschvalovala, ale naprosto chápala.
V tomto emotivním příběhu se autorovi podařilo výborně popsat psychologii jednotlivých postav. Závěr je pořádně vygradovaný a přitom stále uvěřitelný. Hodnotila bych jako jeden z nejlepších dílů, které jsem dosud ze série četla.

24.09.2019 5 z 5

(SPOILER) Audiokniha
Už podruhé v krátké době obdivuji, jak nějaký spisovatel dokáže napsat strhující napínavý příběh a stačí mu k tomu jediná postava. Tady jde o devítiletou holčičku, která se ztratí na výletě v lese. Chtěla si jen odskočit a pak se co nejrychleji zkratkou vrátit k mamince a bráchovi...
Popis jejího nekonečného bloudění rozsáhlým lesem, kdy dostává žízeň, hlad, je jí špatně a postupně se propracovává k celkovému selhání organismu, je maximálně autentický. Výborně je popsáno dětské myšlení, pocity, určitá naivní statečnost a víra v pomoc. K tomu ta nekonečná dětská fantazie...
Tady není potřeba žádných příšer a přesto je to pořádný horor!

15.12.2023 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Když jsem sáhla po tomto thrilleru, přesně jsem věděla, co chci - po četbě minulé knihy jsem potřebovala jednoduchý napínavý příběh pro ženy a to jsem také dostala.
Hlavní hrdinka je poněkud zvláštní líná osoba, která o sobě tvrdí, že není blázen, že je jen trochu posedlá. Je stalkerka, závislá na Instagramu, kde ze sebe dělá někoho, kým rozhodně není. Deset let žije s pocitem křivdy a když potká tu, která podle ní zničila celou její rodinu, velmi rychle vymyslí plán pomsty. On tedy není vůbec dokonalý, spíš naopak, ale nenávist a touha po zadostiučinění se v tu chvíli pro ni stává tím nejdůležitějším.
Tohle bylo dokonce o něco lepší než jsem čekala, námět pomsty v tomto podání sice není nijak originální, ale ten příběh má spád, je čtivě napsaný a rozuzlení je překvapivé. Někomu se konec líbí, někomu ne, ale je přesně takový, jaký se u podobných thrillerů dá čekat.
3,5*

27.08.2023 4 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

(SPOILER) KOMENTÁŘ PROZRAZUJE NĚCO Z DĚJE, NE VŠAK PACHATELE
Tady půjdu hodně proti proudu, ale pro mne už tohle není. B. A. Paris píše napínavé příběhy pro ženy, které sice nejsou nijak originální, ale většinou jsou poutavé a čtivé. Vězeňkyně však obsahem více než thriller připomíná červenou knihovnu, je to takový stokrát ohraný dějově jednoduchý až hloupý příběh, velmi předvídatelný, jednoznačně nejslabší z knih této autorky.
Hlavní hrdinka Amelie je typická postava romantických knih - sama na světě, bez peněz, několik dní i bez domova, samozřejmě se dostane do nebezpečných situací, noví přátelé jí umírají a tak se může spolehnout jen sama na sebe. Vše co Amelie zažije, postavy kolem ní, posléze trochu překombinované rozuzlení a to, jak se vyřeší její finanční situace i úplný závěr, opravdu vše je jedno velké trapné klišé hodné staré dobré červené knihovny. Tohle fakt vypadá jako by se právě její četbou autorka inspirovala, je to celkově taková hloupost...
Pro mne už knihy B. A. Paris asi nebudou, toto není její první slabší kousek a čtenářský vkus se mění...

28.05.2023 2 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Kořist má výborně vystavěnou zápletku a velmi dobře propojené žánry horor a thriller, přičemž duchařina tu hraje prim.
V jedné dějové lince sledujeme záchranáře, kteří hledají pohřešované turisty, v druhé, časově o týden dříve, čteme jaký adrenalinový výlet tito lidé podnikli a jaké hrůzy zažili. Dále sledujeme radarovou stanici a záhady, ke kterým tam dochází. Pak tu máme ještě jeden dům, kde se také dějí podivné věci a jednu dávnou tragédii. Při rozuzlení vyjde najevo, jak famózně to vše autorka propojila.
Celé je to napínavé, tajemné a strašidelně mrazivé počteníčko a není to jen tou islandskou ledovou pustinou. Tohle je duchařina jak se patří ;-).

05.04.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Klasický trojúhelník - jeden muž, dvě ženy - manželka a milenka. Podobné "souboje" často nemají vítězů, někdy všichni zúčastnění končí jako poražení...
Kniha přináší vhled do vnitřních světů obou žen, které se ve vyprávění střídají. Věcný popis situace z pohledu každé z nich a emoce, které tady nemůžou chybět, jsou vzájemně dobře vybalancované, takže si celý příběh zachovává reálnou polohu.
Jde o poutavě napsanou jednohubku, čtenářky podobných příběhů by neměly tuto knihu vynechat.

25.01.2023 4 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Román Honzlová mimořádně autenticky vykresluje prostřednictvím hlavní hrdinky život a atmosféru v Československu padesátých let 20. století. Janě je pouhých jednadvacet let, ale ze svého platu členky souboru národních písní živí sebe, matku i mladší sourozence. Už také dobře ví, co kde říkat, co ne, na koho si dávat pozor, zkrátka jak se pohybovat v profízlovaném kolektivu. Přesto její postava na začátku knihy oproti konci působí ještě částečně naivně a vesele.
Smutný příběh se odehrává během jednoho horkého letního měsíce, ale tu dusnou tíživou atmosféru tu způsobuje tehdejší politická situace, bezohlednost a trestuhodná nedbalost, deformované mezilidské vztahy a život v obavách a strachu.
Kniha je mimořádně zdařilá, jistě i proto, že do ní autorka vtiskla spoustu vlastních zkušeností, zážitků a pocitů. Tohle vynikající vyobrazení tehdejší společnosti si bezesporu zaslouží 5*.

