Ctv Ctv komentáře u knih

Guláš pro Masaryka Guláš pro Masaryka Milena Štráfeldová

Rozhodovala jsem se mezi 2 a 3 hvězdičkami, nakonec jsem dala 3 z úcty k práci, které musela kniha paní Štráfeldovou stát. Mně se to ale nečetlo dobře.
Celá knížka mi tak trošku připomíná pověstný dort, který pekli pejsek s kočičkou. I když do něj dali samé dobré ingredience, tak dohromady to neladilo a nedalo se to jíst.
Podle mého názoru je kniha prostě překombinovaná. Celým dílem nás provází příběh Poldinky a její rodiny. Bohužel ale bylo ho tam málo a byl takový letem světem, protože většinu prostoru zabíraly různé vsuvky a odbočky, které popisovaly historické okamžiky našich a evropských dějin. Často jsem se v tom ztrácela. Jen se člověk dostal do nějakého děje nebo příběhu, tak bum, konec a najednou se zase píše o něčem úplně jiném. Skákalo se v čase, řada informací se naťukla dopředu, dopověděla se někde úplně jinde. Bylo by lepší, kdyby autorka prostě pořádně zpracovala příběh Poldinky a své vzdělávací ambice přetavila v samostatnou knihu pojednávající o historii českého národa. Neboť ty pasáže o hisorických souvislostech umí paní Štráfeldová napsat moc hezky.
Celá kniha se táhne a ke konci najednou jako by spisovatelce došlo, že má omezený počet stran. Takže frk frk frk, na jedné stránce najednou přejeme od konce války až po vraždu Milady Horákové a the end.

22.05.2022 3 z 5

Přepisovačka Přepisovačka Milena Štráfeldová

Nemám ráda povídky, možná proto mi osud poslední dobou přihrál do cesty několik povídkových knih. Jak mě ty předchozí nijak nezaujaly, tak kvůli této bych snad vzala povídku jako žánr na milost.
Pěkné počtení to bylo.

27.04.2022 4 z 5

Pokrevní sestry Pokrevní sestry Kateřina Janouchová

Kriminální příběh, u kterého v podstatě od začátku víte jak to dopadne, doufáte v nějaké překvapení, ale ono se nekoná. Dopadne to přesně tak, jak tušíte od první kapitoly.
Rozuzlení je okořeněno o těžko uvěřitelnou postavu strůjkyně všeho zla, celé to bylo přitažené za vlasy.
Aby byla kniha pro nenáročného čtenáře zajímavější, tak tam samozřejmě máme také milostný příběh. Ten je ještě méně uvěřitelný a ještě více za vlasy přitažený, než kriminální linka. Milovníci červené knihovny budou nadšeni dost strašným popisem sexuálních scének. Do toho se nám zcela zbytečně motají příběhy dalších členů rodiny hlavní hrdinky, včetně jejího osobního života mimo už zmíněnou milostnou linku.
To, že zapeklitý případ vyřeší porodní asistentka, která má jako koníček pátrání po záhadách a k rozluštění příběhu ji přivedou další dost těžko uvěřitelné náhody, je už jen třešničkou na dortu tohoto příběhu. Jedná se o celou sérii knih s Cecilií jako hlavní hrdinkou a já si předchozí i následující díly ráda nechám ujít.

16.04.2022 2 z 5

Sestry B. Sestry B. Milena Štráfeldová

Čtenářsky velmi vděčné téma u kterého by člověk asi opravdu musel být spisovatel bez špetky talentu, aby z toho nevytáhl zajímavý příběh.
Pokud znáte osudy Lídy a Zorky, tak vás v obsahu celkem nic nepřekvapí. Známé skutečnosti jsou popsány hezky, knížka tak nějak poklidně plyne, autorka tam samozřejmě vnáší své domněnky a představy o tom, co si postavy myslely, jak uvažovaly a co dělaly. Možná mohl být vztah mezi sestrami propracován víc do hloubky, víc psychologicky .... tady byl v podstatě jen naznačen pár rozhovory mezi sestrami.
Prostě fajn pohodové čtení na cesty do vlaku.

