Ctv Ctv komentáře u knih

Holčičky Holčičky Magda Váňová

Soubor tří celkem plochých příběhů, i když téma prvních dvou byla docela zajímavá. Ne moc příjemná. Každopádně všechny tři příběhy byly jen obtížně uvěřitelné, strojené, nepravděpodobné.
Navíc mě tam iritovala pitomá jména některých hrdinek - Dina, Leonila, Silvana.
Na můj vkus také příliš mnoho chyb. Dělá se ještě dnes u knih před tiskem jazyková korektura?
Dočetla jsem to, ale žádné zvláštní potěšení mi kniha nepřinesla.

04.11.2023 2 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Nemohu napsat, že by mě to nebavilo. Jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích je dopředu jasné, o čem příběh bude a kam povede. Přesto je to příběh zajímavý a napínavý. Linka s Rogerem byla vynikající!

Bohužel já osobně nepovažuji konec za moc povedený. Předně mi vadilo, že celou knihu nás dokáže autorka držet v napětí - co bude, jak bude, co zase ta proradná hospodyně provede. A pak najednou frk frk, na půl stránce je situace vyřešena. A to ještě způsobem, který mi vzhledem k předchozímu ději moc neseděl. Víc asi napsat nemohu, nechci spoilerovat.

Další věc, která mi trošku vadila, je fakt, že Joy Fieldingová opět, jak je ostatně jejím zvykem, vykresluje všechny postavy jednoznačně. Mám ráda, když si autor dokáže se mnou hrát tak, že nevím, jestli mám hrdinku či hrdinu obdivovat nebo nesnášet. Když si nejsem jistá, jestli je ten člověk dobrý nebo špatný. Stejně jako v životě - většina lidí má dobrou i špatnou stránku. Fieldingová má své hrdiny prostě buď dobré nebo špatné. Buď je někdo zmetek, nebo dobrák. Někdy se zmetek chvíli tváří jako dobrák, ale i v tomto případě víte, že se jedná o zmetka.

Ovšem bez ohledu na výše uvedené - je to velmi příjemná kniha, čtení mě bavilo a běhal mi po zádech mráz z té bezmoci, kterou musela Jodi cítit když pochopila, o co Elyse jde.

29.10.2023 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

(SPOILER) Nemohu si na úvod odpustit údiv nad tím, jak někdo může v této knize nenajít emoce. Z tohoto díla ve skutečnosti prýští emoce na každé stránce. Už dlouho se mi nestalo, že bych musela při čtení zamačkávat slzy a tady se mi to stalo několikrát.
Na začátku mi chvíli trvalo, než jsem se do osudů jednotlivých postav ponořila. Čteme jednotlivé kapitoly pohledem různých hrdinů - Pavla, Anežky, Tomáše. Přeskakujeme mezi hrdiny a v čase od třicátých let až do let devadesátých. Je to styl, který mi u některých knih vadí, ovšem tady tomu tak vůbec nebylo. Autor ten děj dokázal tak hezky propojit a osudy provázat, že přeskakování nebylo vůbec na překážku. Naopak stupňovalo napětí a mou touhu dozvědět se víc.
Hrdinové příběhu prožívají neuvěřitelné osudy v průběhu druhé světové války, převzetí moci komunisty, kriminál, emigraci, sametovou revoluci. Všechno je opravdu čtivě a svižně podané.
Popis průběhu největší krádeže v dějinách naší země, které se říkalo znárodnění, mi vehnal slzy do očí. Vždy v takových chvílích přemýšlím nad tím, jak se ti lidé museli cítit, co prožívali, kolik takových životů bylo a mě tady dožene k pláči jeden. V našem příběhu lidem brali velké majetky, jinde lidem brali jedinou kravku co je živila ... pro mě jsou to hrozně silné emoce.
Úděl Anežčiny dcery byl pro mě dalším hluboce prožívaným tématem. Už jsem něco přečetla o politických vězeňkyních v komunistických kriminálech, o osudech jejich dětí ... opět hrozně silné téma.
A co já osobně hodnotím jako velké plus celé knihy je konec. Fakt, že vše nakonec dobře dopadne, lidé co se mají setkat se setkají. Všechno to zlo nakonec vede k malé kompenzaci ve formě setkání, radosti a štěstí. Jestli to bylo patetické? Tak ať. Na historii nic nezměníme, tak proč alespoň román popisující takové hrůzy nezakončit happy endem.
Za mě plný počet hvězdiček a mít možnost, dám víc.
Jako bonus pro mě spousta zajímavých informací o Zlíně, Baťovi a jeho podnikání a velký impuls k tomu, abych si na toto téma nastudovala víc.

