Moc a sláva

Odehrává se v Mexiku ve 40. letech a osou díla je konflikt katolické církve se světskou mocí. Symbolicky je ztělesněn zápasem kněze, vydaného napospas nejrůznějšímu strádání a neustále prchajícího před zákonem, s poručíkem milice, který představuje státní moc. Kněz, který se často dopouští omylů a často pochybující o svém poslání, se nakonec projeví jako morálně i lidsky pevnější než poručík, zpočátku pevně přesvědčený o své pravdě. Sice svůj zápas vyhrává, ale jeho úspěch zdaleka neznamená konečné vítězství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2873/moc-a-slava-2873.jpg 4.3118

Vydáno: , Vyšehrad

The Power and the Glory, 1940

Kniha Moc a sláva

kacaabba
06. listopadu

Ano, silný román, byť hlavní hrdina vlastně není žádný sympaťák, se kterým byste se chtěli ztotožnit a popis stavu církve je spíše smutný. Otevřený konec (vlastně začátek další kapitoly) byl vlastně skvělý. A vůbec tam byla řada silných míst. Jak jsem začal, tak končím: Ano.

MrsFantasia

Fascinující příběh malého člověka, ze kterého se pod tlakem stává diamant se všemi kazy, které k lidské nedokonalosti patří. Příběh o boží milosti, která je tak neuvěřitelná, že si jí nemůžeme být jisti, a i v příběhu tak skrytá, že snad ani skeptikovi nemůže vadit. Velmi subtilní autorský styl, nehledající klišé a velká slova pro vyjádření hlubokých věcí. A děj nesoucí se ve znamená slov hlavního hrdiny, který by tak rád dočista ztratil svou ztracenou víru: "Proč bychom měli koneckonců očekávat, že Bůh potrestá nevinné pokračováním života?"

knihojed
14.10.2020

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Příběh je neuvěřitelně plastický, a tohle hlavně díky tomu, jak plastická je hlavní fugra. Vymyká se jakékoli šablonovitosti, není na níc nic černobílého. Kristovská alegorie je v Greeneově tvorbě poměrně častým motivem, zde je zpracována úchvatným způsobem.

Acamar
09.04.2020

Silný příběh posledního mexického pátera na útěku před ateistickou světskou mocí, o jeho cestě vnější, setkávání se s nejrůznějšími podobami lidské existence a povah ... a především té vnitřní, v uvědomování si vlastních slabostí a selhání, až do konečného rozhodnutí nesnažit se uniknout svému osudu. Silný závěr v duchu alegorie Ježíše, Jidáše a Piláta v mexických kulisách. Krásné čtení.

stagno
06.04.2020

Jih Mexika,20.léta minulého století,světská moc proti Boží slávě,revoluční
komunistická vláda proti zdecimované katolické církvi.Té už zbyl na kolbišti
jen poslední zástupce,ale právě tento kněz,z pohledu samotné církve kněz
špatný a hříšný,člověk slabý a ustrašený,je nakonec jediným vítězem.
Vítězí tím hrdým gestem lidského vzdoru/starým jak lidstvo samo,ale vždy
obdivuhodným a povznášejícím/,kdy jde do jisté záhuby,vědomě,protože v
tu chvíli nemůže jinak.
Nejlepší Greenův román a jeden z nejlepších románů vůbec.

konicekbily
01.11.2019

Na pozadí mexické pustiny a "revoluce" rozehrál autor svou oblíbenou hru - spor mezi dvěma stranami tak, aby nás donutil k přemýšlení o tom, co bude lepší - to klasické nebo to slibované "lepší příští". Opět nehledejte jednoznačnou odpověď, je tam spousta myšlenek, někdy i jen naznačených - čtenář je donucen se nad tím hluboce zamyslet. Velice náročné čtení, přirovnal bych to k dílu Victora Huga "Devadesát tři".

debreno
23.08.2019

Moja obľúbená kniha, absolútne majstrovské dielo.

tonysojka
29.07.2019

Mé první setkání s Greenem a musím přiznat ,že takovou dávku naturalismu a přesného vykreslení postav a prostředí jsem opravdu nečekal.Viděl jsem v tom příběh o břemenu kněžství,neseného slabým člověkem na těle i na duchu v prostředí připomínajícím peklo.Stačí si přečíst trochu jiné zdroje zpráv než TV Nova nebo Blesk a zjistíte ,že ve světě se tyto příběhy dějí i v dnešní době.
Kniha byla pro mne silný čtenářský zážitek,něco jako víno,těžké a trpké jako život, chutnající po krvi a slzách zbytečně zabitých, páchnoucí potem, ovšem s lehkou vzdálenou vůní příslibu slávy na věčnosti v přítomnosti Nevysvětlitelného. Proto se musí upíjet po malých doušcích, aby nedošlo ke kocovině.