Jídlo na prvním místě

Jídlo na prvním místě není řadová kniha o paleodietě, tohle je Melvilem pečlivě zvolený vstupní titul nabízející skutečnou životní změnu. Že nemáte tušení, co to je paleodieta? Všichni víme, že jídlo ovlivňuje kvalitu našeho života – ale jak velkou moc vlastně má? Melissa a Dallas vás přesvědčí, že mimořádnou! Jídlo na prvním místě je přehledný, čtivý a srozumitelný návod, díky kterému konečně pochopíte vzájemné reakce inzulínu, leptinu, kortizolu a glukagonu. Autoři vám na podkladě vědeckých výzkumů vysvětlí fakt, proč sacharidy v naší stravě nejsou tím nejpříznivějším palivem a že paleodieta je nejlepší způsob, jak je nahradit. Autoři tvrdí, že už během 30 dnů po změně stravovacího plánu sestaveného podle jejich instrukcí dochází ke zlepšení stavu mnoha chronických, obtížně léčitelných onemocnění, jako jsou cukrovka, lupénka, Crohnova choroba, endometriáza, ekzémy a dalších. Množství receptů a tipů je doplněno vysvětlením, co jak na jednotlivá jídla reaguje naše tělo. Sympatičtí autoři vás postupně a s humorem převedou k zdravým návykům, díky nimž dochází ke zlepšení stavu celého těla, hormonální rovnováze, ústupu zažívacích obtíží a redukci zánětlivých procesů. Hartwigovi jsou tvrďáci. 30 dní jejich kůry je velmi náročný měsíc, ale jak sami říkají, je to pro vaše dobro: "Neodvažujte se namítat, že je to těžké. Skoncovat s heroinem je těžké. Porazit rakovinu je těžké. Pít kávu bez mléka NENÍ TĚŽKÉ!"...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183236/big_jidlo-na-prvnim-miste-bTL-183236.jpg 4.2288
Literatura světová, Literatura naučná, Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

It Starts with Food: Discover the Whole 30 and Change Your Life in Unexpected Ways, 2012

Kniha Jídlo na prvním místě

hana17.1.

Na literaturu faktu je kniha psaná velmi čtivě. Ovšem s některými informacemi ne úplně souhlasím a souzním, kniha je převážně bych řekla pro americký trh, ale myslím že každý si v ní najde něco nového, podstatného a třeba si i ujasní něco co předtím neměl v souvislostech.

kakaba4818

Velké + tomu, že je kniha velmi čtivá.
Určitě si odnesu informace, které se shodují i s poztnatky z jiných knih o jídle...třeba o funkci hormonů a o tucích.
Podle názvu knihy jsem předpokládala, že se bude jednat o ,,všeobecné" informace o jídle a udržitelném stylu stravování...
Bohužel se vše zvrhne do vyzdvihování jednoho stravovacího směru Whole30...v důsledku se jedná o krátkodobou ,,dietu".
Zkusila jsem takto fungovat několik dní...je pravda, že jsem se cítila sytá...až dost a chuť na sladké se zmírnila...ALE! nedovedu si představit, že každý den budu jíst hromadu vajec a masa, což rozhodně nepovažuji za zcela zdravé...dokonce mě začal bolet žlučník ( zřejmě moc tuků) - na to normálně netrpím, pálila mě žáha a zhoršil se mi atp. ekzém, který jsem touto cestou chtěla pořešit!
Také nevidím problém v přiměřeném množství luštěnin a pseudoobilovin (pohanka, jáhly...), pokud si je správně připravím (fermentace).
Za mě tedy mnohem reálnější informace BEZ EXTRÉMŮ získáte z knihy ,,Dej tělu šanci" od p. Ivany Stenzlové.
Pro někoho asi velký boom, ale já asi nejsem úplně vhodný adept.

kreira

V knize je pěkně vysvětleno, jak v našem těle fungují různé hormony a jak vše spolu navzájem souvisí.
Ač jsem se nenechala přesvědčit k novému způsobu stravování, našla jsme zde zajímavá poučení.

hanka9238

Tak tato kniha mi hodně otevřela oči, rozhodně doporučuji přečíst všem, co se zajímají o sebe a své zdraví.

radimch
02.05.2021

hmm zajímavé, hromada poměrně odvážných tvrzení

ziriant
24.04.2021

Věřím, že kniha dá hodně každému z nás, kdo se začíná zamýšlet nad životem komplexně, přičemž jako součást životní energie bere i stravu. Pokud vám jde jen o jídlo jako takové, ano, možná si z knihy také něco odnesete, ale bude to jen velmi povrchní zážitek. Věřím, že proces vyživování těla bychom si měli zvnitřnit a propojit s dalšími aspekty svého "příběbu" a nebrat ho pouze jako doplňování paliva nebo snad "nutné zlo". Ale k tomuto vede dlouhá cesta a já jsem si jí všimla teprve nedávno, proto jsem ráda, že i tato kniha mi pomohla trochu otevřít oči a to nijak násilným způsobem. Není to o přemlouvání, musíme sami chtít. A vlastně ani nejde o to, zda budeme chtít dodržovat zrovna Whole 30; jsou zde popsány především zákonitosti, jak to asi v našem těle funguje, a Whole 30 už potom beru jako jakousi nástavbu.

Lusik88
07.12.2020

Amici jedou ve velkem fast foody, pro ne je kniha primarne urcena. Je pravda, ze tem, kteri trpi alergii na laktozu, lepek nebo na mykozy vseho druhu, nabizi i par dobrych tipu. Ale lidi, neverte vsemu, co je psano. Napriklad odmitani cukru ve strave je hloupost! Proste vseho s mirou!

Dyrmon
12.08.2020

Za mne bezpochyby nejlepší kniha o stravě. Intuitivně jsem již předtím k takové stravě inklinoval, nebo alespoň mi tělo říkalo že to je ta správná cesta kudy se vydat. Takže tato publikace mi přesně padla do noty.
Kniha je psána poutavou formou, nese se v pozitivním duchu, že vás to kromě jiného i motivuje něco dělat. Především vám ale vysvětlí přesně vše co potřebujete vědět pro změnu stravovacích návyků. Pro mne je to bible o zdravém způsobu stravování, které má prokazatelné výsledky. Zkuste sami a uvidíte.