28.10.2023 5 z 5

Skladatelka voňavého prádla Skladatelka voňavého prádla Martina Formanová

Pokud bych měla hodnotit styl psaní autorky a čtivost, tak bych určitě dala víc, než jen dvě hvězdičky. Paní Formanová umí pracovat se slovem a text mě netahal za uši. Četlo se příjemně.
Pokud bych měla hodnotit obsah, tak musím zůstat u těch dvou hvězdiček. Oceňuji, že autorka projevila značnou míru sebereflexe, když na několika místech uznala, že její mládí, kdy se chovala jako lehká rumová pralinka, nebylo tak úplně něco, na co by mohla být hrdá. Také chtělo odvahu něco takového vydat veřejně, protože spousta lidí ji považuje za zlatokopku. Já samozřejmě nevím, ale bohužel její životní příběh tak vyznívá. Gottem se nechala řadu let vydržovat a mezi tím prostě jen lila a pařila. Potom jako by to vykompenzovala tím, že se v Americe musela otáčet, když se živila úklidem domů, ale ani tam se nezamilovala do místního údržbáře ze střední třídy, ale do Miloše Formana.

Moje hodnocení je ještě zřejmě ovlivněno tím, že fakt nemám ráda Gotta. Po přečtení této knihy se tento pocit ještě umocnil.

Myslím, že nejlépe to vyjádřila Chesterton a já parafrázuji: z života Martiny Formanové si nesednu za zadel, nic zajímavého kromě vztahů se slavnými muži z mého pohledu nedokázala a jsou k dispozici knihy o mnohem zajímavějších lidech. Za mě celou knihu totálně zabila koncem ze kterého vyznívá, že jen děti dávají životu ženy smysl a toto klišé mám ráda ještě méně, než Karla Gotta.

25.10.2023 2 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Odsun Němců a chování Čechů vůči Němcům po druhé světové válce. Pandořina skříňka naší novodobé historie. Příběh, kterých se odehrály desítky, stovky a o kterých se stále mluví málo. Příběh napsaný tak jednoduše a zároveň chytlavě, že jsem se do něj dokázala vžít hned na první stránce.
Opravdu skvělá knížka, kterou sice přečtete za jedno dopoledne, ale najdete v ní osud.
Kdybych měla tvořit pro žáky druhého stupně základních škol seznam povinné četby, tuto knihu bych tam zahrnula.

22.10.2023 5 z 5

Ještě že nejsem kat Ještě že nejsem kat Vlastimil Vondruška

Ač nemám takové historické znalosti, jako zřejmě Galadwen o pár komentářů níž, tak celkově mi její hodnocení mluví z duše.
I přes nedostatek mých znalostí mi celý ten příběh kolem katovky a Petra přišel i na Vondrušku hodně přitažený za vlasy.
Pokud někdo hledá nenáročnou a jednoduchou harlekýnku v historických kulisách, pak je toto správná volba.

19.10.2023 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

(SPOILER) Příjemná česká detektivka. Na první pohled mě sice odrazoval přebal - kdybych nešla po autorce, tak na základě přebalu bych si knihu určitě nevybrala.
To, co někteří v komentářích vidí jako negativum - tedy několik linek, které vás od začátku matou, hledáte v nich příčiny a motivy vraždy, ale které nakonec vyjdou téměř naprázdno - to já vidím jako velké plus. Právě takováto zamotanost, díky které si od začátku myslíte, že tušíte, abyste pak na konci zjistili, že jste byli úplně mimo, je to, co dává detektivce šmrnc. Nevím proč bych měla s napětím číst příběh u kterého od začátku tuším, jak dopadne. V tomto případě nám ta francouzská linka vysvětlovala některé postoje a chování jedné z hrdinek. Tohle je tedy podle mého super.
Také se mi líbila promotanost osudů a příběhů jednotlivých sousedů a dalších postav.
Nevyhovovalo mi vykreslení některých postav, přišly mi nereálné. Režisér jako prototyp seladona, sousedka alkoholička jako prototyp zpovykané paničky žijící ve zlaté kleci ... nikdo myslím není v reálném životě tak jednoznačný. V podstatě byl každý v knize tak trochu a svým způsobem magor. Chyběl mi tam někdo normální :-). I když .... to byl vlastně Josef Bergman, že?
Takže nic :-), kritika se nekoná ... prostě super detektivka. No tedy možná, možná by hrdinky mohly méně trhat rameny :-). U takových popisů gest si vždy představuji jak to asi vypadá a trhání ramenem mi moc nešlo. A že hrdinky se něco natrhaly.

