Clea3112 Clea3112 komentáře u knih

Nemilovaná: z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Nemilovaná: z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Arnošt Lustig

AUDIOKNIHA : Osobnost Arnošta Lustiga mám velmi ráda, líbí se mi i jeho tvorba. Je v ní moudrost a nadhled muže, který viděl a prožil mnoho utrpení a přesto si zachoval životní optimismus, sílu, vitalitu. "Nemilovaná" je psaná z pozice 17 leté dívky a trochu asociuje Deník Anny Frankové. Přesto - ve srovnání s Deníkem Anny F. - si nelze nevšimnout, že kniha není psána teenegrovskou dívkou, ale mužem s hlubokými životními zkušenostmi. Sedmnáctiletá dívka, ačkoli byla okolnostmi přinucena dospět dříve a rychleji, by do svých úvah o smyslu a podstatě života a bytí asi nebyla schopna vnášet tolik nadhledu, reflexe, metafory a srovnání. Přesto je příběh výpovědí o své době, kruté, bolestné a nemilosrdné. Interpretace v podobě Jitky Molavcové mi opravdu nesedla. Moc jsem se snažila si na její podání zvyknout a "uvěřit" mu, ale nepřesvědčilo mě. Zážitek z psané verze knihy by byl asi hlubší.

09.09.2022 3 z 5

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Moje první kniha od autora, ačkoli se jedná o třetí díl volné série. Jsem proto "oproštěna" od srovnávání s jeho předchozími knihami. Velmi zajímavý soubor esejí a zamyšlení nad možným vývojem budoucnosti vycházející z premis současnosti. Myslím, že autor si je vědom limitů svého nelehkého úkolu, a přesto se do něho pustil, což vyžadovalo velkou dávku odvahy. Po bitvě je totiž každý generál :) Jeho dílo je/bude mj. i výpovědí o tom,jak současný člověk z počátku dvacátých let 21.století přemýšlí/přemýšlel o světě. Harari má smysl pro komplexnost, podívat se na fakta v co nejširší perspektivě a s nadhledem, což je ceněnou dovedností v dnešním světě zahlceném informacemi různé kvality. Ne všechny kapitoly jsou stejně vyrovnané a ne se vším musíte souhlasit, ale je to bezesporu inspirující podnět k tomu zkusit se dívat na věci trochu jinak a v jiném kontextu.

15.07.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Knihy Ladislava Zibury vždy hýří vtipem, nadhledem, lehkým sarkasmem a sebeironií, která neurazí, spíše pobaví a ukazuje, že všichni máme svá slabší a silnější místa. I tohole všechno najdeme v jeho poslední knize. Přesto mi knížka - v porovnání s Prázdninami v Evropě - připadá více krkolomná, chybí mi tam obvyklá Ladislavova spontánnost a nenucenost. V knize najdete spoustu zajímavostí i o místech, o kterých jste nikdy neslyšeli, nebo slyšeli, ale v jiném kontextu.Za přečtení určitě stojí, jen po předchozích Ziburových hitovkách byla laťka postavena holt opravdu vysoko a určitému srovnávání (a mírnému zklamání) se tedy možná nevyhnete.

14.07.2022 4 z 5

Milý Bene Milý Bene Halina Pawlowská

Spisovatelský rukopis Haliny Pawlovské a její lehce satirický humor střílející do vlastních řad je poměrně čitelný a zase tolik nepřekvapí, znáte-li alespoň jednu její knihu, film, pořad ...(kdo by neznal? :) ) Je to odpočinkové čtení na letní odpoledne, při kterém zarelaxujete a budete si říkat, že na tom vlastně nejste vůbec špatně...a kdyby jo, nejlepší způsob, jak z toho ven, je udělat si z toho sradnu :)

17.06.2022 3 z 5

Jídlo na prvním místě Jídlo na prvním místě Dallas Hartwig

Srozumitelně, jednoduše a systematicky sepsaná kniha o tom, co a proč jíst, či nejíst. Knih o "správném stravování" se sice v posledních letech roztrhl pytel a někdy bývá těžké se v tom všem zorientovat. Každý si proto musí najít a sám na sobě vyzkoušet, co mu (ne)vyhovuje. V každém případě podstata životního a stravovacího stylu je velmi podobná programu představeném v knize "Autoimunitní řešení" od Amy Myers, ačkoli manželé Hartwigovi píšou obecně a nezaměřují se výhradně na lidi s autoimunitním onemocněním. Jediné, co mi trochu vadilo, byl ten "americký styl" psaní a prezentování informací - při každé příležitosti jste ujišťováni, že s tímto programem se všechny vaše případné zdravotní obtíže vyřeší, což dosvědčují i děkovné dopisy lidí, kterými jste častování na začátku každé kapitoly, nebo i v rámci ní.Méně je někdy více.

