Ctv Ctv komentáře u knih

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

(SPOILER) Knížka je to velikostí malá a útlá, ale svou silou a obsahem opravdu veliká.
Přenese vás do Irska osmdesátých let a prožíváte pár zimních a Vánočních dní spolu s hlavním hrdinou, mužem kterému táhne na čtyřicet a jmenuje se Furlong. Má krásnou ženu, krásné dcery a dnes a denně si uvědomuje, jak se má dobře. Zejména ve srovnání s bídou, kterou vidí všude kolem sebe. Furlongovy myšlenky se potácí mezi tím, jestli má být šťastný za své dobré (i když těžce vydřené) bydlo anebo jestli by chtěl vlastně něco úplně jiného. Uvědomuje si, že splňuje všechny předpoklady pro to být více než spokojen se svým životem. Přesto tam je někde nějaké ALE. Kdo to tak ale v životě nemá.
Největší zlom nastane ve chvíli, kdy za zdmi kláštera objeví něco, co nemělo být objeveno. I vzhledem k jeho vlastnímu původu se ho záležitost osobně dotýká a nedá mu spát. Velmi těžké téma, hodně hlubokých myšlenek a citů, ale autorka je podává tak jednoduše, prostě, stručně. Přesto ale všechno víte a co nevíte, to si domyslíte.
Furlong to nemá jednoduché a my s ním těch pár dní a hodně myšlenek prožijeme velmi intenzivně. Úplně z knihy cítíte tu tíhu a tu strašnou marnost - jak se má rozhodnout? Má udělat dobrou věc a ohrozit tak sebe a rodinu? Nakonec se rozhodne pro jasný čin vědom si jeho možných důsledků.
V první okamžik po přečtení jsem pocítila velké zklamání. Cože? Takhle to skončí? Vždyť to nemá konec! Já chci číst dál, chci vědět jaké měl jeho čin důsledky! Ale pak mi hned došlo, že právě takový konec byl od autorky majstrštyk a právě takový konec musela kniha mít. Protože to už by byl úplně jiný příběh. A myšlenka tohoto příběhu byla právě v životu Furlonga, v jeho myšlenkách před činem a v tom, že udělal to, co udělal.
Je neuvěřitelné, co vše umožnila lidská lhostejnost a co vše dokázala páchat katolická církev. A je ještě neuvěřitelnější, že to není příběh starý 100 nebo 200 let, ale příběh docela nedávný.
No a opravdu hezká obálka je jen třešničkou na výborném dortu.

23.04.2023 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Dávám plný počet hvězdiček a doufám, že nás bude víc, kdo tak udělají, aby tato knížka vyšplhala z modré do červené. Protože si to zaslouží.
Že tento styl humoru nesedí všem, to je jasné, takže autorka jistě očekávala i negativní recenze. Rovněž bylo jasné, že někdo neskousne skutečnost, že její dědeček je i v dnešní době zarytým komunistou a od toho se bude odvíjet hodnocení knihy.
Já jsem se při čtení smála nahlas a jsem moc ráda, že jsem si ji na základě rozhovoru s autorkou, který jsem slyšela v rádiu, koupila. Myslím, že Michaela zmiňovala, že s ní dědeček po vydání knihy nemluvil. No, ne že bych se tomu tak úplně divila :-).

Ale ke knize - autorka opravdu velice vtipně popisuje výlet na Kubu, který absolvovala nejen s dědečkem, ale s partou dalších seniorů. Její humor je kousavý, inteligentní, možná někdy pro někoho na hraně, ale mně se to líbilo a hodně jsem se nasmála. Z textu je znát, že autorka není rychlokvaška, která napsala pár blogů na netu a už si myslí, že rozbije knižní prodejní žebříčky knihou. Je novinářkou a z jejího textu je znát inteligence a znalost historie a souvislostí. Takže knížka není jen sbírkou ironických vtipů o dědečkovi a spol., ale také zdrojem informací o Kubě.
Kromě toho, že je autorka ironická a vtipná vůči svým spolucestujícím, je vtipná i na úkor sebe sama. Krom toho na zadní straně přebalu je uvedeno "hodnocení pravdivosti" a z pěti hvězdiček si autorka dala jen jednu :-). Z toho soudím, že ironický humor na úkor dědečka nebyl ve skutečnosti tak ironický a je to milující vnučka, má svého dědu ráda a takovou vnučku bych přála co nejvíce dědečkům tohoto světa.
Líbilo moc.

