Sestry B.

Novela Sestry B. zachycuje nejen dramatické zvraty života herečky Lídy Baarové včetně jejího vztahu s Josefem Goebbelsem, ale hlavně problém její odpovědnosti a viny za osud mladší sestry Zorky Janů. Ta kvůli Lídě Baarové spáchala v roce 1946 sebevraždu. Zorka neunesla, že ji její herečtí kolegové po druhé světové válce odmítli jakožto „sestru nacistické kolaborantky Baarové“ vpustit do divadla. Kniha zachycuje klíčové okamžiky vztahu obou sester, jejichž osudy se stále více rozcházely, ale i tragický dopad historických událostí na život jednotlivců....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294096/big_sestry-b-nON-294096.jpg 4.183

Kniha Sestry B.

LadyCharlene

Je to moje první kniha od paní autorky, a náhodou jsem zjistila, že mám od ní doma Trestankyni, takže jsem zvědavá, protože kniha, ačkoliv shromažďuje historické události a fakta, tak je vyprávěna velmi poutavě. Je čtivá, čtenáře nepustí, dokud ji nedočte.
O Lídě Baarové jsem ještě nic nečetla, ani jsem se o ni nijak nezajímala, nejsem fanda starých filmů. Takže nemohu posoudit, do jaké míry se zde jedná o fikci a o skutečnost, každopádně to příběhu na ničem neubírá. Budu v menšině, ale já Lídu za její chování odsuzovat nebudu. Kromě toho, že po celý život k sestře chovala tu dětskou žárlivost, která přerostla do dospělosti, mi přijde, že ji lidé odsoudili příliš krutě. Reálně, jak se měla mladá holka, která chtěla být "pouze" herečkou rozhodnout? Kdyby řekla ne, vzal by to Goebbles v pohodě a jedeme dál? Myslím si, že ty holky neměly moc na vybranou, byly to loutky v rukou německých mocnářů, kteří nectili lidský život, vůli ani svobodu. Líbilo se mi, jak Štráfedlová popsala, jak zrůdně se dokázali chovat i obyčejní měšťané, jak i oni dokázali ve vteřině otočit a schovat se za dav. Jenže Lída se za ten dav schovat nemohla... Ano, byla cílevědomá, ambiciózní a ničeho se moc neštítila, ale žít ve šťastnější době, nikdo by se nad tím nepozastavil. A věřila bych, že o konečném řešení neměla ani potuchy, ona chtěla jen být hvězdou, o nic jiného se nezajímala.
Nicméně, knihu bych určitě doporučila, je velmi poutavá, krásně vyprávěná, objeví se tam spousta zajímavých osobností české kulturní scény a ten konec... Takhle to má vypadat, paní Dvořáková (Vrány).

ErikaJ

O Lídě Baarové jsem přečetla již hodně knih a i tato mi opět potvrdila, že oproti své sestře Zorce, byla Lída sobecká, povýšená a povrchní, a vlastně až do své smrti přesvědčená o tom, že nic špatného nikdy neudělala. Nemyslím si, že stýkat se za války s Němci bylo v pořádku, zvlášť když to bylo za účelem získat z toho pro sebe co nejvíc, bez ohledu na svou rodinu. Kniha se četla velmi dobře.

tittanie

Trochu nevím, co napsat. Poslouchala jsem audioknihu. Trochu mi vadila hudba, ale jinak se to dalo poslouchat. Aspoň jsem si potom pustila nějaké Zorčiny filmy.

Fanda74

Poslouchal jsem jako audioknihu a určitě se mi líbilo více než třeba film Filipa Renče. Známý příběh očima dvou sester. Osudy Zorky Janů jsem vlastně vůbec neznal.

L.Helena

Audiokniha na ČRo2
Příběh Lídy Baarové je obecně známý, ale osud její sestry Zorky jsem vůbec neznala. Poslouchala jsem audioknihu a tak mě chytla, že jsem ji dala na jeden zátah. Hodně těžký úděl žít ve stínu své slavné a značně kontroverzní sestry.

Evina.Cetba

Poutavej příběh o dvou slavných sestrách, herečkách, které zdědily povahu po své nevyrovnané matce. Krásná Lída zastiňovala přecitlivělou, ne tak prvoplánově atraktivní a populární Zorku, která starší, úspěšnou Lídu obdivovala a zároveň si byla vědomá i jejích chyb. Zorka se neuměla obrnit a vymezit vůči překážkám, který život přináší a brát život s větším nadhledem. Lída nervově labilnější sestru inspirovala a nepřímo ovlivňovala po celý život.

rozina351

Příjemně napsaná biografie o nepříjemných narušených ženských a jejich ujetých vztazích. Báječně vylíčený dobový kontext. Tato kniha by mohla posloužit jako beletristické zpracování narcistní poruchy, tak jak ji pojímá Röhr: https://www.databazeknih.cz/knihy/narcismus-vnitrni-zalar-62244 . Pokud Lídu Baarovou vnímáme jako zajatkyni "železných kamen" dá se kniha dočíst až do konce, jinak jsou hrdinky totáními antihrdinkami. Četla jsem i Mefista od Klause Manna https://www.databazeknih.cz/knihy/mefisto-3244 , který pojednává o hereckém prostředí Berlína v letech 33 - 45 a jakékoli eufemizované snahy o rehabilitaci pochybného charakteru Baarové vyznívají i v tomto kontextu dost groteskně.

palka452

Adina Mandlová mi byla vždy sympatičtější..aspoň byla chytrá..tady kde nic tu nic..nyní na radiu