Poslouchala jsem audioverzi v naprosto skvělém podání Jany Paulové. Mnoho knih je načtených výborně, ale tady je přednes tak famózní, že umocňuje zážitek z knihy. Kdybych měla hodnotit umělecký projev a dojem z načtení knihy, tak tady dám 10* :-).

30.04.2022 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Předpokládala jsem, že autobiografie Má cesta za štěstím bude krásná, ale toto zpracování dalece předčilo všechna má očekávání. Celá biografie - text, stovky fotografií, rozsah, formát i vazba - je luxusně provedená. Toto vydání je hodno umělce, o kterém vypráví.

Žádná z dříve vydaných zpěvákových biografií se s touto nemůže rovnat, zdaleka nedosahují takové úrovně. Karel Gott tady nejen ze svého profesního, ale také ze soukromého života poodhalil opravdu hodně a nemyslím jen tu spoustu poprvé zveřejněných fotografií, ale především mnoho dosud nepublikovaných skutečností. Je cítit, že je to psáno s obrovskou upřímností, láskou a pokorou ke svému publiku.

Celou autobiografii jsem ode dne vydání postupně pročítala a prohlížela až do minulého víkendu, kdy jsem zavřela poslední stranu. Gottovy písničky patřily k prvním, které jsem slýchala a provázely mne celý život a budou provázet i dál :-). Nebylo a není slavnějšího českého zpěváka. Tato kniha jej ukazuje nejen jako vynikajícího profesionála, ale také jako úžasného člověka.

06.09.2021 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Podle vysokého hodnocení jsem očekávala, že se mi bude příběh líbit, ale i tak Mlýn má očekávání ještě předčil. Pro podobné příběhy mám slabost, takže jsem si četbu užila.
Je to fascinující příběh, jehož námět čerpá ze skutečné události. Pro dva bratry představovalo splnění slibu daného otci celoživotní závazek, jehož splnění podřídili vše. Nepohnulo s nimi ani narukování k PTP, věznění, mučení ani psychiatrická léčebna. Oba hlavní hrdinové byli svým způsobem podivíni, ale já jsem si je oblíbila, sledovala jejich většinou hodně těžký život a fandila jim, aby dokázali to, co bylo pro ně nejdůležitější.
Příběh je spíše smutný, přesto se tu najde dost humorných pasáži a já se několikrát rozesmála.
Oceňuji dobové citace z novin, jejich délka byla akorát a vhodně přiblížily atmosféru konkrétní doby.
Tento román si rozhodně zaslouží pozornost a já ho nadšeně doporučuji. Mimo zážitek z četby mám tip na výlet - Hoslovický mlýn. :-)

30.04.2021 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Tady budu jen chválit, prostředí je výborně popsané, promyšlený děj se plynule odvíjí a jsem spokojená i s rozuzlením.
Místem dění je australský venkov dlouhodobě sužovaný suchem, takže hutná atmosféra je zajištěná ještě před zločinem. Mimo vyšetřování vražd ze současnosti se tu o slovo výrazně hlásí minulost. Děj je proložený vzpomínkami na událost, kterou tu před více než dvaceti lety policista Aaron zažil a která stále čeká na objasnění...
Sucho je román, detektivka a thriller v jednom. Pokud někdo umí tyto žánry spojit, bývá to vynikající četba a to se tady stalo.

05.09.2019 5 z 5

Budu ti nablízku Budu ti nablízku Michael Robotham

Mé čtenářské thrillerové srdéčko opět zaplesalo, další díl návykové série jsem si vychutnala od první do poslední stránky. Tady bych zase mohla začít hýřit hromadou zasloužených superlativů k thrilleru Michaela Robothama, ale jen bych se opakovala.
Mimo hlavní zápletku je tu i přiměřená porce novinek ze soukromí Cyruse a Evie. Na scénu přibyla i postava Cyrusova bratra Eliase. U tohoto dílu bych upozornila, že kdo nečetl předchozí, asi nebude úplně správně chápat postavu Evie.
Vyprávění je podané střídavě z pohledu Cyruse a Evie, přičemž prvnímu se dostává logicky prostoru o něco více.
I tento díl představuje originálně napsaný psychothriller s výborně vystavěnou zápletkou, se správnou dávkou napětí a pořádně vygradovaným závěrem.
S nadšením doporučuji.

02.12.2023 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Tento thriller jsem původně nechtěla číst, podobných věcí už jsem četla dost a už o ně ani nemám moc zájem. Jak však přibývalo nadšených komentářů a vysokých hodnocení, neodolala jsem a bohužel jsem se nemýlila, tohle není nic nového.
Naprosto souhlasím s komentářem Mandlevest, thriller je v podstatě nereálný, ale je napsaný tak poutavě, že spousta čtenářů ho dá na jeden zátah.
Kdybych nic podobného dosud nečetla, pravděpodobně bych teď hýřila v komentáři superlativy, mezi podobnými příběhy odehrávajícími se v domácnosti za tzv. zavřenými dveřmi je tento skutečně čtivý se svižným dějem. Právě to ocením v hodnocení, přestože námět je mnohokrát ohraný a děj směšně předvídatelný. Už po přečtení anotace jsem věděla o čem to asi bude, dokonce bych mohla jmenovat thriller, který je v podstatě totéž v bledě modrém.
Doporučuji těm, kteří podobné thrillery dosud nečetli, budou spokojení. Všem ostatním doporučím jako dobrý relax, pokud chcete vypnout a nevadí vám číst dokola podobné věci.
3,5*

18.10.2023 4 z 5