chaera chaera komentáře u knih

Lesohrad Lesohrad Brandon Mull

Tuto sérii jsem dlouhá léta měla na spodní polici mojí knihovny, takže jsem ráda, že jsem ji konečně přestala přehlížet a dala jí šanci. Nejsem cílová skupina a fantasy moc často nečtu, ale z tohoto kousku jsem byla naprosto unešená! Z celé knihy sálá magično, vyskytují se zde nejrůznější kouzelné bytosti, postavy jsou sympatické, krajina je nádherná a o parádních ilustracích ani nemluvě. Kolikrát jsem si během čtení přála vstoupit do tohoto světa a všechno to zažít na vlastní kůži! Pravda, je to poněkud předvídatelné, ale tak už to s knihami pro děti bývá. Být o něco mladší tohle by byla jasná srdcovka. 4/5

17.08.2021 4 z 5

Zebra Zebra Clark Howard

Velmi těžké téma, trvalo mi několik dnů, než jsem tuto knihu zvládla přečíst. Mám sice zhlédnuto nespočet dokumentů o vrazích a všelijakých psychopatech, ale v knižní podobě mi tyto témata přijdou ještě těžší a náročnější na strávení (nejspíš to je tím, že nad knihou člověk stráví více času a je tak delší dobu vystaven všem těm špatným pocitům). Dělalo se mi zle s každou přibývající stránkou. Absolutně nechápu, jak se v člověku může nastřádat tolik nenávisti, aby dokázal něco takového provést bez jakýchkoliv výčitek.

Autor toto téma zpracoval velmi dobře, ovšem půl hvězdy přece jen musím ubrat. Vzhledem k tomu, o čem kniha pojednává a že se jedná o skutečné události, mi přišlo některé jeho vyjadřování krajně nevhodné. Zvlášť pak jeho potřeba zaobírat se tím, jak atraktivní kdo ze zavražděných byl, nebo jaká byla velikost jejich poprsí. To mi přišlo neuctivé. 4.5/5

21.05.2021 4 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Absurdní drama mám ráda, je to jeden z mých oblíbených literárních žánrů, jenže tomuto kousku jsem moc na chuť nepřišla. Přišlo mi to zdlouhavé (ironické vzhledem k počtu stran) a nudné a znovu bych se k tomu nevracela. Nezaujalo mě to, ani nepobavilo - ostatním čtenářům tohoto žánru bych spíše doporučila Plešatou zpěvačku od Ionesca, tam jsem se aspoň upřímně zasmála. 1.5/5

21.05.2021 2 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

(čteno v originále) Rupi Kaur nejspíš nebude autorka pro mě. Co se týče moderní poezie, raději si přečtu Atticuse. Tyto básně mě zkrátka nechávají chladnou - nelituji, že jsem nad touto sbírkou strávila čas, ale nic moc ve mně nevyvolala. 3/5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Nijak zvlášť mě nenadchla. Možná bych ji ocenila více, kdybych byla starší. 3.5/5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Ke knize jsem se dostala náhodou a ze začátku se nemohla odtrhnout. Styl humoru mi perfektně padl no noty a já hltala stránku za stránkou. Jenže přibližně v polovině příběh ztrácí svůj počáteční šarm a dříve humorné situace se stávají poněkud nudné - ony ty vtipy nějak ztrácí šmrnc, když mají všechny stejnou pointu. Ke konci už jsem se musela ke čtení nutit a podle mě by neuškodilo, kdyby kniha byla kratší. 3/5

Deník mého stínu Deník mého stínu Claire Kendal

Kniha se u mě držela na solidních třech hvězdách po celou dobu čtení, nebýt toho otřesného konce. První dvě třetiny byly vcelku průměrným thrillerem, který nenadchne ani neurazí. Závěrečné rozuzlení pak bylo tak absurdní, že jsem nevěřila svým očím. Příliš moc náhod a příliš mnoho logických děr, než abych mohla dát více než 1.5/5

15.05.2021 2 z 5

Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Chimamanda Ngozi Adichie

Milovala jsem knihu Feminismus je pro každého a zamilovala jsem se i teď. Autorka zkrátka umí vysvětlit podstatu a důležitost feminismu čtivou a snadno pochopitelnou formou. Určitě doporučuji všem. 5/5

