Jídlo na prvním místě

Jídlo na prvním místě https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183236/bmid_jidlo-na-prvnim-miste-bTL-183236.jpg 4 314 81

Jídlo na prvním místě není řadová kniha o paleodietě, tohle je Melvilem pečlivě zvolený vstupní titul nabízející skutečnou životní změnu. Že nemáte tušení, co to je paleodieta? Všichni víme, že jídlo ovlivňuje kvalitu našeho života – ale jak velkou moc vlastně má? Melissa a Dallas vás přesvědčí, že mimořádnou! Jídlo na prvním místě je přehledný, čtivý a srozumitelný návod, díky kterému konečně pochopíte vzájemné reakce inzulínu, leptinu, kortizolu a glukagonu. Autoři vám na podkladě vědeckých výzkumů vysvětlí fakt, proč sacharidy v naší stravě nejsou tím nejpříznivějším palivem a že paleodieta je nejlepší způsob, jak je nahradit. Autoři tvrdí, že už během 30 dnů po změně stravovacího plánu sestaveného podle jejich instrukcí dochází ke zlepšení stavu mnoha chronických, obtížně léčitelných onemocnění, jako jsou cukrovka, lupénka, Crohnova choroba, endometriáza, ekzémy a dalších. Množství receptů a tipů je doplněno vysvětlením, co jak na jednotlivá jídla reaguje naše tělo. Sympatičtí autoři vás postupně a s humorem převedou k zdravým návykům, díky nimž dochází ke zlepšení stavu celého těla, hormonální rovnováze, ústupu zažívacích obtíží a redukci zánětlivých procesů. Hartwigovi jsou tvrďáci. 30 dní jejich kůry je velmi náročný měsíc, ale jak sami říkají, je to pro vaše dobro: "Neodvažujte se namítat, že je to těžké. Skoncovat s heroinem je těžké. Porazit rakovinu je těžké. Pít kávu bez mléka NENÍ TĚŽKÉ!"... celý text

Literatura světová Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil

It Starts with Food: Discover the Whole 30 and Change Your Life in Unexpected Ways , 2012

Hanish.s
10.02.2018 2 z 5

Zpočátku nadšení, které mi kniha přinášela, vystřídalo vystřízlivění v cca polovině knihy, kdy se autoři snaží vás zlákat na výživový směr, který není úplně ideální, ani vědecky ověřený, cpou vám doslova to, že nemáte poslouchat ostatní, pokud se nebudete cítit dobře při dodržování dané diety a máte pokračovat a manipulují s fakty. Jelikož se ve světě výživy orientuji, alarmující na knize je, že jsem si jednu chvíli připadala jako v nějaké kastě, která nepřipouští pravdy odjinud a vše, co děláte jinak, je špatně. Poznatky z knihy mohou přinést své ovoce, pokud jsou brány objektivně s rezervou a aplikovány opatrně s ohledem na vlastní zdraví a jak se člověk u diety cítí, ale dlouhodobě udržitelný směr pro běžnou populaci tohle není. Myslela jsem si, že je to kniha o životním stylu, ne o dietě, která se z ní nakonec smutně vyklubala.

WexxAr-ka
09.01.2018 5 z 5

... načteno a teď už jen dodržuju jídelníček a čekám co to udělá :)
Řekla bych, že tato kniha má něco do sebe, kdo chce, vezme si rady k srdci, kdo nechce, bude pokračovat v tom na co je zvyklý.

AnickaMufinka
08.01.2018 5 z 5

nemám slov :) doporučuji

Lynxova
05.10.2017 2 z 5

Moje babi by řekla: "Zlatá střední cesta! Všeho s mírou! Jez do polosyta a pij do polopita, budeš živa dlouhá léta!" Oba s dědou zemřeli ve vysokém věku, jedli a pili vše, maso, luštěniny, zeleninová jídla, stejně jako sladké knedlíky a bramborové placky....Byli zdraví až do konce života. Tolik můj postoj ke knize a jdu vyndat z trouby škvarkové placky podle receptu bábinky :)

Ještě podotýkám, že se výživou zaobírám čtvrt století a mám rozhodně ráda moderní výživové směry, leckterý jsem také vyzkoušela, nicméně zde uváděná doporučení opravdu neshledávám za rozumná. Na knihu jsem se moc těšila, ale není to pro mne. A pro každého.