18.10.2023 4 z 5

Moje první setkání a autorkou (Alžběta z Yorku) bylo velmi rozpačité, ale dala jsem jí ještě šanci a neprohloupila jsem.
Pokud bych měla začít pozitivy, tak je to rozhodně čtivý styl psaní, přehršel zajímavých informací, nahlédnutí do historie Anglie. Fascinovaly mě popisy intrik, falše a nepřátelství. Na jednu stranu můžeme Kateřině a jí podobným závidět postavení, moc a bohatství, na stranu druhou neustálý strach o postavení a boj proti intrikám rozhodně záviděníhodný není. Fascinoval mě ten paradox bohatství na straně jedné a utrpení, které autorka popisuje. Kateřina si žije v paláci, z pohledu obyčejných lidí v luxusu, v truhlách má majetek za statisíce, ale ve skutečnosti dluží kam se podívá a hladoví ... Opět hezká ukázka toho, jak peníze a moc hýbaly světem ve středověku, stejně jako hýbou dnes. Zkorumpovanost církve tu je také hezky popsána.
Co se mi na knize nelíbilo, je její rozvláčnost. Ostatně často zmiňována v ostatních komentářích. Nevadí mi tlusté knihy, ale potřebuji tam nějaký děj, zápletku, tajemství. Protože tady čtu o osudu člověka, o kterém vím jak dopadne, je skutečně kniha příliš objemná. Kdyby autorka ubrala na některých detailech, udělala by lépe.
Celkově ale hodnotím jako příjemné čtení s pozitivním přínosem ve formě nahlédnutí pod pokličku života u královského dvora. Díky autorce se dovzdělávám v historii a lépe se mi chápou některá propojení. Budu určitě pokračovat ve čtení dalších knih.

09.10.2023 4 z 5

Zachráníš mě ráno Zachráníš mě ráno Joy Fielding

Opravdu překvapivé a zajímavé vyústění příběhu. Až na konci zjistíte, kdo je vrah, budete opravdu překvapeni, protože tohle vás během čtení opravdu nenapadlo. Když už víte, tak si říkáte "no jo, však tohle mě mohlo trknout". Mě to tedy netrklo.
Co mi na příběhu vadilo bylo neustálé omílání šikany Dalily spolužáky a vlastně celým okolím. Kdesi v textu je zmíněno, že nosí velikost L, takže nic hrozného. Přitom šikanózní hysterie vyznívá, jako by slečna měla XXXL velikost. Přišlo mi to divné na Ameriku, kde je tolik lidí opravdu obézních. Oproti tomu také kritika místní královny plastických operací. Autorka zřejmě chtěla kromě detektivního příběhu napsat knihu s morálním poselstvím a vzkázat čtenářům, aby si podobných věcí všímali? Nás, co jsme v pubertě hltali Brandu a Brandona z Beverly Hills 90210 a žili dosud v přesvědčení, že američtí mladí studenti jsou jen zaoceánskou verzí našeho Mirka Dušína, tolik nenávisti k lidské jinakosti určitě překvapilo :-).

21.09.2023 3 z 5

Zmizení Samanthy Shipleyové Zmizení Samanthy Shipleyové Joy Fielding

Za mě jedna ze slabších knih autorky. Nejméně uvěřitelná. Nedělám si iluze o síle bulváru ale velice pochybuji, že by v Americe stepovali novináři před domem rodičů každý rok v době výročí ztracení jejich dcery po dobu 15 let. Ročně se v USA pohřešuje kolem milionu dětí, takže to by novináři nedělali nic jiného.
Dále naprosto nesnesitelná postava Michelle. Neskutečný fracek bez jakéhokoliv respektu k matce. Matka, která se své dceři neustále omlouvá snad i za to, že dýchá. Celkově příběh a zápletka, které v základu mohly být dobré, vyznívají hystericky a pateticky.
Na druhou stranu rozuzlení příběhu bylo překvapivé a napínavé, to se Joy Fieldingové nedá upřít, to ona umí.

