ciaram ciaram komentáře u knih

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Čteno (tedy posloucháno) v rámci čtenářské výzvy, jak jinak :). Nevím, jestli bych to v papíru dočetla, ale rozhlasové podání Petry Bučkové a zejména Jiřího Dvořáka mě fakt bavilo. :)

06.03.2021 3 z 5

Královnou krásy z donucení Královnou krásy z donucení Teri Wilson

Upřímně, opravdu nudné :(, až hloupé a předvídatelné.
Sice tam byly odkazy na Harryho Pottera, Jane Austenovou, Slečnu Drsňák, ale mně to nestačilo.

23.02.2021 2 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Posloucháno jako audiokniha. A také díky tomu příběh dostává čtyři hvězdičky. To Luboš Ondráček a jeho interpretace mě vtáhla do knihy. Na moji současnou jepičí trpělivost a soustředěnost tam bylo příliš mnoho politiky. Byla ale podána s tolik potřebnou nadsázkou, že jsem jí dala. Elektronický hlas Mikea mě bavil, život na Luně taky nebyl marný. Víckrát už se ale k této knize vracet nebudu.

17.01.2021

Dcera čarodějky Dcera čarodějky Lene Kaaberbøl

Do této knihy jsem se pustila kvůli letošní čtenářské výzvě a je to pro mě milé překvapení. I když předchozí komentáře mají pravdu v tom, že jste jako čtenáři hozeni do světa, který vám není vysvětlen, není vůbec těžké se v něm orientovat. Čtení odsýpá, stále se něco děje, a za jedno odpoledne máte příběh přelouskaný. Napomáhají k tomu krátké kapitoly a ne zrovna velké množství stran. Jak název vypovídá, jedná se o dětské fantasy, přesto jsou tam několikrát drsnější pasáže, které možná ne všechny děti dají. Ale tak to prostě chodilo a děti byly ve středověku svědky i drsnějších věcí. Seveřané se s tím prostě nemažou. Takže ano, půjdu do dalšího dílu.

13.12.2020 4 z 5

Etiketa a špionáž Etiketa a špionáž Gail Carriger (p)

Pro mě milé překvapení. Konečně hrdinka, která nefňuká, ale je zvědavá a jde do všeho po hlavě. Vysloveně nudnou pasáž jsem tam neobjevila. Občas jsem se i zasmála. Takže super odpočinkové čtení.

20.10.2019 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Nevím, jestli bych to vydržela číst v papírové podobě. Mělo to pomalé tempo posouvání děje dopředu, ale kupodivu poslouchatelné. Samé kladení otázek a pak v posledních třech (poslouchacích) kapitolách Strike všechno objasní na jeden zátah samotnému vrahovi. Do dalšího dílu se pustím (opět jako audiobooku), ale vím, že k tomuto dílu se vracet nebudu.

20.09.2019 3 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Když kniha vyšla, tak jsem ji zaregistrovala, ale nějak mě odrazoval humbuk okolo ní a zejména okolo věku autora. Pak přišel film a světe div se, mně se líbil - digitalní Safira je k sežrání. :) Ovšem teď po poslechu knižní verze (opět v podání mého oblíbeného hlasu Martina Stránského) chápu, proč jsou, nebo byli, fanoušci tak znechucení či nešťastní. Vždyť tam z toho knižního příběhu, až na jména hrdinů a úúúúúplně nejzákladnější kostry, nic nezbylo. Totálně překopané scény, jinak poskládaný příběh, řekla bych, že ani charaktery postav zcela neodpovídaly. Takže si říkám, ještě že nenatočili i druhý díl. Já si ho jdu opět pustit do uší.

08.07.2019 4 z 5

Uprchlík z cely 25 Uprchlík z cely 25 Richard Paul Evans

Tak jsem to četla a četla a čekala jsem na to, co tak všichni chválí. Nebylo to špatné, a se zvyšujícím se počtem stran to bylo stále lepší. Ale ten ZÁVĚR!!! :) to dost vyžehlil a určitě sáhnu i po dalším díle. Dlouho jsem si říkala, že je to fakt dětské, kladní jsou stále kladní, záporáci se chovají tak, že je nesnášíte od prvního momentu. Např. Hatch, byl až moc prvoplánově záporný, přesto se mi líbilo, jak autor vykreslil jeho dovednost manipulovat s dětmi, dostat je tam, kam potřebuje, až se to zvrtlo v docela drsnou ukázku moci.
Teď jiný soudek a hlavně za to je ta hvězda dolů - chyby a chyby - zpřeházená písmena ve slovech, zpřeházený slovosled. A kladla jsem si otázku, jak moc hrotit v překladu české skloňování. Zatímco v anglickém vydání si autor neláme hlavu s tvary slov v různých pádech - viz Zeus. Tak čeština je nekompromisní - Zeus je pouze v prvním pádě. Proto mě hodně bolelo číst: Zeusi. Jasně může proběhnout diskuze na téma, že se tak skloňuje pouze jméno řeckého boha, ale děcka si to pak při čtení fixují do hlavy chybně. Nebo to prostě moc hrotím.

