Zápisky z blázince

Zápisky z blázince

Autentické zápisky z pozůstalosti významného českého režiséra a herce, které mimořádně ocenili jak čtenáři beletrie, tak odborná divadelní veřejnost i kritik, vypovídají dramatickým způsobem o autorovi i době normalizace, která poznamenala život i tvorbu umělců. Podle dochovaných materiálů zpracovala Kateřina Macháčková ; úvodní slovo Ondřej Šrámek. 3. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25454/zapisky-z-blazince-25454.jpg 4.259
Literatura česká, Biografie a memoáry, Umění
Vydáno:, Artur

Matty
13.12.2016

Necenzurované zápisky Miroslava Macháčka by časově mohly navazovat na Deník Pavla Juráčka, oproti němu ale nevynikají stejnou stylistickou obratností, ani obsahovou zahuštěností. Zápisky Macháčkovi očividně sloužily více k autoterapii než k reflektování tehdejších poměrů (více tepe do svých spolupacientů a divadelních kolegů než do režimu, vnější svět zůstává vesměs mimo oblast jeho zájmu), proto lze mít pochyby ohledně odůvodněnosti takovéhoto nakladatelského počinu. Ubíjející opakování týchž činností z knihy nedělá strhující čtení, zato dokáže alespoň částečně navodit pocity inteligentního, reflexe velmi schopného, nicméně psychicky dosti rozhozeného člověka.

lea735
14.08.2016

Upřímné, z nitra duše, bez okolků , bez okecávání....byl krutě upřímný ,inteligentní -člověk, který to neměl asi v životě moc lehké Tím , že byl ,jaký byl a nehrál si na nic , mi byl blízký a sympatický, ačkoliv asi působil nesympaticky a rozmrzele.

jiri2737
05.04.2015

Úchvatné. Miroslav Macháček byl úžasná osobnost. Přesto trpěl. Kniha mi připoměla rok 1975.

miuk
17.01.2014

Deníkový záznam z blázince...To říká vše, popis denní činnosti, příběhy o spolupacientech, vlastní myšlenky...Klasika.

honajz
08.11.2013

Dokonalá kniha, k níž se rád vracím. Pan režisér to měl v hlavě dobře srovnané. Navíc zjistíme, že to bylo vždy, že někteří se nám tváří do obličeje jako přátelé, ale pak nás podrazí. Jeho trefné poznámky, rychlé procházky přírodou, komentování televizních přenosů a inscenací mají zkrátka hodně do sebe.

Skjaninka
09.06.2013

Denníkové záznamy režiséra Macháčka zo 70-tych rokov, keď sa pod vplyvom doby a spoločnosti ocitol v blázinci v Bohniciach. Kniha vám ponúkne náhľad do jeho duše, myslenia a do obdobia, ktoré nebolo ani trochu ľahké.

Ikkju
15.11.2012

Pro mě velmi osobní a hluboké čtení. Autor si nic nenalhával, snažil se nahlížet sebe i druhé co nejobjektivněji, ve víru malých i velkých nepříjemností, ústrků a zrad... Přes součet všech těchhle tlaků a navzdory špatnému duševnímu stavu se mi zdá, že to nesl hodně hrdině. A v jeho postřezích a postojích snad vidím i sám sebe - tak trefně, že jsem to v jiné knize nezaznamenal...

maryzka
16.05.2012

Je to osobnost našeho města,tak jsem ji měla pujčenou od rodinných příslušníků - když měl problémy tak ho známý umístili do blázince a při pobytu jako terapie vznikly tyto zápisky.

SvaPepina
17.11.2011

Nejen že nás svým deníkem pan Macháček pozval na návštěvu k sobě a do sebe, ale zároveň nám neuvěřitelně inteligentně a s nadhledem ukazuje, jak to může vypadat v "blázinci". Pro mě i z profesního hlediska velice poučné!

WEIL
28.06.2011

Rád přes tuhle knihu nahlédnu do člověka Miroslava Macháčka, který bohužel zemřel předčasně.

Miroslav Macháček

Miroslav Macháček