08.04.2023 5 z 5

Velmi silná kniha, z jejíhož čtení si odnáším stejné dojmy, jako většina níže hodnotících. Také mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale potom jsem měla problém se odtrhnout.
Paní Horáčková vás skutečně vtáhne do osudů rodin a vesnice v Sudetech. Kdo má rád tento typ literatury (mám na mysli především téma), tak bude určitě více než spokojen.
Přesto jsem měla dojem, že v tom množství postav bohužel nebylo moc prostoru se jim dostat více pod kůži. Otázka je, jestli je to dobře nebo špatně. Mně například dost zůstala ležet v hlavě postava Anežky, která si vzala Hanze.
Co mi trošku kazilo dojem ze čtení byla skutečnost, že jsem se chvílemi neorientovala v postavách a hlavně v době, respektive věku postav. Ten, kdo byl na jedné straně dítě (a to jsem stejně měla problém identifikovat zda desetileté nebo šestnáctileté) o pár stran dál najednou vystupoval jako dospělý ... jediné záchytné body v časové ose byly historicky známé události a od toho si člověk mohl jakž takž odvodit věk postav.
Každopádně moc hezká kniha doplněna krásnými dobovými fotografiemi. Škoda, že u nich nebyly informace o tom, kdo na nich skutečně je - třeba někde vzadu na posledních pár stranách. To by bylo moc milé a respektující vůči osobám na fotkách. Ti byli skuteční, měli své příběhy a tady byli použiti jen jako dekorace.

08.04.2023 5 z 5

Misionář Misionář Iveta Svobodová

Kriminální linka je fajn, zápletka a příběh mě dost bavily. Co ale z mého pohledu knihu totálně zabíjí je autorčin styl. Ten na mě působí nepřirozeně, toporně, křečovitě. Nerealistické dialogy nás provází od začátku až do konce. Těžko se mi vžívá do knihy, když si tam muži ve věku kolem 50 vyměňují takovéto konverzační perly:
"Gunilla vaří skvěle. Švýcarská jídla jsou chutná, a přitom nejsou tak hutná, jako česká kuchyně". Nebo: "Nemohu se dočkat, až zasednu ke stolu. Ten sýr od statkářky z vedlejší vesnice je vynikající!"
Nejvíc mě asi zaujal následující stylistický majstrštyk:
"Vy jste tady jedna velká rodina, to je bezvadný," zařehtal spokojeně Luboš.
Nelze ale autorce upřít, že mi dala záminku k přemýšlení. Večer jsem si pak před usnutím představovala jak asi vypadá "spokojené zařehtání" podobné věty středněvěkým policejním vyšetřovatelem. Ostatně Luboš v knize řehtá poměrně často.

15.02.2023 2 z 5

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Na tuto knihu jsem měla spadeno už dlouho - od doby, kdy jsem se o ní dozvěděla. Dost těžko se dá hodnotit hvězdičkami kniha, která není ani beletrie, ani naučná literatura, která je prostě jen přepisem deníkových záznamů pacienta psychiatrické léčebny. Dle mého nelze dát menší než maximální počet hvězdiček. Hodnocení dvěma nebo třemi hvězdičkami není relevantní pro knihu, ale pro hodnotícího čtenáře - byla to prostě špatná volba knihy čtenářem a proto u tohoto druhu literatury dle mého nelze na tato hodnocení přihlížet. A že někdo čekal více popisů něčeho jiného, než čeho se mu dostalo? Na to lze napsat jen jediné - jedná se o deník. A skvělý.