15.05.2021 5 z 5

Sleduj mě Sleduj mě A. V. Geiger

Tohle opravdu nebyla kniha pro mě. Celý vztah Tessy a Erica mi přišel přitažený za vlasy a neuvěřitelně nerealistický. Eric mi celkově přišel jako velmi nevěrohodná postava a jen co vyšlo najevo, že se zápletka knihy točí kolem toho, že Tessa je "not like other girls" ve mně zavládla tak silná nechuť, že jsem knihu málem odložila. Já tyhle bláboly typu "ty jediná mi rozumíš, nikdo jiný mě nechápe" prostě nesnáším. Oceňuji čtivost a téma stalkingu a agorafobie, ale víc než 2 hvězdy s klidným svědomím dát nemůžu. 2/5

15.05.2021 2 z 5

(čteno v originále) Co se týče moderní poezie, existují lepší sbírky. Spousta básní sice dokázala vyvolat patřičné emoce a s některými jsem se i ztotožnila, ale jejich uspořádání se mi zdálo trochu zmatené a některé básně mi přišly jako by "do počtu". Zvláště pak v poslední části. Určitě ale sáhnu i po dalších knihách autorky, z větší části se jedná o kvalitní a emotivní básně. 4/5

05.03.2021 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Od Gillian Flynn jsem zatím nic nečetla (i přesto, že některé její knihy mám v knihovně), takže toto bylo mé první setkání. Už od začátku je kniha velmi čtivá, ale to je nejspíš jediné pozitivum, co ke knize mám. Se zápletkou na způsob "starý viktoriánský dům, ve kterém se děje něco divného" jsem se setkala již několikrát a co víc, s mnohem lépe propracovanou. Nehledě na to, že o nějaké atmosféře nebo napětí tu vůbec nemůže být řeč. Závěrečné "rozuzlení", které vlastně nic nevysvětlí a ještě všechno více zamotá byl pro mě posledním hřebíkem do rakve. Na počtení na jeden večer to asi není špatné, ale nazývat to "mistrovskou hororovou povídkou" mi přijde přehnané. 2 hvězdy za zajímavé postavy a styl psaní. 2/5

05.03.2021 2 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Do knihy jsem šla bez jakýchkoliv očekávání a upřímně jsem si nemyslela, že by mi dokázala dát něco nového - a hle jak jsem se v tomto zmýlila! Spousta zajímavých postřehů na poměrně malém počtu stran (malém v poměru s množstvím informací) a autorka má velmi příjemný a svižný styl psaní, takže se kniha čte neuvěřitelně rychle. Oceňuji také, že dokázala zůstat nezaujatá a místo polemizování o tom "kdo to dělá lépe" pouze předkládá své postřehy a nechává na čtenáři, ať si udělá názor sám. 5/5

03.03.2021 5 z 5

Mezi světy Mezi světy Andy Weir

(čteno v originále) Příběh mě bavil, postavy byly sympatické (i když mě trochu mátl jejich vzhled - Wendy mám v mysli zakomponovanou jako tmavovlasou brunetu, Alici zase jako blondýnu - ale to neberu jako mínus a nezohledňuji to v hodnocení) a ilustrace Sarah Andersen se pro tento příběh podle mého skvěle hodí. Akorát mi přišlo, že děj je v některých chvílích příliš překombinovaný a zmatený, za což ubírám jednu hvězdu. Možná by to chtělo ubrat pár zvratů, takhle toho bylo trochu příliš. 4/5

02.03.2021 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nečekala jsem, že mě závěr knihy tak moc rozesmutní. Všechno sice nasvědčuje tomu, že to takto dopadne, ale jako čtenář si stejně nemůžu pomoct a doufat ve šťastný konec. Málokdy ve mně kniha zanechá takové pocity. Určitě mohu doporučit, velmi emotivní čtení. 5/5

02.03.2021 5 z 5

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

(čteno v originále) Čekala jsem něco trochu jiného, takže jsem nyní na rozpacích. Na jednu stranu pěkná oddechovka s krásnými ilustracemi, na druhou stranu je celý příběh docela nezáživný. Trochu mi přijde, jako by se jednalo o první díl a příběh měl nějak pokračovat, ale autorky se rozhodly to zabalit. Nebylo to špatné, ale mě ta zápletka prostě nezaujala. 3/5