21.09.2023 3 z 5

Marokánky a jiné básně Marokánky a jiné básně Jaromír Šlosar

Milé a poetické vzpomínání na babičku a její kuchařské umění. Malá a útlá knížečka je takové pohlazení po duši, zachycený okamžik a člověk v čase. Sice jsem tam neobjevila příběh, jaký slibovala anotace, ale knížka mne zaujala a bavila. Přesto, že jsem vůbec neznala babičku Jaromíra Šlosara, ani nemám vztah k zmiňovaným místům.
Moc hezká obálka a i když se mi ilustrace líbily, tak tady mi vadily. Pokud jsou v knize jen na dokreslení, pak je to v pořádku, ale tady byly ilustrace na úkor fotografií. Fotografie malinké tak, že téměř potřebovaly lupu, na úkor ilustrací. Vzhledem, k tomu, že je to kniha o babičce, nikoliv o ilustrátorce, tak bych očekávala poměr opačný - větší a více fotografií a jen v jejich pozadí na dokreslení nějaká ilustrace.
Další výtku bych měla k lehké chaotičnosti textu. Chvílemi čteme v přítomném čase, najednou o tom samém období v čase milulém. Přeskakování myšlenek a trošku i témat mi malinko kazilo dojem. Ale i přesto se mi knížečka moc líbila a celkový dojem z ní byl takový milý, rozněžnělý, příjemný. Recepty babičky Lojzky jsou pak už jen třešničkou na dortu.

16.08.2023 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Za tohle miluji čtenářskou výzvu zde na Databázi. Nebýt jí, nikdy bych si knihu sloužící jako námět k filmu, který jsem viděla už několikrát, nepřečetla. Nedělám to totiž nikdy, protože mi znalost tváří a scén z filmu bere možnost zapojit při čtení knihy svou vlastní představivost. Často se totiž značně liší od filmového zpracování.
Ovšem tady mi Elizabeth tak dokonale ladí s Keirou Knightley, že už to ani víc nejde.
Krásný klasický příběh, ke kterému není moc co dodat a od Jane Austenové toho určitě otevřu víc.

07.08.2023 5 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Pro mě klasická Joy Fieldingová, nezklamala mě.
Kniha se mi líbila, byla zajímavá, napínavá, prostě fajn. Sice jsem už cca od poloviny tušila, že to s postavou, ze které se později vyklubal vrah, nebude tak úplně čisté a tušila jsem, že v tom bude mít prsty, ale i tak považuji zápletku za dobrou.

02.08.2023 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Baletky. Tak nádherné, křehké, elegantní, ladně plynoucí po jevišti a takové bolesti je za tím schováno.
Jako pozitivní rozhodně hodnotím, že kniha na toto téma vůbec vznikla. Měla by si ji přečíst všechna děvčata snící po kariéře baletky. Dřív, než se přihlásí na konzervatoř. A především by si ji měly přečíst jejich matky aby věděly, kam své desetileté děti posílají.
Je dobré vědět, jak je tento svět bolestivý a nelítostný. Chování "profesorů" a "profesorek" nehraničí s týráním, to regulérní týrání je. Psychické i fyzické. U každé třetí kapitoly jsem si říkala, že to snad ani není možné. Ta holka nám popisuje středověk.
Zdá se mi (ač nemám psychologické vzdělání), že knihu nám předkládá dítě / dívka / žena, která měla v době studia nějaké psychické problémy. I když kdo by neměl s tím, co měla za dětství a dospívání. Možná některé věci prožívala víc a řešila drsněji, než jiná děvčata. Nebo ne? To všechno se mi po přečtení knihy honí hlavou, tedy kniha svůj účel splnila.
Při pohledu na lístky na Louskáčka do Národního divadla, které visí pod magnetkem na ledničce, si nejsem jistá, jestli chci praxi popisovanou v knize podporovat.
Pak jsou tu věci, které na knize hodnotím negativně. Především neustálé dokola se vracející opakování téhož - stejných myšlenek, negativních, vyloženě depresivních, sebezničujících. Nic příjemného, nic pozitivního. Člověk má dojem, že Miřenka od svých 10 let do dospělosti neprožila nic hezkého. Jediná radost v knize pramenila z nalezení bratra. Samozřejmě je volba autorky ten příběh takhle postavit. Chtěla, aby to tak vyznělo. Ale za mě by bylo žádoucí z textu čišící nedozírné hlubiny deprese něčím naředit.
Dále styl psaní - autorka oslovuje přímo vás, vypráví vám svůj příběh jako by se stal vám. Žádné dialogy. Trvalo mi chvíli, než jsem si na to zvykla. Pak už to šlo samo.
A závěr? Určitě stojí za přečtení, i když je to nálož.