29.12.2022 5 z 5

Země Země Marek Epstein

(SPOILER) Kniha, která vás do sebe vtáhne jako močál a nepustí. Přečetla jsem ji za dva dny a nemohla se od ní odtrhnout.
Žijeme příběh několika osob od doby druhé světové války až do roku 1992. Autor si nevybírá příjemná témata. Každá naděje a šance na něco krásného je v základech zadupána do země - ať už nacisty, nebo komunisty, nebo prostě osudem. V průběhu celé knihy zasvítí čas od času slunce - když malá Lea přežije (i když to je jen díky hnusné nacistické zrůdě), když se s Vinc vrátí do života, když Lea dostane pas a výjezdní doložku. Ale těch paprsků si hrdinové knihy i čtenáři užijí jen na chvíli a o to větší a těžší je mrak, který je pak znova zničí. I ten konec je a není dobrý. Happy endem by bylo, kdyby si Lea mohla alespoň pár let užívat znova nalezené role matky a babičky. Konec na hovno by byl, kdyby se Lea s Mirabelkou nikdy nesetkaly. Ale Marek Epstein ten konec - stejně jako většinu děje - prostě umí udělat na hraně. Takže se hlavní hrdinky sice setkají, ale vlastně nesetkají. Lee se vrátil Vincent, ale vlastně nevrátil ....
Prostě skvěle napsané, dokonale vygradované, máte pocit jako byste hlavní hrdiny osobně znali. Nejen Leu a její dceru, ale i ostatní postavy - Hermanna, Kurta a jeho ženu, Vince. Bezvadné zpracování postav, u kterých nejsou věci jen černé nebo bílé, i když se zpočátku tak zdají.
Jednu hvězdu sundávám v hodnocení jen za to divé přeskakování v čase, na které jsem si jakž takž zvykla až v polovině knihy. Chápala bych přeskakování mezi jednotlivými postavami v jedné časové linii, ale přeskakování ještě navíc i v čase v celém rozpětí od let 1942 až do 1992 mi nesedělo. Zejména proto, že jsme občas přeskočili do nějakého roku abychom vzpomínali na dobu před dvaceti lety. A ty občasné gramatické chyby či překlepy by snad také nemusely být ...

27.12.2022 4 z 5

Oči nemlčí Oči nemlčí Roy Jacobsen

Jak jsem celkem s chutí přečetla dva první díly, tak tento mě zklamal. K Ingrid jsem si tady vůbec nedokázala najít cestu. Její zabejčené putování s malým dítětem nijak neobdivuji, naopak.
Vlastně mě nebavilo na knize téměř nic - zřejmě jsem nebyla naladěna na tu severskou jednoduchost vyprávění a mentalitu lidí. Měla jsem dojem, že Ingrid cestou potkávala jen samé lidi s poruchou autistického spektra, kteří vůbec nedokázali komunikovat.

25.12.2022 2 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Za mě zatím nejméně zajímavá z autorčiných knih. V podstatě po celou dobu jsem se neubránila podvědomému srovnávání s Orwellem a jeho 1984. Pravděpodobně kvůli tomu, že autorka si na začátku neodpustila jednu nebo dvě zmínky o Velkém bratrovi. Protože mě ani 1984 neoslovilo, tak jsem nevkládala velká očekávání ani do Listopádu.
Neupírám čtivost, paní Mornštajnová umí napsat knihy tak, aby odsejpaly a aby se četly dobře. Příběh Marie a její dcery Magaleny (Leničky) je určitě zajímavý, ale od Magdy jsme se dozvídali v podstatě neustále to samé a nebýt na konci rozuzlení vztahu mezi Marií a Magdou, tak se tam v podstatě nic nestalo. Smyslem knihy tedy zřejmě není ani tak vyprávět lidský příběh, ale stáhnout nám tepny a cévy představou jak by to vypadalo, kdyby nás tu od roku 1989 hlídal rudý Velký bratr. To se u mě určitě podařilo. Ovšem já bych tam ráda viděla víc osobního příběhu, víc osobních prožitků, víc hloubky jednotlivých postav. Mariiných 15 let v kriminále jsme přeskočili letem světem, na Magdě jsme v domově prožívali v podstatě jen vymývání mozků a její život mi proletěl mezi prsty, ani nevím jak. Najednou byla sama matkou a jakoby ve svém životě neřešila jiné téma, než rozpor mezi tím, co jí říká kamarádka Jana a tím, co jí naimplantovali do mozku komunisté. A ten závěr bez happy endu, ten mě trošku mrzel. Po všem tom splínu a tísni jsem doufala v trochu toho malého štěstí. Ale to by kniha nesměla být o tom, o čem byla.