18.05.2019 4 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Velice čtivé. Líbí se mi vývoj postav, ale občas mám pocit, že autor neví, jestli z nich udělat superhrdiny a nebo naivky :), občas v nevhodné situaci. A v tomto díle mi trochu vadilo zbytečné protahování - vždy se něco zvrtlo v neprospěch hrdinů na poslední chvíli. Ale fakt se mi to líbí poslouchat (i když Matouš Ruml na začátku natáčení byl lehce hlasově indisponován a přesto ho chudáka nechali natáčet, ale fakt se s tím profesionálně popral).

04.01.2019 5 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kelly Oram

První díl se mi na svůj žánr opravdu líbil, bylo tam všeho tak akorát. Navíc mi přišel i tak nějak správně ukončený. Neuměla jsem si představit, o čem by druhý díl tak mohl být, aby nebylo cítit "umělé" natahování. Vcelku se tam neděje vůbec nic, ale strašně hezky se to čte. :) Dýchá z toho hodně pozitivnosti a sladkosti a je to hodně předvídatelné. Taková reálnost z prvního dílu se zde vytratila, ale pokud do čtení tohoto dílu jdete proto, že chcete vědět, jak to s těmi dvěma dopadlo dál, směle do toho, já se nad jejich špičkováním občas i uculila. :)

06.08.2018 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Austenovské kouzlo tam je, ale opravdu na prvních 300 stránkách pořádně schované. Přečtení první poloviny mě stálo téměř veškeré síly, až jsem to málem vzdala. Nad vodou mě držela vidina filmu, který se mi moc líbí - že to tam někde schované bude. A bylo! :) Přesto se k tomuto příběhu už nikdy vracet nebudu.

18.12.2017 3 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

U opravdu dobrých knih se mi stává, že prostě nedokážu své myšlenky a zejména pocity a dojmy z knihy popsat hned. Vidím, že se asi shodneme, že svět mrtvorozených byl fascinující a vymazlený. Hierarchie společnosti vytvořená na základě Síly, která již tisíc let v zemi není, a přesto se nezhroutila...? V Ymslandě se už společnost na základě předchozích událostí hroutí. Závěrečný střet těchto dvou rozdílných kultur vytváří prostor pro transformaci obou společností. Hlavní hrdinové se musejí vyrovnávat se se ztrátou blízkých přátel, protože prostě jen včas neochopili záměr svých nepřátel. Hirka i Rime si svůj vztah a budoucnost vykoupili slzami, krví a potem. Teď už jim jen přeji "šťastnou cestu". Za mě nejlepší díl série.

09.12.2017 5 z 5

Třpytný dvůr Třpytný dvůr Richelle Mead

Píšu komentář až po delší pauze po dočtení. Já knižně pozřu skoro vše, takže i toto jsem přelouskala celé, protože, co si budeme nalhávat, Mead umí psát čtivě. Jenže jak píše Nelly - zrovna tento příběh je obyčejný - průměrný. Stále jsem čekala, že se něco stane, ale ono ne. Jako by VA a Třpytný dvůr psaly dvě rozdílné autorky. U autorky jsem prostě zvyklá na vyšší standard a hlavně originalitu (VA i Neslyšno).
Tady mě navíc dost štvala skutečnost, že autorka vzala téma kolonizace USA (od plavby přes moře, "nákup nevěst", rýžování zlata, boje s domorodci, "puritáni" atd. ) a aby se mohla dopustit historických lapsů, tak území, domorodce (btw. jeden národ silně připomíná Skoty) i náboženské skupiny, pojmenovala dle vlastní fantazie (to byla snad jediná chvíle, kdy svou fantazii v této knize využila). Prostě jsem čekala něco jiného, než čeho se mi dostalo.

16.04.2017 3 z 5

Proroctví Proroctví Josephine Angelini

Velice slušných 70%
Příběh je zajímavý, čtivý - odpočinkový, ale jak už bylo řečeno v předchozích komentářích - není úplně "originální" - některé motivy jsou provařené z jiných děl (viz "příbuznost" zamilovaných atd.). Přesto to příběhu neubírá na zajímavosti. Přeci jen mám slabost pro řeckou mytologii a romantické příběhy. A tento se podařil autorce vystavět krásně.