31.07.2023 4 z 5

Dvojitá ozvěna Dvojitá ozvěna Hynek Čapka

Ke knize mne dovedla čtenářská výzva, kde byla v žebříčku mezi knihami od začínajícího autora. Vzhledem k roku vydání 2018 už nepovažuji pana Čapku za začínajícího autora, ale knihu jsem si ráda přečetla.
Není to dílo, které vás ohromí svou velikostí nebo popisem významných dějinných událostí, žádné extra dějové zvraty, žádný kriminální čin. Přesto se jedná o příjemné čtení. Především mi vyhovovalo, že děj se odehrává v nedávné minulosti (devadesátá léta) a tak se člověk do života hlavního hrdiny Martina hladce vžije. Styl psaní pana Čapky je spíš strohý, ale přesto velmi výstižný a čtivý. Když popisoval začátky Martinovy pracovní kariéry, tak jsem měla pocit, jako bych s ním v té kanceláři byla. Žádná vzletná slova či kroucená souvětí a přesto dokonale víte, jak se Martin cítí.
Jeho cesta k té pravé je z mého pohledu trošku kostrbatá. Nějak mi nesedí, že by mladýmuž kolem pětadvacátého roku věku měl autorem popisovaný přístup k ženám. Tak chápající, trpělivý, ženský ...
Příběh to byl moc hezký, linka kolem Ivety se mi líbila. Myslím, že pan Čapka by mohl být super autor psychologických románů. Má schopnost velmi dobře popsat pocity a myšlení postav. Už se těším až otevřu Neviditelné kořeny.

26.07.2023 4 z 5

Alžběta z Yorku: Poslední bílá růže Alžběta z Yorku: Poslední bílá růže Alison Weir

Moje první kniha od autorky, k níž mě dovedla letošní čtenářská výzva.
Bylo to jistě zajímavé čtení, zejména pokud opravdu lze věřit tomu, že Alison Weir má silný základ v znalostech dějin Anglie a historické reálie jsou tedy věrně popsány. Tím mám na mysli nejen všeobecně známé věci, jako kdo byl čí syn nebo kdo kdy za co válčil, ale také dějiny každodennosti.
S Alžbětou prožíváme celý románově zpracovaný život. Přesto, že kniha je tak dlouhá a nabitá informacemi, nemám pocit, že bych Alžbětu důkladně poznala. Jako kdyby nám byla stále servírována její oficiální tvář, nikoliv soukromá. Což je škoda.

Co mi opravdu hodně vadilo byly chyby v textu. Na jednom místě je chyba v letopočtu, na jiném místě hovoří Richard o svém švagrovi, ale nazývá ho zetěm. Příliš mnoho věcí tam bylo označeno přídomkem "skvělý". Měla skvělé šaty, procházel skvělý průvod apod. Otázka úrovně překladu je asi na místě - viz. komentář od fénix56. Nevím, jestli je to dáno originálním textem, nebo je překlad tak mizerný, ale právě kostrbatost některých vět a chyby v textu v mých očích snížilo hodnocení ze 3 hvězd na 2.

Dále mi vadilo časté přejmenovávání postav - jen jsem si zvykla, že se o někom mluví jako o "Frantovi", tak se mu na další stránce najednou začalo říkat vévoda odněkud. Už tak pro mě bylo obtížné zorientovat se v postavách a tohle mě mátlo ještě více.