25.12.2022 3 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Zajímavé počtení složené ze vzpomínek kriminalisty. Vzpomíná zejména na známé a mediálně dost popsané vraždy. Což je na jednu stranu fajn, protože víme o čem je řeč a je to z hlediska nakladatelství zajímavé téma. Na stranu druhou se ale tím pádem dozvídáme věci, které už víme a které je možné si přečíst i na Wikipedii (např. o Hojerovi). Jako bonus ale od pana Štočka dostáváme jeho osobní vzpomínky a střípky informací, které nám může dát jen on sám. Mě osobně hodně zaujaly jeho popisy uvažování kriminalistů - co podezřelému a svědkům říct, co neříct, proč, jaké to může mít souvislosti. Moc zajímavé.
Za zcela zbytečnou, až rušivou, považuji osobu novinářky a formát rozhovoru, protože otázky na mě působily prvoplánově, nezajímavě a řekla bych až amatérsky. Naštěstí byly jen na začátku a pak už pan Štoček "vyprávěl" sám.
Na konci knihy je obrazová příloha s fotografiemi z případů, které nebyly v knize ani popisovány. Její smysl nechápu. Bylo by naopak zajímavé vytvořit obrazovou dokumentaci ke každému samostatně popisovanému velkému případu.

21.12.2022 3 z 5

Sarum: Román o Anglii Sarum: Román o Anglii Edward Rutherfurd (p)

Moje první setkání s Edwardem Rutherfurdem a rozhodně nebude poslední.
Kniha mě nadchla. Není to učebnice historie, je to román. Což autor také sám avizuje. A jako román je podle mě moc fajn. Provede vás historií Anglie od dob paleolitických lovců až do osmdesátých let minulého století. Po celou dobu čtete příběhy různých osob zasazené do historických událostí, které formovaly Anglii a určitě po přečtení poslední stránky budete o něco chytřejší.
Celou knihou se prolínají osudy několika rodových linií. Líbilo se mi, jak autor nesklouzával k žádným romantickým happy endům, někteří lidé prostě měli příjemný osud, někteří mnohem méně. Často se život hrdinů posunul někam úplně jinam, než jsem čekala. To mě bavilo.
Líbilo se mi propojení rodů a mrzelo mě, že některé spojnice (jako třeba pravěká soška ženy) se během knihy vytratily.
Kniha se mi četla jedna báseň na začátku do doby cca 17 a 18 století. Toto období už pak pro mě bylo méně záživné - všichni ti šlechtici, králové, královny, biskupové. Chvílemi jsem se v tom ztrácela. Potom 20 století už autor vzal spíš tak jenom letem světem, jako by v této době nebylo moc co vyprávět.
Každopádně já už se těším na další kousek z pera pana Rutherfurda.

06.12.2022 5 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Knížku hodnotím celkově spíš pozitivně, přečetla jsem ji během jednoho víkendu a ty dva dny mi to trvalo jenom proto, že jsem měla spoustu jiné práce. Knížečka je to malá, útlá, ale příběh je zajímavý a i rozuzlení onoho tajemství má něco do sebe.
Snad i vzhledem ke svému věku jsem se ze začátku domnívala, že hlavní hrdina bude cca čtyřicátník. Překvapilo mě, že se jednalo o šestadvacetiletého mladíka. Nějak mi s jeho věkem neladilo dohromady jeho uvažování, myšlenky a to, jak strašně ho v osmnácti sejmula smrt jeho přítelkyně. Zdevastovalo ho to na řadu let a to mi u vztahu postpubertálního mladíka nepřišlo moc reálné. I když možná právě naopak proto ten vztah a jeho konec tak prožíval. Nevím. Na mě tam těch rozervaných osudových vzpomínek bylo už moc, připadala jsem si chvílemi jako bych četla nějakého klasického ruského autora.
Ale když jsme se v ději vrátili do reality a řešili problémy s otcem či ono avizované tajemství, tak to bylo celkem fajn čtení.
Kdybych se mohla autora na něco zeptat tak by mě zajímalo, proč sebevrahovi stojícímu na okraji mostu vložil do ruky právě Svijany? :-)

16.10.2022 3 z 5

Einstein v Berlíně Einstein v Berlíně Thomas Levenson

V tomto případě anotace knihy docela přesně vystihuje můj výsledný dojem z ní. Je to velmi zajímavě psaná historická sonda do období válek a mezi válkami. Nejde jen o život Alberta Einsteina, i když i ten je zde popsán velmi precizně a ve veškerých souvislostech. Jde také o výborně zpracovanou historii nejen Berlína a Německa, ale veškerých konsekvencí s válkami v Evropě. Při čtení pochopíte mnoho souvislostí a i když mě tato historie zajímá dlouhodobě, tak řada informací pro mě byla opravdu objevných. Kromě toho, že je to dílo nabité informacemi, tak je velmi čtivě napsané, což u podobného typu literatury vůbec nebývá automatické. Skvělá knížka.