Kerolajnacek
02.09.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, celkem dost užitečných informací. Kniha mě bavila a přinesla mi hodně užitečných informací. Paleo mě nebaví no přes to jsem si tuto stravu na 14 dní vyzkoušela a nudilo mě to :D

Ale jako počtení je to dobré

militu
30.06.2017 5 z 5

Pro mně byla tato kniha velkou inspirací. Nejsem ten člověk který by měl nějaký velký problém s váhou, jedl polotovary a cpal se nezřízeně vším co najde, snad krom čokolády.... Ale i přes to jsem cítila, že potřebuju změnu stravy. Co mi kniha po cca 3 měsících dala? Nejím lepek a ani mléčné výrobky a je mi fajn. Líbilo se mi jak kniha popisuje fungování hormonů v těle, to jsem doslova hltala. Určitě doporučuji všem kteří mají nějaké zažívací problémy, už jen proto, že vyřadíte z jídelníčku všechny alergeny a postupně je vracíte zpět, potom je zhodnotíte jak na vás působí. Já nakonec zjistila, že bez lepku se mi žije naprosto krásně.

Sarfias
26.05.2017 5 z 5

Jedna z knih, které i přes to, že jsou populárně naučné, člověka velmi pobaví (a to v tom dobrém smyslu, protože některé hlášky autorů jsou opravdu vtipné).
Co dodat? Vegani budou možná mít chuť mě vzít něčím po hlavě, ale zdá se, že v knize ti dva vědí, o čem mluví..
Kdokoliv kdo má nějaké zdravotní problémy anebo si jen chce přečíst o stravě zase něco jiného, než co nám obvykle tvrdí mnozí lékaři, doporučuji začít s touto knihou.

HDosoudilová
25.05.2017 5 z 5

Přestože nejsem žádný odborník a nemám ověřené vše, co se v knize píše. Nicméně kniha je moc dobře zpracovaná, vhodná pro úplně normální lidi, kteří potřebují lidový výklad. Dozvíte se spoustu informací o svém těle a o potravinách. Na konci je dobrý návod, jak zlepšit svůj zdravotní stav prostřednictvím jídelníčku. Ale zároveň nemám pocit, že by mi autoři něco vnucovali. Vřele doporučuji.

Lotka
21.04.2017 5 z 5

Vzhledem k tématu je knížka i dost vtipná. (Jo a funguje to).

Eldar80
15.11.2016 4 z 5

Abych úplně správně ohodnotil tuhle knihu mám docela málo informací. Jednak nemám žádné vzdělání co se týče výživy a ani jsem na tohle téma ještě nic nečetl. Tohle byla první kniha s tímto tématem. Asi nejvíc oceňuju teoretický úvod, kde se vysvětluje fungování lidského těla a funkce jeho základních hormonů, které řídí regulaci glukózy v krvi. Za asi nejcennější považuju popis dobrého a špatného dne, na kterých je demonstrováno jak dnešní pseudozdravá strava nefunguje a v dlouhodobém měřítku vede k obezitě. Z popisu těchto dvou dní a funkce hormonů vyplývá jak vzniká cukrovka pouze následkem dlouhodobého špatného stravování.
Další informace v knize už nejsou natolik hodnotné, ale podle mě dávají dostatečný smysl, aby se člověk, který má zdravotní potíže pustil do programu Whole30. Většina údajů je podpořena rozumnými argumenty, ikdyž musím říct, že někdy chybí a jak sami autoři říkají, opírají se pouze o vlastní zkušenosti a jejich klientů. Pokud tomu člověk nevěří, nezbývá než se do programu pustit. To je asi hlavní poselství celé knihy - osobní zkušenost.
Celá kniha by se dala shrnout jednoduchou poučkou: nepřehánějte to s potravinami bohatými na sacharidy a jezte zeleninu. Já osobně jako technický typ si nemyslím, že problém zdraví lze řešit pouze stravou a myslím, že stěžejní je rovnováha příjmu a výdeje energie. Je zcela logické, že pokud má člověk nadbytečný příjem energie, musí tělo tuto situaci nějak řešit. To znamená, že bez dostatečného pohybu není možné být úplně zdravý.

