Sarum: Román o Anglii

Český čtenář už ví, že Edward Rutherfurd je specialista na ságy o ohromujícím časovém rozpětí, protože se mu dřív než toto dávnější dílo dostal do rukou Londýn (BB art, 1999), monumentální freska zobrazující na osudech jednotlivců tisícileté dějiny hlavního města Velké Británie. V románu Sarum uplatnil podobnou metodu: kolébku čtyř fiktivních rodů situoval hluboko do pravěku a pak už jen sledoval jejich osudy až do dnešních dnů, ba v dovětku ještě kus za ně. Výsledkem je unikátní a vpravdě monumentální historický román, jehož hlavními hrdiny jsou sice obyčejní lidé, příslušníci čtyř rodů, s obyčejnými starostmi. Důležitou hrdinkou knihy je však sama historie. Autor totiž líčí osudy svých hrdinů na pozadí detailně prostudovaných dějinných událostí: válek i katastrof, údobí rozkvětu i úpadku, velkých objevů vědy a významných momentů kultury....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47784/sarum-roman-o-anglii-47784.jpg 4.645

Sarum, The Novel of England (2001)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Kniha Sarum: Román o Anglii

braunerova
22.10.2018

Popsat kompletní historii osídlení nějakého území formou povídek je zajímavý nápad. Navíc autor je obratný psavec. Nečekejte ale žádné vzrušující pasáže nebo filosofické myšlenky. 19 povídek spojuje místo, vzdálená podoba rodinných jmen a anatomie hrdinů (například dlouhé prsty u nohou nebo velká kulatá hlava). Než se stačíte s nějakou postavou identifikovat, kapitola končí a začíná nový příběh. Četba tohoto mastodonta mi připomínala poklidné hodiny dějepisu. Popravdě jsem ani nenašel žádný text, který by stál za citaci. Viděl bych to na 4,5*

Shardlake
19.10.2018

Krásný a propracovaný děj od pravěku do 80. let 20. století se zachycením významných historických událostí Anglie. Pro velké časové rozpětí obsahu knihy jsem četbu musela občas přerušit a číst jiný žánr. Jinak ale úžasné čtení a mohu jen doporučit.

Finn69
06.06.2018

Sarum je asi zatím to nejlepší, co jsem od Rutheforda četl, i když třeba Dublin nebo Londýn za ním nezůstávají moc pozadu. Tahle sága o Salisbury, která zabírá ohromné časové rozpětí od doby ledové až k současnosti, vás prostě nenechá odejít, jakmile se začtete, není cesta zpět.
Lovci z doby kamenné, Stonehenge, Keltové, Římané, Sasové... spousta postav, generací, mnoho příběhů a přesto je to pořád jeden celek a jeden román. Za mě pět hvězd a chystám se na Hvozd.

evask
15.11.2017

Russkou jsem byla nadšena, tenhle román mě bavil asi do jedné třetiny, pak už jsem nedokázala udržet pozornost.

tygřík2
25.04.2017

Jednou k nám přišla návštěva, přelétla pohledem knihovnu, zastavila se u knih páně Rutherfurda a pravila: " Ty vážně čteš takle tlustý knížky, jo?" a já si poprvé uvědomila dvě věci. Že ty dveře do jiných časů jsou vážně prostorově výraznější a že v očích některých lidí jsem zřejmě podivín. Ale mně to nevadí, číst o historii popsané tímto způsobem mne neskonale baví.
Nehledě na to, že se pořád dovídám něco nového.

IYv
02.03.2016

miluji takto silné knihy ale přiznám se, že mě Rutherfurd vždy v půlce přestane bavit. Ranné dějiny většinou zhltnu, pak to na chvíli odložím a už se těžko znovu chytám. To ovšem nic nemění na věci, že jsou to výborně napsané knihy.

Lenka.Vílka
04.01.2016

Poprvé se mi stalo, že se jsem se nemohla začíst a zkoušela to na několikrát. Odměnou mi byl dokonalý příběh, který mě dostal jako každá Rutherfordova kniha. Mám ho prostě ráda. Tak.

woodward
30.10.2015

Edward Rutherfurd předkládá čtenáři zvláštní dějinný výřez. Jako kdyby historie Velké Británie byla mohutný, vysoký dort a on nám z něj vykrojil pečlivým kolmým řezem úzký plátek kraje zvaného Sarum, oblasti kde se sbíhají toky pěti řek a kde leží starobylé město Salisbury. Na tom řezu je jasně vidět všechny dějinné vrstvy od té nejspodnější - kdy tání ledovců na konci doby ledové vytvořilo z Británie ostrov, kde tehdy žilo jen nějakých pět tisíc lidí, až do osmdesátých let minulého století, kdy Salisburští sbírají síly a peníze k provedení zásadních oprav a restauračních prací na jejich nádherné katedrále, která po sedmi stech letech přece jenom vykazuje známky "opotřebení". A mezi tím je poskládáno všechno, co tenhle zajímavý, odjakživa osídlený kraj zažil. Lovci a po nich zemědělci doby kamenné, Keltové, kteří na Salisburské pláni vztyčili záhadný kamenný kruh zvaný Stonehenge, římská osada, příchod Sasů, normanský zábor, stavba katedrály, morové epidemie, války růží, roztržka s Římem, španělské loďstvo, Cromwell, Vilém Oranžský, zrod impéria, Napoleon, soustředění invazních vojsk v roce 1944 - všechno, co Anglie a Británie zažila se tu čtenáři předkládá viděno prizmatem obyvatel Salisbury a okolí, území jménem Sarum. Není to ovšem literatura faktu ale román, podložený rešeršemi a napsaný se znalostí věci.Jak se uvádí v autorově závěrečné poznámce, popisované události sice nejsou skutečné, ale docela dobře se v daných obdobích stát mohly. Čtenáří tahle kniha rozhodně nenahradí studium anglických dějin, ale pokud člověk o těch dějinách už něco ví, Rutherfordův román mu pomůže suché, černobílé znalosti doplnit živými barvami. Není to velká literatura, nečekejte pronikavé psychologické sondy do duší postav. Ale můžete se tu dovědět leccos o tom, jak lidé v popisovaných obdobích žili, jednali a mysleli.

catpet
20.03.2015

Velice čtivé a zajímavé čtení. Líbí se mi, jak autor dokáže na pozadí skutečných historických událostí rozvinout příběhy smyšlených osob (které by ovšem klidně mohli být skutečné).

mineralka
09.10.2014

Moc se mi líbila,krásná sága jedné rodiny,ale histocké úseky jsem dost přeskakovala.

elli09
21.02.2012

Dobrá kniha ale moc objemná. Zle sa drží pri čítaní. Rozdelila by som ju na tri časti. Ale dej ma strhol, len tento spisovateľ je náročnejší na čas. Minimálne si vyhraďte mesiac na knihu.