Moc a sláva

Odehrává se v Mexiku ve 40. letech a osou díla je konflikt katolické církve se světskou mocí. Symbolicky je ztělesněn zápasem kněze, vydaného napospas nejrůznějšímu strádání a neustále prchajícího před zákonem, s poručíkem milice, který představuje státní moc. Kněz, který se často dopouští omylů a často pochybující o svém poslání, se nakonec projeví jako morálně i lidsky pevnější než poručík, zpočátku pevně přesvědčený o své pravdě. Sice svůj zápas vyhrává, ale jeho úspěch zdaleka neznamená konečné vítězství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/2873/moc-a-slava-2873.jpg 4.388

The Power and the Glory (1940)

Vydáno:, Vyšehrad

Kniha Moc a sláva

Karcoolka2210

Celkom neviem ako hodnotiť, dej ma až tak nezaujal, prichytila som sa veľakrát, že moje myšlienky lietali kade tade pri čítaní. Dosť mi čítanie znepríjemňoval aj fakt, že slovenský preklad mal mnoho gramatických chýb a takéto texty nemám rada. Ak by mi táto kniha nezapadla do knižnej výzvy, asi by som po nej nikdy nesiahla.

HenryOsmý

Velice klasická klasika. Psáno Greeneovským stylem, kdy se příběh klube z nicoty jaksi ledabyle, jaksi mimochodem ... a nepozorovaně narůstá napětí a dramatičnost, vrcholící v tradičně skličujícím finále. Pěkné čtení, doporučuji.

CleoXandra

Provokativní kniha! Greene jako katolík stvořil úchvatnou postavu "Whisky Priesta", kněze, který pragmaticky proplouvá, vlekouc ranec svých hříchů, katastrofální revoluční epochou, aby se nakonec sám obětoval. Svérázná kristovská alegorie v sobě skrývá neuvěřitelnou myšlenkovou hloubku.

Jaruš7
20.12.2018

Mexico - revoluční doba-likvidace náboženství, vypalování kostelů, honba a popravy kněží, za udání finanční odměna, přes to všechno potřeba zpovědi a požehnání je vžitý, nutný pocit - nemuset vláčet břemeno hříchu, ale komu, když posledního kněze čeká nebytí.
Dobro pro chudé, násilím zkrvavené.
Může být víra věrolomná?
Citace:"K čemu je zpověď, když člověk miluje následek svého hříchu."
"Proč bychom měli probůh očekávat, že Bůh potrestá nevinné pokračováním života."
Autor - *klasik v oboru*.
Audiokniha perfektně načtená J.Somrem.

de_baques
26.06.2018

Tahle nenápadná kniha, byť se to nezdá, patří mezi nejlépe zpracovaná varování před progresivistickými levicovými utopiemi (které kolem nás i nyní utahují smyčku).

Na jedné straně zapálený poručík, který své subjektivní "štěstí" (všichni dostanou jídlo a vzdělání) ordinuje lidem násilím za cenu bezpočtu lidských životů (to je ta MOC) a na druhé straně odevzdaný kněz, který je obrazem všech lidských slabostí, ale který se zdánlivě nesmyslně dokáže nakonec obětovat pro věčnou spásu jediné duše (navíc násilníka a vraha) - (to je ta SLÁVA) a dodávám i naděje pro nás všechny.

TipsyChipsy
06.04.2018

Hlavní hrdina této knihy je poslední kněz v zemi. Je to zbabělý líný alkoholik, ale přesto funguje jako prostředník boha.

emzaak
18.01.2018

Android Sapper Morton v podání Davea Bautisty v kraťasu k Blade Runner 2049 podává dívce knihu The Power And The Glory, chtěl jsem vědět proč...
Teď už vím.
Vyšehrad, 1990

honajz
07.08.2017

Kniha, kvůli které u tehdejšího papeže někteří rádoby zbožní katolíci orodovali, aby byl Greene exkomunikován. Přitom to téma je velmi silné - kněz, který ztratil víru tváří v tvář tomu, co se děje, který by si rád zachránil kůži, ale okolnosti jsou vždy proti, a který dokonce je otcem dítěte - jenže přitom odvádí svou práci daleko lépe a poctivěji a usilovněji, než všichni ti kněží, kteří už zdrhli za kopečky. Sice to často činí proti své vůli, nerad, ale nakonec je v podstatě svatý. On, hříšný člověk. A vo tom to je. Víra totiž je o lidech slabých a hříšných, kteří projeví svou velikost často i proti své vůli v extrémních situacích. Což ale samozřejmě páprdům z biskupských paláců moc nejde pod nos, protože ti si vznešeně hrají na farizeje a na to, že oni jsou díky svému postavení v církvi něco víc a že je úřad snad zaštiťuje doživotní bezhříšností.