CleoXandra CleoXandra komentáře u knih

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Debut jako hrom. Napsat takovouhle věc v tak mladém věku, klobouk dolů. Škvorecký si tím sám nastavil laťku sakra vysoko, leč posléze dokázal, že má kam pokračovat.
Nadchla mě otevřenost a syrovost výpovědi, skvěle vybroušené tempo vyprávění a promyšlená stavba příběhu.

Proměna Proměna Franz Kafka

Tohle čtení rozhodně není pro každého. Komu není blízký Kafkův životní pocit, náhled na svět a na vlastní místo v něm, ten asi tuto svéráznou alegorii těžko pochopí. Ale je úchvatná. Aspoň mně tak připadá. Nicméně možná je to pouze tím, že jsem podobně postižená jako Kafka (snad ne :)

08.01.2019 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Krásná, jemná, roztomilá knížka pro děti, psaná působivou čapkovskou češtinou. Četla jsem ji jako malá holka a dodnes na ni ráda vzpomínám. Dnešní děcka jsou zpravidla zaplavována literaturou zcela jiného zrna. Rodiče, máte-li možnost, dopřejte dětem Dáneňku, je lepší :)

Šelma Šelma Andrew Mayne

Z knihy mám rozporuplné pocity. Zhruba od čtvrtiny se to četlo samo, docela mě to pohltilo. Ve finále ale vě mně zůstal pocit, který mám po přečtení podobných thrillerů docela často: proč to vlastně ten člověk napsal?

25.01.2019 3 z 5

Dita Saxová Dita Saxová Arnošt Lustig

V podstatě od začátku mi bylo jasné, že to musí skončit blbě. Hlavní hrdinka měla v sobě tolik tragické hmoty, že to prostě nemohlo jít zpracovat, rozptýlit, umořit … Smutně nádherná píseň o zabitých snech. O nespravedlivém zničení člověka, který si tak krutý trest ničím nezasloužil. Ale jak víme, spravedlnost neexistuje.

18.01.2019 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Tak tohle je ohromná klasika. Krásná knížka, oddechovka psaná s obrovskou nadsázkou. Pobaví, potěší. Ač jsem holka, mám docela ráda fotbal, a představa, že někdo nadělí soupeři třináct krásných banánů, není vůbec marná (když to ve skutečnosti často končí 0:0 :)

Bible Svatá Bible Svatá neznámý - neuveden

Nejrozporuplnější kniha, jakou jsem kdy četla - tedy nedala jsem ji celou. Nový zákon ano, ale starý ne. Na jednu stranu ji hodnotím jako soubor tendenčně laděných ideologických manipulací, plných oslavy segregace a nelidské krutosti. Na druhou stranu je to zdroj hlubokých myšlenek, před nimiž nelze utéci …
Se schematickou křesťanskou doktrínou, že je bible inspirována božím duchem a tudíž pravdivá slovo od slova, rozhodně nesouhlasím. Jednak proto, že si jednotlivé texty neustále protiřečí, a hlavně proto, že charakter těchto textů a je až zatraceně lidský a poplatný době vzniku a tehdy vládnoucím establishmentům.

06.01.2019 2 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Werichovy poťouchle vtipné pohádky, z jejichž pohádkovosti zatraceně svěže čiší životní realita, jsem četla několikrát. A nikdy nezklamaly. Navíc ta čeština … nádhera! Líbí se mi i filmové zpracování, hlavně ta první várka.

06.01.2019 4 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Výborně napsaná kniha. Autor bez laciné snahy po přímočaře napínavé dramatičnosti popisuje se zdánlivě nezaujatou systematičností putování zatraceně profesionálního odstřelovače i stejně rutinovaného policisty, který naopak putuje proti němu. Finále dopadne jen tak tak, byť čtenář už ví dopředu, jak to musí skončit... :)

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Po přečtení Dědiny jsem se na tuhle kniha dost těšila, ale teď mám rozporuplné pocity. Šablonovitost příběhu, zabíhající až do setrvalého klišé, mi vnukla jednoduchou otázku: proč? Zatímco námět i zpracování Dědiny voní originalitou, Chirurg naopak operuje v osvědčených schematech - patrně ve snaze neminout komerční úspěch. Z mého pohledu ovšem nepřisáší nic moc podnětného.

