Zdravá střeva ekniha

Stanfordští vědci PhD. Justin Sonnenburg a PhD. Erica Sonnenburgová jsou průkopníky v jedné z nejrevolučnějších oblastí zkoumání lidského zdraví. Na Stanfordově univerzitě odhalují vztahy mezi lidským tělem a biliony organismů, které v něm sídlí a jež souhrnně nazýváme mikrobiota. Mikroorganismy v našem střevě zásadně ovlivňují to, zda jsme nemocní, nebo zdraví, štíhlí, nebo obézní, dobře naladění, nebo náladoví. Vinou změny našeho jídelníčku, nadužívání antibiotik, všudypřítomné dezinfekce a vůbec omezeného přístupu ke „špíně“ zahrad a lesů však stojí naše mikrobiota na prahu vyhynutí. To může být hlavní důvod, proč naše tělo mnohdy nefunguje, jak má. Kniha Zdravá střeva sice nemá odpověď na všechno, a sami autoři uznávají, že zatím více nevědí než vědí. Přesto pro své rodiny už sestavili základní bezpečný plán pro životní styl zaměřený na výživu mikrobioty, včetně receptů a jídelníčků – a dělí se o něj se svými čtenáři. V tomto důležitém a poutavě napsaném titulu autoři zkoumají bezpečné alternativy k antibiotikům, zaměřují se na fermentovanou stravu, probiotika a prebiotika i další změny stravovacích návyků a životního stylu, které posilují zdraví mikrobioty. Díky této knize nahlédnete nejen do oblasti, která je rozhodující pro vaše zdraví, ale také do oboru, jehož hvězda teprve vychází. V knize se dozvíte • Co je to mikrobiota a proč bychom se o ni měli zajímat na úplně prvním místě (ještě předtím, než začneme svou kondici či zdravotní potíže řešit jinak) • Jaké nečekané a zásadní souvislosti mezi rozmanitostí naší mikrobioty a zdravím (mj. obezitou i duševními chorobami) objevili vědci v posledních letech • Jak je možné, že spolu mozek a střevo tak živě komunikují a proč to není mozek, kdo má právo veta • Jak souvisí konzumace jogurtu s úzkostí • Proč se mikrobiota každého z nás radikálně liší, jak se dědí, jak se vyvíjí a čím strádá • Že přenos střevní mikrobioty z nemocného jedince na druhého (transplantace) často vede ke zlepšení zdraví příjemce (a je zdokumentován i přenos některých psychických vlastností) • Proč je zdravé chovat psy, nepřehánět to s dezinfekcí a zejména se vyhýbat antibiotikům, pokud to není nezbytně nutné • Že vláknina, kvašené (fermentované) potraviny a některé obiloviny v žádném případě nesmí zmizet z našeho jídelníčku, jinak nám mikrobi vyhynou • Proč je v pořádku občas (nebo dočasně) trpět meteorismem • Co přesně ve střevech způsobuje konzumace masa a co s tím můžeme dělat • Jak fungují a čemu poslouží probiotika, prebiotika a kdy je vhodné je užívat • Jak snížit riziko přemnožení patogenů a rezistentních život ohrožujících infekcí typu C. difficile, když se nemůžete vyhnout antibiotické léčbě • Jak může stav mikrobioty ovlivnit kvalitu stáří a ovlivnit délku života • A vůbec: čím správně vyživovat našeho souputníka mikrobiotu – tu vlastní, našich dětí i blízkých (s recepty pro každý den postavenými tak, aby se snadno dělaly, chutnaly a nešidily mikrobiotu)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282118/zdrava-streva-3Fe-282118.jpg 4.273
Literatura naučná, Zdraví

Vydáno: (ekniha), Jan Melvil

The Good Gut

Kniha Zdravá střeva

animovanej medv

Náročná ale velmi zajímavá kniha. Já jsem ji četla déle než rok, ale jsem ráda, že jsem se do toho pustila. I kdybyste měli přečíst jen část, stojí za to.

Připomíná mi knihu Proč spíme, taky Vás donutí zamyslet se nad tím, jak dělat obyčejná rozhodnutí jako je, co budu jíst, abyste věděli, proč takové rozhodnutí děláte a také věděli, jaké důsledky to bude mít.

kneslova
26.10.2020

Tahle knížka je pouze o mikrobiomu v našich střevech a stravě, co jim prospívá..

ZuzanaK.
06.08.2020

Pokud se o zdravé stravování zajímáte, nenajde mnoho toho, co byste se už nedočetli jinde. Ale jako zajímavý souhrn a úvod do tématu je to kniha určitě vhodná, ačkoli z mého pohledu mohla být ještě kratší, protože některé věci se v ní opakují.

Jana_Z
29.06.2020

Je to zajímavá kniha a její téma lze jen doporučit. I se dobře čte. Ale proč se stejné informace v knize několikrát opakují? Právě to je důvod mého nižšího hodnocení, protože neustále opakování jednou řečeného je únavné.

Dudek
17.05.2019

Super, i když z hlediska informační hodnoty se o žádnou pecku samozřejmě nejedná. Formálně kniha ničím nepřekvapí. Je rozdělena do několika částí a začíná veskrze klasicky. Nejdříve vysvětluje, co je to mikrobiom a proč je důležité jej sledovat. Následně se věnuje části nejdůležitější a to porodu a krátké době po něm následující. Přičemž nezapomíná sledovat vývoj v oblasti potravit a jeho dopad na mikrobiom moderního člověka žijícího v západním světě. Kniha přináší nějaké typy na zdravé stravování, ty ale neslouží k nápravě, ale spíše k udržení zdravého stavu a myslím si o nich své... Kniha totiž uvádí, že poškozený mikrobiom už není snadné, či snad možné dostat zpět do formy. To jaké základy byly položeny v minulosti totiž už lze těžko ovlivnit. Pro získání základního povědomí o tom, co se děje ve střevě je to každopádně velmi dobré.

Greenfingers
30.03.2019

Skvělá knížka o tom, co se děje v našich střevech a jaký to má dopad na naše zdraví, imunitní systém, atd. Autoři podávají vcelku srozumitelným způsobem výklad o důležitosti střevní mikroflóry neboli mikrobiomu pro lidský organizmus. Podtrhují zejména význam konzumace probiotik a prebiotik. A proto jezte kvašené potraviny (jogurty, zelí, čalamádu, okurky,apod.) Pijte kyšku, kefír nebo ti otrlejší i lák od okurek!

JeremiasV
21.02.2019

Vynikajicí kniha. :)

Jack Bauer
04.12.2018

Kniha se věnuje více mikrobiotě než stravování a životnímu stylu a to mě trochu zklamalo. Popisuje se vývoj mikrobioty od narození a o zdravém stravování, kvůli čemuž jsem po ní sáhl, tam téměř nic není. Jelikož už mám knih na podobné téma hlavně o stravování hodně načteno, nic nového jsem se nedozvěděl. A hlavně pořád rozporuplné informace a stálé omílání dokola.

Proč spíme
Proč spíme