06.04.2022 3 z 5

Sny a sekyry Sny a sekyry Jiří Padevět

(SPOILER) Nejzajímavější na celé knize je anotace. Jinak mne moc neoslovila. Nepochybně velkou měrou kvůli tomu, že povídky nejsou vůbec mým šálkem čaje a tyto mikropovídky tedy už vůbec ne.
Kniha (knížečka) je složena z řady mikropříběhů, které jsou tak krátké, že ani nestihnou mít žádný zajímavý děj. Zajímavými je dělají souvislosti, které zpočátku neznáte. Jsou doplněny citacemi z dobových textů, zpravidla novin. Ty někdy souvisí s obsahem mikropříběhu, někdy ne. Anebo jsem souvislost neobjevila kvůli neznalosti historických souvislostí. Každopádně vyhledávat souvislosti a vzdělávat se vás tato kniha donutí, to je její plus.
Na konci příběhu je uvedené místo a datum, které vám má mikropříběh umístit v čase a okolnostech.
Ve zkratce by se dalo říci, že autor popisuje obyčejné malé lidské pidipříběhy na pozadí známých událostí. Například to, jak si starý nádražák na následující den plánuje odchod do důchodu, koupi tabáku do lulky a okurek a vy se na konci dozvíte, že tento mikropříběh se odehrál den před tím, než jeho město napadne a zničí německá armáda. Tak buď vás uhrane a baví ta osudovost, že vy víte a on ne, že různé důležité dějinné události mohly být provázeny událostmi naprosto banálními - potom vás kniha bude bavit. Anebo ne.

06.03.2022 2 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Prázdniny v Česku bavily a pobavily, některé komentáře nebo poznámky byly hodně vtipné a trefné. Určitě pro mě kniha byla zdrojem řady informací jak o místopise, tak o historii. Mám dojem, že většina negativních hodnocení je spíš spojená s nesplněným očekáváním, které do toho čtenáři vložili.
Knížka pro mě byla trochu chaotická, nějaký řád jsem v tom hledala marně. Ale mělo by mi to vadit? Asi ne. Méně známých destinací tam určitě bylo dost a hodně se jich dá použít jako tip na výlet. Řada historek byla spojena s lidmi, se kterými by se normální člověk nesetkal nebo by se k nim nedostal na takové zajímavé popovídání. Což je na jednu stranu skvělé, protože třeba kapitán Konkolski mě zaujal hodně. Ale také se na to můžete dívat tak, že zrovna tuhle kapitolu těžko někdo může brát jako tip na výlet a může ji považovat za zbytečnou. Nebo se na to můžete dívat jako uživatel los, který už považuje Ladislava za prodejného kašpárka.

Jediné, co já bych knize opravdu vytkla, je mnou nenáviděné nafukování počtu stran. Hergot, knihy jsou už tak dost drahé, tak proč je takto uměle dělat ještě dražšími? Obrázky jsou sice hezké, ale že bych z knihy o obsahu 354 stran musela mít 104 stran malůvek, to bych opravdu nemusela. Asi bych to ještě skousla kdyby to byly fotografie popisovaných míst, přesto i tak by mi jich bohatě stačila polovina. Méně je někdy více.
A zase je to o individuálním vkusu. To, co mě do budoucna od koupě knih Ladislava Zibury odradilo, třeba uživatel jadran hodnotí jako velké plus.
Princ Ládík pro mě už teď bude spíš cestovatel, u něhož dám přednost návštěvě přednášky před koupí knihy.