Pokud máte nadváhu nebo jiné zdravotní potíže, určitě si knihu přečtěte. To se týká nejspíš alergiků a všech, kdo trpí nějakými chronickými potížemi. Neřešte kritiku některých veganů, kteří nesouhlasí s jezením masa. Veganství není rozumný způsob života, ale nový druh náboženství. Trenéři kulturistiky na to přišli už dávno a snad časem dostanou i dietologové rozum: každý člověk je individuální a musí si najít svůj vlastní způsob stravování. Někomu tak může skutečně veganství vyhovovat, ale pochybuju, že je možné to obecně doporučit úplně všem. Konečné řešení je na vás. Musíte se naučit pozorně naslouchat vašemu tělu. Tato kniha vám v tom může výrazně pomoct.
Pokud jste zdraví, aktivně sportujete, nemáte problém s nadváhou, kniha vám nejspíš nic nedá - pouze ten teoretický úvod na začátku. Já osobně bych uvítal více teorie a poznámky na výzkumy zapracované přímo do textu a ne shrnuté až na konci. (Tak jak jsem to pochopil: nejedná se o paleo dietu, ale způsob stravování, který se s paleo v mnohém shoduje.) 85%

estwen
16.10.2016 4 z 5

Whole30 a paleo jsem znala už roky předtím. Knížka byla jen jako "nakopnutí" a doplnění znalostí (nic nového jsem se nedozvěděla). Uvítala bych novější vydání a lepší grafické zpracování. Po obsahové stránce je tam vše, co potřebujete vědět o tomto typu stravování, o metabolismu atd. Jako start do nového života s Whole30 určitě nejkomplexnější rádce.

Mikejla1308
22.09.2016 4 z 5

Hodně zajímavá knížka, podle které jsem se začala řídít. Zatím ne úplně striktně. K programu se teprve chystám. Knížky tohoto typu nemám dvakrát v oblibě, tato si mě však získala. Psáno lehce zábavnou a poutavou formou bez jakéhokoliv nátlaku. Některé pasáže mě trochu vyděsily, ale otevřely i oči. Určitě doporučuji, kdo má nějaké zdravotní problémy, příp. se zajímá o své tělo a chce se stravovat ku prospěchu svému.

janylka
07.08.2016

Kniha mi změnila pohled na to, co jim. Nikdy jsem žádnou dietu nedržela, ale po přečtení a pochopení vlivu jídla na náš organismus jsem poupravila skladbu jídelníčku a cítím se o 80 procent lépe. Po dodržení měsíčního jídelníčku podle knihy jsem do svého jidelnicku přidala spoustu skvělých surovin a mám pestřejší a kvalitnější stravu. Pro mě je velkou výhrou hlavne to, že nemám takovou chuť na sladke a vice premysl nad tím, jaké cukry do sebe naladuju. Knihu rozhodně doporučuji.

werusx
28.07.2016 4 z 5

Když si člověk vybere tuhle knihu, asi ví proč.... takže jsem s výběrem spokojena. Skvělá publikace, která je pěkně zpracovaná a dobře se čte.

Peleus
16.06.2016 4 z 5

Přeceňovaná kniha, stejně ale dávám 4*, a to z toho důvodu, že osobně podporuji podobné publikace. Možná, když se budou dokola opakovat jednoduché principy rozumného stravování, uvízne v lidech alespoň něco z těchto podnětů.