30.12.2019 2 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Hrabalův svérázný humor, stejně jako originální způsob psaní, se v tomto díle spojují v báječnou kompozici. Postřižiny se krásně čtou, člověk se velice snadno vcítí do hlavních postav a prožívá s nimi jejich radosti a strasti. Příběh si čtenáře nakoupí, anektuje ho a na konci propustí s příjemnými pocity.
Menzelův film se od Hrabalovy atmosféry poněkud vzdaluje, ale taky ho mám ráda, svým způsobem je rovněž kouzelný.

10.01.2019 4 z 5

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Znamenitá kniha, ohromně čtivá. Pavlův styl je působivý, snadno se zaryje pod kůži a nepustí.

09.01.2019 4 z 5

Moc a sláva Moc a sláva Graham Greene

Provokativní kniha! Greene jako katolík stvořil úchvatnou postavu "Whisky Priesta", kněze, který pragmaticky proplouvá, vlekouc ranec svých hříchů, katastrofální revoluční epochou, aby se nakonec sám obětoval. Svérázná kristovská alegorie v sobě skrývá neuvěřitelnou myšlenkovou hloubku.

05.01.2019 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nedostižná kniha. Orwell je spolu se svým současníkem Exupérym můj nejoblíbenější zahraniční autor. 1984 je geniálně propracované proroctví, které se v podstatě beze zbytku vyplnilo. A stále vyplňuje. Stačí se jen podívat na úchylnou Kimovu Koreu.

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Josef Škvorecký je můj nejoblíbenější český autor. A "tankáč" je teda pecka. Můj strejda ho četl krátce po návratu z vojny, ještě jako samizdatový průklep, a málem u toho učurával smíchy. Pak mi to dal, ať to taky omkrnu, a i já měla potíže s inkontinencí :). Od té doby jsem se k tomu 3x vrátila. Filmové zpracování je oproti knížce pouhý odvar.

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

Famózní kniha, ve svém žánru nedostižná. Nádherně anglický pohled do světa vysoké politiky. Ironická satira jak má být. Líbí se mi i televizní zpracování vč. českého dabingu. Preiss s Němcem si v něm postavili pomník.

08.01.2019 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Určitě nikoli lehká kniha ke čtení. Komenský nás v ní zvláštním způsobem uvádí do hlubin své filosofie. Mnohé jeho postřehy udivují nadčasovostí.

08.01.2019 4 z 5

Inkognito v Praze Inkognito v Praze Ephraim Kishon

Určitě nejlepší humoristická knížka, co jsem kdy četla. Nadchl mě Kishonův neuvěřitelný vypravěčský talent, umožňující stavět příběhy s osvěžující lehkostí, protkanou šňůrou vkusných a inteligentních žertů. Navíc: dle mého názoru velmi kvalitní překlad. Kde nečetl, honem to napravte!

06.01.2019 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Knížku jsem četla jako puberťačka. Nebo možná o něco dřív :). Ohromně mě to bavilo, byť je to spíš takové klukovské vyprávění. Poláčkův vypravěčský styl je nesmírně milý, snadno vleze pod kůži.

05.01.2019 3 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Viewegha mi vychválila máma a tak jsem se sebezapřením schroustala Báječná léta pod psa. A byl to zážitek pod psa. Abych dala tomuto módnímu a nespravedlivě protěžovanému autorovi druhou šanci, nechala jsem se vychovat v Čechách. Ale když to bylo jenom samé oplzle vychloubačné plácání samolibého lovce žen, učinila jsem definitivně kříž nad Panem Přemoudřelým. Nečíst, zahodit.

05.01.2019 1 z 5