18.02.2022 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Těžko se mi dává pouze tři hvězdičky knize, ze které je zřejmě několik generací a většina světa na větvi nadšením. Ale i u knih platí co samé, co o vdolkách a holkách. Mě tato kniha neoslovila. Vůbec v její první polovině jsem se k ní jen těžko vracela. Trvalo mi 2,5 měsíce, než jsem ji dočetla.
Ano, je to obsahově silné téma, nutí to člověka k zamyšlení, ale mám tam stále nějaké ALE. Možná je to dáno tím, co píše Hzjena. Nevím. V knihovně na mě čeká ještě Farma zvířat, jsem zvědavá, jestli mám problém s autorem nebo jen s touto knihou.

05.02.2022 3 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Mám dílo Patrika Hartla ráda. Nedávno jsem na tuto knihu četla dost negativní recenzi, ale mě opět nezklamal. Vím, že neotvírám Dostojevského a vím, co od Hartla mohu čekat. Já jsem se dočkala a byla jsem spokojená. Svižná kniha. Všechno hezky odsejpá, sem tam (především na začátku) se stane něco, co tak úplně nečekáte, díky čemuž se nenudíte a chcete se ke čtení brzy vrátit. Některé čtenáře, kteří si nežijí na tak vysoké noze, možná může iritovat to, jak luxusně si hrdina žije a rozhazuje miliony. To mi ale nevadilo. Beru to jako takovou pohádku pro dospělé. Životní realita je pro většinu lidí o dost jinde. Jediné, co mi dost lezlo na nervy, byla nevychovanost a spratkovství Sáry a Elly. Mít doma takové fracky, tak je asi zmlátím na jednu hromadu. To naštěstí s jejich věkem trochu vyšumělo. Nicméně kdyby se mi všechno v životě dařilo tak, jako jim, tak bych se nezlobila. Podle mého názoru další fajn Hartl a těším se na příští knihu.

28.11.2021 4 z 5

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

Mistrně napsaná kniha na velmi těžké téma. Únos jedenáctileté Sally na neuvěřitelné dva roky a její zneužívání autorka popsala tak, že vůbec nebylo vulgární, ale bylo děsivé. To, co někteří hodnotí jako negativum - tedy skutečnost, že si autorka řadu věcí vymyslela - já vnímám jako velké plus. Nikdo snad nemůže čekat, že spisovatelka zná skutečné myšlenky obou hlavních hrdinů, jejich dialogy nebo Sallyin příběh den po dni. Veškerou fikci na konci knihy přiznává a co se mně týče, tak ji zvládla skvěle. Hlavní body v příběhu byly na základě skutečných událostí. Bohužel včetně jeho konce. Je neuvěřitelné, co musela Sally prožít a tak moc nespravedlivé, že dopadla jak dopadla. Myslím na její matku a sestru ….

25.11.2021 5 z 5

Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Anna Novotná

Opravdu krásně zpracovaná kniha plná moc hezkých fotografií a zajímavých příběhů ve formě rozhovoru. Kdo rád čte příběhy zajímavých lidí, ten bude nadšen. Jako já. Třeba tam najdete někoho z vašeho okolí a o to víc pro vás bude kniha zajímavá. V mém případě je to třeba zámek Úsobí a jeho majitel.

17.11.2021 5 z 5

Sedm způsobů jak se radovat z jídla Sedm způsobů jak se radovat z jídla Hugo Hromas (p)

Tohle není jen kuchařka, tohle je příběh. Kniha, kterou si můžete číst večer pod lampou, pobavit se u ní a jako benefit z ní druhý den něco dobrého uvařit. Jen je třeba počítat s tím, že si při čtení poslintáte košili :-). O grafickém zpracování knihy, papíře a nádherných fotkách vůbec nemluvím. Kdybych nemusela mít doma žádnou jinou kuchařku, tak tuhle (a samozřejmě také Oheň a dým) rozhodně ano.
Hugo je prostě kuchařský bůh.

