ciaram Online ciaram komentáře u knih

Po západu slunce Po západu slunce Linda Howard (p)

Howardovou mám ráda, k některým knihám se vracím opakovaně. Tentokrát nás provedla apokalypsou a společnou snahou komunity o přežití. Všechno zahaleno v čtivém hávu, ale přeci jen se jedná primárně o romantickou knihu, takže většina problematiky je naznačena s pozitivním pohledem. Není tu mnoho akce, je to takové upovídanější, ale čtivé a hlavní dvojice je sympatická.

27.10.2022 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Posloucháno jako audiokniha v podání Jana Šťastného. Tentokrát jsem neměla potřebu to rychle dočítat, v klidu jsem si to doposlouchala. Detektivní zápletka se mi líbila, byla zajímavá, zase se pro mě objevil trošku jiný náhled na policejní práci. Ale v tomto díle jsem měla problém s jednáním hlavních vyšetřovatelů, někdy mi přišlo vysloveně hloupé :(

19.02.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Postavy jsou psychopatické všechny, až na Crewa. :)
Musím ocenit interpretku, zejména části deníku byly čteny opravdu dokonale, až mi běhal mráz po zádech. Za to mi nesedlo pojetí hlavní ženské postavy - unuděná, nevýrazná a pak neustále "vřískající".
Čekala jsem trošičku něco jiného a závěr mě opravdu překvapil, tedy určitě z půlky - tušila jsem kdo, ale rozhodně jsem neuhodla příčinu. Občas se mi z toho, co autorka vymyslela, zvedal žaludek, a to jsem čtenářka Chrise Cartera :) Možná proto, že se to týkalo dětí. Někdy jsem ten poslech kvůli tomu musela přerušit a jít to vydýchat. Jinak určitě zajímavá zápletka. 3,5 ⭐
Posloucháno jako audiokniha.

04.01.2021 3 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Celý díl je vlastně příprava na promoci hrdinů, takže to není tak akční jako byl první díl, dokonce bych řekla, že autorka v tomto směru dost vyměkla. Ne že by se nic nedělo, škola si evidentně na Galadriel zasedla. Akorát ke konci už to moc zrůžovělo. "Ochočeného mala" jsem nějak neočekávala :), ale Orion se pochlapil. Samozřejmě velkolepé finále a vůbec samotné pojetí Scholomancie zaručuje, že si určitě přečtu další díl. Tento díl nebyl slabší, byl jiný. Hvězdičku v hodnocení ale sebrala závěrečná Orionova slova, která mi přišla absolutně totálně hloupá vzhledem k celému plánu. Přišlo mi to jako nucené tahání emocí, které nebylo potřeba. Tak doufám, že to autorka uspokojivě ve třetím díle vysvětlí.

06.12.2022 4 z 5

Studie kouzel Studie kouzel Maria V. Snyder

Tak první díl byl zajímavý a z pohledu druhého dílu dokonce nutný. Navazuje přesně tam, kde první končil. Rozjíždí svou vlastní dobrodružnou, nebezpečnou, humornou i láskyplnou linku. Rozhodně se nejedná o vycpávkový díl série a je ještě lepší.
Je tu mnohem mnohem víc magie, setkání s rodinou (jak se dají vztahy znovu navázat po 14 letech, když si navíc nic nepamatujete). Jelena je svá, čímž nutí ostatní být ve střehu. A pro mě naprostá bomba? Rozhovory s Kiki. Vysloveně se těším na další díl.

22.03.2021 5 z 5

Tajné dějiny jezuitů Tajné dějiny jezuitů Jiří Novotný

O této knize se zmiňuje Ivana Čornejová v závěru svého díla Tovaryšstvo Ježíšovo a nedá mi to - musím její hodnocení ocitovat: (str. 248) - chtěla jsem to dát do zajímavostí, ale přesáhla jsem délku komentáře.

