Dancaa1

19841984G. Orwell (pseudonym)

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější, ne-li mezi úplně nejlepší knihy, které kdy byly napsány. Četla jsem ji již 3x a rozhodně to nebylo mé poslední čtení. Pokaždé najdu v knize něco jiného, čeho jsem si předtím nevšimla nebo tomu nevěnovala pozornost. Je to kniha plná inteligence, lidskosti i nelidskosti a emocí. S hlavním hrdinou jsem se dokázala při čtení ztotožnit - je to tak moc lidská postava a to ho dělá zranitelnějším a "atraktivnějším". Toto je něco, co by si měl každý povinně přečíst a zamyslet se. Myslím, že u něčeho takového musí všem naskákat husí kůže. Prostě neskutečné!

05.04.2020

Prokletý krajProkletý krajMichaela Klevisová

Bylo to skvělý! Moc za tento příběh děkuji! Bylo to jiné, ale právě tím to asi bylo tak skvělé. Čekala jsem další detektivku, ale tohle byl příběh o hledání vlastních kořenů s kapkou “detektivní” zápletky. Z příběhu lze vidět, že napsat toto, muselo dát mnohem více práce a je zde krásně vidět jakým stylem autorka píše (a jak krásně umí používat jazyk). Lidové pověry smíchané s méně známými historickými fakty tohoto zapadlého kraje dělají z knihy přesně tu knihu na dlouhé (pod)zimní večery.

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Kateřina Tučková mě velmi mile překvapila. Knihu jsem si již delší dobu chtěla přečíst, ale zároveň jsem její přečtení dlouho odkládala a možná je to dobře. Myslím, že před pár lety by mě kniha takto nenadchla.
K tomu, abych se do tohoto brouzdání archivy a hledání odpovědí na otázky zabrala, jsem musela nejprve sama okusit, jaké to je, když k různým akademickým pracím je třeba vyhledat dostatečné množství informací a jaké to je, když se před člověk postupně otevírá zcela nečekaný příběh, který se spojuje do jednoho nepředvídatelného celku. Toto mě na knize velmi bavilo! Věřím, že někomu se právě toto líbit nemusí a může mu to připadat zdlouhavé, ale na tomto hledání odpovědí kniha spočívá. A k tomu jako bonus - silný a emotivní příběh z drsné, ale krásné krajiny Bílých Karpat.
Já jsem nadšena a hned již uvažuji nad čtením dalších knih od Kateřiny Tučkové.

21.08.2020

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Moje první kniha od paní Klevisové a byla jsem v takovém napětí! Tento styl detektivky z našeho známého prostředí je velmi příjemnou změnou, která je ve změti všech Keplerů a Nesbů u mne velmi vítána. Doporučuji!

26.09.2021

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Krásně napsaný a čtivý příběh, i přes témata, která se tváří jakoby tam byla náhodou (rasismus, zloba, násilí) je to příběh, který Vás chytne za srdce!
První polovina knihy je taková, že pokud nevíte, co od knihy očekávat, tak můžete být zklamaní a musíte se ji prokousat. I přes to, ale je první polovina velmi emotivní a milé vyprávění z pohledu dětí, které postupně v průběhu knihy dospívají. Mění se jim názory, povahy, ale stejně je to něco naprosto kouzelného! Takové knihy mám moc ráda a děkuji za ni!

04.02.2020

AdventAdventGunnar Gunnarsson

Advent je kniha o překonávání sebe sama. Touha vzepřít se přírodě a přírodním živlům. Je také o touze pomoci bezbrannému. Hlavnímu hrdinovi dělají po celou dobu příběhu společnost pes a beran. Gunnarsson tyto společníky popisuje jako ty nejlepší, které člověk může mít. S tím já naprosto souhlasím, i když jsou vaši společníci chlupatí, tak to neznamená, že by byli horší a museli bychom se díky tomu cítit sami, i oni mají duši, ne-li větší než někteří lidé.
V dnešní době virové je tento příběh pohlazením po duši. A i tak je tento příběh podobný dnešní době. Letos mělo spousty lidí různé plány, které jim byly ale nakonec zrušeny. Lidé se museli proto vzepřít a najít plány jiné, najít alternativy. To, že nám něco nevyjde, tak hned neznamená, že nemůžeme své plány a přání i přes to dotáhnout do konce. To je srovnatelné s hrdinou tohoto příběhu, nevzdá se. Málo kdo z nás si asi umí představit, že by vystavovalo svůj život záchraně ovcí v drsných horách, ale i přesto je tento příběh zasaditelný do dnešních pocitů.
Pokud jste dočetli až sem, tak Vám přeji krásné Vánoce a přečtěte si tuto knihu! Možná vám změní pohled na dnešní svět a neštěstí v něm!