17.06.2022 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

AUDIOKNIHA :Na Kavárnu v Kodani jsem se moc těšila. Přiznám se, že ale asi opravdu nejsem cílová skupina autorky. Nevadí mi občasná romantika, ale tohle bylo opravdu "přeslazené kafe" z Červené knihovny. Postavy a příběh málo věryhodné, předvidatelné a - bohužel - z tohoto hlediska - velmi nudné. Atmosféru hygge se vykouzlit podařilo a interpretka je u této audioknihy skvělá ! Asi jen díky ní jsem knihu doposlouchala :), v papírové verzi bych knihu dávno odložila.

27.05.2022 2 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

AUDIOKNIHA : Určitě jedna ze zajímavých knih k tématu zdravého stravování a správného fungování střev. Některé pasáže mi však přišly zdlouhavé a -upřímně - interpratace se u této knihy opravdu moc nepovedla. Interpretka čte text ve velmi rychlém tempu, navíc často nebylo jasné, že/zda věta, odstavec či dokonce kapitola už skončily, což mi ztěžovalo vnímat fakta a rozlišovat podstatné od méně podstatného. Možná se ke knize vrátím, ale v papírové verzi.

27.05.2022 3 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Kniha může být velmi inspirativním rádcem pro ty, kteří váhají, zda se pustit do půstu, či nikoli. Je psána jednoduše, srozumitelně a přestože se místy myšlenkově opakuje a primárně zaměřuje na diabetiky, určitě stojí za přečtení. Motivuje každého, aby si našel svou vlastní flexibilní cestu ke zdraví a snaží se dodat čtenáři sebedůvěru, že se to dá zvládnout, pokud se rozhodne. Odměnou je zdraví, nebo alespoň zlepšení zdravotního stavu jakožto nejvyšší hodnoty, kterou máme.

23.04.2022 4 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

AUDIOKNIHA : Nadčasová klasika pro velké i malé čtenáře.Audioverze velmi povedená, má dramatický spád, stupňující napětí podbarvené hudbou. Ačkoli jde o dílo téměř sto let staré, otázky kolem zbraní hromadného ničení, lidské etiky, zodpovědnosti jednotlivce a humanity jsou stále aktuální.

22.04.2022 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Zamyšlení nad životním stylem, stavem dnešního zdravotnictví a zodpovědnosti za vlastní zdraví formou rozhovoru. Kniha tedy není nějakým uceleným systematizovaným návodem, jak lépe žít a dbát o své zdraví, ale najdete tam určitě mnoho podnětů, ze kterých můžete čerpat. Pokud se o zdravý životní styl zajímáte, nic zásadně nového nečekejte.Je to spíše o Janově cestě, kterou sdílí se čtenáři a s níž představuje i své postoje, názory k dnes akutálnímu problému chronických nemocí. Občas své názory na různých místech opakuje (ale když to budete brát v duchu "Opakování je matka moudrosti" , tak vám to zas tolik vadit nebude :) ) V knize jsem objevila i pár tipů na další zajímavou literaturu, kterou Jan Vojáček zmiňuje.

15.04.2022 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Dílo jednoho z největších českých spisovatelů, jež potvrzuje, že géniové, kteří jsou schopni psát nadčasově a dotýkat se témat esenciální podstaty lidského bytí, jsou věční, právě stejně jako jejich díla. Je až fascinující, že R.U.R. je opravdu pro každého (bez ohledu na věk, pohlaví, národnost, dobu, v níž žije...), kdo se chce aspoň na chvíli pozastavit nad tím, jaký je smysl a životní cesta lidstva - každého jedince i jako celku.