28.09.2022 5 z 5

Dědictví minulosti Dědictví minulosti Barbara Erskine

(SPOILER) Knížka na mě zbyla na dovolené a další od autorky zřejmě vyhledávat nebudu. Překvapilo mě, že je autorka vystudovaná historička a pak napíše takovouto slátaninu plnou toporných a šroubovaných dialogů.
Neměla bych problém s duchařskou literaturou, pokud by to bylo zajímavé a hezky napsané, ale tady už to paní Erskine překořenila moc. Druidové, církev, křesťanství, Ježíš v Anglii, těhotná Mora (jakože možná s Ježíšem?), naprosto neuvěřitelná postava hlavní hrdinky Abi, love story kde ona ho nejdříve nesnáší a potom jí tělem projedou elektrické vibrace vzrušení když se jí mimoděk dotkne ... no, prostě ne.

19.09.2022 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Pro mě za poslední dobu nejsilnější čtenářský zážitek.
Je zřejmé, že v knize nemusí vraždit masový vrah nebo kráčet dějiny, že se tam nemusí stát vlastně skoro nic, ale nevadí to vůbec ničemu pokud je skvěle napsaná. A Chirurg je dle mého skvěle napsaná kniha. Tak bombasticky vykreslená postava, jako je Hynek Grábl, to už jsem dlouho neviděla. Spousta věcí vás na něm štve, další spoustu věcí na něm obdivujete. On si žije ten svůj život jak se dá a vy ho chvíli žijete s ním.
Parádní, parádní počtení.

19.09.2022 5 z 5

To, co se mi nelíbilo na Eugenii, nelíbí se mi ani tady. Neustálé a nadbytečné popisy věcí. Neživé předměty dokolečka něco nějak dělají nebo nechávají dělat. Mnozí to tu pojmenovávají jako lyrické popisy. Asi to bude ono. To je tedy zřejmě autorčin styl, který nezbývá než buď překousnout, nebo její knihy neotvírat. Ovšem zatímco u Eugenie tyto lyrické popisy byly nesnesitelnější tím, že hlavní hrdinka byla taková nemožná éterická víla, tak tady máme naštěstí hrdinky (nebo alespoň jednu z nich) velmi sympatickou a normální. Mám tím na mysli babičku Alžbětu.
Nina není moje krevní skupina. Mladá žena, které na první pohled nic nechybí, ale stejně je něco (všechno) špatně. Mohla to vyřešit tím, že na sebe navlékne korálky, na hlavu dá věnec, do ruky bubínek a bude tančit ženské kruhy kolem ohně v lese, což by už i na čtení bylo příliš nesnesitelné. Ona ale naštěstí svůj problém vyřeší tak, že vezme babičku na výlet do minulosti. Je to hezké, milé, na myšlení nenáročné, pomalu plynoucí a na konci se všechno samo krásně vyřeší. Jako když cvaknete vypínačem a ono se rozsvítí. Vlastně vůbec netuším, co Ninu přimělo všechno změnit. Řadu souvislostí jsem tam vůbec nepochopila, například proč od Ninina dětství až po dospělost nebyla s babičkou v kontaktu ... ale to je jedno. Já jsem si užila příběh Alžběty a ten se mi líbil.