12.11.2021 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec jsem se rozhodla pouze pro 3. Průměrné hodnocení 92% ve mně vzbudilo očekávání, které nebylo naplněno. Respektive bylo by, kdyby kniha byla poloviční. Nevadí mi tlusné knihy, naopak. Pokud mě příběh chytí a mám pocit, že se autor neopakuje, tak mám tlusté knihy ráda. Pilíře země ale nebyly ten případ.
Příběh mě bavil, téma bylo super, ale cca od poloviny knihy se prostě zápletky začaly opakovat a děj začal být tím pádem nudný. Neustále dokolečka - útok Williama nebo Walerana na Phillipa nebo Alienu a následné zázračné zvraty v ději, které opět převážily misky vah spravedlnosti a následoval happy end. A za chvíli znova, jen útok trošku jiný a zázrak zase trošku jiný.
Že nedám knize pět hvězdiček jsem věděla ve chvíli, kdy autor začal obsah kořenit ztopořenými údy a kudrnatými klíny. Detaily v tomto směru si, dle mého, mohl odpustit.
Zřejmě sáhnu i po dalším díle trilogie, ale určitě ne hned a zřejmě nebudu tak zklamaná když už tuším, co mě bude čekat.

03.11.2021 3 z 5

Posvátná kráva Posvátná kráva Sarah Macdonald

První polovina knihy mě bavila a ke čtení bych doporučila. Sarah píše hezky čtivě, samotný její příběh je určitě zajímavý a stál za knižní zpracování. Jenže cca od poloviny už je to takové monotématické. Ona vlastně celé dny nemá co dělat, tak bloumá po Indii a snaží se poznávat různá náboženství a duchovní směry (až bych v některých případech použila slovo sekty). Zkušenosti s nimi popisuje vtipně, ale děj se stává dost jednotvárný a v podstatě stále o tom samém. Ano, stále je to pohodové čtení na dovolenou, ale žádnou velkou stopu ve mě tato kniha nezanechala.

14.10.2021 3 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Nejsem fanouškem fantasy žánru, což se jistě podepisuje na mém hodnocení. Na druhou stranu jsem ale knihu dočetla, což také něco znamená. Po trochu kostrbatém začátku, kdy ne a ne se chytit jsem se nakonec do knihy dostala. Jak už tu bylo napsáno - děj se trošku táhne, než se začne něco dít tak to trvá, ale téma je zajímavé. Nebylo to nic, co by mě nutilo večer nezhasnout lampičku a číst, ale celkem ochotně jsem se k příběhu vracela.

27.08.2021 3 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Emocemi nabitá kniha. O čem to je víte, tak nemá smysl psát znovu jaké rozhovory v knize jsou. Respektive nejsou to rozhovory, text je zpracován do jakéhosi vyprávění hlavních hrdinek příběhů.
Příběhy jsou sestaveny od nejstaršího po nejmladší, kdy oné nejmladší vdově je dnes kolem 40 let a o manžela přišla v roce 2015.
Určitě zajímavé téma. Pokud máte doma manžela nebo malé dítě, tak se do kůže aktérek jistě dokážete vžít silněji, než pokud tomu tak není.
Líbily se mi fotografie k příběhům, hezky jednotlivé příběhy dokreslovaly. Škoda, že jsme nemohly vidět aktuální podobu hrdinek.

27.07.2021 4 z 5

Kruhy na vodě Kruhy na vodě Jaroslav Kříž

Ne, že by to nebylo příjemné čtení, ale čekala jsem víc. I přes spletité zamotance mezilidských vztahů se vlastně v celé knize nic moc nedělo. Spojení přes vodu mi přislo takové trošku násilné a nedávalo mi pro děj knihy vůbec žádný význam. Kdyby tam nebylo, vůbec nic by se nestalo. Zaujala spíš druhá polovina, kde se vztahy začaly trošku hýbat. Na to, jak byla celá kniha taková klidná, pozvolná (nabízí se přirovnání ke stojaté vodě), tak konec byl hodně rychlý, useknutý, nedořečený.