22.09.2016 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Po dlouhé době se mi stalo, že jsem úseky přeskakovala očima. Až na posledních 100 stran to bylo o ničem. Jestli to má být pohádka v novém hávu, tak to u mě nefungovalo - Cinder je daleko lepší. Nebo mi unikl autorčin záměr. Knize by prospěl zásah v podobě seškrtání naprosto zbytečných pasáží a hned by to mělo jinou dynamiku. Škoda - její sérii Skleněný trůn mám ráda. Možná jsem prostě měla až moc velká očekávání.

09.09.2016 3 z 5

První První Kiera Cass

Pohádka je to krásná, nápad není špatný, ale smekám před marketingovým tahem - a to, že se schéma - chci ho x nechci ho, miluji ho x nevím, jestli ho miluji - roztáhlo do tří knih, kde by "akci" člověk pohledal. Přitom rebelové k tomu byli jako stvoření.
Škoda - být to jedna kniha rozdělená na tři části, ve které by redaktor provedl trochu toho škrtání opakovaných nedorozumění mezi Americou a Maxonem, která navíc byla dopředu předvídatelná, tak by to hned ode mě dostalo vyšší hodnocení, protože romantická linka byla skutečně podařená - od prvního pohledu do závěrečné svatby.

21.09.2015 3 z 5

Statečná srdce Statečná srdce Ariana Franklin (p)

Bohužel tu nejedeme na 10 hvězdiček, takže hodnocení jsem krapet nadnesla - 70%
V první řadě jsem se musela odprostit od toho, že by kniha byla dílem Franklinové. Na stylistice je znát, že už ji psala především její dcera Samantha Normanová.
Jedná se vcelku o jednoduchý přímočarý příběh, vyprávěný ze tří pohledů - umírajícího opata, Maud - majitelky hradu Kenniford a malé lučištnice Pendy. Sice se příběh odehrává v dobách války o korunu mezi Štěpánem a Matyldou, ale tato válka je použita spíše jako kulisa pro příběhy "obyčejných" lidí, kterých se dotýkala. Čtení ubíhalo rychle, postavy mi byly sympatické, ale bohužel mi tu "cosi" chybělo. Možná plochost vyjadřovaných emocí - a svým způsobem až příliš utopický konec. Ale vcelku vzato - příjemné odpočinkové čtení na jedno odpoledne (pokud na to máte čas) :o)

29.07.2015 4 z 5

Prozření Prozření Kelley Armstrong

Čekala jsem, že se autorka do závěrečného dílu opře a nějak to celé uzavře. Zůstala však otevřená vrátka na případný spin-off či přímé pokračování série.
Všechny tři díly si drží stejnou úroveň - není znát žádný pokles, ale ani posun. Více méně se dvě třetiny knihy skoro nic neděje, ta třetí je akčnější, ale jak už jsem psala - rozhodně neodpoví na všechny otázky. Za mě byla asi nejhezčí scéna s Chloe a černým vlkem :o)
I když to vyzní ode mne jako kritika - tak faktem zůstává, že mi autorčin vypravěčský styl vyhovoval a neměla jsem problém si k postavám vytvořit vztah - zejména k Chloe, Derekovi a Tori.

03.05.2015 4 z 5

Povídky A-Ž (Encyklopedie Jiřího Suchého, 1. sv) Povídky A-Ž (Encyklopedie Jiřího Suchého, 1. sv) Jiří Suchý

Musela jsem si počkat, až trochu povídky vstřebám. Z mého pohledu tam bylo humoru jako šafránu. Přehlídka lidských podivností, hlouposti, jednoduchosti a negativních vlastností. Pobavila mě žárlivá kulka, co netrefila svůj cíl a s trochou nadpřirozena Mrtvé ruce pianisty. Ostatní povídky nebyly špatné, prostě to bylo něco jiného, než jsem čekala. Jsou originální, jen nečekejte dobré konce :)

26.02.2024 4 z 5

Město světců a zlodějů Město světců a zlodějů Natalie C. Anderson

Je znát, že je to literatura pro mládež. Vybráno silné téma, ale vyprávěno optikou 16tileté dívky, plné vzteku, domněnek a v zajímavém prostředí afrického Konga a zřejmě Keni.
Zápletka a pozadí bylo zajímavé - útěk před milicemi, vražda maminky, gang, přátelství s tím správným kamarádem (hacker a trans gay - ale kupodivu to nebylo na sílu), vyšetřování, válka v Kongu atd. Byla jsem zvědavá, ale ne tak, abych knihu neodkládala. Bylo to takové zjednodušené, ale čtivé a dlouhé tak akorát.

01.10.2023 3 z 5