Advent

Příběh je specificky islandský, ale právě díky realistické ukotvenosti v drsné, zasněžené přírodě severního Islandu poblíž jezera Mývatn nabyl obecnou platnost a je stejně aktuální i dnes. Zdánlivě banální vyprávění o pastýři, který při hledání posledních několika ovcí ze stáda dává v sázku vlastní život, má filozofický přesah a existenciální hloubku, o niž se významně zasluhuje Gunnarssonův styl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/149922/advent-5Ly-149922.jpg 4.364
Vydáno, Kalich

Kniha Advent

Prync

Knížka je útlá, má jen nějakých devadesát stránek, ale příběh sám velmi velmi silný.
Dalo by se říct krátká kniha na dlouhé přemýšlení.
Je psána hodně úsporným jazykem, ale každé slovo má své přesné místo i význam a vyjadřuje holou podstatu tak, že je čtenáři až úzko. Zdánlivě bez emocí, ale když se dostaneme k jádru, je tam síla, láska, vášeň, něžnost.
Příběh je jednoduchý až obyčejný, přesto je to velkolepé vyprávění o pokoře a přirozené potřebě člověka dělat něco užitečného bez velkých gest. Důležitou roli hraje islandská příroda - ledový vítr, silný mráz, hvězdné nebe, hory.
Doporučuji číst v adventním čase, vyprávění získá rozměr navíc, a kdyby v tom čase mrzlo a sněžilo, asi bychom se Benediktovi přiblížili ještě o něco víc, chápali bychom lépe jeho víru a naději, jeho sílu nikdy se nevzdávat.
Podle mého názoru vynikající literární dílo, bohužel v dnešní době na takovou literaturu není čas, je málo akční, možná pro někoho nudná.
Knihu jsem také poslouchala jako četbu na pokračování v podání výborného Jana Hartla, vřele doporučuji!

jaroiva
24.12.2019

Nedoposlechla jsem ani zkrácenou verzi četby na pokračování, protože mě to nebavilo, ale ani nehodnotím.

Chesterton
24.12.2019

Adventní ztišení, které obsahuje poetiku, úctu k lidskosti, drsné přírodě i jemnosti v soužití se zvířaty, ale vzhledem ke smyslu a hloubce Vánoc zůstává kdesi v počátcích hledání osobního vztahu k dítěti z Betléma.
Pro vzdáleně hledající určitě má svůj přesah a platí všechna slova chvály dole, pro ty ukotvenější spíš zanechá určitý smutek a melancholii.
Třeba Benedikt příští rok vyrazí za zapomenutými ovcemi o měsíc dříve a blíže se dotkne v příběhu zmíněného nedělního chrámu :o)

tonysojka
23.12.2019

Ano,toto dílko se musí číst ve správném čase vnitřního uklidnění v době adventu.Přiznám se ,že mě se to nepovedlo.Více mne oslovila třeba trilogie Jóna Kalmana Stefánssona Ráj a Peklo.

yellowbanna
17.12.2019

Trochu mi to připomnělo "Celý život" od Seethalera. Jen u čtení této knížky (či v mém případě u poslechu) je třeba sedět zachumlaná pod dekou u praskajícího krbu, jinak ze všech těch závějí, sněhových bouří a ledových severáků pěkně zebe do noh! Každopádně příjemné, i když mrazivé, adventní ztišení.

jituz919
16.12.2019

Krásně napsané, ani jsem to nečekala. Velmi zaslouženě 5*.

Tardy
15.12.2019

Knihu jsem nečetl, ale poslouchal ve formě audioknihy.
Příběh je citlivě čtený krásným hlasem Jana Hartla a jemně podbarvený melancholickou hudbou. Všem doporučuji,pro mne velmi silný zážitek *****

ut.la
09.12.2019

Mám ráda příběhy severu první poloviny minulého století. A Advent jím je, ale docela jinak. Nejde v něm totiž až tolik o děj, je to příběh o jediném člověku. Jeden člověk, nepřízeň počasí a osudu. A smrt se netváří tak hrozivě, je to čistě technicky jedna z možností.