dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Tuto knihu řadím do kategorie "vymývárna mozků". Styl mi připomíná něco mezi americkými televizními kazateli a kravaťáky z předváděček. Je mi líto, ale obecné nadšení nemohu sdílet. Neříkám, že některé myšlenky nejsou pravdivé, ale když se nad touhle knihou člověk trochu zamyslí, zjistí, že se v podstatě jedná o stokrát opakovaná klišé, zabalená do agresivně kazatelského hávu. Toto opravdu není můj šálek kávy...

27.12.2013 1 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Velmi příjemná kniha, dobře se čte, autor jako vždy dovede vtáhnout do děje, i když popisuje drobné a zdánlivě nevýznamné každodenní události. Jako pokaždé u Hájíčka mne velmi bavila to nostalgická rovina knihy, vzpomínky na minulost, popis drobností v chalupě rodičů, tato rovina příběhu vždy působí tak autenticky a nutí vzpomínat na vlastní dětství... Zajímavý je i kontrast v myšlení a prioritách městských a venkovských lidí.

28.01.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička je moje zamilovaná kniha. Bavila mne i v dětství, ale teď vidím, že tehdy jsem si užívala vlastně jen jednu stránku knihy, a sice samotné příběhy hlavních postav. Teprve v dospělosti při opakovaném čtení oceňuji krásu jazyka, líčení zvyků a obyčejů venkovských obyvatel, průběhu jejich roku, vzájemné sounáležitosti mezi "obyčejnými" lidmi. Mám vztah i ke kraji, kde se příběh odehrává, dějiště jsem několikrát navštívila, takže o to více mne kniha vždy dojme a potěší.

05.05.2020 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Kniha výborná jako vše z tohoto cyklu, přes její obsáhlost jsem se vůbec nenudila a už se těším na další díl i na filmové zpracování tohoto.

30.11.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přes svou proslulost pro mne tato kniha nepředstavuje nejlepší autorčino dílo, ačkoliv je nesporně čtivá a pokud člověk nezná rozuzlení, je napjatý do poslední chvíle. Asi mám raději, když je v knize postava detektiva, a dále mám trochu problém s "vinou" jednotlivých postav, kteří na mne většinou nepůsobí jako adepti nejvyššího trestu, často spíše jako určité oběti okolností. Nevidím tu ani postavy jednoznačně kladné, ale ani nějaké zavrženíhodné zločince a celkové řešení ve mně zanechává spíše určitou pachuť.

30.01.2023 4 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Zajímavý, napínavý příběh. Prostředí rodičů, nemilosrdně využívajících svých nadaných dětí, je dost děsivé. Nedivím se, že by to na dětech zanechalo vážné psychické následky. Paralelní linie s Pennem je také napínavá a má překvapivé rozuzlení. Nová posila týmu by mohla zůstat natrvalo, příjemně knížku oživuje. Přijde mi až legrační, jak jsou postavy nešťastné z toho, že nemohou sloužit přesčasy a nevědí si rady s volným časem. Dovedu si představit, že práce detektiva je velmi specifická a jistě umí pohltit, ale stejně...

27.07.2022 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Opět výborný díl, čte se jedním dechem, autorka umí vždy dobře vyvážit vlastní detektivní příběh a vztahy v týmu a problémy jeho členů, všechny postavy působí životně a komplexně.

18.09.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moje první kniha této autorky a opravdu mne bavila. Četla se dobře, líbilo se mi prolínání dvou časových linií i autenticky působící líčení různých období naší novodobé historie. Postavy nejsou černobílé a do poslední chvíle jsem byla napjatá, jak příběh dopadne.

18.10.2019 4 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Opět skvělý díl, hodně jsme se dozvěděli o jednotlivých postavách a jejich minulosti, samotný příběh byl také velmi napínavý. Trochu nevěrohodné mi připadalo chování Dawsona, který zde občas reaguje až přehnaně, např. při konfrontaci s Flintem, takto by se policista chovat neměl. Také permanentní zděšení některých postav nad existencí rasismu působí až směšně. Líbila se mi naopak dynamika mezi Kim a Tomem, kteří jsou nuceni spolupracovat proti své vůli.