Naprosto neuvěřitelná kniha pak byla vydána v roce 2001 v nakladatelství Adonai, s. r. o., pod názvem Tajné dějiny jezuitů. V této veleobsáhlé publikaci (753 stran textu) je sneseno snad úplně vše, co jsem se snažila jen v letmém přehledu naznačit v pasážích věnovaných pozdnímu hodnocení Tovaryšstva, většinou vycházejícímu z Tajných předpisů a teorie o perfidních spiknutích, která se táhnou celými dějinami jako ona proslulá červená niť. Zde jsou zvěsti o nekalých jezuitských rejdech dovedeny až do devadesátých let 20. století. Pokud čtenář jen nahlédne do obsahu tohoto díla, zjistí, že jezuité byli hybateli všech špatností, které se udály na této zemi od založení řádu až po současnost. Jen pro ilustraci: např. kapitola 45.4 pojednává o NATO - jezuitské organizaci pro infiltraci západních vojsk, zatímco v kapitole 45.25 nazvané Mezinárodní terorismus - další forma jezuitských organizací je „vysvětlováno“ pozadí terorismu, jak jinak než opět jako jezuitské! Tady se na s. 487 dočteme, že Jásir Arafat je napojen na Vatikán a generála jezuitů, a ti jeho prostřednictvím řídí islámský terorismus (včetně Hizballáhu, Hamasu i Tálibánu)!!! Fakt, že takové a podobné insinuace nevedly k diplomatickým notám lze vysvětlit pouze tak, že všichni alespoň trochu myslící lidé usoudí, že takovýto text je výplodem chorého mozku. Kromé toho toto obskurní dílo klame i svým zevnějškem. Český čtenář by si mohl myslet, že autory jsou jistí pánové Jiří Novotný a František Polák. Leč chyba lávky, až poprvé na s. 23-24 se ke svému údivu dozví, že se jedná pouze o překlad původní knihy Edmonda Parise The Secret History of the Jesuits, kterou naši čeští překladatelé „do této publikace převzali celou a na Parisovu památku doplnili o nejnovější poznatky a o nové události\". Kdy E. Paris svou knihu sepsal páni překladatelé a spoluautoři (jak se sami označují) „vtipně“ neuvádějí, zato neopomenou zdůraznit, že Parisův život „ukončily právě vražedné ruce jezuitů jako pomstu za odhalení souvislostí spojených s jezuitským řádem“.
Nezbývá mi než s údivem konstatovat, že kniha tohoto druhu, nemající s vědou jakéhokoliv odvětví ani s literaturou faktu vůbec nic společného, může vyjít v roce 2001 v nějakém nakladatelství.

05.06.2016

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Nejdřív jsem poslouchala, ale děj byl tak zběsilý, že jsem pak přešla na papír. Maximálně drsná jízda hned od první kapitoly. To Avino sebemrskačství a spasitelský komplex mi v těch prvních kapitolách lezlo opravdu na nervy. Ale dobře, tentokrát je omluvou truchlení. A ohledně konce nemám vůbec obavu, že to dopadne tak, jak má. Což ale trochu kazí autorský záměr vycukat čtenáře, což? Čtivé je to ale neskutečně.

01.08.2023 5 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

V rámci žánru velmi čtivá jednohubka. Stran to má akorát, děj ubíhá, postavy sympatické. Bála jsem se, že to bude hlavně erotika v rouše vlkodlačím a svět bude upozaděný, ale není. Trochu mi to připomíná styl Nalini Singh - zajímavý svět a vždy jeden romantický příběh. Probleskovala mi v hlavě trochu Briggsová (začátek Alfy a Omegy - týrání), pak Wardová s upírskou "říjí". Co je ale hlavní, má to i dost svých vlastních zajímavých nápadů. Postavy mi nebyly lhostejné. Uvidíme, jestli autorka ze světa ještě něco vytříská, nebo to v dalších dílech sklouzne jenom k té erotice. Určitě půjdu do dalšího dílu.