23.12.2020

PopravčíPopravčíChris Carter

Tohle bylo geniální! Předčilo to veškerá má očekávání a rozhodně se k Hunterovi někdy ráda vrátím!

29.06.2020

Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Kniha je velmi zajímavá svým širokým záběrem. Je velmi srozumitelná, jak pro laickou veřejnost, tak i pro ty, kteří se této problematice hlouběji věnují například ve svém studiu.
Pro další čtení v podobném duchu a v odborném provedení (čte se také velmi dobře) mohu doporučit knihu od Roberta Dunbara - Příběh rodu homo.

30.05.2020

CizinecCizinecArno Strobel

První část příběhu byla napínavá, čtivá a čtenář nevěděl komu má věřit. Ale ten konec? To byla již překombinovaná slátanina.

08.06.2020

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Tuto knihu jsem bohužel nedokázala dočíst, příběh mě nudil a ani moc vtipné mi to nepřišlo. Šla jsem číst Hartla s pocitem, že to je dnes in a všichni ho milují, tak proč by se mě takové lehké čtení celkem o ničem nelíbilo, když mám takový typ knih ráda. No, bohužel nelíbilo, je to opravdu o ničem. Třeba se ke knize v budoucnu vrátím nebo zkusím jinou ''Hartlovku'', ale v dohledné době to nevidím.

15.01.2019

Písečný mužPísečný mužLars Kepler

Geniální! Moje první zkušenost s Keplerovkou a byla jsem nadšena!

26.09.2019

Prázdniny v EvropěPrázdniny v EvropěLadislav Zibura

Když v této době nelze cestovat doopravdy, tak cestopisy Ladislava Zibury pomohou a nezklamou!

05.04.2020

Jedna želva za druhouJedna želva za druhouJohn Green

Tohle bylo něco...takovou knihu jsem ještě nečetla. Bylo zajímavé číst o myšlenkách této nactileté dívky, musí to být těžké potýkat se den co den s těmito vlezlými myšlenkami a umět s nimi žít. Úžasně popsané. John Green opět nezklamal!
I přesto, že kniha je řazena do teen literatury, tak si neumím představit, že by mi v 16 letech čtení této knihy něco dalo, a že bych to pochopila tak, jako jsem to pochopila nyní. Myslím, že ne vždy čtení knih pro mladší znamená, že starším čtenářům se nemůže líbit. Myslím, že tohle je skvěle rozebraná psychologie psychicky deprivované dívky a dívky, která si nepřipadá dost dobrá a hezká, a mladší ročníky z toho akorát mohou mít stres a vtíravé myšlenky. A že to nemá úplně typický příběh a zápletku? No a co. Ta kniha není o hledání zmizelého miliardáře, jde o to, co říká mezi řádky. Úžasný. John Green rozhodně není “jen” spisovatel pro mladé.

05.06.2020

Příběh služebnicePříběh služebniceMargaret Atwood

Pokud jste viděli první seriál a těšili se na knížku, tak možná budete zklamaní. Seriál je dle mého názoru lepší (nebo ani ne lepší, jako spíše jiný) je svižnější, lépe pochopitelnější a napínavější. Radím tedy první přečíst knížku.
Knížka sama o sobě špatná nebyla, jen jsem ji čekala obsáhlejší a více promyšlenou než seriál (většinou to tak bývá). První část knihy se hodně táhla, moc mě nebavila. Druhá část už byla lepší. Je to zajímavé čtení, oproti seriálu jsem se během četby nemohla zbavit dojmu, že je kniha velmi podobná 1984 od Orwella - Oči, anonymita, komu věřit a komu nevěřit, odposlechy, zakázané knihy, “nepřekonatelná“ hranice mezi minulostí a přítomností...
Ale nakonec dávám 4 hvězdičky, děj knihy je v budoucnu až děsivě pravděpodobný (stejně jako 1984) a otevřený konec a dovětek tomu dodává tu pravou atmosféru!

30.06.2020

Půlnoční knihovnaPůlnoční knihovnaMatt Haig

Knížka mě pohltila hned po pár stránkách. Mít více času, tak ji přečtu během pár dní, takhle mi to zabralo šest dní. Aspoň jsem si ji ale vychutnala déle!
Místy vede k zamyšlení, styl psaní mi strašně sedl a kniha se četla “sama”.
Myslím, že co se týče beletrie, tak se dostává velmi dopředu do pomyslného žebříčku nejlepších knih, které jsem kdy z beletrie četla. Doporučuji všem!