21.07.2023 2 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Pro mě jsou knihy od pana Vondrušky něco, co vytáhnu z máminy knihovny když mám za sebou období těžší literatury a potřebuji něco jednoduchého, nenáročného, myšlení nevyžadujícího. A to Jičínské pole mrtvých dokonale splnilo.
Jako řada již hodnotících jsem se pak trochu motala ve vztazích jednotlivých postav, konec se mi přišel uondaný a třináctiletá Hedvika chovající se a uvažující jako pětadvacetiletá holka se mi zdála neuvěřitelná, ale jinak to bylo celkem fajn. Kdyby byly půlhvězdičky tak dám 2,5. Pětka se zaokrouhluje nahoru, takže dávám 3.

13.07.2023 3 z 5

Knihomol Knihomol Stefan Zweig

(SPOILER) Krátký literární počin od Stefana Zweiga a první kniha od tohoto autora, kterou jsem četla.
Předně musím vyzdvihnout jeho schopnost popisu zdánlivě jednoduchých věcí tak lyricky ... zřejmě to dělá z člověka dobrého spisovatele. Tam, kde já (jako osoba bez talentu) bych napsala větu "Nemohla jsem se rozpomenout na ...", tak Zweig napíše: "Ale čím víc jsem poháněl svou vůli, aby se té vzpomínky zmocnila, tím zlomyslněji a klouzavěji mi vzpomínka unikala - neurčitě záříc jako medusa hluboko na dně vědomí a přece nezachytitelná, neuchopitelná."
Na příběh Jakoba Mohla se můžete dívat buď jako čtenář Bazdiriq o pár komentářů níže (a také jako Pavel Eisner - autor doslovu), nebo ho pro jeho encyklopedické znalosti a paměť můžete obdivovat. Já jsem se zařadila do té druhé skupiny čtenářů. Příběh hrdiny této novelky je tak dojemný, že člověk má chuť rozjet se do Vídně a najít alespoň hrob Jakoba Mohla, aby na něj mohl položit květinu.
Zřejmě tam od autora budou skryté významy (zmiňovaný název Buchmendel v originále a konotace vysvětlené v doslovu). Pro mě ale hlavní poselství příběhu spočívá v tom, že se tady na světě každý jednotlivec pinoží jak umí a nakonec kdo si na něj bude za pár let (generací) pamatovat? Kam zmizí všechny vzpomínky? A je rozdíl, jestli tu vzpomínku uchová akademik nebo hajzlbába?
Už se těším na další knihu od Stefana Zweiga.

06.07.2023 5 z 5

Tlumočníkova dcera Tlumočníkova dcera Teresa Lim

Velmi zajímavý knižní počin. Z anotace jsem nepochopila, že se nejedná o románové zpracování příběhu rodiny, ale nakonec jsem z toho vůbec nebyla zklamaná.
Toto je jedna z knih, které čtete s opravdovým zájmem jako lidský příběh, ale zároveň se dozvídáte zajímavé informace z historie. V tomto případě z historie země (zemí), které pro většinu lidí nejsou předmětem zájmu a ani ve škole nás o tom mnoho neučili.
Velice mne bavilo dozvídat se o tom, jak měli nastavené hodnoty Číňané na přelomu 19. a 20. století a v první polovině 20. století. Co za neuvěřitelné útrapy si lidé v této části světa museli prožít ... se svými velmi omezenými znalostmi historie těchto zemí jsem byla šokována tím, co za strasti prožívali Číňané v minulosti a nepochybuji, že každá část světa má to své temno zasuté někde v minulosti. Jsem ráda, že jsem se díky této knize dozvěděla mnoho zajímavého.

03.07.2023 5 z 5

České taroky České taroky Markéta Brousková

Knihu jsem nebyla schopna číst. Je psána pro mě nepochopitelným a nepolapitelným jazykem. Už dlouho jsem neměla v ruce něco, co se mi četlo tak špatně. Různá přirovnání, opisy věcí, složitá souvětí ... nedalo se to. Knihu jsem si pořídila přes bazar kvůli tomu, že Nežádoucí svědek se mi velice líbila. Očekávala jsem tedy, že podobné to bude u Českých taroků. Nebylo tomu tak. Knihu jsem odložila po bolestivém přelouskání asi 30 stran. Určitě se k ní zkusím někdy vrátit, ale v nejbližších letech to nebude.

04.05.2023 2 z 5