19.09.2022 3 z 5

Dům bez zrcadel Dům bez zrcadel Iva Pekárková

(SPOILER) SPOILER
Kniha popisuje osudy ženy, která si vydělává jako ošetřovatelka starých a nemocných lidí v Anglii. Jmenuje se Markéta a i když jsem v tom zpočátku vůbec neměla jasno, tak jsem v průběhu knihy zjistila, že jí je něco mezi 50 a 60 lety. Přesto ale polovinu knihy řeší sex, sex, sex a sex. Po přečtení knihy jsem získala dojem, že kdybych někdy navštívila Tunisko a neměla nezávazný sex s nějakým místním playboyem, tak bych nejen zůstala po vaginální stránce zdravá, ale také bych nezažila to, za čím tam většina středněvěkých (a více) Evropanek jezdí. A mohla bych se cítit o něco ochuzena.
Markéta si tam nabrnkla chlapce, kterému bylo něco málo pod dvacet let. Vlastně jsem za celou knihu nezjistila, proč to udělala. Sex s ním byl průměrný, spíše horší, přesto si ho vzala za manžela a dotáhla si ho do Evropy. Snad proto, že jí jeho mládí mělo pomoci zapomenout na to, že to její už je dávno pryč? V jejich vztahu jsme mohli číst veškerá klišé vztahu starší ženy a mladého muže z afrického kontinentu. On z ní tahal peníze různými triky a podvůdky, které Markéta zpočátku neprokoukla. To si říkáte, že buď už také začala trpět nějakou formou demence (jako její klienti v UK), nebo je zamilovaná. Zamilovaná nebyla, dementní také ne, takže ta nesmyslnost jde podle mého za autorkou knihy. Nakonec se jí vztah se zajíčkem vymstil, ale to tu prozrazovat nebudu, kdyby náhodou někdo ignoroval varování, že jde o spoiler.
Výše uvedené tedy v mých čtenářských očích knihu řadí do kategorie „dvě hvězdy a méně“. Na tři ji dostal Markétin ošetřovatelský příběh. Zážitky s různými klienty byly zajímavé, hezky napsané, řada drobností dala nahlédnout pod pokličku této práce. Různé typy klientů a hlavně různé typy jejich rodinných příslušníků, se kterými musela jednat, mě bavily. Tato linie příběhu se mi moc líbila a byla bych raději, kdyby se jí autorka věnovala více. Klidně i na úkor několikrát opakovaného nadšeného popisu toho, jak má hlavní hrdinka na svůj věk pěkná rodidla.

24.08.2022 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

(SPOILER) Ne, že by se mi kniha nečetla dobře, ale celkově jsem z ní měla dojem, že se autorka snaží využít zájmu o dramatické příběhy určitých míst a oblastí, který rozvířily knihy od Kateřiny Tučkové a hlavně Karin Lednické. Ovšem tady naťukneme historicko-společenský problém (přesídlení Rumunských Slováků do pohraničí, ze kterého byli nuceně odsunuti Němci) jen opravdu zlehka. To, co Karin ve svých knihách zpracovává detailně, pečlivě a se vší vážností je tady jen takový barevný sladký obal na lentilce. Pro příběh samotný to vlastně vůbec není důležité, charaktery postav to určuje minimálně. Celý ten příběh mi přišel jako nedochucená polévka. Není špatná, ale něco tomu chybí. Pro mě tam bylo málo uvěřitelnosti. Linda, typická měšťačka, se najednou sebere a najednou pocítí touhu poznávat své předky a během jednoho týdne se zvládne seznámit se svéráznými obyvateli vesnice tak, že jí sypou životní příběhy z rukávu a ještě ani týden neuteče a už má odpovědi na všechny své otázky.
O tom, o čem se s ní matka a babička odmítaly celý život bavit najednou ochotně zajedou debatovat přímo na místo. Do vesnice, kam se neměly zájem už nikdy podívat.
Něco tomu prostě chybí ....

15.08.2022 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

(SPOILER) Jak se mi Houbařka líbila, tak z této knihy jsem byla lehce zklamaná.
Z anotace jsem měla pocit, že budu číst o téměř detektivním pátrání po příčinách vraždy a sebevraždy. Ještě v polovině knihy jsem s napětím čekala co mi autorka odkryje za tajemství, co Eliška objeví, jaké okolnosti vyjdou najevo. A pak nic. Najednou se z polodetektivního pátrání po záhadě stal vztahový rozbor. Zřejmě mě jako čtenářku měl jako katarze příběhu dojmout fakt, že vzory chování se opakují, že jablko nepadá daleko od stromu, že jaká matka taká Katka ... ale to se nekonalo. K tomu jsem znala příběh Eliščiny matky jen povrchně a i do Elišky se mi nepodařilo moc proniknout. Na to, abych to ocenila jako vztahový román, jsme moc klouzali po povrchu povah a osobností.
Nemohu ale odepřít autorce fakt, že píše hezky a čtivě. Jen to rozuzlení mě prostě zklamalo.