MotýlekMotýlekHenri Charrière

(+ SPOILER) Knize nemohu odepřít zajímavost a čtivost. Nemohu se ale zbavit dojmu, že autor se celou dobu snaží ve čtenáři vzbudit lítost. Já tohoto člověka ale litovat nechci. Pokud někoho lituji, tak nejspíše všechny jeho kamarády, kteří se díky němu dostávali do problémů. On nějakým záhadným způsobem asi působil na své okolí přátelsky, mile a všichni se k němu měli - z toho plynuly všelijaké výhody (jídlo v káznici navíc…). Dále nevím, zda autorovi věřit jeho neustále opakující proslovy o jeho nevině a nejenom jeho, ale i jeho okolí bylo nepravdivě odsouzeno - trochu zvláštní, ne? Dále tu máme již zmiňovanou lítost. Já fakt nevím, slyšela jsem mnoho příběhů pamětníků na holocaust a podobně, ale ti nechtěli aby je ostatní litovali, i když zde byla tato vlastnost na místě. Nevidím v autorovi hrdinu, celý příběh spíše vnímám jako akční napínavý román o vzepření se řádu. Nikoho ale nechci odradit, takže i tak dávám 4 hvězdičky - čtivost se příběhu nedá odepřít.

Sněží, sněží...Sněží, sněží...Lauren Myracle

Moc pěkná oddechová kniha s vánočním nádechem.

06.04.2018

ToToStephen King

Mně se to líbilo, pokud se u něčeho takového vůbec dá použít slovo “líbit”. Byla to moje druhá Kingova kniha a vrhla jsem se na ni po tom, co jsem viděla oba díly filmu. Filmy mě bavily moc, možná taky proto mi kniha chvílemi přišla zdlouhavá, moc vyprávění a popisů a nakonec to bylo i trochu jiné než film. Ale za mě super, když jsem byla sama doma, tak jsem se bála extrémně a to byl účel, který kniha splňuje. :-)

11.03.2020

Starosta casterbridgeskýStarosta casterbridgeskýThomas Hardy

Poprvé jsem na Hardyho narazila u filmu ,,Daleko od hlučícího davu”, po filmu jsem si řekla, že si tento jeho román musím přečíst. Viktoriánské období mám velmi ráda a určitým způsobem mě příběhy z tohoto období fascinují. Čirou náhodou jsem na něj poté narazila v antikvariátu v části, kde se knihy prodávají za 10 korun. Kniha byla skvělá a nezklamala!
Toto léto jsem opět zavítala do stejného antikvariátu a světě div se - další Hardy za 10 korunu. Tentokrát Hardyho kniha, o které jsem nikdy předtím neslyšela, ale věděla jsem, že bude stejně skvělá...a taky byla! Umí mistrovsky vykreslovat atmosféru a prostředí a myslím si, že by měl patřit mezi spisovatele povinné četby. Vřele doporučuji dále!

19.07.2020

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Krásná, ale smutná kniha doplněna o krásný jazyk.

06.04.2018

Meditace o první filosofiiMeditace o první filosofiiRené Descartes

Velmi těžké, ale ve výsledku ohromně zajímavé dílo. Kniha je sice tenká, ale čtení je na mnohem delší dobu. Myšlenky, které dnes už nikdo nezopakuje. Doporučuji všem, kteří se teprve začínají kamarádit s filosofií a moc zatím nerozumí, o čem a k čemu ta filosofie vlastně je.

03.07.2019

Život v době PeriklověŽivot v době PeriklověRobert Flacelière

K této knize bych se nebýt povinné četby ke státní zkoušce určitě nedostala. Kniha není špatná, je to zajímavé shrnutí každodenního i nekaždodenního života řecké obce. Já na ni mám kvůli povinnosti ji číst trochu zkreslený pohled (číst se mi nechtěla), ale jelikož mě Řecko fascinuje, tak mě tato kniha trochu vytrhla zkreslenou představu o řecké dokonalosti a trochu více otevřela oči.
Pokud Vás tedy zajímá přečíst si o Řecku něco shrnujícího a jednoduššího, tak zde určitě chybu neuděláte. Kniha ačkoli je odborná, tak je čtivá i pro laického čtenáře.

23.08.2020

Velcí umělci: Jejich život a díloVelcí umělci: Jejich život a díloAndrew Graham-Dixon

Nádherná kniha! U každého umělce máte i různé časové osy, zajímavosti a celé to je moc pěkně udělané!

15.01.2019

Co je metafyzika?Co je metafyzika?Martin Heidegger

Heidegger je opravdu zajímavý a pozoruhodný myslitel. Musí se číst s určitou náladou, která ne každému vyhovuje. Heidegger rozebírá opravdu zajímavé a přitom primitivní věci, které ale často nikoho nenapadnou. Doporučuji i jeho přednášku o architektuře!

03.07.2019