10.04.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Prázdniny v Evropě mě moc bavily. Ziburův jemně sarkastický humor plný bystrých a trefných poznámek vychytávajících drobné neduhy mentality některých evropských národů mě nutily číst tuto knihu s téměř permanentním úsměvem na tváři :) Tím, že Evropu tak nějak člověk zná a je mu bližší než jiné destinace, o kterých LZ píše ve svých předchozích knihách, jsem si toto vyprávění užívala o to více. Dá se říct, že kniha se čte sama a najednou jste na poslední stránce, ani nevíte jak :)

27.03.2022 5 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

A. Mitrofanov dopsal svou knihu v květnu 2021. Já jsem měla možnost ji číst v březnu 2022. O to mrazivěji a pesimističtěji vyznívá závěr knihy v kontextu současných událostí - Rusko nemá naději na obrodu, nemá šanci stát se moderním demokratickým státem stavějícím na západních tradicích. Nemá, protože nemá na čem stavět. Ruský mužik (rozuměj: průměrný Rus, představující většinovou skupinu obyvatelstva) dá přednost utrpění, nouzi, bídě, útlaku, pevnému vedení, které se mu sice nelíbí, ale je na něj tak něj zvyklý a představuje nějakou jistotu.Drobní podnikatelé a inteligence, která je slyšet, ale jen ve větších městech, je válcována stalinovskými metodami, ze kterých až mrazí....Dobře napsaná kniha pomáhající laikovi pochopit současné dění v Rusku s retrospektivními návraty do ruské historie.

27.03.2022 4 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Audiokniha :
Poetický, melancholicky laděný příběh lásky, zklamání, osamění a znovunalézání. Lenina křehká citlivá duše se vyrovnává se šrámy, které jí její nejbližší uštědřují (chlad a odtažitost matky, platonické vzplanutí bez opětování, nenaplněný vztah, plytkost vztahů) po svém – nejprve únikem do světa hudby, následně odchodem do ústraní a pokusem o znovunalezení harmonie i smyslu bytí v soužití s divokými ptáky. Pro většinu nepochopitelné rozhodnutí, které však bylo doprovázeno neobvyklým přínosem ornitologům díky Lenině výjimečnému daru pozorování a analyzování života sýkorek. Jejich svět byl jejím světem, a proto věřím, že život, který Len nakonec prožila, byl pro ni naplněným.
Úžasná interpretace Dany Černé působí, že lyrickému příběhu nasloucháte jedním dechem jako by to byla detektivka. Moc hezké !

21.02.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Peter Wohlleben se rozhodl dělat užitečnou věc - popularizovat vědecká fakta o přírodě přístupnou, srozumitelnou a zábavnou formou a otevřít tak mnohým dveřem poznání a uvědomění, které by možná neměli vůbec odvahu, ani chuť otevřít. Začneme-li brát přírodu kolem nás vážně a pochopíme-li, že člověk nemá pouze právo z ní brát, ale měl by ji i chápat a umět jí dávat, bude to první důležitý krok na cestě k její záchraně i života na Zemi. PW nás učí vidět dříve neviděné a díky tomu se i nedělní odpolední procházka lesem může stát dobrodružstvím až detektivkou, když si začnete více všímat povrchu kmenů stromů, jejich vzájemné vzádlenosti, výšky, spleti kořenů, porostu mechů a lišejníků a začnete to vše vnímat v širších souvislostech. Moje druhá kniha od autora a už se těším na další.

