Sestry B.

Novela Sestry B. zachycuje nejen dramatické zvraty života herečky Lídy Baarové včetně jejího vztahu s Josefem Goebbelsem, ale hlavně problém její odpovědnosti a viny za osud mladší sestry Zorky Janů. Ta kvůli Lídě Baarové spáchala v roce 1946 sebevraždu. Zorka neunesla, že ji její herečtí kolegové po druhé světové válce odmítli jakožto „sestru nacistické kolaborantky Baarové“ vpustit do divadla. Kniha zachycuje klíčové okamžiky vztahu obou sester, jejichž osudy se stále více rozcházely, ale i tragický dopad historických událostí na život jednotlivců....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294096/big_sestry-b-nON-294096.jpg 4.194

Kniha Sestry B.

JJJ007
18.04.2022

Pěkně a čtivě napsaná kniha. Příběh jsem měla možnost srovnat i s filmovým zpracováním. Kniha je lepší, je v ní víc informací. Život není peříčko. I Lída prožívala pády a vzestupy, jako my všichni.
Knihu doporučuji.

Ctv
06.04.2022

Čtenářsky velmi vděčné téma u kterého by člověk asi opravdu musel být spisovatel bez špetky talentu, aby z toho nevytáhl zajímavý příběh.
Pokud znáte osudy Lídy a Zorky, tak vás v obsahu celkem nic nepřekvapí. Známé skutečnosti jsou popsány hezky, knížka tak nějak poklidně plyne, autorka tam samozřejmě vnáší své domněnky a představy o tom, co si postavy myslely, jak uvažovaly a co dělaly. Možná mohl být vztah mezi sestrami propracován víc do hloubky, víc psychologicky .... tady byl v podstatě jen naznačen pár rozhovory mezi sestrami.
Prostě fajn pohodové čtení na cesty do vlaku.

LadyCharlene
09.10.2021

Je to moje první kniha od paní autorky, a náhodou jsem zjistila, že mám od ní doma Trestankyni, takže jsem zvědavá, protože kniha, ačkoliv shromažďuje historické události a fakta, tak je vyprávěna velmi poutavě. Je čtivá, čtenáře nepustí, dokud ji nedočte.
O Lídě Baarové jsem ještě nic nečetla, ani jsem se o ni nijak nezajímala, nejsem fanda starých filmů. Takže nemohu posoudit, do jaké míry se zde jedná o fikci a o skutečnost, každopádně to příběhu na ničem neubírá. Budu v menšině, ale já Lídu za její chování odsuzovat nebudu. Kromě toho, že po celý život k sestře chovala tu dětskou žárlivost, která přerostla do dospělosti, mi přijde, že ji lidé odsoudili příliš krutě. Reálně, jak se měla mladá holka, která chtěla být "pouze" herečkou rozhodnout? Kdyby řekla ne, vzal by to Goebbles v pohodě a jedeme dál? Myslím si, že ty holky neměly moc na vybranou, byly to loutky v rukou německých mocnářů, kteří nectili lidský život, vůli ani svobodu. Líbilo se mi, jak Štráfedlová popsala, jak zrůdně se dokázali chovat i obyčejní měšťané, jak i oni dokázali ve vteřině otočit a schovat se za dav. Jenže Lída se za ten dav schovat nemohla... Ano, byla cílevědomá, ambiciózní a ničeho se moc neštítila, ale žít ve šťastnější době, nikdo by se nad tím nepozastavil. A věřila bych, že o konečném řešení neměla ani potuchy, ona chtěla jen být hvězdou, o nic jiného se nezajímala.
Nicméně, knihu bych určitě doporučila, je velmi poutavá, krásně vyprávěná, objeví se tam spousta zajímavých osobností české kulturní scény a ten konec... Takhle to má vypadat, paní Dvořáková (Vrány).

ErikaJ
15.07.2021

O Lídě Baarové jsem přečetla již hodně knih a i tato mi opět potvrdila, že oproti své sestře Zorce, byla Lída sobecká, povýšená a povrchní, a vlastně až do své smrti přesvědčená o tom, že nic špatného nikdy neudělala. Nemyslím si, že stýkat se za války s Němci bylo v pořádku, zvlášť když to bylo za účelem získat z toho pro sebe co nejvíc, bez ohledu na svou rodinu. Kniha se četla velmi dobře.

tittanie
30.05.2021

Trochu nevím, co napsat. Poslouchala jsem audioknihu. Trochu mi vadila hudba, ale jinak se to dalo poslouchat. Aspoň jsem si potom pustila nějaké Zorčiny filmy.

Fanda74
20.03.2021

Poslouchal jsem jako audioknihu a určitě se mi líbilo více než třeba film Filipa Renče. Známý příběh očima dvou sester. Osudy Zorky Janů jsem vlastně vůbec neznal.

L.Helena
07.03.2021

Audiokniha na ČRo2
Příběh Lídy Baarové je obecně známý, ale osud její sestry Zorky jsem vůbec neznala. Poslouchala jsem audioknihu a tak mě chytla, že jsem ji dala na jeden zátah. Hodně těžký úděl žít ve stínu své slavné a značně kontroverzní sestry.

Evina.Cetba
07.03.2021

Poutavej příběh o dvou slavných sestrách, herečkách, které zdědily povahu po své nevyrovnané matce. Krásná Lída zastiňovala přecitlivělou, ne tak prvoplánově atraktivní a populární Zorku, která starší, úspěšnou Lídu obdivovala a zároveň si byla vědomá i jejích chyb. Zorka se neuměla obrnit a vymezit vůči překážkám, který život přináší a brát život s větším nadhledem. Lída nervově labilnější sestru inspirovala a nepřímo ovlivňovala po celý život.