05.04.2023 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Posloucháno jako audiokniha v podání Zuzany Slavíkové. Ačkoliv hlas mi byl příjemný, vypadá to, že mi trošku zkreslila svým pojetím Josie. Nebyla mi moc sympatická, i když mám silné a neohrožené hrdinky ráda. Sobecká, nerozhodná.
Příběh jako takový je zajímavý, z nenápadného únosu je obří případ s dalekosáhlými důsledky. Líbí se mi propojení postav. Jen velitel se z mého pohledu zachoval vysloveně hloupě, jen aby pak vynikla Josie? Přišlo mi to zbytečné, proto ta hvězda dolů. Příští díl mě rozhodně zajímá, ale přečtu si ho raději v papíru, jestli se mi pohled na Josii změní.

31.03.2023 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Naprosto zasloužených pět hvězd. A to jsem absolutně nic neočekávala. Žádnou část knihy jsem se nenudila, El byla sympatická holka s vlastním rozumem a výbuchy vzteku :), na Oriona jsem dál moc zvědavá. A rozhodně se chci dovědět, jestli se jim jejich mise povedla. Takže prosím další díl, nejlépe ihned. :o)))
Už dlouho se mi nestalo, že bych knihu odkládala se sebezapřením. V současnosti mi to překvapivě sedlo jako poklice na hrnec. A rozhodně si přečtu i další dílo autorky.

17.08.2022 5 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Jsem spokojená. Příběhem mě pronesl hlas Pavla Soukupa - bravurně načteno.
Líbí se mi svět, který autor vytvořil. Smekám před překladatelkou - některé výrazy dost pobavily. Šakal, Kaňour a Nádherná tvoří skvělou trojici, která spolu vyrůstala a vybudovala si pevné přátelství. To že se občas něco nepovede, posouvá děj dopředu a nechá postavy vyvíjet. Je to špinavé, krvavé, sprosté :), ale dobré. Určitě si poslechnu i další díl.

26.02.2022 5 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Určitě to stojí za přečtení a rozhodně je po dlouhé době příjemné číst o postavách s českými jmény jako je Hanka, Rafan a Sváťa :)

Posloucháno jako audiokniha, ale můj ty bože, proč jsem to tak dlouho odkládala? Asi musel přijít správný čas a chuť. Krásná dětská fantasy. Chci pochválit Margit Vinklárkovou za její ztvárnění postav, všem se snažila vetknout osobitý styl. Má i příjemný hlas. Dokonce je to opravdu načteno pro děti - pomalejší tempo vyprávění, takže jsem pak přesedlala na knihu, abych to dočetla rychleji :).

09.01.2022 5 z 5

Vzdorující královna Vzdorující královna Meghan March

Myslela jsem si, že po prvním dílu, který mě bohužel moc neoslovil, že druhému nedám šanci. A ono ejhle. Stačí deštivý den, volné odpoledne a překvapení je na světě. Jednání postav už je pro mě uchopitelnější než v předchozí části. Dozvíme se něco málo z Lachlanovy minulosti, ale už to zaplať bůh není tak povrchní. Do třetího dílu půjdu už určitě.

12.05.2021 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Za mě super v podání Igora Bareše. I když se autor odklonil od svých prvních dílů, tak za mě pořád velmi zajímavé. Poslední dva díly jsem si cenila i díky bližšímu seznámení s Rose a Asadem. Ten s Asadem se mi dokonce líbil víc. Asi za nejslabší díl zatím považuji Marca - něčím mi nesedl.

25.12.2019 5 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Útlá kniha čtenáře vtáhne do jednoho šťastného obyčejného života, který se vlivem ideologické i lidské zrůdnosti změní v tragédii. Tím, že se jedná o konkrétní dívku (z těch milionů anonymních tváří), se čtenáře příběh dotkne o to více. Dále je to příběh o lidské odhodlanosti, vytrvalosti, empatii. A ač k tomu téma navádí, příběh Hany není psán podbízivým stylem. Docela by mě zajímalo, zda je ta láhev pod houpačkou stále zahrabaná.