21.02.2022 5 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Pohled z vrcholku hor na nekonečný horizont vyplněný specifickým, ale naplňujícím tichem...dotek něčeho, co přesahuje hranice našeho každodenního bytí směstnaného do kuličky obyčejného ega..... chvíle, kdy se zastaví čas a podnítí k hlubší reflexi ... Pocit, který zažil asi každý, kdo vylezl -ne nutně na čtyřtisícovkujako Lucie, - ale prostě jen na nějaký větší kopec bez lidí.
"Mezi světy" je - v první části - právě takovou mozaikou zážitků, pocitů, úvah a zamyšlení, které Lucka sdílí se svými čtenáři ze svých cest po evropských horských vrcholech. Budete-li knihu vnímat pouze v této rovině sdílení, užijete si ji, ale celistvější přehled o výpravách nečekejte. Mně osobně trochu vadilo skákání v čase i prostoru, bránilo mi užít si cesty s Lucií jako jeden velký zážitek. Přiznám se, že mi i unikl záměr, který mělo toto neustálé "přepínání" splnit. Působí spíš rušivě, než atraktivně.
Druhá část je již ucelenější, mnohem kompaktnější a tudíž i mnohem zábavnější. "Zhltla jsem" ji na jeden zátah. Myslím, že na výpravu na Antarktidu by v padesáti neměl odvahu ani leckterý muž-dobrodruh, o to více Lucii obdivuji, že do toho šla. Ale když máte koníčka, kterého milujete, asi těžko odoláváte novým a novým výzvám :) ....Audioknihu namluvila sama LV, co ž je skvělá volba. Jen ona sama ví, co prožívala, když psala své řádky. O to více je kniha autentičtější.

21.02.2022 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Elon Musk má mnoho tváří - houževnatý snílek měnící nereálné sny v realitu, pracovitý dříč, neoblomný puntičkář, neutuchající organizátor a manažer, inovátor, hledač, pedant, sebestředný narcis, technology nerd, emocionálně omezený autista, jeden z nejbohatších lidí planety investující všechny své peníze pro blaho lidstva v budoucnosti, charismatická a fascinující osobnost, jež budí - ať chcete, nebo ne - respekt a uznání....... Záleží, z jakého úhlu na něj budete nahlížet a co budete chtít vidět. Podle toho ho budete zřejmě i hodnotit, obdivovat, či nesnášet. Kniha je velmi podrobná, čtivá a technicky založený čtenář si to opravdu užije.

03.02.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Po přečtení této knihy si uvědomíte, jaké máte štěstí, že žijete tam, kde žijete. Že možnost svobodně se vyjadřovat, rozhodovat, cestovat, vést svůj život podle toho, jak vy sami chcete, jsou obrovské dary. Dary, na které jsme si tak nějak zvykli a bereme je už jako samozřejmost. I komunismus v českých reáliích byl vzdálen tomu, co se děje v KLDR. Je dobře, že se publikace tohoto typu objevují, a to i v dnešní době, neboť jsou otevřeným svědectvím toho, jak nebezpečné mohou být autoritářsky založené totalitní režimy využívající takové prostředky jako jsou zastrašování, manipulaci, "vymazávání mozků" jednostrannou ideologií a drogy k tomu, aby si udržely moc a z obyčejných lidí vyždímaly poslední zbytky lidské humanity, solidarity a soucitu. Kniha není o tom, abychom soudili, ale abychom se zamysleli.

08.01.2022 5 z 5

Mystický léčitel: Tajemství chronických i záhadných nemocí a jejich léčba Mystický léčitel: Tajemství chronických i záhadných nemocí a jejich léčba Anthony William

Mystický léčitel (a autorovy další knihy) přináší velmi nekonvenční, odvážný a originální pohled na řadu současných chronických "civilizačních" nemocí, se kterými si dnešní medicínský svět neví příliš rady. Mnohý pragmatik možná bude mít trochu problém s autorovým "zdrojem" znalostí, v každém případě je to kniha velmi inspirativní a principy, vysvětlení a doporučení, které představuje, mají svou logiku a nelze s nimi nesouhlasit. Kniha je systematická, přehledná, nic nevnucuje. Pustíte-li se i do dalších autorových knih, vše se vám začne skládat jako mozaika, a zkusíte-li praktikovat některá z jeho doporučení, můžete si postupně a přirozeně vybudovat zdravé životní návyky, které vaše zdraví jen podpoří.

08.01.2022 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Žijeme v době bez hranic, kdy díky moderním technologiím téměř nic není nemožné. Jsme tím tak fascinováni a unášeni, že zapomínáme na úplně obyčejné věci, jako je - chodit ven na denní světlo, v noci spát, jíst podle přirozených denních rytmů a hýbat se. S. Panda nám srozumitelným způsobem a přitom založeným na řadě pokusů vysvětluje, že návrat k těmto základním principům může ovlivnit náš život více, než si myslíme. Kniha je inspirativní a nápaditá. Doporučuji dávkovat po částech, abyste stíhali vstřebávat.

03.01.2022 5 z 5