02.03.2021 3 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Tohle byla neuvěřitelná jízda - přečetla jsem ji téměř na jeden zátah. O knize jsem donedávna ani neslyšela, objevila jsem ji zde na databázi knih a anotace mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla dát ji šanci. A dobře jsem udělala. Prostředí, zvraty, postavy i atmosféra - vše bylo napsáno tak, že nemám co vytknout. Neuvěřitelně se mi tato novela líbila. Určitě sáhnu i po dalších knihách autora, tohle dílo řadím mezi mé oblíbené knihy. 5/5

02.03.2021 5 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Knihu jsem po kouscích přelouskala během jednoho dne. Nejspíš by se vzhledem k délce dala zvládnout za kratší čas, ale příběh mě nezaujal natolik, abych ho chtěla přečíst na jeden zátah. Kniha má vcelku pomalý děj, až mi v některých chvílích připadalo, že se to příliš vleče. Ani jedna z hlavních postav se mi příliš nezamlouvala a po dočtení mám pocit, že spousta scén byla v knize zbytečná, protože nijak nezasahovala do děje (například neustálé rozjímání nad Tím). Navíc autor neuzavřel všechny načaté linky a nemám dojem, že to bylo úmyslné. Aspoň že se to četlo rychle a Juliin deník byl poměrně zajímavý, jinak je to takový průměr. Co se odpočinkových knih týče, četla jsem mnohem lepší tituly. 2.5/5

27.02.2021 3 z 5

Rubínová záře Rubínová záře Virginia Cleo Andrews

Knihy tohoto žánru většinou nečtu, proto nemám s čím toto srovnat. Zprvu mi to přišlo velmi rozvleklé a k tomu, co slibuje anotace, se dostaneme až někdy v polovině knihy. Ovšem ta první část mi přišla o hodně lepší, než život Ruby v New Orleans - atmosféra močálu, život tam a zápletky mi zkrátka přišly o mnoho poutavější. Po přestěhování to pak bylo na jedno brdo. Postavy rozdělené výhradně na ty "dobré" a "zlé" a nic mezi, nemluvě o tom, že jediný náznak vývoje postav byl u Ruby a jejího otce v úplném závěru knihy. Bylo tam pár zvratů, které jsem nečekala, ale jinak jsem byla celou druhou polovinu knihy poměrně otrávená z toho, jak všechny scény byly na stejný způsob - chudinka Ruby trpí (a nikdy ne vlastní vinou) a potýká se s nějakým neštěstím co kapitolu. Když čtu už x-tou situaci o tom, jak jsou na ni všichni zlí, tak už to ve mně zkrátka nevyvolává patřičný soucit. Někdy jsem byla až frustrovaná z toho, jak se Ruby nedokázala za sebe postavit a místo toho nechala ostatní, ať se k ní chovají, jak chtějí. Abych tento komentář zakončila pozitivně - opravdu se mi líbí styl psaní autorky, je velmi čtivý a dokáže vykreslit perfektní atmosféru jakéhokoliv místa. Navíc některé postavy jsou záměrně napsány tak, aby v člověku vzbuzovaly vztek, proto nemůžu mít autorce za zlé, že některé postavy opravdu nemůžu vystát. Přečtu si i druhý díl (hlavně proto, že ho mám doma taky), ale celou pentalogii nejspíš nepřečtu. Na to mě osud Ruby příliš nezaujal. 3.5/5

24.02.2021 4 z 5

Dvořiště Dvořiště Ondřej Horák

Velmi krátká kniha, ale ani přesto jsem se nedokázala přimět knihu dočíst. Absolutně se mi to nelíbilo. Špatně se to četlo, jazyk mi nesedl (v životě jsem nepotkala nikoho, kdo by mluvil takovým stylem, jako postavy v knize) a ač jsem se snažila ve čtení pokračovat, po několika stranách jsem knihu odložila. Anotace zněla slibně, ale to je tak jediné pozitivum, které jsem na tomto díle našla.

24.02.2021

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Srozumitelně vysvětluje co je podstatou feminismu a proč je důležitý. Určitě mohu doporučit ostatním, ať už se o feminismus aktivně zajímají nebo ne. 5/5

24.02.2021 5 z 5