06.01.2018 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

S prvním dílem jsem se docela potýkala - měl o dvě stě stránek méně, ale jeho čtení mi trvalo dvakrát tak dlouho (přeháním - nepamatuju si to, ale pamatuju si, jak jsem se miminálně půlku knihy do čtení nutila).
V sérii Skleněný trůn autorka předvedla, že vztahy v knize nejsou tesány do kamene. Takže ani tady jsem nečekala, že by Feyre vydržela celou dobu s Tamlinem. Zvlášť když se v nabídce nacházel osobitý samorost Rhysand. Ale že z lásky prvního dílu udělá až takového vola, to jsem opravdu nečekala. Erotické pasáže mě po "dětském" prvním dílu vysloveně překvapily.
Každopádně druhý díl je dějově vystavěný skvěle. Užívala jsem si i ty ukecanější pasáže a jsem zatraceně zvědavá, kam až autorka nechá Feyre vyvinout.

19.04.2017 5 z 5

Pozdravy záhrobí Pozdravy záhrobí Veronika Fiedlerová

Velmi milé překvapení. České reálie Moravského Brodu a na pozadí záhrobí, nekromant, řešení případů, duchové. Ze začátku jsem měla problém, že to na mě působilo jako povídková kniha, což vlastně tak trochu je. Benedikt totiž řeší různé případy, ale ten první se táhne přes všechny ostatní jako červená nit. Je to čtivé, zajímavé, postavy Benedikta a Zuzany se mi líbí. Takže rozhodně jdu i do dalšího dílu. Mimochodem jsem si místa v příběhu vyhledávala na netu :), tak mě to chytlo. Jen jsem je nenašla. :o))

15.06.2023 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Také patřím k těm, kteří mají s knihou problém. O světě se toho moc nedozvíme, vlastně jen tak mimochodem, aby se vysvětlilo chování postavy. Princové se svým vlivem působí zajímavě, ale moc prostoru nedostávají. Na můj vkus se tam opravdu moc vaří, jak už psala P-puma pode mnou, hrdinka se chová vysloveně hloupě. Asi největší problém mám s celou zápletkou. Věštba se naplňuje a mocná čarodějka, místo aby své vnučky připravovala, vypráví "mýty", které je mají přesvědčit, aby byly poslušné a bály se? Takhle to chtějí zastavit? Jooo - ale pak najednou Emilia začne kouzlit a ovládat svou magii, kruci - kde vzala zaklínadla. Kdy se je naučila? Kolik vlastně těm postavám je? Emilia je líčena jako ta klidná, poslušná a pak se "vrhne" na Iru a začne ho vášnivě líbat, protože už se předtím kvůli sázce nebo opilosti líbala. Ty jo - kde se to vzalo?
Jediné, co mě přesvědčí otevřít druhý díl, je má zvědavost, na jaké straně vůbec Ira stojí.

26.09.2022 3 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Vztah Ava a Luc - tohle vysloveně Helen nejde :(, ať je autorka nechá být kamarády a soustředí se jenom na detektivní linku. Ta byla jako vždycky perfektní.

13.08.2022 5 z 5

Smrt kouzelného džina Smrt kouzelného džina Ilka Pacovská

Stále se jedná o milý příběh, který je sice vyprávěn jednoduše, přesto poutavě. Zajímají mě osudy naší trojky. Svět se utěšeně rozšiřuje, nezapomíná se na starší postavy a zároveň potkáváme nové. Děti zažívají úspěchy i pády , někdy lehce předvídatelné, a pak do děje paní Pacovská vetkne i docela těžké myšlenky - ztrátu a vinu, ze které ale vlastně vzejde něco dobrého. A naopak, jasně pozitivní setkání přináší i hořkou pachuť. Jediné, co mě při poslechu zarazilo, byl, z mého pohledu, useklý konec. Ověřila jsem si to i v knize, že je to tak správně. Jako by autorka chtěla navázat další situací, ale nakonec se rozhodli, že už by ten díl byl příliš dlouhý. V žádném případě to ale neubírá na kráse. Pro děti a dospělé s dětskou duší doporučuji :) Opět poklona paní Vinklárkové za čtený projev.

01.02.2022 5 z 5