15.08.2022 3 z 5

Další kniha u které mi není jasné jak je možné, že nemá 100%. Další (a jedna z mála) knih, u kterých kdybych mohla, tak dám bonusové hvězdy.

Obsah - ten je prostě neuvěřitelně silný. Není to kniha, kterou si člověk vezme na pláž a zvládne ji prožít za řevu dětí mezi lehátky. Je třeba číst v klidu, uvědomovat si důsledky, představovat si popisované. Nemůžete přestat kroutit hlavou když čtete o kreaturách typu Sattlera, o popisované cestě komanda smrti mezi jednotlivými domy, o střílení nevinných lidí. Cítíte závan toho zoufalství, které musely prožívat manželky a děti když viděly, jak jejich otce ženou k lesu a pak se ozvou výstřely. Paní Lednická zvolila zvláštní formu, kdy je jen menší část textu psaná beletristicky a větší jako literatura faktu. A to považuji za naprosto geniální, protože faktické části vás seznámí s reáliemi a beletristické vám pomohou je prožít. Prostě skvělé. Doplnění o fotografie účastníků Životické tragédie je další skvělá věc, prožití příběhu vám posune na další úroveň.

Vzhled - pokud se letos bude volit nejhezčí kniha, tak budu hlasovat pro Životice. Opravdu nádherně udělaná kniha - krásně zpracovaná obálka, název knihy prolisovaný, nádherný design, prostě další skvělá záležitost na této knize. Barevné hrany listů ... všechno dohromady to dělá z knihy vizuálně opravdu jedinečný kousek.

Skláním velmi hlubokou poklonu paní Lednické za to, co dělá. Za tu neuvěřitelné množství mravenčí práce a energie, které vkládá do sběru informací a vzpomínek pamětníků. Myslím, že řada lidí si ani neuvědomuje, co udělala pro oživení paměti na historické události jedné části naší země. Jak moc záslužná práce to je. Podle mého by za Šikmý kostel a Životice měla dostat nějakou cenu, metál.

08.07.2022 5 z 5

Na tomto zpracování příběhu paní Eugenie mi nepřišlo nic uchvacujícího. Nemyslím si, že by to bylo nezajímavým příběhem. Spíš šlo o zpracování. To, co bylo tak (až příliš) květnatě a košatě popisováno na tolika stranách, bylo perfektně shrnuto v doslovu na jedné stránce.
Z knihy mám dojem, že autorka vzala kterýkoliv dostupný text o Eugenii z netu (fakta) a rádoby románový příběh vybudovala tím, že mezi tato fakta nacpala vatu. Spoustu vaty. Neustále někde někoho teple objímalo slunce, příjemně hladily paprsky, stromy se někam skláněly, domy se nakláněly, vítr tiše ševelil, okna zvědavě blikala .... Chvílemi jsem měla pocit, jako by bylo v neživých věcech víc života, než v hlavní hrdince. Rozhárané a věčně vnitřně nešťastné osobě, která nedostala lásku od matky a tak ji nedokázala dát ani svým dětem. Žádná postava tam není rozpracovaná do hloubky, jen hlavní hrdinka. A ta je zase rozpracovaná moc - i když se i přesto jeví jako dost emočně plochá osoba. Neustále čteme o tom, jak sice má naprosto všechno, co si asi tak mladá žena té doby může přát (zázemí, hodného manžela, zdravé děti, peníze), ale přesto nemůže dýchat. Ani kávu si neuvaří sama, na všechno má lidi (na které je hnusná) a je neustále nešťastná. Paní Poncarové se podařilo vykreslit Eugenii jako zcela nesympatickou osobu, pololeklou rybu. Někde na internetu jsem si přečetlaněčí vzpomínky na to, jak s manželem sjížděla vodu. Úplně mě to zarazilo, protože Eugenii z knihy si nedokážu představit jak sjíždí řeku, jak se upřímně a nahlas směje. Bohužel. Paní Poncarová nejen zazdila možná zajímavý příběh a osobnost Eugenie Ledecké, ale ani se to moc dobře nečetlo.

12.06.2022 2 z 5