A jaké to jsou?
- přestaňte se cpát sladkostmi a párky bez masa
- přestaňte pít alkohol (ve smyslu chlastat, společenské pití nikdo nezakazuje)
- přestaňte ponocovat a dopřejte si plnohodnotný spánek (práce není výmluva)
A jedna za sebe:
- můžete se klidně vykašlat na čistě paleo či jenom raw stravu, krevní skupiny apod., zkuste poslouchat svoje tělo a sledovat, co mu "jede" a co ne

xxiixxi
27.05.2016 4 z 5

Kladně hodnotím více vědecký začátek, celkem i recepty a přidané materiály na konci a také samotný nápad vyřazení a postupného vracení problémových potravin. Naopak mě vytáčely koučinkové hlášky a hlášky, které podceňovaly čtenáře ("Vsadíme se, že tohle jste nevěděli!" a podobné).
Paleo strava by mohla mnoha lidem prospět, i když si také myslím, že maso by nemuselo být v každém jídle. Myslím si, že ideál je někde mezi paleo a raw stravou :-)
Více mě zaujala kniha Primal Blueprint, ale možná to je ovlivněno tím, že to byla moje první kniha na toto téma.

Humpa
27.04.2016 4 z 5

Asi první kniha o jídle, kterou jsem četl. Celá recenze na http://martinhumpolec.cz/jidlo-na-prvnim-miste-hartwigovi/. To co píší může dávat smysl, ale každý si to musí vyzkoušet sám na sobě. Což je asi jasné.

Tesynka01
01.03.2016 odpad!

Tahle knížka měla raději zůstat za velkou louží. Opravdu mi dělalo problém ji dočíst a to z několika důvodů. Stravovací návyky některých Američanů jsou opravdu k neuvěření a je jasné pokud mu vše zakážete a odkážete ho na maso, ovoce a zeleninu změny budou více než výrazné. Ovšem co je aplikovatelné v Americe nemůžeme srovnávat s Evropou.
Slova autorů, že vše je toxické co se jim zrovna do jídelníčku nehodí, mě přijde úsměvné jako by to mělo člověka zabít.
Je zajímavé, že autoři umí vysvětlit pouze věci, které se jim zrovna hodí do krámu a pokud dojdou do fáze, kde by mohlo dojít k vyvrácení jejich teorií, na "férovku" napíšou, že je to nezajímá nebo to diplomaticky uzavřou. Takže potom je bohužel člověk v něterých situacích oklamán.
Ale chápu, že někomu to v určitých mezích může otevřít oči, pokud se stravuje opravdu příšerně jako někteří Američané. A kniha se mu tím pádem zalíbí.

zuzana4587
09.02.2016 5 z 5

Zhltla jsem ji během pár dnů. Napsaná pochopitelně, autoři skvěle popisují fyziologické procesy v těle po pozření určitých potravin. Ač se jedná o rozporuplné téma (Paleo je spousty lidi odmítána), nadšeně jsem se do úpravy jídelníčku pustila a cítím se skvěle.

Knize nechybí odbornost, v rejstříku je spoustu odkazů na nejnovější výzkumy.

Ajaiwik
17.01.2016 odpad!

Ano, když člověk přejde z polotovarů na plnohodnotnou stravu, bude zdravější. Ale maso v kazdem chodu mi připadá trochu moc. Vlastne maso je moc. Pokud si ho jako neandrtálci sami ulovíte, ok, buďte paleo, ale jestliže sedite celý den v kanclu a ládujete se biftekama, myslím že je jezeni masa zbytečné. Úplně.
Přece jenom, masožravci neustále vymýšlejí nové diety, ale videli jste někdy tlustého vegana?

jídlo paleolitická dieta zdravá výživa

Autoři knihy

Melissa Hartwig
americká, 1974

Kniha Jídlo na prvním místě je v