08.07.2021 3 z 5

Astronomův sen Astronomův sen Thierry Bourcy

Příjemně napínavé čtení, moc hezky to vystihla přede mnou Péťa1950. Není co víc ke knize dodat.

08.07.2021 4 z 5

Doteky ve tmě Doteky ve tmě Jaroslav Kříž

(SPOILER) Příjemný příběh, hezky a velice čtivě napsaný. Pan Kříž píše příjemně, má bohatou slovní zásobu, čtení se mi opravdu líbilo.
Kniha popisuje příběh Tomáše, který nenadále přišel v restituci k vile. Tomáš je člověk neotrkaný v oblasti podnikání a bankovnictví divokých devadesátek a proto se zamotá do problémů. Ze kterých nakonec vybruslí, takže všechno oukej. V knize mi visí několik nedotažených motivů, které by, myslím, stály za rozpracování. Prvním byla podobnost Alžběty s Blankou a její sestrou. V této lince bylo něco naznačeno, ale už nedořečeno. Potom to byly obrazy. Neustálé zmínky o nich mi dávaly tušit, že obrazy (respektive jejich hodnota) budou hrát v příběhu nějakou roli. Nehrály. Dalším motivem byla minulost Tomášovy rodiny. Bylo nazančeno mnoho otázek, ale nedostali jsme na ně odpovědi. Vlastně ani nehrály v příběhu vůbec žádnou roli, jen byly zmíněné.
Kniha se mi líbila, ne že ne. Ale zmíněné věci by myslím stály za rozvedení. Buď knihu natáhnout, nebo udělat druhý díl. Vzbudily ve mě zvědavost, která nebyla ukojena :-).

14.06.2021 4 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Tetralogii Křišťálový klíč jsem přečetla najednou, hezky jeden díl hned po druhém. Jednotlivé díly nehodnotím, tento komentář je ke všem čtyřem dílům. Zatímco první díl mne hodně bavil a celkem jsem se orientovala, tak ve třetím díle už jsem měla velký zmatek v postavách. Ve čtvrtém díle už jsem byla docela dost ztracena v tom, kdo je čí synovec, neteř nebo bratranec. Některé naťuknuté osudy (Hedvika) zcela všuměly a to mě celkem mrzelo. Nebo například Josífek, kterého musela rodina adoptovat jako úlitbu církvi - ten se nám tam také jenom mihnul a pak už o něm nebyla zmínka. Škoda. Nějak jsem vůbec nepochopila zmínku o něm. Naopak taková Vilemína měla na můj vkus prostoru více než dost a její lapálie se v podstatě stále dokolečka opakovaly. Nejsem si jistá, jestli v 18. století bylo skutečně možné, aby žena takto podnikala nebo zda je vůbec reálné, aby měla takové nadstandardní vztahy s vrchností. Naopak myslím, že praktiky církevních představitelů byly popsány celkem realistiky. Bylo hezky vidět, že upřímná víra v Boha a zájmy i konání církve rozhodně není totéž. Celkově bych to označila za zajímavou a příjemnou odpočinkovou četbu.

08.06.2021 3 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Drsné, syrové, krásně a čtivě napsané, emotivní, opravdu silné vyprávění o (ne)životě v koncentračním táboře.

"Jeden z dvanácti veteránů zešílel a představoval si, že je vlčák. Neměl uši; urvali mu je psi, které na něm cvičili esesáci. Nejmladší se jmenoval Karel a byl to chlapec z Československa. Jeho rodiče byli mrtví; pobožný sedlák ve vesnici Westlage jimi pohnojil brambořiště. V krematoriu se totiž popel spálených sypal do pytlů a prodával jako umělé hnojivo. Obsahoval hodně fosforu a vápna."

Když nad vězni poprvé přeletělo spojenecké letadlo a zamávalo jim křídly, tak mi slza ukápla. Remarque umí vtáhnout do děje. Moc jsem si přála, aby to 509 přežil.

21.05.2021 5 z 5