31.01.2020 4 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Tento díl se mi líbil z celého cyklu nejméně. Samotný příběh zavražděných holčiček byl napínavý a ráda jsem se setkala i s postavami z předchozích dílů. Autorka píše čtivě a hlavní postavy postupně rozvíjí. Nejvíce mne zaujaly postavy Jessiky a Sama, těch mi bylo opravdu líto a vnímám je spíše jako oběti. Trochu mi vadila až přílišná překombinovanost výsledného řešení, jako už i u některých předchozích dílů mi připadaly některé události nereálné (když pomineme fakt, že samotné městečko Fjällbacka by počtem kriminálních činů lámalo světové rekordy). Co mi ale vadilo nejvíce byla autorčina urputná snaha nutit čtenáři své politické názory. Její líčení hodných a bezelstných migrantů versus zlých a sobeckých místních obyvatel už na mne bylo příliš. Vrcholem byla asi ostrakizace Mellberga vlastní rodinou poté, co se odvážil vůbec pomyslet na to, že by snad ve vyšetřovaných zločinech mohl mít prsty někdo z uprchlického tábora. Za takovouto "vymývárnu mozků" by se nemuseli stydět ani naši nejuvědomělejší autoři 50. let. Momentálně si nejsem jistá, zda v sérii budu pokračovat. A to se mi první díly s Erikou opravdu líbily...

29.06.2018 2 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Opět výborný, čtivý a napínavý díl.

08.02.2021 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Dočetla jsem a závěr byl napínavý, ale jinak už několik posledních dílů série mi připadá o dost slabších než bylo prvních 4-5 dílů. Málo Carlova sarkasmu a humoru, málo samotné detektivní práce a vyšetřování... V tomto díle bylo sice fajn, že jsme se dozvěděli více o Asadově minulosti, nicméně části s teroristy už mne dost nudily... Bylo to celé takové zdlouhavé a přehnaně patetické... Celkově mi připadá, že tato série má sestupnou tendenci.

16.03.2020 2 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Zatím nejlepší díl série, děj v podstatě zahrnuje necelý týden a přitom tolik napětí a zajímavého vhledu do povah jednotlivých postav.

03.11.2019 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Rozsahem spíše krátká, ale obsahově hluboká psychologická próza. Velmi působivé je střídání úhlu pohledu čtyř hlavních postav. Příběh je psaný úsporným stylem, ale obsahuje mnoho velmi zajímavých myšlenek. Skutečná čtenářská lahůdka.

04.09.2018 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Nejautentičtěji působící román o druhé světové válce, který jsem četla. Klobouk dolů před autorem a ohromným objemem studia, které musel zvládnout. Množství detailů je neuvěřitelné. Kniha opravdu působí jako paměti přímého účastníka. Román je velice obsáhlý, určitě to není čtení na dva večery, ale stojí rozhodně za to. Navíc nastoluje ne tak často zpracovávané otázky, především skutečnost, že i většina nacistů byli v podstatě lidé jako my, těch skutečných sadistů byla menšina, jen dostala mnohem více příležitostí se v té situaci "projevit". Ti běžní lidé se od nás ale zas tolik nelišili, jen neměli to štěstí jako my, kteří žijeme v celkem poklidné době, jež nás nenutí dělat věci, které je jejich doba dělat nutila.

19.02.2014 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Kniha se mi velmi líbila, s výjimkou závěru. Ponechala bych konec po skončení soudního procesu. Tento závěr mi přišel dosti nekonzistentní s charakterem hlavní postavy, navíc nemám příliš ráda mnohaleté časové skoky. Jinak mne příběh velmi zaujal, postava hlavní hrdinky je zajímavá a originální, jsou zde nádherné popisy přírody, krásné "objevování" emocí a detektivní zápletka včetně soudního procesu je velmi napínavá. Škoda toho konce, jinak bych dala plný počet.

28.02.2023 4 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Podle mne jeden z nejhezčích románů s Poirotem, líčení dávných událostí z různých úhlů pohledu jednotlivých aktérů je velmi zajímavý motiv.

29.12.2022 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Výborný díl s několika velkými překvapeními v samém závěru, takže jsem opravdu zvědavá, jak se bude Sebastianův příběh vyvíjet dál. Dvojice mladých pachatelů byla tak sympatická a jejich oběti většinou naopak tak nesympatické, že jsem jim fandila, aby "seznam" dokončili, než je chytí. Rozhodně velmi čtivá série.

27.07.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Dobrý začátek nového cyklu, i když knihy s Erikou se mi líbily o trochu více. Také ten alkoholismus hlavní hrdinky je už docela okoukaný motiv. Přesto byla kniha čtivě psaná a napínavá.

12.10.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Kniha je to čtivá a celkem napínavá, ale velmi neoriginální, inspirace Agathou Christie je tu velice nápadná. Navíc mi vadily různé nelogičnosti - hotel v takto opuštěné lokalitě pronásledované výkyvy počasí nemá nejen záložní generátor, ale ani obyčejnou baterku na baterie?? Nebo vysílačku? To, co lze pochopit v době Agathy Christie, už dnes budí rozpaky... Pokud jde o dílo Shari Lapeny, stále u mne vedou Manželé odvedle.

25.06.2020 3 z 5